Jump to content


Šta za Heavy Metal zvuk?


Nino

Recommended Posts

znate kako ljudi.svirao sam nekada gitaru i znam kada se ocepim i iza mene imam marshalla sa cetiri dvanaestice kako to zvuci.Nijedan zvucnik na svetu koji sam dosada cuo,a isao sam po sjmovima i ostalim cudima kako bih cuo sto vise kvalitetnih i skupih sistema,neradi to vernije od JBL kutija.

JBL kutije neki ljudi nazivaju "skupi razglas". 8-) Ja nemam stav po tom pitanju, samo sam zapamtio da ga je neko izneo.

Nema sumnje da će na nekom sistemu MarÅ¡al zvuÄati marÅ¡alskije, na nekom drugom pank pankerskije, a negde će gudaÄi guditi najbolje. A negde će triangl zvuÄati bolje nego uživo. Te osobine nekih sistema upravo govore o njihovoj nesavrÅ¡enosti, pa se ne treba Äuditi Å¡to loÅ¡e sviraju druge žanrove.

Mene samo Äudi spremnost prezentera na svetskim sajmovima da na skupim sistemima cepaju hevi metal, i to na potrebnoj glasnoći. :D Nema sumnje da si JBL-a sluÅ¡ao kod nekoga u stanu, sa kriglom u ruci i na dohvat VOL potenciometra. :banana

Link to comment
Share on other sites

JBL kutije neki ljudi nazivaju "skupi razglas". 8-) Ja nemam stav po tom pitanju, samo sam zapamtio da ga je neko izneo.

Nema sumnje da će na nekom sistemu MarÅ¡al zvuÄati marÅ¡alskije, na nekom drugom pank pankerskije, a negde će gudaÄi guditi najbolje. A negde će triangl zvuÄati bolje nego uživo. Te osobine nekih sistema upravo govore o njihovoj nesavrÅ¡enosti, pa se ne treba Äuditi Å¡to loÅ¡e sviraju druge žanrove.

Mene samo Äudi spremnost prezentera na svetskim sajmovima da na skupim sistemima cepaju hevi metal, i to na potrebnoj glasnoći. :D Nema sumnje da si JBL-a sluÅ¡ao kod nekoga u stanu, sa kriglom u ruci i na dohvat VOL potenciometra. :banana

JBL JESTE KUTIJA ZVANA SKUPI RAZGLAS U TO NEMA SUMLJE.TEMA JE Å ta za Heavy Metal zvuk?Kod takve muzike se od kutije zahteva to sto ima jbl.Kad odes na koncert u arenu to nema veze sa hifi zvukom nikako.bas ti pomera dzigericu.Jednostavno ta kutija je jedina koja moze da ti prenese koliko toliko dozivljaj sa nekog velikog koncerta.sto se tice sjma slusao sam metallicu black album u hotel excelsioru na jadis mono blokovima od kutija mislim da je bio u pitanju neki veliki proac.sve u svemu sistem od 20000-30000eu.Iskreno za tu vrstu muzike to jednostavno nije napravljeno.

Link to comment
Share on other sites

JBL JESTE KUTIJA ZVANA SKUPI RAZGLAS U TO NEMA SUMLJE.TEMA JE Å ta za Heavy Metal zvuk?Kod takve muzike se od kutije zahteva to sto ima jbl.Kad odes na koncert u arenu to nema veze sa hifi zvukom nikako.bas ti pomera dzigericu.Jednostavno ta kutija je jedina koja moze da ti prenese koliko toliko dozivljaj sa nekog velikog koncerta.sto se tice sjma slusao sam metallicu black album u hotel excelsioru na jadis mono blokovima od kutija mislim da je bio u pitanju neki veliki proac.sve u svemu sistem od 20000-30000eu.Iskreno za tu vrstu muzike to jednostavno nije napravljeno.

Ja kad sam bio u areni na zadnjim Maiden-ima, nije mi bas pomerao dzigericu. Culo se lepo, jasno i razgovetno - kako treba.

Sve sto je potrebno da i vi imate takav zvuk na HM koncertu je:

- Da uzmete kartu za fan pit.

- Da skacete toliko da na kraju zavrsite u prvom redu, ispred sipke - pa da ne slusate razglas, nego monitorske zvucnike ispred benda :D

Ozbiljno, jedno je HM koncert kad se steknes pozadi i slusas razglas, a drugo je HM kad svira neko pored tebe, na gitarskom pojacalu. Ako znate nekoga ko svira metal, lako cete to utvrditi, samo idite na neku probu. :D

Link to comment
Share on other sites

Ako znate nekoga ko svira metal, lako cete to utvrditi, samo idite na neku probu. :D

BaÅ¡ zahvaljujući jednom takvom poznanstvu, Äesto sam visio na probama lokalnog benda sastavljenog od matorih hard/blues rocker-a i upijao atmosferu i vibracije "Sidewinder" petnaestica.

Od tada volim da su mi zvuÄnici veliki i da su mi pojaÄala jaka.

Kvalitet zvuka?

Na to se ne obraća pažnja dok se od snage basova tresu pantalone...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To je već za slušanje benda Zona Katastrofe (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy):

...rock group Disaster Area, claimed to be the loudest band in the universe, and in fact the loudest sound of any kind, anywhere. So loud is this band that the audience usually listens from the safe distance of thirty seven miles away in a well-built concrete bunker. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Evo neÄeg (meni) interesantnog u kontekstu preglasnog rokenrola:

AkaiSW177.jpg

Možda je neko imao priliku da Äuje ove zvuÄnike, da podeli utiske?

Iz liÄnog iskustva, nisam oduÅ¡evljen visokotoncima koji imaju akustiÄko soÄivo, jer kada bih se pri sluÅ¡anju nalazio malo iskosa u odnosu zvuÄnik - intenzitet visokih tonova je drastiÄno opadao.

NeÅ¡to sliÄno kao kod prvih LCD monitora, kod kojih se drastiÄno promeni kontrast i osvetljaj ekrana ako se u njega gleda iskosa...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da malo oživimo temu...

Polako poÄinjem pripremu za kupovinu svog prvog pojaÄala i zvuÄnika .OdluÄio sam se da ne kupujem polovno,jer zaista nemam vremena da se cimam po okolnim gradovima i sl.

S obzirom da nemam nikakvog iskustva i da mi brojke iz specifikacije ne znaÄe mnogo molim da mi date savjet.

OgraniÄen sam budžetski na nekih 400-500 evra,Å¡to možda i nije tako loÅ¡e jer kako mnogi na forumu kažu „za poÄetak ne treba troÅ¡iti mnogo novca“ .Pored budžeta ograniÄen sam i sa prostorom 10-ak m2.

Na osnovu cjenovnika iz BGB-a i Tehnomanije odabrao sam neke modele pojaÄala i zvuÄnika na kojima bi sluÅ¡ao metal/rock od Zabranjenog PuÅ¡enja do Legion Of The Damned-a.

POJAÄŒALA:

ZVUÄŒNICI:

Svaki predlog i savjet je dobrodošao.

Å to se tiÄe izvora zvuka za poÄetak bi koristio PC.

JoÅ¡ mi pojasnite kakav je efekat korišćenja strimera.Jel mu strimer doÄ‘e kao DSP zakrpa u Winampu?Kad ga ukljuÄiÅ¡ on „podigne“ zvuk ili...?

Å ta je bolje(uÄinkovitije) strimer ili D/A konvertor (uzeti u obzir da su oba ureÄ‘aja približne cijene)?

Link to comment
Share on other sites

Ehhh gde je sad cerwin vega at80 na oglasima... Pa onda i neki harman do 200e za njih i ostane ti stotka za asus stx i bog da te vidi! Imao sam te kutije, da cujes samo Meshuggah na njima zinuo bi. :) P.S. Kupovina polovnih stvari znaci da dobijas bolje uredjaje za ulozeni novac, nema nikakvog cimanja. Jedino je cimanje sedenje pored kompa i nalazenje a sve lepo stigne kuririma na vrata. :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

U Bijeljini (gdje živim) otvorena je http://www.player.rs/ prodavnica te sam navratio da vidim Å¡ta ima u njoj.PoÅ¡to sam osuÄ‘en na sobu od 9m2 (2.85x3.15) Äovjek mi je preporuÄio regalske zvuÄnike Wharfedale Diamond 10.1 ili  Klipsch RB-51.Daimondi su potjerani sa ONKYO A5VL.PuÅ¡tali smo Metallicu (RTL) i Bombarder.Danas sam prvi put Äuo razliÄite tonove  u solaži pjesme Sodomizer.Zvuk je bukvalno pojeo sve ono Å¡to sam godinama sluÅ¡ao na "solidnim" raÄunarskim zvuÄnicima.Jedino Å¡to u zvuku nedostaje je  bas.Dupla pedala se Äuje sve to stoji samo nikako da me pogodi u centar za ravnotežu..Nisam imao vremena da Äujem RB51,te smo to ostavili za narednu sedmicu.

 

Å ta vi mislite o pomenutim kombinacijama zvuÄnika i pojaÄala?Imate li neki pametniji predlog za te pare?

 

Kontam o nekom polovnjaku H/K+JBL (E60) koji bi (približno) koÅ¡tali kao i ONKYO+Wharfedale ili RB51,samo bojim se da je JBL  predimenzioniran za moju sobu.

Link to comment
Share on other sites

Moj glas ide za ovaj drugi predlog, ako je samo to u opciji. :cheers

Za sada je tako.Da sam u Bg krenuo bi redom u obilazak prodavnica.Ovako mi je izbor maksimalno sužen.

 

 

A kolika je bila prostorija gde ste slusali zvucnike? U 15+ kvadrata, se od tog Diamond-a ni ne moze ocekivati neki bass.. 9m2 je nesto sasvim drugo i valjalo bi da se proba pre kupovine, ako je ikako moguce..

SluÅ¡ali smo u prostoru od  40+ kvadrata sa 2 metra udaljenosti.ZvuÄnici nisu bili na stalcima nego na policama odmaknuti oko 50 cm od zida.Jedan zvuÄnik bio je u ćoÅ¡ku odmaknut 50-ak cm od boÄnog zida.I trgovac je rekao da će mi faliti bas i da prostorija nije adekvatna za sluÅ¡anje tih zvuÄnika.PoÅ¡to je i sam roker reÄe da je Klipsch viÅ¡e rokerski zvuÄnik,nego Wharfedale.Lijepo se Äuje ta pedala,samo nekako mi previÅ¡e meka.

 

Nismo razgovarali o opciji slušanja kod mene u kući,al mislim da je to izvodljivo.

 

 

Å to se tiÄe polovnjaka ponuda sa ove strane Drine je mizerna.Neka dva lika ovde rasturaju polovnjake,pa ću vidjeti i sa njima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...