Jump to content


Šta za Heavy Metal zvuk?


Nino

Recommended Posts

I sta je zakljucak? Slusajte samo u koncertnim dvoranama? Ili da je ipak bolje imati manji zvucnik, sve dok je soba manja od 35-40m2? Ipak Ozzy i ja imamo razloga sto slusamo ono sto slusamo (a to nisu 10-12" drajveri).

i na koncertima tih grupa,i u manjim prostorijama se za razglas koriste male kutije?..nije uvek sve na stadionu..vecina danasnjih sistema je vec i onaka u geleru,nikakve veze nema sa zivom muzikom :ruganje ,sve utegnuto,cisto,precizno ko na kucnom hifiju je i na koncertu...

za rokacinu velicina rulez i u maloj sobi...

Amin :P:D

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Moji Tannoy 605 + Mission 702 + Yamaha AX-496 itekako zadrmaju sobu od svega 15-20 kvadrata... Svaku bass pedalu i zicu bass gitare osetim detaljno i cisto, a opet ostro i snazno :listen Slusam uglavnom Power Metal sa novijom produkcijom, Sabaton, Nightwish, Rhapsody, Ensiferum, Stratovarius, Kamelot, Blind Guardian, al se tu nadju i old skul hevi metalci poput Iron Maiden, Manowar, pa cak i Thrash, Mettalica, Slayer, Megadeth, Destruction, Kreator... I sve zvuci odlicno i detaljno! :D

Link to comment
Share on other sites

Oprez!

Te Yamahe su deklarisane na tri-i-po puta manju sinusnu snagu (60 W) od Kenwood-a, pa ćeÅ¡ morati da budeÅ¡ veoma pažljiv da svoje pojaÄalo ne poteraÅ¡ preglasno i pregoriÅ¡ ih!

Uz sve to su još i starije od 30 godina, pa se mora proveriti u kakvom stanju je vešanje na basovima.

MeÄ‘utim, ako su Yamahe drastiÄno superiorne, onda je isplativo menjati se za njih i, ako je neophodno, "osvežiti" ih.

Svejedno, definitivno ćeš morati prvo da ih poslušaš i uporediš njihov zvuk sa tvojim Wharfedale 9.5.

Naravno, bio bih oprezan. Valja pojacavati sve dok je zvuk dobar tj. dok membrane ne iskacu previse, pa koliko im struje prija... :)

Nego, vise sam se ponadao odgovoru da je neko slusao Yamaha ns-500, pa da mi kaze "uzimaj odmah, strava su za heavy metal"...

Pa, eto, ako zna neko vise o njima, neka napise po koju...

Link to comment
Share on other sites

Moji Tannoy 605 + Mission 702 + Yamaha AX-496 itekako zadrmaju sobu od svega 15-20 kvadrata... Svaku bass pedalu i zicu bass gitare osetim detaljno i cisto, a opet ostro i snazno :listen Slusam uglavnom Power Metal sa novijom produkcijom, Sabaton, Nightwish, Rhapsody, Ensiferum, Stratovarius, Kamelot, Blind Guardian, al se tu nadju i old skul hevi metalci poput Iron Maiden, Manowar, pa cak i Thrash, Mettalica, Slayer, Megadeth, Destruction, Kreator... I sve zvuci odlicno i detaljno! :D

"Old skul" su ti Sabbath i tako to... Iron Maiden je tipican predstavnik New Wave of British Heavy Metal. Obrati paznju na New. :). Necu da pocinjem na temu Nightwish... :D

To je vec utegnuta produkcija, a utegnuto zvuci i na koncertu - bar kad se probijes u prvih par redova, tamo uz ogradu :).

Link to comment
Share on other sites

Nightwish ima kristalno cistu bas pedalu... Zato sam ga i naveo, hteo sam da kazem da ekstra zvuci. Ja se drzim pri stavu da je za metal bolje sto veci drajver, ili vise vecih, tako da mislim da bi najbolje resenje od novijih stvari bilo neki JBL ES100, ili ako se bas ima para onda B&W 802D :loveface

Link to comment
Share on other sites

Nightwish ima kristalno cistu bas pedalu... Zato sam ga i naveo, hteo sam da kazem da ekstra zvuci. Ja se drzim pri stavu da je za metal bolje sto veci drajver, ili vise vecih, tako da mislim da bi najbolje resenje od novijih stvari bilo neki JBL ES100, ili ako se bas ima para onda B&W 802D :loveface

Ja i dalje mislim da, osim ako nemas ogromnu (35m2+) sobu, neki Dynaudio, PMC ili Neat jedu taj JBL za dorucak. Bez obzira na "velicinu". Skoro smo na show-u slusali LS80 i to jeste imalo "mastan" bas, ali meni taj zvuk uopste nije prijao. Mnogo basa koji udara, ali sve to zvuci neutegnuto, sporo i nekako "mulja". Ja vise volim jasan i definisan zvuk.

Otkud znam, mozda je to taj hifilis... utice na mozak :).

P.S. Moja zena se, na primer, zali da u nasih 18-19m2 dnevne sobe nas Neat Motive 2, sa svojom 5.5" membranom ima ponekad previse basa. :)

Link to comment
Share on other sites

Lepo je Boki objasnio, mali driver i ne silazi nisko, pa zato i imas utisak da brze svira jer ne zaglavljuje u tom delu gde je duza ekstenzija, a i akustika sobe ne pokaze valjajuce talase sa takvim driverom (bar ne ako ga ne nabijes do zida, kao sto mi se cini da tvoji zvucnici stoje- otud ti zena i provaljuje visak). Inace, nije brzi od veceg. Audiofilsko slusanje metala ne ide u istoj recenici. Ili slusas metal ili slusas audiofilsku muziku.

Link to comment
Share on other sites

Lepo je Boki objasnio, mali driver i ne silazi nisko, pa zato i imas utisak da brze svira jer ne zaglavljuje u tom delu gde je duza ekstenzija, a i akustika sobe ne pokaze valjajuce talase sa takvim driverom (bar ne ako ga ne nabijes do zida, kao sto mi se cini da tvoji zvucnici stoje- otud ti zena i provaljuje visak). Inace, nije brzi od veceg.

- Zvucnici nisu nabijeni uza zid. Ima nekih 35cm iza njih free, plus je bas reflex odozdo. Akustika sobe jeste, uslovno receno problem - zato i kazem da ne treba slusati nesto sto svira 30Hz u sobi od 25m2 (ili manjoj). Nece da zvuci kako treba.

Meni zvuk zvuci brze. To sto ti kazes da nije tako je super, ali moje usi cuju razliku. Mozete i ti i Boki da pricate sta god hocete, ja se slazem sa Ozzy-jem, moje usi cuju da je nesto brze a nesto tromije.

Audiofilsko slusanje metala ne ide u istoj recenici. Ili slusas metal ili slusas audiofilsku muziku.

Meni ide. Doduse, ja nikad ne slusam "audiofilsku muziku". Opet, ne vidim odakle tebi pravo da osudjujes ono sto ja slusam. Sto nova vinil izdanja Pantere i Slayera nisu audifilska?

Link to comment
Share on other sites

- Zvucnici nisu nabijeni uza zid. Ima nekih 35cm iza njih free, plus je bas reflex odozdo. Akustika sobe jeste, uslovno receno problem - zato i kazem da ne treba slusati nesto sto svira 30Hz u sobi od 25m2 (ili manjoj). Nece da zvuci kako treba.

Meni zvuk zvuci brze. To sto ti kazes da nije tako je super, ali moje usi cuju razliku. Mozete i ti i Boki da pricate sta god hocete, ja se slazem sa Ozzy-jem, moje usi cuju da je nesto brze a nesto tromije.

Meni ide. Doduse, ja nikad ne slusam "audiofilsku muziku". Opet, ne vidim odakle tebi pravo da osudjujes ono sto ja slusam. Sto nova vinil izdanja Pantere i Slayera nisu audifilska?

Prvo, i 35cm je malo od zida (to je moj licni stav za bilo koju kutiju, ne moras naravno da se slozis). Drugo, tacno je da ne valja imati bass u sobi koji ona ne moze da podnese kako treba.

To sto kazes da tebi i Ozzy-ju zvuci brze celokupan zvuk sa malim driverima je upravo posledica izrecenog od strane Bokija i mene, ako si ukapirao. Sama zvucnicka jedinica nije brza od vece.

Ne osudjujem ja tebe nista po pitanju muzike. Slusas sta ti se slusa i na cemu ti se slusa. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Hteo bih da pokrenem jednu konstruktivnu temu koja bi pokuÅ¡ala nas neiskusnije da uputi Å¡ta da tražimo od zvuÄnika i pojaÄala. Primećujem da na svim sajmovima HI-FI opreme dominira jazz i ambijentalna muzika ali retko gde sam imao priliku da Äujem ACDC, Motorhead, Black Sabbath, Metallicu, Judas Priest i sliÄne grupe

No hard feelings prema ikome:pocelo je klasicno prepucavanje koje nema ni pocetka ni kraja,X puta vec dokazano na ovom forumu,sto ne vodi do nicega na kraju krajeva, oko patkometrije mali drajver,brz vs veliki drajver koji je spor muljav...

Stoji cinjenica gde se neki zakoni fizike ne mogu z@jebati,vazi za obe strane,ali da li nekom pocetniku treba preporucivati zvucnike u startu od 1500-2000 eura, u novom,sa probirljivom amplifikacijom za jedan ACDC,Sabbath,Metallica da bi doziveo orgazam slusajuci svoje omiljene ploce?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Prvo, i 35cm je malo od zida (to je moj licni stav za bilo koju kutiju, ne moras naravno da se slozis). Drugo, tacno je da ne valja imati bass u sobi koji ona ne moze da podnese kako treba.

To sto kazes da tebi i Ozzy-ju zvuci brze celokupan zvuk sa malim driverima je upravo posledica izrecenog od strane Bokija i mene, ako si ukapirao. Sama zvucnicka jedinica nije brza od vece.

Ne osudjujem ja tebe nista po pitanju muzike. Slusas sta ti se slusa i na cemu ti se slusa. :rolleyes:

Sasvim si u pravu, ima ono staro pravilo mala soba mali zvucnik, veca soba veci zvucnik. Ja sam licno pristalica vecih drajvera ali cesto ne mogu u manju sobu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...