Jump to content


preporuka do 3500-4000€ (amplifikacija, zvucnici, cd, kablovi)


art_of_noise

Recommended Posts

za neutralnu reprodukciju sirokog spektra muzike, bez ikakve lazne pirotehnike:

zvucnici harbeth 7ES-3, oko 2000e

pojacalo tatic audio 6C33C SET, 900e

cd plejer/DAC cambridge 840C, 900e (btw, 500 funti u engleskoj u ovom trenutku)

kablovi - da budu dovoljno dugacki da mogu da spoje sve sto treba. neka pristojna kimber serija, paziti da ne bude vise od 200e za sve - total 4000e

A moze i ovako :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

pozdrav,

ako ti nije mrsko da korisitis studijsku opremu umesto hife, koja je po meni najcesce prevara u smislu sta i koliko placas, onda ti predlazem:

izvor: komp ili bilo koji krs cd/dvd kao transport + RME Babyface / RME Fireface 400 / RME UC / TC Electronic Impact TWIN /MOTU Ultralite MKIII (firewire/USB)

pojacalo + kutije : aktivne PMC (DB1i ili TB2) ili ADAM (7x, pa na gore) kutije.

:thumbsup2 slazem se.

i sam favorizujem pro audio, ili uvek se nekako vratim na hifi stranu. ne znam zasto. <_<

licno, planirao sam da uzmem rme + adam a7x + adam sub 8(10). slusao sam i pmc db1 i adam a7(x), i mislim da adam za ulozeni novac vise pruza.

ispod modela a7x ne bih isao. preskocio bih jeftiniju konkurenciju. takodje i serija dynaudio aktivnih kutija nisu za zaobilazenje, naprotiv. drugaciji pristup i filozofija zvuka od navedene konkurencije.

za trazeni novac predlozio bih nesto iz adam SX seriju, i naravno moje favorite klein + hummel 0300 :rolleyes:http://www.neumann-kh-line.com/neumann-kh/home_en.nsf/root/prof-monitoring_studio-monitors_nearfield-monitors_O300 .

poz

Link to comment
Share on other sites

Poslusajte samog sebe:

Moja tacka gledista je da bih dao recimo do oko 2500 - 3000 eur za pojacalo + zvucnike, a ostatak od mozda 500 e za CD (s tim da mi ostane jos i za kablove)... mada nekako CD player dozivljavam nesto kao "potrosnu" robu u odnosu na ostatak sistema.

Nadam se da niste poverovali da neki izvor, pojacalo i zvucnici od po 500 € daju slican zvuk kao isti taj izvor sa mnogo boljim zvucnicima i pojacalom. I bez slusanja je jasno da zvucnici principijelno unose najvecu gresku. Umanjenje te greske mnogo vise unapredjuje zvuk nego jednako umanjenje greske koju unose druge komponente. Negde pise da je proizvodjac zvucnika od 300.000 € koristio kao pogon (i) pojacalo Sugden A21! Toliko o „izbalansiranosti sistema“.

Sto se tice cena i kvaliteta, stvari stoje priblizno ovako.

Kablovi (zvucnicki i interkonekti zajedno) prakticno dostizu vrhunac na 50 € - 100 € + cena konektora, sto ne znaci da su jeftini kablovi obavezno vrhunski. Bitno je da takvih ima.

Pojacalo plus pretpojacalo - 2500 do 4000 (mislim na „firmirane†modele).

CD plejer (ili transport plus konvertor) - 1500 do 2500.

Zvucnici - 5000 do 10000 (ne racunam horne и aktivne).

Odlazak u jos vise cenovne sfere cesto donosi los zvuk – narocito medju pojacalima, zvucnicima, kablovima i zvucnicama (150-300 €).

Predlog

Zvucnici: Magneplanar MG 12 – 1200 € (BM, Beograd)

Pojacalo: Quad 909 – 1200 € (BM, Beograd)

Atenuatori: Endler Audio – oko 100 € (SAD)

DAC: MHDT Constantine+: 400 € ukljucujuci isporuku i dinarski deo. (Tajvan)

Transport: polovan CD plejer.

Zvucnicki kablovi: Cordial (Akustik, Beograd)

Opticki kabl (ako je potreban): Van den Hul Optocoupler – 60 € (Korato, Beograd)

Interkonekti: Ime cu znati za par nedelja mada sam ih probao. Zice koje se ne prodaju kao interkonekti. (Japan) (I oni koje sad koristim su vrhunski i jeftini, ali na njima nema oznaka.)

Ostaje hiljadarka za eventualni prelazak na Magneplanar 1.7, Harbeth 30 ili 7ES-3 za one koji dugorocno podnose kutije (One Hi Fi, Beograd) ili za kupovinu pretpojacala.

Link to comment
Share on other sites

... Negde pise da je proizvodjac zvucnika od 300.000 € koristio kao pogon (i) pojacalo Sugden A21! Toliko o „izbalansiranosti sistema“.

A gde pise da je zbog toga bio u pravu te da li pise da li je kao pogon koristio i mnogo skuplja pojacala?

I na tarabi pise...

Toliko o "logici".

Link to comment
Share on other sites

Preferiram za zvucnici imaju veoma dubok bas (dakle, pozeljno je velika kutija i da mogu da sviraju bez gubitka dB i tonove sa frekvencijom od recimo 30Hz... - orguljski pedal) i brz bas, ali naravno i veoma koloritan visi deo (ono sto cujemo do 20 khz)...

Kaze covek lepo sta hoce, sa magijima to ne bi imao (bar ne 1.7 modelom), a pogotovo ne ako bi bio 'uparen' sa Quad igrackom :)

Link to comment
Share on other sites

Kako se meni cini, bice to veoma zanimljiva potraga... cak i sa ovim aktivnim monitorima, to mi se cini zanimljivo... Mada, i dalje nekako ostajem na konceptu da to budu pasivni zvucnici.

Mada, moram da pokusam da odgovorim na predhodni post, mislim da za brz bas mora da bude pojacalo sa velikim damping faktorom, a opet sa druge strane, kutija mora biti prilicno velika (ali ne previse suplja - opet dobro prigusena) kako bi imao gde da se stvori stojeci talas (ili neki njegov ceo paran delitelj (1/2, 1/4, ...) bas sa frekvencijom koja mi je potrebna.

Kako rekoh, sa prilicno jeftiniim kutijama koje sam godinama slusao (B&W DM580) je mogao da se cuje taj bas, ali sam siguran da moze mnoogo bolje za nesto vise novca. Bar, davno kada sam slusao i pomenute B&W MAtrix 3, to je bila razlika kao nebo i zemlja.

Takodje, vise puta sam slusao i male kutije i nikada nisam bio zadovoljan tim zvukom. To je samo bas u "najavi".

Veoma mi je bitno da se u par postova jasno kaze da su ipak zvucnici ti koji daju najvise uticaja na konacan zvuk pa bi trebalo prvo da to potrazim, pa tek onda da trazim pojacalo koje ce ih pokretati kao i CD.

Link to comment
Share on other sites

Citam naravno redovno temu koju sam pokrenuo. Video sam da ima dosta saveta koji se odnose modifikovanje skretnice zvucnika. Nazalost, za sada bih se odrekao tih upgrade-ova. Zelja i ideja je da kupim zvucnike, najbolje koje mogu, kako bih mozda kasnije, posle oporavka od kupovine mogao da se bacim i na slicne zahvate.

B.T.W. pitanje - da li neko ima iskustvo sa Musical Fidelity A200 pojacalom? To, kazu da ima 60W u A klasi (ne kaze Pure class A). VIdeo sam na oglasima da to moze za neke relativno male pare da se nabavi (oko 400 - 500E). Kako rekoh u jednom svom pisanju, imao sam A1, ali je bilo malo nejako i cini mi se ponekada nesposobno da iskontrolise jake bas deonice. Sama toplina i detaljnost zvuka su me prilicno fascinirali.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zbog tog dela "brz" bas i rekao Nait 5i. Mozda nije najdublji moguc, ali bice brz - a u tvojoj sobi bice skroz OK. Varijanta CD5i+Nait 5i ti se uklapa u budzet, uzmes 3x3.5m NAC A5 zvucnickomg i ostanete di do 4000 dovoljno za nekoliko zanimljivih zvucnika - Neat, ProAC, Harbeth, Spendor... Sve to lepo radi za klasiku, neki imaju dubok bas, neki ne toliko - ali su srednji dosta bolji... ali attack je odlican, brzina na mestu, i jos ce ti, mozda (zavisno od zvucnika), ostati para da se pocastis sa dosta dobre muzike, ili sa npr. gramofonskim pre-ampom :).

Mozda cuti i Unity, ja nisam, ali to je nesto skuplje, radi sve isto, plus ima streaming... Mozda ti bude prijalo takvo resenje.

Link to comment
Share on other sites

Kablovi (zvucnicki i interkonekti zajedno) prakticno dostizu vrhunac na 50 € - 100 € + cena konektora, sto ne znaci da su jeftini kablovi obavezno vrhunski. Bitno je da takvih ima.

Pojacalo plus pretpojacalo - 2500 do 4000 (mislim na „firmirane” modele).

CD plejer (ili transport plus konvertor) - 1500 do 2500.

Zvucnici - 5000 do 10000 (ne racunam horne и aktivne).

Odlazak u jos vise cenovne sfere cesto donosi los zvuk – narocito medju pojacalima, zvucnicima, kablovima i zvucnicama (150-300 €).

Je'l ja ovo dobro citam: Pojacala preko 4000 EUR su losa? Donose losiji zvuk od onih jevtinijih ? :D

Evo, menjam jevtinije za, po zelji, Naim, Accuphase ili Krell Evo Pre+Amp kombo aktuelne generacije. Da se neko ne muci sa tim "losijim". Imam i CD bas u tom tom sweet-spotu cena, moze isto zamena za neki Naim ili Accuphase preko 2500 EUR. :D

Mislim da ovo treba u "biser meseca". Mislim, razumem ja, kiselo je grozdje, ali... Strasno.

Link to comment
Share on other sites

Je'l ti uopste citas sta ja pisem? Ili samo volis da lupis?

Taj CD i pojacalo su zajendo oko 2000. Ostane za lep izbor kutija :).

Ti si taj koji je zadužen za lupanje, i to ti vrlo dobro ide. Å to se tiÄe napisanoga, da obrazložim, poÅ¡to nisi shvatio, oÄigledno. Upravo redosled ureÄ‘aja i obrazloženja pokazuju koliko su ti zvuÄnici važni. Na poslednjem su ti mestu, kod razmatranja sistema. S obzirom na uticaj na zvuk celokupnog sistema, zvuÄnici bi trebalo da su na prvom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Mada, moram da pokusam da odgovorim na predhodni post, mislim da za brz bas mora da bude pojacalo sa velikim damping faktorom, a opet sa druge strane, kutija mora biti prilicno velika (ali ne previse suplja - opet dobro prigusena) kako bi imao gde da se stvori stojeci talas (ili neki njegov ceo paran delitelj (1/2, 1/4, ...) bas sa frekvencijom koja mi je potrebna.

U subove se, po defaultu, ugraÄ‘uju pojaÄala sa visokim damping faktorom. Kutija ne mora da bude velika. Odnosno, velika je onoliko koliko to zahtevaju mehaniÄke karakteristike zvuÄnika. Kod sealed woofera zvuk dolazi sa prednje strane zvuÄnika, a ono iz kutije je samo na smetnji, treba umrtviti Å¡to je moguće viÅ¡e. Istovremeno, ovakva konstrukcija kutije ima mnogo veći (pozitivan) uticaj na brzinu i definisanost basova nego elektronika, odnosno damping faktor.

Javljam se zato Å¡to sam prethodno napisao dezinformaciju - Soltanus sub nema Å¡est pozicija za room correction, veÄ samo dve, ali inaÄe nije uobiÄajeno da takva opcija uopÅ¡te postoji na subovima. UgraÄ‘eno je pojaÄalo od 250W RMS, i drajver od 12".

To je prednost sistema sa sub-om - ne moraÅ¡ plaćati enormno skupe class A wate koji bi nahranili zahtevne zvuÄnike. To je bacanje para. Za duboke basove nije potrebna nikakva ezoterija od snagaÅ¡a, već gola sila. Ukratko, ako ti je bas zaista važan, zaboravi na ostale opcije. :order

http://www.soltanusacoustics.com/content/html/home.html

Link to comment
Share on other sites

Naim CDX,Naim predpojacalo 202/200 (ili jos bolje 72/250 ako voli gramofon) i Naim SBL Speakers ako je coveku uopste do Naima bi bio supermatch za te pare,da se covek nezapetljava sa nizom klasom kod Naima kad vec tol'ke velike pare daje za hifi,a nije gadljiv na polovno.Sve bi stalo u 3500-4000E i to su ozbiljni uredjaji koje danas naimu moras da platis 15000E,nesto od ovoga bice jos u fabrickoj garanciji i sve se uredno servisira.Takav sistem moze da cuje kod mene i vidi da li mu se svidja,pa ako ne odgovara da ne ispiramo mozak ko prave hifi jehove.Nije naim jedina dobra firma ima toga koliko hoces i kod drugih,vazno je samo da su komponente medjusobno dobro uklopljene i da se ne kupe skupe sprave koje u zbiru lose rade,a to je jako cesto.

Pitao si za firme koje daju garanciju na polovno,to su ti prakticno svi ozbiljniji UK dileri,za naim je najpoznatiji www.tomtomaudio.com ,ali pogledaj i na PFM forumu trade sales,tamo se najpovoljnije kupuje u drugarskoj atmosferi slicnoj nasem forumu,imas i trade sales deo koji je za firme koji daju garanciju. http://www.pinkfishm...display.php?f=9 .Postoji i BADA(British audio dealer asociation) www.bada.co.uk gde imas objedinjenu ponudu polovnjaka i exdemo sa garancijom-ides na marketplace link.

Srecno u kupovini. :cheers

Link to comment
Share on other sites

S obzirom na uticaj na zvuk celokupnog sistema, zvučnici bi trebalo da su na prvom mestu.

Po mogucstu trosistemci, sa basom od 12", do-it-someone-else (i plati svajseru)? A onda ce da bude da ne valja soba? :D

(Ja sam coveku ostavio izbor za 4-5 raznih zvucnika... da dodam i neki Dynaudio Excite recimo... i to bi lepo pasovalo uz Nait)

Link to comment
Share on other sites

Ne samo da nema verne reprodukcije dubokih basova za taj novac, kao sto rece kolega anubisgrau, nego je to i prilicno nevazno.

Svakog leta se u crkvi na Neimaru odrzavaju Dani orgulja. Ove godine nisam isao na koncerte nego na probe – mnogo je bolje, jer nema publike i mogu da se okrenem licem prema zvuku. Tonovi na granici infrazvuka ne pojavljuju se bas cesto. Verujem da bi neki izasli razocarani i kvalitetom tog basa koji ne lici mnogo na ono sto izlazi iz vecine velikih kutija.

Slusao sam nedavno jednog renomiranog evropskog flautistu u stanu, u osrednjoj sobi, i pristao bih na zvucnike koji tako nesto mogu da ponove, makar u basu ne dostizali ni 80 Hz.

A sto se tice snage za Magneplanare, Quadovih igracaka i uparivanja komponenata po ceni, nisam iznenadjen. Ako iza takvih komentara ne stoje literatura i usmeno predanje nego veliko licno iskustvo, slucaj je jos ozbiljniji, ali ima i tezih – recimo, moderator koga zabavlja otkrice da ne zna da cita.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam sluÅ¡ao iste orgulje, viÅ¡e puta.Te najniže basove sam Äuo (jedva) samo u jednoj kompoziciji, modernoj, koja je , po reÄima kompozitora, trebalo da istraži i pokaže mogućnosti instrumenta.

Naravno, ne tvrdim da zvuÄnicima ne treba takav opseg.No, u skladu sa sopstvenim budžetom i prostorijom, uvek bih tražio zvuÄnike koji, pre svega, dobro sviraju "normalne" zvuke.Klavir bi mi, uslovno, bio neka referenca.

Link to comment
Share on other sites

Po mogucstu trosistemci, sa basom od 12", do-it-someone-else (i plati svajseru)? A onda ce da bude da ne valja soba? :D

(Ja sam coveku ostavio izbor za 4-5 raznih zvucnika... da dodam i neki Dynaudio Excite recimo... i to bi lepo pasovalo uz Nait)

Upravo je zbog odnosa prostorija-zvuÄnici situacija mnogo teža sa gotovim fabriÄkim modelima nego ako se radi custom za taÄno odreÄ‘enu prostoriju. Ja nisam ni u jednom trenutku preporuÄio varijantu pravljenih kutija, ali kada si već ti pokrenuo temu, DA bolje je bez pogovora. Razlog je jednostavan. Custom projekat zvuÄnika se radi za tu odreÄ‘enu prostoriju i elektroniku. A zatim se radi i fino podeÅ¡avanje skretnice i tjuniranja basa baÅ¡ za tu prostoriju. Bolje od toga ne može.

Kada se ide na gotove varijante, jedino je moguć sistem probe, pa nalaženje zvuÄnika može da se pretvori u dugotrajnu i mukotrpnu potragu, sa dovlaÄenje kutija kući: jedan par, drugi par....deseti par....dvadeseti par zvuÄnika, dok se "ne ubodu" oni koji koliko-toliko "legnu" u prostoriju. Po menu je to po sistemu: I ćorava koka zrno ubode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...