Jump to content


David i Golijat


Silver Surfer

Recommended Posts

Hajde da i ja probabonjam neku :)

JBL L100 ima solidne drajvere ali mu je fabriÄka skretnica uraÄ‘ena sa minimumom elemenata ali to nije zato Å¡to je tako najbolje. Zvuk nije 100% onoga Å¡to bi te jedinice mogle da pruže. Ako ti se svidi taj karakter zvuka na duže staze i odluÄiÅ¡ se da ih zadržiÅ¡, probaj ovu skretnicu...

http://forums.audioholics.com/forums/showthread.php?t=25014

http://www.troelsgravesen.dk/JBL_L100.htm

Troels Gravesen kao i Murphy Blaster su merili odziv i napravili skretnice koje su jako dobro koncipirane. Imaš sve vrednosti na sajtu pa možeš vrlo lako sam da napraviš i da probaš bez većih finansijskih izdataka. Ako ti bude trebao info o tome gde možeš kupiti kondenzatore i kalemove, kao i bilo kakva vrsta pomoći u vezi toga, na raspolaganju sam ti :thumbsup2 Otvoriš temu na forumu i rešimo sve nedoumice :D

InaÄe, ti beli basevi su Äista erotika :facehearts

Link to comment
Share on other sites

nego jedno "nestrucno pitanje",da ti L100 ne treba da budu postavljeni "poprecno" ? :rolleyes:

Gledano po nalepnici, TREBA! Medjutim, citajuci link koji je postavio "Zvuchniak", nadjem ono sto meni odgovara... nadam se da sam dobro ukapirao... pise: "ako ne radim "upgrade" skretnice, najbolji polozaj kutije je na stalku od 40cm, pod uglom od 5 stepeni, kutija okrenuta naopako, tj. bass gore, jer bass driver pokriva veliki deo srednjeg opsega..." ja se iskilavi, ceo dan okrecem kutiju za po 90 stepeni, podizem na razlicite visine, osluskujem i za sad mi se cini da je zvuk najbolji kad je 30cm od poda, od oka za 5 stepeni unazad, bass gore...

L100... jako utegnut zvuk, minimalna koloracija i dosta tolerantan na bocni i zadnji zid.

L80T trazi vecu sobu, dosta udaljen od zadnjeg zida ako se slusa glasno.

:beer

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prvo bi hteo da se zahvalim na gostoprimstvu,prijatnom popodnevu i odlicnoj kafi,koju je spremao domacin licno!!! :thumbsup2

Buduci da sam pomalo bio razocaran proslim kutijama kako su svirale u mojoj sobi(18kvadrata)l100 me je prijatno iznenadio.Sve je na svom mestu,odlicno upareno pojacalo sa kutijama.Srednji i visoki sviraju prelepo,bas precizan i ne tako suv kao sa l80t.Mislim da nema potrebe raditi bilo kakvu skretnicu jer ovaj sistem radi savrseno.Svaka intervencija bi pokvarila vec savrsenu zvucnu sliku.Sve u svemu odlicno uparen sistem koji ne treba dirati.

Link to comment
Share on other sites

Danas je 17-ti dan slusanja kombinacije Exp 3010 i JBL L-100, interesantno.... zvucnik star oko 35 godina se "usvirao", kako je svirao prvih par dana i danas, nema dve blage veze jedno s drugim?

Sta se u medjuvremenu "usviralo"?

:ruganje Sinergija?

Zvucnik koji je usviran jos "pre hrista"?

Soba?

Naj logicnije je... "usvirale" se usi, tj. navikle na postojeci zvuk koji se, verovatno, nije menjao ovih 17 dana... ???? :unsure:

Mada mi nije jasno, neki diskovi prvih par dana su imali more srednjih i ni B od bassa a sad se to more smirilo i pojavio se bass?

Mozda su mi u prvom trenutku smetali srednji toliko da nisam mogao da registrujem basove koji su bili prisutni? :heat Who knows...

Sve u svemu, zvuk je neverovatan, nisam ocekivao toliko od "stare" tehnologije.

Prva stvar koja se istice je osecaj za prostor, "stage", ogroman, mozda malo predimenzioniran ili je prethodni niz zvucnika imao malo prostora?

Da li je zvuk neutralan? Nije... cini mi se da su vokali "ofarbani", ima ogromnu sirinu u srednjem spektru na veoma prijatan nacin, mozda je to zvuk Expo-a?

Visoki, nezni... nenametljivi i izuzetno detaljni.

Neverovatna rezolucija bass-a, ponovo upoznajem tonove na diskovima koje znam napamet...

Jos nesto... slusajuci "veliki" bass, koji ima prednosti u odnosu na "male" basove, 5.5 ili 6.5 incha, dolazim do zakljucka, vezan za normalno slusanje u sobi od 20-30 kvadrata:

zvucna razlika izmedju "velikog" i "malog" bassa nije proporcionalna fizickoj velicini membrane i zapremine... i dalje volim zvucnike sa "malim" basovima!!!! :facehearts

Link to comment
Share on other sites

Danas je 17-ti dan slusanja kombinacije Exp 3010 i JBL L-100, interesantno.... zvucnik star oko 35 godina se "usvirao", kako je svirao prvih par dana i danas, nema dve blage veze jedno s drugim?

Sta se u medjuvremenu "usviralo"?

:ruganje Sinergija?

Zvucnik koji je usviran jos "pre hrista"?

Soba?

Naj logicnije je... "usvirale" se usi, tj. navikle na postojeci zvuk koji se, verovatno, nije menjao ovih 17 dana... ???? :unsure:

Mada mi nije jasno, neki diskovi prvih par dana su imali more srednjih i ni B od bassa a sad se to more smirilo i pojavio se bass?

Mozda su mi u prvom trenutku smetali srednji toliko da nisam mogao da registrujem basove koji su bili prisutni? :heat Who knows...

Sve u svemu, zvuk je neverovatan, nisam ocekivao toliko od "stare" tehnologije.

Prva stvar koja se istice je osecaj za prostor, "stage", ogroman, mozda malo predimenzioniran ili je prethodni niz zvucnika imao malo prostora?

Da li je zvuk neutralan? Nije... cini mi se da su vokali "ofarbani", ima ogromnu sirinu u srednjem spektru na veoma prijatan nacin, mozda je to zvuk Expo-a?

Visoki, nezni... nenametljivi i izuzetno detaljni.

Neverovatna rezolucija bass-a, ponovo upoznajem tonove na diskovima koje znam napamet...

Jos nesto... slusajuci "veliki" bass, koji ima prednosti u odnosu na "male" basove, 5.5 ili 6.5 incha, dolazim do zakljucka, vezan za normalno slusanje u sobi od 20-30 kvadrata:

zvucna razlika izmedju "velikog" i "malog" bassa nije proporcionalna fizickoj velicini membrane i zapremine... i dalje volim zvucnike sa "malim" basovima!!!! :facehearts

Sve ovo ipak staje u jednu recenicu!

Poceo si da slusas i uzivas u muzici!

Link to comment
Share on other sites

jel ti nesto radjeno na tim zvucnicima pre kupovine - reconing, vesanja, premotavanje?

Jedina "sumnjiva" stvar.... membrane na bassovima izgledaju novo, nisu pozutele ni malo a imaju bar 35 godina... mozda su nove membrane (komplet membrana, voice coil, spider)? Ako je to menjano, super, novi bajsevi... moglo bi da bude neko objasnjenje!

Link to comment
Share on other sites

Ispade JBL kao Yugo. Svako jutro kada ga upalis cujes neki novi zvuk :listen

Usvirale ti se usi i navikle na "zastarelu koncepciju", kutiju nesrecne i ruzne dimenzije sa basom od 30cm koja je pravljena da se svidi svima. Prestajes da slusas zvuke i pocinjes da slusas muziku, opusteno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...