Jump to content


preporuka do 3500-4000€ (amplifikacija, zvucnici, cd, kablovi)


art_of_noise

Recommended Posts

Ovo je moje prvo javljanje, zato svima pozdrav :)

Dakle, zelim da kupim po mogucstvu nov sistem od oko 3500E koji bi se sastojao od podno stojecih zvucnika, pojacala (dolaze u obzir sve varijante - integralci, preamp + amp...), i CD player. Naravno, tu bi i bili potrebni neki kablovi za ceo sistem.

Moja neka razmisljanja su da sistem oformim oko

Zvucnika: B&W 684 (to su valjda najveci iz serijce 6)

Pojacalo: integirsano Yamaha A-S1000

CD: Yamaha CD-S700 (ne znam tacnu oznaku)

za interkonekte i zvucnicke kablove nemam ni ideju sta bih mogao da uzmem...

Takodje, razmisljao sam malo o amplifikaciji, cini mi se da u ovaj cenovni rang (oko 1100 - 1500 e) moze da upadne i sledeca kombinacija:

NAD C165BEE+C275BEE

ili

Advance Acoustic: MAP800 (integralac) ili MAP800II (samo ne znam koja je razlika u odnosu na osnovni model, osim u ceni)

ili

Advance Acoustic: MPP206 (preamp) + 2 x MAA705 (monoblok)

ili

audiolab: 8000Q (preamp) + 2x8000M (monoblok)

ili

DENSEN Beat 100 (mislim da im je to najjefiniji integralac, ako gresim, onda se racuna taj... koji je oko 1500 e kod nas u prodaji)

ili

ELECTROCOMPANIET PI-1 integralac

ili neki recimo CYRUS 6 ili 8....

Takodje, sigurn sam da ima i mnogo boljih kombinacija za ovaj novac, ali svakako da bih voleo da sve bude novo, jer nekako, svaka cast svakome, ali ipak prvi vlasnik bi trebalo da ima najveci uzitak u slusanju muzike na nekom takvom uredjaju.

Inace, imao sam ranije (a i sada) podnostojece zvucnike B&W DM580, razne budzetne CD playere (od legendarnog SONY CDP102, preko gomile drugih), kao i pojacala; Yamaha AX700, Musical Fidelity A1, i sada neko rucno pravljeno predpojacalo cevno i "snagas" od 2 x 35W sa napajanjem u drugoj zasebnoj kutiji.

Pretezno slusam klasicnu, jazz, instrumentalnu muziku, ne tako cesto tvrdji rock zvuk, mada i to umem da ponekada slusam.

Preferiram za zvucnici imaju veoma dubok bas (dakle, pozeljno je velika kutija i da mogu da sviraju bez gubitka dB i tonove sa frekvencijom od recimo 30Hz... - orguljski pedal) i brz bas, ali naravno i veoma koloritan visi deo (ono sto cujemo do 20 khz)...

Oko CD-ova nemam gotovo nikakvo posebno iskustvo..

Unapred hvala svima za moguce sugestije...

Link to comment
Share on other sites

Iako nije ono Å¡to si tražio (velike kutije), s obzirom na muziÄke afinitete posluÅ¡aj kombinaciju Simaudio Moon i-1, Simaudio Moon CD-1, Dynaudio Focus 110 (kablovi neka saÄekaju). Možda se predomisliÅ¡ :listen Sve se može Äuti u radnji, a mislim da ovakav sistem ima i jedan od Älanova foruma.

Link to comment
Share on other sites

Ako nisi bas jako gadljiv na polovno,a skoro novo preporucio bih jednu SH kombinaciju koja se najcesce se u engleskoj moze uzeti kod dilera sa garancijom,pri cemu su uredjaji jos uvek fabrickoj garanciji koja traje 5g.Naim nac 202/200 predpojacalo i pojacalo-1700-1800E, Naim CDX2 1300E-1600E i neki nov podnostojeci Neat(ima ih iza 1000-1500E).Naravno kad saberes malo fali,uvek na maksimum standardno malo treba dodati-tako mu to uvek dodje,ali se moze i na svemu zakinuti.Na pojacalu ti je najveca usteda,samo ono novo kosta oko 4000E.

Ako si resen za novo: Naim nait5XS(ili za malo vise para 122/150),naim cd5i i neat bi se uklopio u sumu,kablovi su jeftini neke dobijas uz opremu.Takav sistem ima forumas,da ne kazem sek... Nkrgovic. 122/150,5i i B&W imao je jedan moj drugar i lepo je radilo,zamenio je zvucnike za PMC i bilo je jos bolje(uvek ima bolje).

Sa tvog spiska najpre bi isao na Electrocompaniet,nad i advance su ipak po meni firme za jefinije sisteme,3-4000 su su velike pare.Razmisli i o Exposure to je ozbiljna firma,onaj pocetni model odvojenog pojacala/predpojacala nije preskup.

Imaj na umu da je od samog kvaliteta uredjaja vaznije njihovo medjusobno slaganje interakcija sa sobom.Trazi home demo,kod ozbiljnih firmi ces ga uz depozit dobiti.

Srecno :cheers

Link to comment
Share on other sites

Trebace jos polovnija oprema za 30HZ.

Pa, i neće trebati jako polovno. Novo, ceo sistem od Soltanus acoustics + IB sistem,

koji je bio na sajmu: cevno integralno pojaÄalo, Elektrostatici + aktivni subwoofer, sve za 3.500 €.

Doda se na to neki dobar DAC, može i polovan, i to je grom sistem. Interesantno je da se niko

nije setio da to napiše, a još su i dobili najviše glasova prvog vikenda sajma.

P.S. Dosadni ste više sa Naim uređajima. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, meni se ti Soltanus statici i nisu toliko svideli. Fini gramofoni, jako fini - ali pojacalo+zvucnici... hmmm.... Not my cup of tea. Ja to ne bi kupio.

Naravno, ostaje preporuka da se ode i cuje, ukusi su vrlo razliciti.

I da - posto smo ovo vec apsolvirali: Ako nemas sobu za 30Hz, bolje da uzmes sistem koji posteno svira 50Hz, nego neki koji ce mozda i da otsvira 30 - ali ce to u tvojoj sobi da zamuljavi. Orgulje super zvuce u crkvi od 300+m2 i plafonima od 5+m - ali tvoja soba verovatno nije takva... ? :)

Link to comment
Share on other sites

Eh da... da se i ja malo javim... dobio sam vec "previse" saveta, ali tako sam nesto i ocekivao i drago mi je da je tako.

U svakom slucaju, nisam rekao koja je to velicina sobe. Trebalo bi da je nesto oko 25m2, ali ni u kom slucaju ne bih isao na varijantu subwofer. Jednostavno, zelim cist stereo hi fi sistem.

Niko mi nije nista rekao oko zvucnika (osim jedan da su B&W svirali dobro pa da su zamenjeni za PMC). Iskreno, razmisljao sam o nekom modelu PMC, ili recimo Acoustic Energy (ali oni neki model koji bi na stalke postavio).

Da li neko moze nesto da mi kaze o kvalitetu zvuka koji moze da da Advance Acoustic u svojoj "A" klasi, koja se dobija ako se slusa na nizim nivoima zvuka (upravo ono sto cu 99% vremena i slusati)?

b.t.w., pomenuti B&W 580 koje jos uvek imam, mogu da reprodukuju taj orguljski pedal, doduse, oseca se ono sto se deklarise za taj zvucnih da vec od 40hz pada frekventna kriva... o manjim kutijama da ne pricam... tu se to skoro i ne cuje. Ustvari, to je zvuk koji i na tihim deonicama treba da jednostavno gotovo samo zavibrira vazduh u sobi i da shvatis da postoji i taj zvuk...

Zasto audio lab (predpojacalo sa monoblokovima) ne moze da bude dobro resenje?

Niko nije ni pokudio ni pohvailio Yamaha A-S1000... da li neko ima isustvo sa tim uredjajem...

Link to comment
Share on other sites

Ja za 25m2 ne bi pokusavao sa kutijama koje idu ispod 40Hz nikako. Mali floorstander ili neki bookshelf. PMC mozda DB1i ili mozda (ali nategnuto - a i nisam slusao) GB1i. Kombinacija PMC+SimAudio se prodaje zajedno to moze da bude dobar match, znam da sa vidjao po nekim dalekoistocnim sajtovima da se to nudi zajedno.

Za AA - ne znam. Par puta kad sam slusao nije me impresioniralo. Za te pare, oko 3500-4000 EUR ceo sistem, gde ide oko 1000-1500 EUR po komponenti ja ne bi isao na pre+amp. Nema tu budzeta za to... Po meni je bolje uzeti dobar integralac. U tvojoj sobi ti i ne treba vise od 50W.

A to sto nesto radi u A klasi... Je'l znas da je to samo karakteristika mirne struje, tj. bias-a tranzistora i da blage veze nema sa kvalitetom zvuka? :D Ignorisi to. Ako ti se bas, bas slusa A klasa i SimAudio je u A klasi prvih 5W. Ali ja bi ti toplo preporucio ocenu na uvce, ne po "klasi".

Link to comment
Share on other sites

ok... znam nesto malo iz teorije o "a" klasi... doduse, ako mogu reci za musical fidelity A1 (koji sam imao) to je jedno jako fino resenje, ali prilicno nejako... oseca se u orkestarskim "vrtlozima" nedostatak snage da zvucna scena ostane onakva kakva je i bila na nekim opustenijim i mirnijim detaljima... Zato, koliko sam shvatio, izuzetna je bitnan i taj tehnicki parametar (kao sto je mogucnost da pojacalo udupla izlaznu snagu na 4 ohm-a) kao sto ima recimo samo Densen (valjda B110), ili da su mu priblizni samo neki od pomenutih uredjaja... , da je damping faktor veliki (kazu bar preko 100 po celom opsegu), jer je to veoma bitno da moze da se dobije brz i precizan zvuk u niskim frekvencijama....

Naravno, uvek se slazem sa time da je najbolji test - uvo, ali samo ako moze da se oslusne neki sistem u rezonantnoj kutiji u kojoj zivis, ili ces slusati takav sistem (sto mislim da je ipak malo tesko)...

Obizrom da jos nista nisam kupio, kojim bi redosledom trebao da biram... sve integralno - odjednom, ili da se opredelim npr. za neku amplifikaciju, pa da trazim dostojne zvucnike?

hvala svima na veoma dobrodoslim komentarima i razmisljanjima.

Link to comment
Share on other sites

Da li neko moze nesto da mi kaze o kvalitetu zvuka koji moze da da Advance Acoustic u svojoj "A" klasi, koja se dobija ako se slusa na nizim nivoima zvuka (upravo ono sto cu 99% vremena i slusati)?

Niko nije ni pokudio ni pohvailio Yamaha A-S1000... da li neko ima isustvo sa tim uredjajem...

Ne bih da kvarim nekome utisak o AA.. ali ako on na nizem nivou svira u A klasi onda svi ostali pomenuti brendovi, posebno Expo i Naim sviraju u cistoj A klasi u punoj snazi...

... a Yamaha A-S1000 za moj ukus svira odlicno + tako i izgleda.

Link to comment
Share on other sites

Zasto mislis da AA ne svira u A klasi? Naim ima jedan pseudo-komplementaran par i svira u AB klasi, sa bias-om koji jedva da postoji, na granici B klase. To zovu AB2 klasa, koliko se ja secam. Nameran izbor jer se tako dobija vise dinamike. SimAudio isto svira u A klasi prvih 5W.

... ja to onako figurativno, ne interesuje me preterano sta ima unutra, mislim konkretno na zvucnu razliku... mislim generalno, za te pare ima za taj novac daleko bolja opcija. Moze i Technics, on ima classAA :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ali ni u kom slucaju ne bih isao na varijantu subwofer. Jednostavno, zelim cist stereo hi fi sistem.

Zar "Äist stereo hi fi sistem" podrazumeva nepostojanje sub-a? Moram priznati da sam i ja imao sliÄne predrasude glede sub-ova.

Evo mog DIY iskustva: Napravio sam ogromne vufere, sa idejom da, u stereo sistemu, sviraju basove do nižih srednjih - kao Å¡to već biva kod većine klasiÄnih kutija. Onda se ispostavilo da ovi nisu baÅ¡ idealni za reprodukciju nekih viÅ¡ih bas frekvencija, napravio sam novi pojas za mid-basove, a vuferi su, silom prilika, postali klasiÄni subvuferi - Å¡to me je, u poÄetku, malo deprimiralo.

Moj trenutni stav po pitanju reprodukcije basova: Dobro uklopljen aktivni sub u kompresiji + room correction je nezamenljiva kombinacija. Nema naÄina da se dobije tako kvalitetan bas iz neke klasiÄne kutije, ni za 100k evri :wink: .

Nisam imao prilike da sluÅ¡am Soltanis akustik, ali bih ti preporuÄio da uzmeÅ¡ par CD-ova sa orguljama, pa pravac Subotica. Po prirodi stvari je Äovek bio zainteresovan da napravi sub koji se dobro uklapa sa tim elektrostaticima. Ako sam dobro zapamtio, sub već ima ugraÄ‘enu, neÅ¡to pojednostavljenu, opciju podeÅ¡avanja basova prema prostoriji - u vidu ekvilajzera sa Å¡est opsega. PogreÅ¡ićeÅ¡ ako makar ne posluÅ¡aÅ¡. :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Nisam imao prilike da slušam Soltanis akustik, ali bih ti preporučio da uzmeš par CD-ova sa orguljama, pa pravac Subotica.

Koliko se cita po forumu, ima i u BG-u da se slusa... :)

Samo ne verujem u te varijante kod pojedinih proizvodjaca da isticu kako do 15w radi u A klasi.. ili je uredjaj u A klasi ili nekoj drugoj a ne malo ovako malo onako.

Uredjaj je u A klasi, ako je bias veci od ulaza. Ako stavis bias tako da je na recimo delu maksimalne snage dobices upravo to - da prvih n vati radi u A klasi, a onda predje u AB.

Mozes da ne verujes, ali to nije stvar ubedjenja, u pitanju je ozbiljna nauka. Mogao bi isto tako da ne verujes u gravitaciju - ali ne bi poleteo.

Link to comment
Share on other sites

Zar "Äist stereo hi fi sistem" podrazumeva nepostojanje sub-a? Moram priznati da sam i ja imao sliÄne predrasude glede sub-ova.

Evo mog DIY iskustva: Napravio sam ogromne vufere, sa idejom da, u stereo sistemu, sviraju basove do nižih srednjih - kao Å¡to već biva kod većine klasiÄnih kutija. Onda se ispostavilo da ovi nisu baÅ¡ idealni za reprodukciju nekih viÅ¡ih bas frekvencija, napravio sam novi pojas za mid-basove, a vuferi su, silom prilika, postali klasiÄni subvuferi - Å¡to me je, u poÄetku, malo deprimiralo.

Moj trenutni stav po pitanju reprodukcije basova: Dobro uklopljen aktivni sub u kompresiji + room correction je nezamenljiva kombinacija. Nema naÄina da se dobije tako kvalitetan bas iz neke klasiÄne kutije, ni za 100k evri :wink: .

Nisam imao prilike da sluÅ¡am Soltanis akustik, ali bih ti preporuÄio da uzmeÅ¡ par CD-ova sa orguljama, pa pravac Subotica. Po prirodi stvari je Äovek bio zainteresovan da napravi sub koji se dobro uklapa sa tim elektrostaticima. Ako sam dobro zapamtio, sub već ima ugraÄ‘enu, neÅ¡to pojednostavljenu, opciju podeÅ¡avanja basova prema prostoriji - u vidu ekvilajzera sa Å¡est opsega. PogreÅ¡ićeÅ¡ ako makar ne posluÅ¡aÅ¡. :crno-na-belo

Kada pomislih cist hi-fi, nekako sam se mozda pogresno izrazio... moje iskustvo kaze (slusno) da je za ono sto ja slusam i kako dozivljavam muziku, nekako lepse resenje 2 zvucne kutije - cist stereo...Oduvek sam dozivljavao malo "prljavim" resenje koje uvodi subwoofer, koji daje dubinu, ali zato moze da narusi pozicioniranje instrumenata u prostoru. Znam da ljudsko uvo ne moze tako precizno da definise iz kog pravca dopiru niske frekvencije, ali opet, bavio sam se muzikom, svirao u simfonijskom orkestru, tako da osecam i cujem te razlike, ili mozda mogu reci, znam sta treba da cujem. Mnogo puta sam uzivo slusao orkestre, tako da mi je jasno sta je ta "scena" o kojoj pricam.

Naravno, predlog je dobar za Suboticu, samo je pitanje da li se to uklapa u budzet koji sam sebi definisao. Zelje su jedno, mogucnosti su drugo... Svestan sam da skuplje cesto znaci bolje - ali ne uvek. Slusao sam recimo moju omiljenu marku zvucnika B&W (od mojih DM580 preko matrix 1 do matrix3) u vreme kada sam ih kupovao, i za mene je u tom trenutku bilo bolje resenje DM580 od Matrix 1 (koji su skoro isto kostali)... Slusao sam posle i Matrix 3 i to je u odnosu na moje DM580 zvucalo za klasu bolje... (gotovo identicne dimenzije kutija i raspored drajvera).

Takodje, kazu da je bolje sto manje imati dopunskih kontrola na putu zvuka... nekako je potrebno samom konstrukcijom uredjaja napraviti nesto sto zvuci veoma dobro u mnogim situacijama.

Link to comment
Share on other sites

Uredjaj je u A klasi, ako je bias veci od ulaza. Ako stavis bias tako da je na recimo delu maksimalne snage dobices upravo to - da prvih n vati radi u A klasi, a onda predje u AB.

Mozes da ne verujes, ali to nije stvar ubedjenja, u pitanju je ozbiljna nauka. Mogao bi isto tako da ne verujes u gravitaciju - ali ne bi poleteo.

E sad mi je jasno! A za letenje... videcemo! :bacanje

Link to comment
Share on other sites

Sto se B&W tice,tu je i jaci model od 684,a to je 683(1300 evra).Po ceni mu je blizu i CM-7(1600 evra).

Soltanus Acoustic moze da se cuje i u Beogradu,dvaput nedeljno.

http://www.hi-files....oom-u-beogradu/

Dalo bi se predpostaviti da je taj jaci model i bolji (683), ali veoma malo ima kritika o njemu na domacem i stranom trzistu... uglavnom je to 683 i jedan od manjih (ne znam koji tacno model) tako da sam se zato bazirao u pocetku na taj predposlednji po ceni, i "snazi".

Takodje, pominje se i CM-7. Da li taj CM-7 koji je i skuplji od 683 ima sta da ponudi vise za tu razliku u novcu, ili opet ici na jos skuplje, a to je najmanji iz 800 serije (diamond), koji vec kosta oko 2000, sto bi bio mozda i neki krajnji cenovni limit?

Link to comment
Share on other sites

Sad ce opet da ispadne da ja nemam pojma, ali ja ne bi dao 2000 EUR za zvucnike u sistemu od 4000. Naravno, ako imas 5-6000 (barem), onda je to druga prica.

Inace, nisam slusao, ali mislim da, po onome sto pise, je 683 prevelik za 25m2. Pre bi isao ili na 684 ili CM7, imas review oba u Hi-Files, ako nista, a i autori review-ova su na forumu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...