Jump to content


Šta za Heavy Metal zvuk?


Nino

Recommended Posts

Treba da poslusate nesto ozbiljnije sa "malim" membranama, ali vecim brojem istih ;)

Wrong!

forkrug.jpg

PovrÅ¡ina membrane 10-inÄnog drajvera iznosi oko 500 cm².

PovrÅ¡ina membrane 6-inÄnog drajvera iznosi oko 180 cm².

Ako si mislio da dva 6-inÄna drajvera imaju veću povrÅ¡inu od jednog 10-inÄnog, think again...

P.S.: Ako si pod "malim" mislio na velike, izvinjavam se na misinterpretaciji...

Link to comment
Share on other sites

Ko je pominjao 2 driver-a? :)

Driver-i su 6.5", a ne 6", a 3 driver-a od po 6.5" imaju povrsinu 6.5 x sqrt(3) = 11,25", a pored toga su brzi kao munja... ;)

Ne moze se poredjenje nikako vrsiti direktno po povrsini membrana, ali treba znati da veliki driver nije jedini preduslov...

p.s. Da ne pricamo o kutijama kao sto je Dynaudio Temptation koje imaju 4x 8" ... :)

Link to comment
Share on other sites

Keep on dreamin'...

Ja se slazem sa Delijom. Veliki drajver uopste nije preduslov za dubok bas, ne postoji nijedan fizicki razlog zasto bi morao biti. Mali drajveri su brzi, plus je sa manjim drajverima prednja povrsina manja pa ima manje refleksija.

I da - najdublji ton u HM svirci proizvodi bas gitara. A kad okines najdblju zicu na basu na prvom pragu (znaci ne prazna zica, ali PRVI prag) - to je vec oko 70Hz. Zapravo ti i ne treba extra dubok bas za HM - samo brz i snazan.

Link to comment
Share on other sites

Ja se slazem sa Delijom. Veliki drajver uopste nije preduslov za dubok bas, ne postoji nijedan fizicki razlog zasto bi morao biti. Mali drajveri su brzi, plus je sa manjim drajverima prednja povrsina manja pa ima manje refleksija.

I da - najdublji ton u HM svirci proizvodi bas gitara. A kad okines najdblju zicu na basu na prvom pragu (znaci ne prazna zica, ali PRVI prag) - to je vec oko 70Hz. Zapravo ti i ne treba extra dubok bas za HM - samo brz i snazan.

Da nisam probao i jedno (gomilu malih drajvera) i drugo (jedan veliki) pa još i da posumnjam.

Ovako, Ä‘aba kreÄite...

Link to comment
Share on other sites

Ja se slazem sa Delijom. Veliki drajver uopste nije preduslov za dubok bas, ne postoji nijedan fizicki razlog zasto bi morao biti. Mali drajveri su brzi, plus je sa manjim drajverima prednja povrsina manja pa ima manje refleksija.

I da - najdublji ton u HM svirci proizvodi bas gitara. A kad okines najdblju zicu na basu na prvom pragu (znaci ne prazna zica, ali PRVI prag) - to je vec oko 70Hz. Zapravo ti i ne treba extra dubok bas za HM - samo brz i snazan.

Upravo tako.Moderna produkcija i napucani, taÄkasti bas-bubnjevi.SluÅ¡ao sam, skoro, neki svježiji mjetal, deÄko vitla po pedalama k'o da mu život od toga zavisi a zvuÄi kao starinska pisaća maÅ¡ina, samo Å¡tekće.

Tu nisu ni potrebni neki silni drajveri.

Ja sviram starinski bas-bubanj od 24 inÄa, to kad grune zvoni i u bubrezima.

Možda sam biased, al' znam šta valja! :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Moderna produkcija i napucani, taÄkasti bas-bubnjevi. SluÅ¡ao sam, skoro, neki svježiji mjetal, deÄko vitla po pedalama k'o da mu život od toga zavisi a zvuÄi kao starinska pisaća maÅ¡ina, samo Å¡tekće.

Tu nisu ni potrebni neki silni drajveri.

Ja sviram starinski bas-bubanj od 24 inÄa, to kad grune zvoni i u bubrezima.

Izem ti takav m(j)etal.

Ja sam ti old-school/Iron/Judas/Halen/Motör/Krokus/Anthrax/etc.-type-of-guy, zato i BIG WALL OF SOUND...

P.S.: Barem u starosti nećeš imati problema sa kamenjem u bubrezima...

Link to comment
Share on other sites

Žao mi je što dezinformišete ljude, ali kao što mi neko reče - tome ovaj forum i služi.

(Titulom se dičim!)

Koga ja to dezinformisem? Sta sam ja to netacno rekao? Da je mali drajver brzi od velikog, da manja prednja ploca ima manje refleksija ili da vise manjih drajvera moze da ima istu povrsinu kao jedan veliki? Sta je netacno?

Delija jeste lose napisao povrsinu kruga, ali to nije dezinformacija - ko ne zna da sracuna povrsinu kruga ima vecih problema od drajvera :).

Upravo tako.Moderna produkcija i napucani, tačkasti bas-bubnjevi.Slušao sam, skoro, neki svježiji mjetal, dečko vitla po pedalama k'o da mu život od toga zavisi a zvuči kao starinska pisaća mašina, samo štekće.

Tu nisu ni potrebni neki silni drajveri.

Ja sviram starinski bas-bubanj od 24 inča, to kad grune zvoni i u bubrezima.

Možda sam biased, al' znam šta valja! :crno-na-belo

Nemam nista protiv tvog bas bubnja, ali sumnjam da i on ide nesto preterano ispod 40-50Hz. Ne znam, doduse - ali da se proveriti.

Retki su instrumenti koji idu ispod 40Hz. I prazan bas ne ide ispod.

Link to comment
Share on other sites

Wrong!

forkrug.jpg

PovrÅ¡ina membrane 10-inÄnog drajvera iznosi oko 500 cm².

PovrÅ¡ina membrane 6-inÄnog drajvera iznosi oko 180 cm².

Ako si mislio da dva 6-inÄna drajvera imaju veću povrÅ¡inu od jednog 10-inÄnog, think again...

P.S.: Ako si pod "malim" mislio na velike, izvinjavam se na misinterpretaciji...

There is no replacement for displacement... Full stop.

Link to comment
Share on other sites

Izem ti takav m(j)etal.

Ja sam ti old-school/Iron/Judas/Halen/Motör/Krokus/Anthrax/etc.-type-of-guy, zato i BIG WALL OF SOUND...

Jeste, ti starci su znali....

Nisam siguran, ovo što sam slušao je Cradle of Filth ili tako nešto.

To je sve poÄelo sa Metall'kinim "Justice" albumom.Svi su sekli vene na njegov zvuk a ja sam im govorio da je kanta.

Nemam nista protiv tvog bas bubnja, ali sumnjam da i on ide nesto preterano ispod 40-50Hz. Ne znam, doduse - ali da se proveriti.

Retki su instrumenti koji idu ispod 40Hz. I prazan bas ne ide ispod.

Ne verujem da ide iÅ¡ta niže od drugih, ali je zvuk velik, okrugao i mas'an.Ovi moderni moraju da ga smanje, da naglase taÄku, jer, kako bi se inaÄe Äulo koliko su udaraca u sekundi odsvirali. :screwy

Nemam nista protiv tvog bas bubnja...

Misliš, nemaš ništa efikasno! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Koga ja to dezinformisem? Sta sam ja to netacno rekao? Da je mali drajver brzi od velikog, da manja prednja ploca ima manje refleksija ili da vise manjih drajvera moze da ima istu povrsinu kao jedan veliki? Sta je netacno?

Delija jeste lose napisao povrsinu kruga, ali to nije dezinformacija - ko ne zna da sracuna povrsinu kruga ima vecih problema od drajvera :).

Nemam nista protiv tvog bas bubnja, ali sumnjam da i on ide nesto preterano ispod 40-50Hz. Ne znam, doduse - ali da se proveriti.

Retki su instrumenti koji idu ispod 40Hz. I prazan bas ne ide ispod.

Ko je lose napisao povrsinu kruga i ko je uopste napisao povrsinu kruga? :D

Ja sam napisao ekvivalentnu dijagonalu 3x 6,5" driver-a kao jednog driver-a, a to je 6,5" x sqrt(3) = 11, 26"

Ili ipak moram da izvedem formulu :D

3x sqr(6,5" / 2) * pi  = sqr(x / 2) * pi

3x sqr(6,5") = sqr(x)

sqrt(3x sqr(6,5")) = x

sqrt(3) x 6,5" = x

Tadaaaaaa... :D

p.s. I bass bubanj i bass gitara mogu da odu dobrano ispod tih 40Hz, pogotovo ako je spusten stim, kao sto je to recimo kod Korn-a.

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да Ñе у целом Ñлучају не ради о површини мембране као кружница већ омотач купе, а ту је рачун мало другачији :crno-na-belo

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ljudi,

baÅ¡ se radujem diskusiji o žešćoj gitarskoj muzici ne meÅ¡ajte ovo sa jazzom ili klasikom... I svi ste vi na svoj naÄin u pravu ali ovo u odnosu na stare zvuÄnike j..e mamu kad se pojaÄa..

Metallica je tako dobra, Judasi kao da su tu a Angus mi zapinje za kablove :klanjanje

PriÄamo i ja znam da bolje postoji ALI koÅ¡ta puno viÅ¡e a za to se nema a muzika se voli sluÅ¡ali je na tranzistoru ili na Grande Utopiji.. Za te pare ja sam prezadovoljan! A zvuÄnike sam i kupio za gruvanje i treba da sve vibrira i da ako da bog možda i preskoÄi cd u plejeru :bounce

Ko je bio na koncertima zna o Äemu priÄam..

Rock'n'Roll ain't noise polution!!

Link to comment
Share on other sites

U simfonijskim orkestrima koriste velike bas-bubnjeve (ne timpane), od 28+ inÄa.Oni, možda, idu niže, mada je kod njih akcenat pre na snazi nego na niskim frekvencijama.Njih koriste, recimo, umesto topova u Uvertiri 1812, ÄŒajkovskog.

Bas gitara ide niže od bas bubnja, pogotovo kontrabas.Onaj Chapman stick još više.Sjajan instrument, btw.

Link to comment
Share on other sites

Ne verujte autoritetima.
I ne verujem...

Luke, you're going to find that many of the truths we cling to depend greatly on our own point of view.
Upravo tako. Sve što pišem, pišem from my own point of view... Nit' manje nit' više od toga...

Rado ću se razuveriti...

Um mi je (koliko je to moguće sa onim što imam) otvoren, slušam, probam, ima nade...

(Al', pade mi na pamet (dobro je, nije me ugruvalo) da je, možda, potrebno podvući: ja nisam napisao „povrÅ¡inu“, „veliÄinu“ il' bilo Å¡ta od „ostalog“, ja sam pominjao displacement... :) Dakle, nit' manje nit' viÅ¡e od toga...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...