Jump to content


Malo mi zviždi Pioneer cd player :)


trotter

Recommended Posts

Imam Pioneer PD-S503 plejer nekih 2-3 meseca i radio je kao zmaj. Plejer ima PEA1179 Stable Platter. JuÄe primetim da kad sam ga ukljuÄio i ubacio disk, poÄne nekako da piÅ¡ti ili zviždi, ne znam kako da opiÅ¡em. Plejer inaÄe uÄitava diskove u sekundi, ali od juÄe se uz to piÅ¡tanje vreme uÄitavanja odužilo na 10-ak sekundi. Dok tih 10 sek. prolazi piÅ¡tanje postaje sve slabije i potpuno nestane. Pustim Play i poÄne opet da zviždi par sekundi, kao da mu treba vreme da se zalaufa :grin: .

Naravno, probao sam sa viÅ¡e diskova, nije problem u njima. Kad jednom prestane zviždukanje na prvoj pesmi, posle radi normalno do kraja diska. LiÄi kao da mu treba neko vreme da se zagreje jer posle prvog diska (npr. trajanja 60-ak minuta) kad ubacim drugi disk ili uopÅ¡te ne zviždi ili vrlo kratko dok ne uÄita disk, 2-3 sekunde.

Danas se isto ponaÅ¡ao kad sam ga ukljuÄio i ubacio prvi disk. NaÄ‘em ovo http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/79141-pioneer-pd-75-cd-player-whistling.html

Nije isti problem kao kod mene ali ima sliÄne simptome. Jel to plejerÄe lagano ispuÅ¡ta duÅ¡u :o ili je samo grip u pitanju :) ? Super zvuk ima, baÅ¡ sam se navikao na njega pa ga neÅ¡to i ne bih odmah menjao ako nije veći problem u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Moguce je da je u pitanju laser.

Ne bih mogao biti 100% siguran (poshto nisam licno cuo dati zvuk), ali bi to lako mogao biti zvuk razdeshenog "fokusa", tj. "preteranog" fokusiranja glave.

Uredjaj bi ipak morao da se detaljnije pregleda, premeri (da bi se videlo koliko parametri serva odstupaju od fabricke norme) i po potrebi, ponovo podesi po servisnom upustvu. Za pocetak, proveriti da li je sam transport mehanicki "u redu" i hladne lemove, kao i "sumnjive" elektrolite na napajackoj i servo plocici.

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Hvala Scorpio :thumbsup2 .

Trenutno svira potpuno normalno, ni da zviždukne :) . Ništa ne mogu da proverim od toga što predlažeš jer ne umem. Videću kako će se ponašati nadalje pa ću nešto preduzimati ako bude bilo potrebe.

Jel si proverio da nije sa tanjirom neko kocenje? On se odozdo drzi na dva srafa koja kad odvrnes, mozes tanjir iz nekoliko delova da razmontiras. U principu, tanjir ne bi izazivao zvizdanje (ima i belu pastu kao za podmazivanje unutra), ali proveri za svaki slucaj kako se krece. Njemu je ceo mehanizam lasera gore kao sto znas, pa proveri i pokretljivost lasera po sinicama, da li negde nesto mehanicki ne zapinje.

Link to comment
Share on other sites

Nisam otvarao plejer, videcemo kako ce se ponasati ubuduce. Kazem, on izvizduka to sto ima tih 10 sekundi po ukljucenju i ubacivanju prvog diska, posle sve radi kao sto i treba. Uglavnom, kad budem imao vremena mogu da obavim tu vizuelnu inspekciju i kako se laser krece po sinama.

Link to comment
Share on other sites

Nisam otvarao plejer, videcemo kako ce se ponasati ubuduce. Kazem, on izvizduka to sto ima tih 10 sekundi po ukljucenju i ubacivanju prvog diska, posle sve radi kao sto i treba. Uglavnom, kad budem imao vremena mogu da obavim tu vizuelnu inspekciju i kako se laser krece po sinama.

Bas te mrzi da odvrnes 6 srafa od poklopca. :-D Manje bi vremena utrosio da si prvo to vizuelno prekontrolisao, nego sto si cukao ovu temu.:D

Link to comment
Share on other sites

Eee, 6 srafova... Mnogo je, kume :grin: .

Nije da me mrzi nego sto mogu samo da gledam kad otvorim, verovatno ne bih znao ni u sta da gledam :huh: .

Ma nista ne diram, neka zvizne tih 10 sek na prvom disku, posle sve ionako ide kao podmazano :order .

Tipujem da ce podmazivanje necega tu i da resi konacno stvar. Sine i laser nema sanse da ne vidis kad ga otvoris. Mozda je pak motor malo procvileo dok zavrti...

Link to comment
Share on other sites

Znam Å¡ta je laser a i Å¡ine prepoznajem, sto mu gromova, nisam bas takav :blink: . Na kraju ces stvarno da me nateras da otvaram plejer, he he.

Evo, obecavam, otvaram ga za vikend i u cilju pripreme pitam sledeće: Å¡ta da upotrebim za podmazivanje Å¡ina a da ne mora da se naruÄuje iz audiofilskih shopova iz južne Å vedske ili zapadne Kanade? NeÅ¡to se kao kroz maglu sećam da je bilo na forumu neÅ¡to u vezi toga, grafitna mast, tako neÅ¡to? Silikatna mast?

Link to comment
Share on other sites

Može biti da je spominjan ali ja za to ne želim da Äujem, neka fala, naći ću neÅ¡to drugo :D .

Imam komÅ¡inicu koja ima Å¡ivaću maÅ¡inu, da li može ono ulje za istu ili mora biti mast? To ulje odliÄno radi posao kod podmazivanja kulera na procesoru i na napajanju (probao - odliÄna stvar) za ovu namenu mi se Äini da treba neÅ¡to gušće.

Link to comment
Share on other sites

Može biti da je spominjan ali ja za to ne želim da Äujem, neka fala, naći ću neÅ¡to drugo :D .

Imam komÅ¡inicu koja ima Å¡ivaću maÅ¡inu, da li može ono ulje za istu ili mora biti mast? To ulje odliÄno radi posao kod podmazivanja kulera na procesoru i na napajanju (probao - odliÄna stvar) za ovu namenu mi se Äini da treba neÅ¡to gušće.

Ispod tanjira se nalazi neka bela mast, verovatno neka silikonska ili grafitna (ne razlikujem ih). A za sinice verovatno neka od njih isto zavrsava posao. Nece mu nista faliti ni od ulja za sivace. Najbolje bi bilo da ga ne koristis neposredno pre skidanja poklopca, da bi kad ga pustis u rad tako hladnog, mogao da lociras uzrok tog zvuka. Nema sumnje da je oko transporta nesto...

Link to comment
Share on other sites

Hvala na interesovanju Nikk, nadam se da nisi zbog mene zamlate otvarao tvoj plejer :klanjanje . Obeca mi jedan kolega da ce u ponedeljak da mi donese na posao grafitnu mast, pa cu da probam. Ili to ili ulje za sivacu masinu.

Samo da znas, ovo cu da uradim samo zato sto sam ti ovde, javno, obecao da cu da otvorim plejer :lol: . Inace, cini mi se da je danas zvizduknuo samo 5-6 sekundi po stavljanju prvog diska, mozda se sam leci autosugestijom.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na interesovanju Nikk, nadam se da nisi zbog mene zamlate otvarao tvoj plejer :klanjanje . Obeca mi jedan kolega da ce u ponedeljak da mi donese na posao grafitnu mast, pa cu da probam. Ili to ili ulje za sivacu masinu.

Samo da znas, ovo cu da uradim samo zato sto sam ti ovde, javno, obecao da cu da otvorim plejer :lol: . Inace, cini mi se da je danas zvizduknuo samo 5-6 sekundi po stavljanju prvog diska, mozda se sam leci autosugestijom.

Heh, nisam imao potrebe da otvaram svog platter-ca, znam ga u prste iznutra. :-) Tanjir sam mu pre razmontiravao i vratio samo da bih mu detaljno obrisao i zadnju cesticu prasine. Sad nesto razmisljam, nema sanse da ti tanjir zvizdi... Taj zvuk mi najvise lici na zvuk njegovog motora unutra, koji je pored samog lasera jedina pokretna stvar unutra (ako izuzmemo sam transport). Nabavi mast u svakom slucaju, pa ga osmotri iz bliske perspektive. A evo sada se prisecam jos jedne zanimljive stvari za tebe. Pre par meseci sam imao slicno zvizdanje na Pioneer-ovom deck-u. Mislio sam da proklizava gumica... Na kraj sam ustanovio da je upravo motor zvizdao, i to isto kao kod tebe... dok se zalufa i posle je uglavnom bio miran do sledeceg paljenja. Resio sam mu rebus kontakt sprejem koji sam mu ubrizgao. Od tada nije pisnuo, eno ga i dalje radi kao blesav.

Link to comment
Share on other sites

Znas sta, danas sam ga ukljucio i desilo se to da nije ni milisekund zvizdao ili pistao! Ucita disk trenutno, besumno, kao sto treba.

Razmisljao sam: da li moze da bude da je razlog svemu ovome sto ga nisam uopste ukljucivao sigurno vise od 20 dana? Skoro sam nabavio Sony minidisk, pa mi je bila zanimacija da ga malo testiram i sve to vreme sam slusao muziku ili sa PC-ja ili sa dvd-ja preko minidiska kao externog daca.

Moguce da su te sinice malo zaribale jer se nije koristio?

U svakom slucaju, memorisao sam podatak vezano za moguci problem sa motorom i resenje u vidu kontakt spreja i u ponedeljak (ako kolega donese grafitnu mast) ga sigurno otvaram da malo podmazem, za svaki slucaj.

Hvala svima na pomoci :klanjanje:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Izgleda da je odzviždao svoje...

Sad po ubacivanju diska opet zviždi, s tim da posle toga viÅ¡e ne uÄitava disk uopÅ¡te. JuÄe je sasvim normalno radio :blink: . Danas neće ni da uÄita disk.

Otvorim ga, Å¡ta ću, moram, a baÅ¡ sam mislio da neću morati. NiÅ¡ta znaÄajno nisam mogao da konstatujem. Koliko mi se Äini, zvuk dopire iz motora, mada uopÅ¡te nisam siguran u to. Kad je već otvoren, malo podmažem Å¡inu grafitnom mašću (stavio sam vrlo malo) i oÄistim laser destilovanom vodom (pažljivo, to znam da radim). SaÄekam pola sata, ukljuÄim plejer - isto. Neće da uÄita disk.

I tako...

Ponovo ću morati da pregledam oglase i jurim drugi plejer. Da ga šaljem nekome na popravku, ne znam koliko mi se isplati... Ako je neko zainteresovan da ga pogleda (moguće da je nešto sitno u pitanju) neka se javi, poslaću mu plejer. Ako je neka komplikovana popravka (i skupa) ostavljam mu plejer, kao poklon.

:plakanje a lepo je svirao...

Link to comment
Share on other sites

Ako je neko zainteresovan i ako ima neki predlog i konstruktivne ideje u smislu trange frange zamene, mogućeg švajs angažmana u cilju transformacije u nešto korisno, ili ako ima da ponudi neki plejer uz moju doplatu za ovaj, ili.... može se javiti preko PPoruka, pa da vidimo nešto.

Ovo da mi stoji ovde a pritom ne radi, neće da može.

Link to comment
Share on other sites

E pa ja viÅ¡e niÅ¡ta ne kapiram! Malopre rek'o ajde da probam ponovo i neće da uÄita disk. Onda otvorim i onako iz dosade, poÅ¡to plejer ima taj stable platter nosaÄ koji ima ploÄu ispod diska koja rotira na samom nosaÄu diska, zavrtim blago disk i dok se okretao, zatvorim, on uvuÄe disk u plejer i uÄita ga momentalno !!

854008.jpg

Slika je sa neta ali takva je fioka, da bude jasnije.

Kad ga ponovo izbacim i zatvorim, nekad uÄita, nekad ne, ali kad ga zavrtim, uÄita uvek. Tako sa 3-4 diska koja sam nasumice probao. Bože saÄuvaj :heat .

Link to comment
Share on other sites

Sutra.

Imam vrlo nezgodan položaj police sa uređajima, za danas mi je dosta guženja iza police i davljenja sa kablovima :angry: .

Koliko pamtim od danas kad sam ga otvarao, on zavrti disk, ali tada poÄne zviždanje, moguće da je to Å¡to kažeÅ¡, neko Å¡lajfovanje, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...