Jump to content


Rangirajte Lampaska pojacala


Jazzavac

Recommended Posts

Pozdrav svima!

U skladu sa proÅ¡lom temom o CD player-ima koju smatram uspeÅ¡nom, želim da u istom stilu i duhu malo priÄamo i razmenimo iskustva u vezi lampaÅ¡kih pojaÄala. Ciljam ili integrisano, ili kombinacija preamp-amp. Novo, a nisam gadljiv, cak mozda i preferiram polovno. Cena, hajde neka bude dosta slobode - tu do negde 4000 eur. Izvor je Wadia, ako ima phono ulaz super, ako nema nema. Zvucnici su Tannoy Stirling SE - kazu u uputstvu oko 91-92 dB. Muzika jazz - saksofon, vokali, kvarteti, snimci uglavnom iz 50ih i ranih 60ih - RVG blue note.... Soba 4.4 x 4.2 x 3 m.

Dileme: SET ili PP ili paralelni SE ili OTL?

Razmisljanja... Ja sam u pocetku bio za SE. No, 300b ili 2A3 ne mož' da gura ove zvuÄnike. Skoro sam se raspitivao za 845 (). 211-vt4c ili babuska bi mogla da gura zvuÄnike, ali to kažu SETovci nije to :smile: Tatic pravi 211 mono blokove po želji, 1200 eur komad...

Push-pull ima dosta opcija... Ja sam jedino slušao Lebena (660 do duše što je prepapreno za cenovni limit). Nudi mi se CS 600 integralac polovni za nekih 3200 (6L6 ili EL34). 300 XS mogu da dobijem za oko 2000 eur, pa još oko 400 eur za NOS Mullard 84 lampe.. Nudili mi i GRAAF 20 (OTL) za oko 1200 eur, ali me plasi ta konfiguracija. Trenutno na audiogon-u ide aukcija za GRAAF 50, nov, nije uspeo lik da ga proda ni za ispod 3000 eur fiksno, dok je kod nas na KP nedavno bio jedan za 3500 eur. VTLa ima kod nas ali je mnogo skup u odnosu na inozemstvo... Unison mi se jednostavno ne svidja - nemam neki razlog, valjda zbog toga što za moj ukus imaju previše modela... Ima i pathos-a kod nas, za ispod 2000. Tubeguru iz Budimpeste pravi Ongaku klon za oko 3700$.

------------------------ hteo bih joÅ¡ u nastavku da citiram i par odgovora iz priÄe o 845 da se ne ponavljamo -----------------

pecass: UUuuuuu SEXY....Tannoy-i i sa Lebenem zvuce

siroma: Slusao 845 sa GE i sa Kineskim lampama STOP Razlika cujna STOP U korist GE STOP Bolji od 300B u obe inkarnacije STOP OVER

Andrija: Dobar je Unison Research, dosta ih je prodato kod nas, mislim, imajući u vidu klasu jednog takvog pojaÄala! SluÅ¡ao sam mono-blokove sa po jednom 845 na izlazu u sistemu sa njihovim line preampom Mistery i to je opasno dobro guralo velike Cabasse (to je onaj par sa kupujemprodajem). TakoÄ‘e, sluÅ¡ao sam integralac - isto line - sa po jednom 845 po kanalu koji je moj drugar uspeÅ¡no uparivao sa nekoliko razliÄitih zvuÄnih kutija razliÄite provenijencije i kvaliteta. Naravno, zvuk je nekada bio bolji, a nekada loÅ¡iji, ali se pojaÄalo nikada nije obrukalo. Planirali smo da poredimo dotiÄnog Italijana sa proizvodima Nikole VukuÅ¡ića, ali to nije ostvareno, barem nije da ja znam. InaÄe, Nikoline integralce sam sluÅ¡ao, sve je to bilo lepo uraÄ‘eno i obećavalo je puno, ali se kockice sistema nisu složile tako da zvuk bude izbalansiran po celom opsegu kao kod Unison-a. NeÅ¡to je malÄice tu falilo da utisak bude bolji.

Voleo bih da neko ko ima iskustva ukratko opiÅ¡e razlike izmeÄ‘u pojaÄala sa 211 (VT4C) i onih sa 845. Imao sam prilike da Äujem nakratko neke ovdaÅ¡nje proizvode sa 211 (NAT, Teresonic, TubeAudioLab), kao i prvobitni Ongaku - isto samo nakratko, ali nikada se nisam udubljivao u nijanse meÄ‘u njima. Po snazi su vrlo bliski i to je jedini podatak kojim raspolažem.

paja959: Slusao takve Viva sa JM Lab/Micro utopia,neki extra skupi VDH kablovi,pojma nemam koji cd plejer..muzika sa "aurom"..neki DIY project sto izgleda kao V motor,isto na bazi 845 i Magneplanari,muzika sa aurum,Unison 845,muzika sa aurom,Simply 4,nek se ljuti ko oce,meni vise odgovara,algemeie ta prezentacija ..slusao jedino D700 sa 211-kama,sto su u njima menjane na GEVT4C..to mi se mngo svidelo,bez te specijalne aure,bolji drajv,malo tvrdji zvuk od 845-ca,al je univerzalnije,bolje ce odraditi malo tvrdje jazz zanrove (free/avangarde)

cs300x..mullard el84 ,cca 3000 eura,cevas koji nema karakteristican "cevaski zvuk"..ima nesto oko te sinergije sa Tannoyima ,zli jezici govore da je to vojsovano sa JBL...

mislim da su 211/845/300b,ako su korektno odradjene,klasa iznad toga,al imaju neku specificnu magiju te EL84...

anubisgrau: jbga, sve je to long shoot - ja bih za pocetak na tvom mestu pokusao da cujem nesto sto bi islo u pravcu sticanja "osecaja" za zvuk pojedinih lampi u tvom sistemu. recimo PP EL84 svi do jednog imaju slicnu notu u zvuku, koja se ne menja svejedno da li slusas leben 300 ili audio innovation, to je jedan zaobljeni upper bass i sredinu koja je lampaski lepljiva i zavodljiva ali nije spora niti netransparentna, tako da probom sa bilo kojim pristojnim EL84 PP lampasem mozes doci do nekih zakljucaka. sto se 211 tice - pisem o tome a ne o 845 o kojoj iz prakse ne znam nista sem povrsnog slusanja nekih cary monoblokova - mislim da je tu procenat nekonzistencije najveci od svih cevi koje znam jer ljudi svasta rade, neki kao drajver koriste male duple triode ili ove nove ruske male super cevi dok bogme ima i onih koji tu stavljaju power tetrode ili pentode i to nikako ne zvuci isto, a slicno vazi i za ispravljacku sekciju u kojoj mnogi beze od cevne rektifikacije zbog ogromnih napona i stabilnosti koja se zahteva a opet ima i izuzetnih resenja kao sto je recimo new frontier audio 845, ima toga u zapadnom susedstvu i ekipa se ozbiljno sece. ako ti nesto znaci, 211 zvucno ne pripada 2A3 ili 300b skoli, vidi se da ta cev NIJE pravljena za audio namenu na prvom mestu zato sto zvuci manje magicno a vise brzo, dinamicno i neutralno (sto se mnogima i ne svidja) - ovo je u kontradikciji sa onim sto sam ranije napisao da zvuk pojacala zavisi vise od implementacije a manje od lampe, sto je naravno tacno ali ima svoje granice - najbolji 211 amp nece zvucati kao najbolji 300b a ako mene pitas ja bih uvek uzeo ovaj drugi:)

600 (IMHO) ne svira tako zarazno kao 300.

dejanm: Mislim da je i izbor jako interesantan. 6C33 ima neke prednosti a pre svega to je jako robustna i jaka lampa koja je medjutim prilicno jeftina - narocito kada se uporedi sa 211 ili 845. Osim toga Tatic zna da je ispravno implementira, tako da mi se cini da je taj izbor pun pogodak.

i na kraju Paulo!

SluÅ¡ao viÅ¡e puta VIVA 845 doduÅ¡e jaÄi model pre+ power. OdliÄno pojaÄalo, problem su lampe koje se neÅ¡to brže troÅ¡e a i skupe su za nabavku pa je svaka promena kompleta udarac za proraÄun. Soba se straÅ¡no greje tako da se treba skinuti u kratke pantalone i majicu pri dužem sluÅ¡anju a u leto teÅ¡ko je paliti tog monstruma... Servis se nalazi par sati vožnje iz Ljubljane. Kod kuće imam Leben 300. Pri otvaranju ampa vidi se da je precizno uradjen. Lampa se ne troÅ¡i puno a i igranje sa njima nije skupi sport. Sam sa stavio mullardice kao i u x varianti. Skuplji ima 3 w viÅ¡e i neke elementa kvalitetnije. Prodaja polovne VIVE je verovatnije tvrdji zalogaj ali...

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se interesuješ i za OTL. Sa takvima imam najmanje iskustva, odnosno samo jedan sam slušao, a to je ovaj: http://www.kupujemprodajem.com/Graff-GM-20-341087-oglas.htm?filter_id=542229

BaÅ¡ takav isti sam sluÅ¡ao, ali sa zvuÄnicima potpuno drugaÄijim od tvojih; koliko je meni poznato, glavna mana im je da ne mogu da sviraju sa zvuÄnicima izuzetno niske impedanse. Ne znam Äoveka koji prodaje ovaj primerak, ali znam ko ih je uvozio, pa ako treba pomoć mogu da te povežem s tim Äovekom.

Link to comment
Share on other sites

Andrija,

GRAAF mi je predlozio covek koji ih uvozi. On mi je i Wadia-u prodao. Ono sto mene kod 20ice brine je sto moram da namestam bias svaka tri meseca kada je sve u redu. Ako kojim slucajem ode lampa, moze i zvucnik sa njom... Tako da sam onda od te firme poceo da gledam model 50 koji je KT 88 mislim sa trafoima - malo klasicniji pristup. Inace, par review-a za 50icu su veoma veoma dobri. No, ne znam da li ju je iko cuo.

Link to comment
Share on other sites

@Jazzavac:vidim bit ce ovo lepa tema za razgovor :D

@tubeguru je ljubitelj vintage sprava,cesto se javlja sa oglasima oko cevnih skalamerija i vintage kutija Tannoy,JBL,Altec i sl..do dana danasnjeg nisam uspeo da resim njegov "identitet",da li je on identican sa Dénes Péterom,ili je @tubeguru samo covek koji iskoriscava D.P.-a..D.P.drzi za referentne zvucnike Tannoy DC-e,sreo samse sa covekom,pricao sa njime,bili zajedno na identifikaciji GEVT4C u sistemu koji je on radio na bazi 211-ki,sa D700-kama,on koristi kineske,nema stabilan izvor za VT4C,pa je zbog toga u upotrebi jeftinija opcija.Njegov problem je sto udovoljava svojim naruciocima,bilo da traze opcije sa 300b,211,KT88,EL34 itd..nije uradio sebi jedan limit,ispod kojeg ne idem,jer stoji da cesprava svirati,al ni blizu da se isti projekat uradi sa optimalnim materijalom..cesto zbog ovoga po ovdasnjim forumi se osipa paljba na njegove proizvode,nekad i sa razlogom,al to je uzrok iz gore pomenutih pristajanja na kompromise ^_^

sto sam ja slusao to je prvo bila stereo opcija na bazi 211/VT4C sa nekih 2x25W(mozda 2x35?),pa isto to samo duplirano,u vidu monoblokova..ovo zadnje je sigurno opcija bolja od one sa "samo 2x25-35W",strucnjaci ce prokomentarisati da li su to PPSE-i,i "idejno" po svetom audiofilskom/cevnom "gralu" kako se to "ceni"..ja ne bih imao nista protiv ijedne od tih opcija,univerzalne su to,sviraju bez problema i ozbiljnu,jazz i ne bas naivnu elektronsku muziku za cevase,recimo St.germain ili Madlib..polovno,par monoblokova sa 211-kama,je negde oko 1000 eura,radi covek i pretpojacalo sa MM ulazom,nadje se recimo za 300 eura,to bi bile opcije sa "postenim izvedbama",sve ispod toga je mislim truba...postavicu par slika,oko njegove "estetike",priznaces da nije to od cega sde pada na teme (citaj=uz neke esttske izmene,to bi moglo biti sasvim OK)

stereo izlaz na bazi 211:

pretpojacalo:

cisto da vidis "estetsku orijentaciju"

o ovome bih recimo razmislio jako,ako to radi sa SounLab staticima,onda svi ovi ostalo stoje mirno:

bit ce tu jos nekih ideja..Berning ZH270 OTL integralac,nikad slusao al kazu da je killer,OTL moze da bude mocna stvar,ja tako slusam neki DIY projekat made in Novi Sad kod prijatelja sa DC15",20x90W,bez nekih specijalnih cevi,svira do j&ja :D

cca 4000 eura nije malo para,utuci to na neki projekat iz kojeg se u zivotu ne mozes izcupati,ako ti se ne svidi,je opsana igra..u svakom slucaju,dobro razmisliti sta uraditi..

tolko za sad..u prilogu OTL monoblok od 90W,i oni su nekad svirali manje vise korektno sa azdajama SoundLab B) ..kad bi mi neko odgonetnuo iz DIY branse sta to moze da bude,i ja bih bio jako zahvalan..

post-9700-001786000 1288720592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pecass - pretpostavljam da mislis na 300XS? Leben je uvek opcija, tu je... Malo da popricamo i o drugim mogucnostima dok se ne resim :D.

Pajo - Nije cilj utuci 4000 eur. Daleko bilo :D. Vise sam to stavio da bude velike slobode pri predlaganju, poredjenju, da ne odemo u ezoteriju, ali da ipak mozemo slobodno da pricamo. Mnoge stvari koje polovne nalazis za oko 2000 su nove daleko preko 4000. Sto se tubeguru-a tice, verujem da covek zna sta radi ali su uradci estetski ocajni :rolleyes: . Naveo sam ga jer radi razne modele i ima Ongaku klon za naizgled pristojne novce...

Link to comment
Share on other sites

Andrija,

GRAAF mi je predlozio covek koji ih uvozi. On mi je i Wadia-u prodao. Ono sto mene kod 20ice brine je sto moram da namestam bias svaka tri meseca kada je sve u redu. Ako kojim slucajem ode lampa, moze i zvucnik sa njom... Tako da sam onda od te firme poceo da gledam model 50 koji je KT 88 mislim sa trafoima - malo klasicniji pristup. Inace, par review-a za 50icu su veoma veoma dobri. No, ne znam da li ju je iko cuo.

Slusao sam Graaf 50 i mislim da je i on OTL. Nisam 100% siguran ali mislim da nema trafoe ... Inace to je odlicno pojacalo. Izuzetna dinamika ! Sa dobrim zvucnicima to ce da razbija. Ja sam ih slusao sa elektrostaticima i to je ubijalo kako je sviralo.

Inace taj opis pojedinih lampaskih pojacala ... recimo za el84 PP. ... Tu treba biti oprezan. Mnogo oprezan. Nisu bas svi oni isti jer zvuk lampasa zavisi i od topologije i od izlaznih trafoa i od koriscenih delova a ne samo od lampe. Recimo ako poslusas DIY PP sa EL84 ali uradjen sa Menno van der Veen torusnim izlaznim trafoima i sa Wima kondom u sprezi izmedju pobudne ECC81 i izlaznog stepena, zvuk je sve samo ne onakav kakav si ga opisao. To stoji za sve lampase i zato je tesko ih generalizovati ili reci SET 300 B svira tako i tako ... Zato ima vise smisla pricati o konkretnim modelima lampaskih pojacala nego tako generalno opisivati stvari, koje u sustini mogu jako razlicite da budu ...

Link to comment
Share on other sites

ima Ongaku klon

..nemoj da se hvatas ako se neki od DIY "proizvodjaca" poziva na neki klon..pusti to je kititi se tudjim perjem.,"ispravniji" su mi oni sto se ne pozivaju na takve stvari,mozda u sustini koriste "neciji klon,od imena" al se ne na to ne pozivaju na to :bounceB)

..Manley proizvodi(Stingray,Mahi,Snapper),Jadis(KT90),Audio Innovation 1000,Pathos Classic/Logos,Cayin 88T(=MAC 275?),Copland 401-402..VTL Tiny Triode..+na sadasnjoj prezentaciji za vikend ARC 60i je pobrao dosta hvalospeva,iz zezenacije bih mozda probao i to....

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Mozda da vam skrenem paznju na jednu manje poznatu italijansku firmu, koja medjutim pravi dobra pojacala za sasvim prihvatljive novce. Firma se zove Mastersound i ja sam slusao njihovo PP sa KT88 i SET sa 845. PP je bio cini mi se ispod 2K eura a SET 845 cini mi se oko 3,5K ... ali nemojte me drzati za rec. Osim toga informacija je stara par godina tako da je lako moguce da se u medjuvremenu nesto promenilo ... Evo linka:

http://www.mastersoundsas.it/master%201_1_ing/compact_845.htm

Ovaj integralac je na mene ostavio jako dobar utisak (svirao je sa malim Triangle Magellan). Nisam imao primedbi ... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Jazzo vrlo interesantna tema zaista.

Cisto da dodam malo ulja na vatru - interesuje me stav forumasa na ideju lampe u preampu i SS snagas?

Nisam jos probao kod sebe (ali planiram, ali sam siguran da znas da ti sugradjanin forumas :wink: ima tu kombinaciju preamp sa 2A3 a snagas mu je F3. Prema svim komentarima to svira :klanjanje

Poz.,

G.

Link to comment
Share on other sites

Kineze bih izostavio iz ove price ma kako odlicni da su... Consonance ima lepe PC kutije sa 211 na oko, a i cenovno. Moguce da odlicno i zvuce, ali ja eto ne bih....

DejanM: Hvala na javljanju - prvi koji je cuo Graaf 50. Znam da je topologija vazna, delovi, i sto raznih cuda. Zbog toga cemo se verovatno i skocentrisati na brend-ove ovde...

Golume: Hibridi i kombinacije takodje mogu svasta da prave, kao sto znas da 2A3+F3 lepo zvuci sa onim zvucnicima. No, ja bih ipak samo cevi na putu signala. Copland na primer (prodaje se preamp-amp na KP za 2000 eur) je sa hibridnim napajanjem...

Pajo: Za Stingray-a svuda citam samo hvalospeve, a nije ni skup. Mislim da Manley drzi sin, a tata VTL ili tako nekako ako me ovo moje suplje pamcenje dobro sluzi <_<

Link to comment
Share on other sites

Pre par dana testirao snagaÅ¡ EAR 861 na mom sistemu direktno vezan na CD EAR acute. OdliÄno pojaÄalo sa pravih 32W po kanalu. Lampe 519-tice nisu skupe!, pojaÄalo sa tri ogromna trafoja od 3o kg težine, cena novog oko 4500 eur. Pet godina garancije, signalke lifetime, 519-ke se menjaju na tri do pet godina. Test je moguć u Ljubljani.

Link to comment
Share on other sites

Stingray je opasna mala sprvica,pogotovo te zadnje serije gde se moze menjati opcija triodno/PP,bio je tu jedan ex-demo primerak na prodaju za cca 1000 eura,u pic-pic stanju sa punom garancijom,vrlo brzo je prodat...

Dodaj na listu EAR 834T,hibridni integralac,to bi trebalo da stane ladno u okvir,+Audio Note kitove,Audiomat ima isto dobre integralce,al nisu bas jeftini,Rogue Audio,Croft..

Link to comment
Share on other sites

Graaf GM50 nije OTL. Slusao sam GM20 i GM100 i oba pojacala su sjajna, ipak GM20(OTL) ne bih preporucio nikome osim onima koji su spremni da jednog dana skupljaju membrane svojih zvucnika spahlom sa zidova. :roll: moj savet - zaobidji ovo pojacalo u sirokom luku...

..slusao te GM20 na nekim malo vecim ProAc kutijama,sonicno prva liga,nadsvirali nekog amerikanca od 100W za koji bi se svi zakleli da je to non-plus-ultra...sta je problem te GM20?..pitam cisto informativno,dok su svirali nikakvih problema nisam primetio sto zna da se desi kod nekih cevasa(lelujanje membrana,osetljivost na mobilne i slicne gluposti) :klanjanje

:cheers

Link to comment
Share on other sites

impuls,

interesovala bi me sema tog 2A3 preampa - da li je moguce da je postujes ? Mislim da je to prava stvar: preamp sa DHT ali samo sa DHT na putu signala ... To je bila stara Sakumina prica, koju je on, uzgred budi receno, preuzeo od starih konstruktora, koji su pravili pojacala jos pre drugog svetskog rata (Western Electric). On je tvrdio da samo velike DHT imaju linearnost koja je potrebna za "dobar" zvuk ...

Sledeci tu filozofiju, Jazz, mozes da gledas preamp sa 2A3 i neki SET sa odgovarajuce jakom lampom, gde se opet koristi DHT na ulazu dok se na izlazu stavi neka jaca DHT. To je konsekventno sproveden takav koncept. Takva pojacala su medjutim retka i verovatno jako skupa. Ali u nekoj dobroj DIY varijanti to bi moglo da svira cudesno ... Ali to je samo jedan od mogucih koncepata ...

Link to comment
Share on other sites

..slusao te GM20 na nekim malo vecim ProAc kutijama,sonicno prva liga,nadsvirali nekog amerikanca od 100W za koji bi se svi zakleli da je to non-plus-ultra...sta je problem te GM20?..pitam cisto informativno,dok su svirali nikakvih problema nisam primetio sto zna da se desi kod nekih cevasa(lelujanje membrana,osetljivost na mobilne i slicne gluposti) :klanjanje

:cheers

Mislim da se misli na to da OTL nemaju trafo na izlazu i da u slucaju nekog kvara, zbog riknjavanja izlazne lampe, moze da dodje i do unistavanja zvucnika. To je stara primedba na racun OTL. U medjuvremenu su proizvodjaci poput Einstein (isto radi OTL sa 6C33) ili Graaf tvrdili da su nasli resenje za taj problem. Licno, mnogo bi se bolje osecao da lampasko pojacalo ima trafo ...

Inace neko pomenu legendarno EAR sa 519 ... To su strahovita pojacala zbog kojih je Paraviccini stekao svetsku slavu. To ako moze da se nadje polovno za neke normalne novce - ne razmiljati ... Legendarna pojacala izuzetnog zvuka ...

Inace, ja licno, ako smem da iskazem svoju malu tajnu, kada bih isao po lampasko pojacalo i kada novac ne bi igrao neku posebnu ulogu, isao bih po ove nove VTL ST-150. Slusao sam ih i to je zbilja fantastican sound. Ali je i cena ... van okvira ovde postavljenih 4K ...

Link to comment
Share on other sites

..slusao te GM20 na nekim malo vecim ProAc kutijama,sonicno prva liga,nadsvirali nekog amerikanca od 100W za koji bi se svi zakleli da je to non-plus-ultra...sta je problem te GM20?..pitam cisto informativno,dok su svirali nikakvih problema nisam primetio sto zna da se desi kod nekih cevasa(lelujanje membrana,osetljivost na mobilne i slicne gluposti) :klanjanje

:cheers

"The acronym 'OTL' refers to a tube amplifier that is Output TransformerLess. Regular tube amplifiers have very high voltages in them and by contrast most loudspeakers are low voltage. In order to convert from the high voltage of tubes to the low voltage of a speaker an electronic device known as a transformer is used."

nedostatak izlaznih trafoa kod ovakvih pojacala, kao eventulna sonicna prednost, istovremeno je veliki sigurnosni rizik.

ako lampe, koje su btw pod ogromnim opterecenjem, pocnu da riknjavaju, vrlo su velike sanse da ce to rezultirati unistenim zvucnicima. ovo se desilo poznaniku koji je imao GM20.

cinjenica da su vrlo retke kompanije koja se usudjuju da proizvode OTL pojacala govori verovatno sama za sebe.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Imao sam na probi OTL-ove Atma-Sphere S-30 (prvi model, u meni lepsem, starinskom dizajnu) koji ne bih preporucio i Graaf GM 20 – znatno bolji, ali suvise monumentalnog zvuka. Plus cesto podesavanje biasa.

Oba sam koristio sa Quadovima.

GM 50 je jedan od veoma retkih lampasa koji mi se dopao.

Radi izvanredno sa Magneplanarom 12. Slusacu ga jos ovih dana.

VTL? Oprez! Pre nekih 20 godina maleni tranzistorac Quad 306 bio je bolji od njihovih najboljih monoblokova.

Ongaku, pa jos kopija. To mi ne uliva poverenje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...