Jump to content


preporuka do 3500-4000€ (amplifikacija, zvucnici, cd, kablovi)


art_of_noise

Recommended Posts

moje iskustvo kaze (slusno) da je za ono sto ja slusam i kako dozivljavam muziku, nekako lepse resenje 2 zvucne kutije - cist stereo...Oduvek sam dozivljavao malo "prljavim" resenje koje uvodi subwoofer, koji daje dubinu, ali zato moze da narusi pozicioniranje instrumenata u prostoru.

Ne može sub da naruÅ¡i pozicioniranje, možda u nekoj simboliÄnoj meri. Trenutno mi je, sticajem okolnosti, u funkciji samo jedan. On je striktno pozicioniran na levoj "stereo" strani. Kada svira bas na desnoj strani, imam neki utisak da se sub ne povezuje baÅ¡ najbolje sa mid-basom, ali bih rekao da je u pitanju psiholoÅ¡ki momenat. ReÅ¡enje je pozicioniranje u centru, a joÅ¡ bolje - dva sub-a, ponajmanje zbog pozicioniranja.

Takodje, kazu da je bolje sto manje imati dopunskih kontrola na putu zvuka... nekako je potrebno samom konstrukcijom uredjaja napraviti nesto sto zvuci veoma dobro u mnogim situacijama.

Zaboravi na to, kada su u pitanju basovi. KažeÅ¡ da imaÅ¡ osetljivo uho - onda si sigurno primetio da, kada bas svira neku melodiju, jedan ton ÄujeÅ¡, sledeći prepoznajeÅ¡ koji je zato Å¡to se Äuju viÅ¡i harmonici - ali basa nema, pa onda opet ÄujeÅ¡ jedan ton, pa niÅ¡ta... Ako misliÅ¡ da je to tako snimljeno, varaÅ¡ se. TakoÄ‘e si primetio, sigurno, da onaj ton koji se Äuje hoće Äesto odvratno da zatutnji...

Dakle, ako ti se sviđa degradirani neprirodni bas, drži se svojih predrasuda.

Da naglasim joÅ¡ jednom - ja govorim o aktivnom, kvalitetnom sub-u, u kompresionoj kutiji, sa opcijom korekcije uticaja prostorije. To ne da nije "prljavo" reÅ¡enje, nego je sve ostalo obiÄan Å¡it. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne može sub da naruÅ¡i pozicioniranje, možda u nekoj simboliÄnoj meri. Trenutno mi je, sticajem okolnosti, u funkciji samo jedan. On je striktno pozicioniran na levoj "stereo" strani. Kada svira bas na desnoj strani, imam neki utisak da se sub ne povezuje baÅ¡ najbolje sa mid-basom, ali bih rekao da je u pitanju psiholoÅ¡ki momenat. ReÅ¡enje je pozicioniranje u centru, a joÅ¡ bolje - dva sub-a, ponajmanje zbog pozicioniranja.

Zaboravi na to, kada su u pitanju basovi. KažeÅ¡ da imaÅ¡ osetljivo uho - onda si sigurno primetio da, kada bas svira neku melodiju, jedan ton ÄujeÅ¡, sledeći prepoznajeÅ¡ koji je zato Å¡to se Äuju viÅ¡i harmonici - ali basa nema, pa onda opet ÄujeÅ¡ jedan ton, pa niÅ¡ta... Ako misliÅ¡ da je to tako snimljeno, varaÅ¡ se. TakoÄ‘e si primetio, sigurno, da onaj ton koji se Äuje hoće Äesto odvratno da zatutnji...

Dakle, ako ti se sviđa degradirani neprirodni bas, drži se svojih predrasuda.

Da naglasim joÅ¡ jednom - ja govorim o aktivnom, kvalitetnom sub-u, u kompresionoj kutiji, sa opcijom korekcije uticaja prostorije. To ne da nije "prljavo" reÅ¡enje, nego je sve ostalo obiÄan Å¡it. :lol:

Ok, taj psiholoski momenat je veoma bitan... jer, svako ga ima od nas, i svako ima svoj stav oko toga sta je idealan zvuk.

A sto se tice prejakog basa, to mi se cini vise da je uloga prostorije u kojoj se slusa muzika, da dodje do pojacanja stojeceg talasa na nekoj frekvenciji i mislim da zvucnik ili pojacalo jako malo tu imaju ulogu... naravno, moze se malo dampirati bas (zvucniK), ali se onda gubi ostatak basa... ili bi trebalo imati neki specifican EQ koji bi samo odredjenu frekvenciju odrezao pa da se dobije subjektivni osecaj jednako glasnog zvuka.

ovo kazem jer sam vise puta preslusavao neki philipsov test disk u kome se pusta sinusoidni zvuk na -20dB od 20Hz do 20kHz... i cuje se ovo o cemu pricam... da na pojedinim deonicama tog test zvuka (traje oko 15ak sekundi linearna promena frekvencije od 20Hz do 20kHz) nesto cujes gotovo 2x glasnije od "susednih" frekvencija.

Elem, posto zastupas ideju o kombinaciji (ako dobro razumem elektrostatici + subwofer) verujem da bi mi mogao reci i neku konkretnu informaciju o ceni i nekim modelima.

unapred hvala a i "unazad" hvala za sve dobronamerne komentare

Link to comment
Share on other sites

Moja tacka gledista je da bih dao recimo do oko 2500 - 3000 eur za pojacalo + zvucnike, a ostatak od mozda 500 e za CD (s tim da mi ostane jos i za kablove)... verujem da je dobar nacin razmisljati 1/3 za svaku komponentu pojedinacno, mada nekako CD player dozivljavam nesto kao "potrosnu" robu u odnosu na ostatak sistema. Mozda ovako receno grubo zvuci, ali to je neka ideja.

Link to comment
Share on other sites

Elem, posto zastupas ideju o kombinaciji (ako dobro razumem elektrostatici + subwofer) verujem da bi mi mogao reci i neku konkretnu informaciju o ceni i nekim modelima.

Pa eto, BokiTokiVoki je napisao da kompletan "Soltanus" sistem koÅ¡ta 3500Eur. Ja mislim da za te pare vredi da se potrudiÅ¡, da makar ÄujeÅ¡...

Prvo, taj sub je kompresioni Å¡to rezultuje brzim i definisanim basovima. Ti si, verovatno, sluÅ¡ao razne sub-igraÄkice sa rupama, pa otuda ideja o "prljanju" zvuka. PoÅ¡to kompresija daje priliÄno ograniÄeno duboke basove, potrebna je prva korekcija - pojaÄanje niskih frekvencija. Druga korekcija je podeÅ¡avanje o kojem govoriÅ¡ - utiÅ¡avanje nekih frekvencija, ali i pojaÄavanje drugih, koje bivaju "pojedene" zbog modova prostorije. Postoje digitalni ureÄ‘aji koji to sve urade automatski, izmere mikrofonom odziv na mestu gde sede sluÅ¡aoci - i gotovo. A to može da se uradi samo ako je sub aktivan. O elektrostaticima ne bih da priÄam, u životu nisam Äuo ni jedan. :lol: Ali, ne sumnjam da odliÄno sviraju.

PoÅ¡to si dao naglasak na orgelpedal, ja navalio na sub. :heat Iz sopstvenog iskustva, znam o Äemu govorim.

Link to comment
Share on other sites

Moja tacka gledista je da bih dao recimo do oko 2500 - 3000 eur za pojacalo + zvucnike, a ostatak od mozda 500 e za CD (s tim da mi ostane jos i za kablove)... verujem da je dobar nacin razmisljati 1/3 za svaku komponentu pojedinacno, mada nekako CD player dozivljavam nesto kao "potrosnu" robu u odnosu na ostatak sistema. Mozda ovako receno grubo zvuci, ali to je neka ideja.

Kuca se od temelja gradi... 'bes dva sprata i krov ako objekat na kraju krene da se ljulja i tone... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Problem je po mom misljenju sto treba s tim iznosom da se rastrzas na tri strane (plus racunas i zice), a kad ga tako iscepkas, kupices pojedinacno sve tek nesto iznad entry level-a od novih stvari a daces tolike pare. Bilo bi dobro kada bi barem izbacio cd player za sada iz kombinacije, pa da kasnije kada se finansijski oporavis, uzmes prikladnu stvar za vec sada jaci kombo zvucnika i pojacala, nego sto bi bio kada bi uzeo u startu i "pristojan nov" cd player. U takvim situacijama i za takve pare, i varijante mesano polovno-novo daju mnogo vise, nego ovakvo trzanje na 3-4 nove komponente istim udarcem.

Link to comment
Share on other sites

Kuca se od temelja gradi... 'bes dva sprata i krov ako objekat na kraju krene da se ljulja i tone... :wink:

A jel znas i da Yugo sa svojom karoserijom ne moze da pokaze moc motora od 200KS (u prevodu, dzabe ti dobra elektronika ako zvucnici kao najslabija i jedina analogna komponenta to ne mogu da pokazu, a sa ovim odnosom u parama, to i nece moci). Jedno je da iz zvucnika izvuces maksimum, a sasvim drugo da dobijes bolje performanse/zvuk.

Link to comment
Share on other sites

A jel znas i da Yugo sa svojom karoserijom ne moze da pokaze moc motora od 200KS (u prevodu, dzabe ti dobra elektronika ako zvucnici kao najslabija i jedina analogna komponenta to ne mogu da pokazu, a sa ovim odnosom u parama, to i nece moci). Jedno je da iz zvucnika izvuces maksimum, a sasvim drugo da dobijes bolje performanse/zvuk.

Ja sam svoj stav zasnovao na licnom iskustvu jer sam ovo o cemu pricamo probao. Iz dobrog sistema sam umesto odlicnog plejera stavio liosiji a zatim vratio taj odlican i stavio losije zvucnike. Sistem sa dobrim plejerom i losijim zvucnicima je sveukupno dao bolje rezultate od onog drugog. Zakljucak: ako je izvor nizeg kvaliteta dobro pojacalo i zvucnici nemaju "kvalitet" koji se cuje na kraju jer ga izvor (losiji cd plejer)nije dao odnosno procitao sa diska.

Naravno ovde ne govorim o sjajnim i jako losim cd plejerima/zvucnicima vec o remecenju balansa sistema o kojem sam pisao neki post ranije. Ako balans mora da se narusi bolje je da trpe zvucnici nego izvor jer sta ce ti dobar zvucnik kad ne moze da dobije dobar signal? Drugim recima dzaba dobar auto kad mu je rezervoar prazan.

Za 4k evra moze da se kupi jos kako dobar sistem. Nebrojeno puta sam video ljude kako u transu vrte glavom i govore "da mi je neko ovo pricao rekao bih mu da laze... Kakav bass majku ti j...m. :eek: " :crno-na-belo Znas na sta mislim, predpostavljam. Treba i ti da cujes pa onda mozemo da razgovaramo, ovako napamet razgovor malo gubi na smislu.

Link to comment
Share on other sites

Ako balans mora da se narusi bolje je da trpe zvucnici nego izvor jer sta ce ti dobar zvucnik kad ne moze da dobije dobar signal?

Moja poenta je da u startu uzme zvucnik bolji nego sto je planirao, a da izvor zanemari za pocetak. Pa posle kad boljem zvucniku nego sto si u startu hteo da uzmes tutnes i dobar cd, dobijas sigurno bolji sistem nego prvobitno. Samo zavisi da li je covek za takve varijante. Odnos cena je pak i ne tako dobar pokazatelj i dosta toga je individualno, treba isprobati razne kombinacije.

Link to comment
Share on other sites

Garbage in garbage out.

Bez dobrog izvora nema dobrog zvuka.Naravno ni bez dobrog zvucnika,amp je tu tek na trecem mestu.Najgori moguci odnos je uloziti samo 500E u izvor u sistemu za ovoliko para.Dobar amp sjajno ukazuje na najlosiju komponentu u sistemu,zvucnici takodje-dakle slusaces zvuk od 500E.Ni zvucnici ni ni pojacalo ne mogu napraviti od nicega nesto.Lako ti se moze desiti da ti sistem zvuci losije od sistema koji kosta 3x500E,cak sam ubedjen u to.Govorim ti medjuostalom i iz licnog iskustva godinama mi je muzika sa gramofona zvucala idealno,a CD nikako i imao sam bar 10 puta vise ploca od diskova.CD plejer sam dozivljavao kao nize bice.Kad sam kupio DAC visoke klase sve je leglo na svoje mesto-dobio sam dva izvora slicnog kvaliteta zvuka,zbog cene danas kupujem vise muzike na CD-u,iako naravno Vinil vise volim.Ako vec i krenes tom stranputicom racunaj da makar vremenom taj los CD plejer pretvoris u transport uz dobar Dac,do tada cuvaj usi(a i za zivce spremi pivce).

S obzirom da volis klasiku pridruzujem se pohvalama Soltanusu,retko dobro pogodjena cena za zvuk koji nudi.Subwoofer stavi na sredinu i nebrigaj i ovako je sve sto izlazi iz njega mono,to sto je kompresioni mu je GOLEM plus.Zoltan je voljan da prilagodi sistem prostoru za slusanje,u kratkom susretu ostavio mi je utisak iskrenog entuzijaste i nekog ko slusa sagovornika,sto je danas retko.

Link to comment
Share on other sites

Kad sam kupio DAC visoke klase sve je leglo na svoje mesto-dobio sam dva izvora slicnog kvaliteta zvuka,zbog cene danas kupujem vise muzike na CD-u,iako naravno Vinil vise volim.Ako vec i krenes tom stranputicom racunaj da makar vremenom taj los CD plejer pretvoris u transport uz dobar Dac,do tada cuvaj usi(a i za zivce spremi pivce).

Koji si DAC kupio, pre koliko vremena, i za koliko para?

Link to comment
Share on other sites

Linn Numerik, pre 6-7 godina,sa svim globama izaslo oko 900E,bila funta jaca nego danas-danas se na Ebay zavrsavaju aukcije na 350-400GBP ,ja sam ga kupio kod Linn dilera SH.Noviji tip sa BB1702x2.Jos jedan Numerik prosle godine u kompletu sa Karik plejerom,jedan poduzi opis je u mom potpisu ili u Vasi sistemi.Ima "gramofonski" sound i dobro prolazi kod gramofonski orijentisanih sistema,a i usiju.To mu je ujedno i prednost i mana.Ja licno ne mislim da ga menjam dok sam ziv,ja ili on.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako - ako je izvor kanta, sve ce da zvuci kao kanta. To moze da se ne desi ako uzmes pojacalo+zvucnike koji bas mnogo farbaju zvuk, pa sve zvuci isto, ali to nikako nije dobro, ili ako uzmes neko pojacalo koje ima DAC (Lingdorf, SuperNAIT...), pa onda ima smisla imati "jevtin" izvor (tipa SqueezeBox Touch) - ali samo zato sto je deo izvora u pojacalu.

A taj savet "uzmi pojacalo i zvucnike, pa posle kupi I skup izvor", tj. "napravi sistem od 4000 evra tako sto zapravo potrosis 6000" ... Super je savet, ako ima 6000 :).

Link to comment
Share on other sites

Linn Numerik, pre 6-7 godina,sa svim globama izaslo oko 900E,bila funta jaca nego danas-danas se na Ebay zavrsavaju aukcije na 350-400GBP ,ja sam ga kupio kod Linn dilera SH.Noviji tip sa BB1702x2.Jos jedan Numerik prosle godine u kompletu sa Karik plejerom,jedan poduzi opis je u mom potpisu ili u Vasi sistemi.Ima "gramofonski" sound i dobro prolazi kod gramofonski orijentisanih sistema,a i usiju.To mu je ujedno i prednost i mana.Ja licno ne mislim da ga menjam dok sam ziv,ja ili on.

Valjda je jasno zaÅ¡to sam pitao. Ja sam i u predlogu za sistem napisao da kupi polovan DAC. OK, možda ne za 500 €, već za par stotina viÅ¡e (Å¡to je prebaÄaj sa 4k na 4.2k €), ali ako je neki dobar DAC kao taj tvoj, star 6-10 godina, a nov je koÅ¡tao 2.000 € ili i viÅ¡e, to je odgovrajuća klasa ureÄ‘aja za pojaÄalo od 1.400 € i zvuÄnike od 2.100 €.

Link to comment
Share on other sites

Moja tacka gledista je da bih dao recimo do oko 2500 - 3000 eur za pojacalo + zvucnike, a ostatak od mozda 500 e za CD (s tim da mi ostane jos i za kablove)... verujem da je dobar nacin razmisljati 1/3 za svaku komponentu pojedinacno, mada nekako CD player dozivljavam nesto kao "potrosnu" robu u odnosu na ostatak sistema. Mozda ovako receno grubo zvuci, ali to je neka ideja.

Ha, ha... tako sam i ja mislio i URADIO!!! Osim ako ne mislis da naknadno menjas cd player?

Prva stvar... u pravu su da CD do 500 eura moze da ti pokvari kompletan utisak :plakanje

Druga stvar... ako ti nesto zaskripi u zvuku sesce ti za vrat "Nkrgovic" (ne mislim nista lose) kao iz zone sumraka da ti natrlja nos taj cd plejer :wink:

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Moja tacka gledista je da bih dao recimo do oko 2500 - 3000 eur za pojacalo + zvucnike, a ostatak od mozda 500 e za CD (s tim da mi ostane jos i za kablove)... verujem da je dobar nacin razmisljati 1/3 za svaku komponentu pojedinacno, mada nekako CD player dozivljavam nesto kao "potrosnu" robu u odnosu na ostatak sistema. Mozda ovako receno grubo zvuci, ali to je neka ideja.

Po meni,na kutije bi trebao obratiti najvise paznje...Zaboravi ustaljeno pravilo 1/3,imas komponentu iste cenovne klase koja svira za mnogo vise para,i ona odskace od ostatka sistema slicne novcane vrednosti.Tu se gubi pravilo 1/3 jer nesto strci.Pod uslovom da hocu nove brendirane kutije,licno bih dao 40-50%para za njih,jer one ce ti doneti najvecu (ne jedinu) promenu u zvuku-nabolje.Druga najveca promena ti je-amp lampas,amp tranzistorac...Tu je,nazalost cesto-koliko para, toliko muzike.Kao nove:PMC Gb1,JBL LS 80,Spendor A6,Pro Ac studio 140...To bi bila osnova sistema koju duze ne bi menjao.Na 30 Hz zaboravi u toj cenovnoj klasi,tu obicno treba bas od 30-ak cm,a takvih vrhunskih kutija nema za te pare.Ostatak para na Quad 909+Quad 99(snaga,dinamika,cist zvuk...),i neki cd od 100 evra-privremeno,do dobrog dac-a,a cd ostaje kao transport...To,ako hoces brend.

Ipak,ja licno ne bih sada uzeo brend-kutije -zbog cene.Naime:Spendor-seas drajveri,Neat-perles drajveri,ProAc-skanspik...Sve te firme imaju iste dobavljace.DIY-kutija izadje 1/3 cene a svira slicno,a uz upgrade mnogo bolje.Iz licnog iskustva-slusam spendorA6 na kome zavrsavam potpuno novu skretnicu,veruj,ova sad kutija svira za dve klase bolje-i pored silnih dosadasnjih spendorovih zvezdica...To mi je dokaz da kutija najvise utice na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Boki,upravo zato i napisah u startu predloge za SH,ali postujem i one koji hoce(i mogu) novo.Mozda jesmo dosadni sa naimom,ali ta firma je ko stvorena za SH,zbog servisne podrske za sve sto su napravili u poslednjih 40g.Sto su sprave vise klase brze dolaze na 20-30% cene novog.Postoji naravno rizik,al' ko reskira profitira,naravno treba znati sta se kupuje i od koga i kakav je fabricki servis.Uk dileri daju garanciju na polovnjake,uostalom uskoro ce i nasi imati sve vise "trade in" od svojih sadasnjih kupaca.Ljudi su toliko postali bez mere u svojim apetitima da se vecina High-Enda prodaje jos dok je u fabrickoj garanciji u mint stanju,za sve manju i manju cenu.Moj ceo sistem kao polovnjak kosta oko 2500E,sto nije malo ali danasnja nova varijanta toga kosta 12-13000E uz mali napredak u zvuku. Naravno,ko moze da plati i treba da kupi novo,ali treba da zna da kupuje uglavnom Entry level za velike pare,pogotovo kod nas su te pare velike, bolje ih cuvati za ploce i koncerte-sutra je Veliki dan u NS,pocinje Jazz festival to je pravi hifi,ja sam na 1m od miksete za 800dindzi,to je prava hifa!

Link to comment
Share on other sites

Ipak,ja licno ne bih sada uzeo brend-kutije -zbog cene.Naime:Spendor-seas drajveri,Neat-perles drajveri,ProAc-skanspik...Sve te firme imaju iste dobavljace.DIY-kutija izadje 1/3 cene a svira slicno,a uz upgrade mnogo bolje.Iz licnog iskustva-slusam spendorA6 na kome zavrsavam potpuno novu skretnicu,veruj,ova sad kutija svira za dve klase bolje-i pored silnih dosadasnjih spendorovih zvezdica...To mi je dokaz da kutija najvise utice na zvuk.

Ovo nisi smeo da kazes. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...