Jump to content


845 SET pojacalo...


Jazzavac

Recommended Posts

U planu (dugorocnom) mi je nabavka jednog lepog cevasa. Nudi mi se jedan ekstra seksi lampas, SET sa 845 lampama. Nemam priliku da cujem pre pazara. Da li je neko slusao ove lampe i kako bi ih uporedio sa 211/vt4c ili pak 300b? Na mnogim vidim da se 845 moze lako zameniti sa 211, no kod ovog ne vidim tu opciju... Pazar je aktuelan do sutra (cetvrtak 20.10.) pre podne, pa bih cenio svaki brz odgovor...

Naravno, molio bih komentar samo ljudi koji su slusali 845.

Hvala i pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

tip lampe ne govori toliko o zvuku koliko njena implementacija u pojacalu. ko je pravio amp, kakvi su izlazni trafoi, kakva je topologija, sta je ulazni stepen, kakvo je napajanje, kako je resena sprega izmedju ulaznog i izlaznog stepena. to su sve pitanja na koje treba znati odgovor.

inace dobar 845 moze da bude vrhunski match za tannoye, ako si to hteo da cujes.

Link to comment
Share on other sites

Da, to je taj lepotan sa linka - ne ovaj sa slike. Taj na slici nije 'little'.

Ovo je long shot, ali videcemo :D. Leben je meni veoma drag, no pitanje za moje Tannoye je koji... Da li 600, da li 300XS, da li 300? Kazu da 300 najlepse zvuci, ali zbog snage ljudi odu na 600. Ja sam cuo najskuplju varijantu sa preampom i 660 i to zvuci do 00. No, opet me kopka ta prica o magiji SETa u odnosu na push-pull... Cudan ovaj nas hobi...

Pecass, koji si ti Leben slusao u na kojim Tannoy-ima?

Link to comment
Share on other sites

Dobar je Unison Research, dosta ih je prodato kod nas, mislim, imajući u vidu klasu jednog takvog pojaÄala! SluÅ¡ao sam mono-blokove sa po jednom 845 na izlazu u sistemu sa njihovim line preampom Mistery i to je opasno dobro guralo velike Cabasse (to je onaj par sa kupujemprodajem). TakoÄ‘e, sluÅ¡ao sam integralac - isto line - sa po jednom 845 po kanalu koji je moj drugar uspeÅ¡no uparivao sa nekoliko razliÄitih zvuÄnih kutija razliÄite provenijencije i kvaliteta. Naravno, zvuk je nekada bio bolji, a nekada loÅ¡iji, ali se pojaÄalo nikada nije obrukalo. Planirali smo da poredimo dotiÄnog Italijana sa proizvodima Nikole VukuÅ¡ića, ali to nije ostvareno, barem nije da ja znam. InaÄe, Nikoline integralce sam sluÅ¡ao, sve je to bilo lepo uraÄ‘eno i obećavalo je puno, ali se kockice sistema nisu složile tako da zvuk bude izbalansiran po celom opsegu kao kod Unison-a. NeÅ¡to je malÄice tu falilo da utisak bude bolji.

Voleo bih da neko ko ima iskustva ukratko opiÅ¡e razlike izmeÄ‘u pojaÄala sa 211 (VT4C) i onih sa 845. Imao sam prilike da Äujem nakratko neke ovdaÅ¡nje proizvode sa 211 (NAT, Teresonic, TubeAudioLab), kao i prvobitni Ongaku - isto samo nakratko, ali nikada se nisam udubljivao u nijanse meÄ‘u njima. Po snazi su vrlo bliski i to je jedini podatak kojim raspolažem.

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem, postoji i cevka 805 koja je po spoljaÅ¡njosti sliÄna napred navedenima. Koliko mi je poznato firma Cary ih je koristila za svoja SET pojaÄala. Nisam ih sluÅ¡ao, već samo nabacujem za razmiÅ¡ljanje ... naravno, ukoliko pomenuto pojaÄalo iz Engleske ne stigne do NS ili se iz nekog razloga ne uklopi u sistem.

Link to comment
Share on other sites

I još jedno pitanje za Jazzavca: da li si se raspitao da isprobaš neki od srpskih 845 SET-ova u svojoj sobi ili možda neki Unison, ako ih ima na raspolaganju u 4Audio? Znam da su to ekstremno skupe sprave, ali znam i to da se ekstremno teško prodaju, pa bi bilo u obostranom interesu da potencijalni kupci budu tretirani kao VIP persone!

PS: zaboravio sam da je i Korato uradio jedan SET sa velikom cevkom (ne sećam se taÄno da li je bila 845 ili 211) i to je bila neka prototip varijanta; možda neko ima neku informaciju o tom pojaÄalu.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Andrija!

Nisam slusao domace proizvode, a ni Unison. Ja sam planirao da ovaj pazar radim natenane, negde na prolece, ali mi je iskrsla ova sansa. Sa Taticem sam pricao - on pravi 211 monoblokove (1200 eur/komad). Tubeguru iz Budimpeste pravi Ongaku klon za oko 3700$. Ostale nisam jos zvao. Ako ovo ne uspe, ili odustanem, sledi poseban tread gde cemo pricati o lampama....

Link to comment
Share on other sites

Slusao takve Viva sa JM Lab/Micro utopia,neki extra skupi VDH kablovi,pojma nemam koji cd plejer..muzika sa "aurom"..neki DIY project sto izgleda kao V motor,isto na bazi 845 i Magneplanari,muzika sa aurum,Unison 845,muzika sa aurom,Simply 4,nek se ljuti ko oce,meni vise odgovara,algemeie ta prezentacija B) ..slusao jedino D700 sa 211-kama,sto su u njima menjane na GEVT4C..to mi se mngo svidelo,bez te specijalne aure,bolji drajv,malo tvrdji zvuk od 845-ca,al je univerzalnije,bolje ce odraditi malo tvrdje jazz zanrove (free/avangarde)

..al sustinu je @anubis napisao:samo ovako uzimati na slepo,sem ako nije neka extra povoljna,cena je lutrija..moze se to lepo uraditi u nekom DIY projektu "naski" mozda za manje para...

guglaj eventualno na temu tubeguru,ili dénes péter...ako se ipak zaletis,budes imao problema,krivu drinu ces lako korigovati recimo sa nekim Nordost kablom,is starije flat generacije...

sretno :cool:

Link to comment
Share on other sites

Da, to je taj lepotan sa linka - ne ovaj sa slike. Taj na slici nije 'little'.

Ovo je long shot, ali videcemo :D. Leben je meni veoma drag, no pitanje za moje Tannoye je koji... Da li 600, da li 300XS, da li 300? Kazu da 300 najlepse zvuci, ali zbog snage ljudi odu na 600. Ja sam cuo najskuplju varijantu sa preampom i 660 i to zvuci do 00. No, opet me kopka ta prica o magiji SETa u odnosu na push-pull... Cudan ovaj nas hobi...

Pecass, koji si ti Leben slusao u na kojim Tannoy-ima?

Link to comment
Share on other sites

@ Jazzavac

Velikom pricom o toj lampi ti niko od nas nemoze pomoci,to imas na netu...Jedino slusno ,i drugo iskustvo. Da li te je Tatic informisao da je nova, kvalitetna 845 jako tesko nabavljiva,malo se proizvodi...Onda ostajes sa losim kineskim,sa kojim ce amp raditi kao drugorazredni lampas...

A tu je i pitanje sinergije sa kutijama.Kao i ti(nadam se da ne smeta nepersiranje)i ja sam razmisljao(i krenuo)u lampizaciju pre nekoliko meseci...

Nisu mi se menjali Spendori a hteo sam 300B,sto ne ide jer je tu 86db.Odlucim 4x300B i to SE.Tatic me odgovori-razlog je:PP moze,a SE ne ,jer ce vremenom doci do disbalansa levog i desnog kanala, sto se kod obicnog 300B ne desava...Njegov predlog je VT-4C (211).Tako i bude,100km u jednom pravcu,50 kg zive vage amp-a,koji uzgred greje kao radijator...Zvuk,od vrhunskog amp-a sam ocekivao magiju,ali ne...Svira lepo, detaljno,ali imas utisak kao da je zvuk malo usporen...Jednostavno, nije to to...A, kod njega na fostexima super. Naravno, ja razocaran.Kroz par dana zove Tatic i kaze-donosim "babusku".Nevoljno pristanem,misleci sta ce mi ta hirovita drugorazredna lampa,ali ajde...U probi,za neverovati kako je legla na ove kutije,totalno drugacije,bolje,dovoljno jaka.Epilog,radi se ona,uz ekstra kvalitetne delove.

Znaci,ne gledaj izvikanu lampu-ove navedene,da su svetski vrh,mozda,ali nas 99 posto nema predstavu uopste koje se lampe na zapadu smatraju za najbolje za amp...Posto je Lamm-amplifikacija sa "babuskom",pa i Leben ima EL 84, a kako svira...

Poenta,ono sto svi kazu-probaj kuci pre kupovine(da posle ne das xxx para za upgrade zbog razocaravajuceg zvuka),a to sigurno daje domaca, dobra samogradnja...

Link to comment
Share on other sites

Uf Pecass, pravi studio... Blago tebi, ja preko dana kodujem i predajem i .... :rolleyes:

Elem, moji Tannoy-i su noviji (Stirling), 10 incha DC, 91 dB, pa ne sumnjam da bi to radilo OK. Ima jedan Leben 300X na eBay, ali je u USA i na USA struju, pa ne bih da budzim.

Leben 600 mi se nudi za vrlo pristojne novce, ali znajuci sebe uvek bi me kopkalo kako radi SET.... Videcu sta ce biti sa viva-om, Leben mi ne gine... Nude mi i Graaf 50, pricaju o Coplandu, prodaje se McIntosh, Audion, ali to je sve push-pull...

Link to comment
Share on other sites

Pajo, Leben 300X sa Mullard se vise kazu ne proizvodi. Cuo sam od mnogih hvalospeve za EL 84 lampe.

Milovane, jasno mi je sta pricas. Zbog toga se nikad ne bih zaleteo na nov uredjaj bez probe. Ali, ako mozes da dodjes do polovnog za dobru cenu, onda mozes i da ga na miru probas znajuci da ces ga posle u najgorem slucaju prodati i platiti probu neki % cene (sigurno ne previse)... Neki rezon ili pak ne? - Ja sam na taj nacin isprobao silne usnike za saksofon, pa sam malo stvorio i neke predrasude....

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

jbga, sve je to long shoot - ja bih za pocetak na tvom mestu pokusao da cujem nesto sto bi islo u pravcu sticanja "osecaja" za zvuk pojedinih lampi u tvom sistemu. recimo PP EL84 svi do jednog imaju slicnu notu u zvuku, koja se ne menja svejedno da li slusas leben 300 ili audio innovation, to je jedan zaobljeni upper bass i sredinu koja je lampaski lepljiva i zavodljiva ali nije spora niti netransparentna, tako da probom sa bilo kojim pristojnim EL84 PP lampasem mozes doci do nekih zakljucaka. sto se 211 tice - pisem o tome a ne o 845 o kojoj iz prakse ne znam nista sem povrsnog slusanja nekih cary monoblokova - mislim da je tu procenat nekonzistencije najveci od svih cevi koje znam jer ljudi svasta rade, neki kao drajver koriste male duple triode ili ove nove ruske male super cevi dok bogme ima i onih koji tu stavljaju power tetrode ili pentode i to nikako ne zvuci isto, a slicno vazi i za ispravljacku sekciju u kojoj mnogi beze od cevne rektifikacije zbog ogromnih napona i stabilnosti koja se zahteva a opet ima i izuzetnih resenja kao sto je recimo new frontier audio 845, ima toga u zapadnom susedstvu i ekipa se ozbiljno sece. ako ti nesto znaci, 211 zvucno ne pripada 2A3 ili 300b skoli, vidi se da ta cev NIJE pravljena za audio namenu na prvom mestu zato sto zvuci manje magicno a vise brzo, dinamicno i neutralno (sto se mnogima i ne svidja) - ovo je u kontradikciji sa onim sto sam ranije napisao da zvuk pojacala zavisi vise od implementacije a manje od lampe, sto je naravno tacno ali ima svoje granice - najbolji 211 amp nece zvucati kao najbolji 300b a ako mene pitas ja bih uvek uzeo ovaj drugi:)

Link to comment
Share on other sites

Ako ti je 600-ka na izvolte za probu ... na te nane na probu i mislim da ces bitu veoma zadovoljan posebno sto ti se pruza mogucnost 2 rezima rada

http://lebenhifi.com/products/cs600.html

By switching two selectors inside of the cabinet, you can use either of 6L6GC or 6CA7 (EL34) , and LED indicators on the front panel will show you which tube is applied. :listen

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...