Jump to content


Pretraga


beatgoeson

Recommended Posts

Kolega Jazzavac traži hitno informacije o 845 SET lampaÅ¡u. Dok to Äeka, mogao bi malo da pretraži forum, dosta se pisalo o tome. Ali, avaj, obe reÄi su prekratke, mada su dosta karakteristiÄne. B)

Mislim da će ograniÄenje na dva znaka (Äini mi se da je ranije bilo tako) mnogima pomoći.

EDIT: Kada već zakeram, evo joÅ¡. Navedena pretraga bi se dala reÅ¡iti unoÅ¡enjem nekog od sledećÄih kriterijuma za pretragu (sa navodnicima):

"845 SET"

" 845 "

"845 "

" SET "

itd...

Ali, pretraživaÄ nije veÅ¡t sa upotrebom navodnika, tretira ih kao deo teksta.

Link to comment
Share on other sites

Možda bi se i moglo naći „opravdanje“. Naime, to je trade-off. Prosthesis koju sam „ponudio“ nam omogućava (moglo bi se reći i znaÄajno) brži odziv Forum-a za Äitanje i, ja liÄno, spreman sam na taj ustupak.

Možda greÅ¡im, al' mi se Äini da je to glavni razlog...

Dakle, ne gubimo na functionality a dobijamo na odzivu...

Link to comment
Share on other sites

Nemam iskustva sa programiranjem bilo Äega Å¡to je u vezi sa net-om. Ali bih razumeo svako objaÅ¡njenje - kako kriterijum za pretragu promenjen za jedan znak može znaÄajno promeniti performanse sistema. :eek: Može, ako je softver loÅ¡. Takve funkcije moraju biti uraÄ‘ene na niskom (maÅ¡inskom) nivou.

Link to comment
Share on other sites

Bez uvrede, ali sta ti znaci to "na niskom (masinskom) nivou"? Ocekujes da neko searchuje sve i da to pise u asm-u? :D

Prvo, forum stoji u bazi, ne u fajlu ili disku. Niko nista ne pise. Drugo, pretraga same baze radi na multi-procesorskoj multi-threaded masini. Ne znam nikoga ko pise visoko-paralelabilan kod u asembleru, optimizacioni kompajleri tu UVEK rade bolji posao. Trece, niko nikada i ne pretrazuje bazu direktno - vrec se prave indexi, pa se pretrazuju samo oni. A index od 2 ili 3 znaka je znacajno veci od 4, pa je em sporiji za pretrazivanje, em veci na disku - pa vise zauzima i mesta.

Postoje tehnicka resenja, kolega ih je vec pomenuo, ali to nije da neko to rucno raspise u masincu - to niko ne radi vec bar deceniju. No offense. :D

Link to comment
Share on other sites

Ovo za indeksiranje mi je zanimljivo. Da li Google ima svoje indeksne fajlove, ili se koriste neki standardni, common fajlovi? Kakvi su ti Google-ovi indeksi, kada on bez problema nađe, i to brzo, ne samo reči, nego cele rečenice pod navodnicima?

...

Šta ti ovde znači reč "forum"? :unsure: Misliš na softver? I da se on nalazi "spakovan" u bazi, nepromenljiv? Pa u redu je to, nema problema. Ipak, baza jeste fajl (ili sistem fajlova), i nalazi se na disku - gde bi drugde? :lol:

Ne znam TACNO kako radi pretrazivanje na google-u, ali imas open source projekte za velika pretrazivanja, pogledaj nutch. Fora je, da bi digao nutch, plus recimo hadoop ispod, treba ti bar nekoliko tih servera koje je kolega spominjao. Bruka hardvera. Ovo je hostovano na jednom virtuelnom serveru, koji nije u stanju da pokrene sav taj softver.

I kad kazem "forum" mislim na sadrzaj. Postove. To stoji u bazi. I to se pretrazuje po indexima. Mikomi ti je lepo dao objasnjenje sta se i kako moze uraditi da bude bolje, ali to zahteva dosta truda i vremena, dodatno komplikuje kako odrzavanje tako i update-e... i generalno je posao. To nije nesto sto moze da se odradi za par minuta. Kazem, nije nemoguce, tehnicko resenje postoji, ali trazi resurse za koje nisam siguran da je Ljuba voljan da ih potrosi - plus ne znam da li ovaj VPS ima resursa da i to pokrene... Sad pricam o mestu na disku - indexi su osetno veci ako dodas i troslovne i dvoslovne reci.

2. Cloud Hosting, Hybrid Hosting, VPS Hosting, Grid Hosting... (Something between)

...

Opcija 2 je Kompromis....

Ne brkaj cloud i VPS. Na Amazon EC2 cloud-u mozes da vrtis cuda u boji... Da ne ulazim previse u detalje, setup, amazon load balanser, 4 web servera, zver od database servera, sve virtuelno, pici rutinski i do 1Gbit/s SSL sadrzaja. Uz optimizacije, sjajan softver, aceleratore i sve ostalo - ali pici. Jedno je jedan VPS server, drugo je ozbiljan cloud deployment.

Link to comment
Share on other sites

Ne brkaj cloud i VPS. Na Amazon EC2 cloud-u mozes da vrtis cuda u boji... Da ne ulazim previse u detalje, setup, amazon load balanser, 4 web servera, zver od database servera, sve virtuelno, pici rutinski i do 1Gbit/s SSL sadrzaja. Uz optimizacije, sjajan softver, aceleratore i sve ostalo - ali pici. Jedno je jedan VPS server, drugo je ozbiljan cloud deployment.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...