Jump to content


PC - DAC - HiFi


Aibo

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Hm,

Äitam temu, mnogo toga (iz domena elektronike) ne razumem, a kao obiÄan, glup ljubitelj dobrog zvuka, sam u razgovoru sa nekim vrlo cenjenim Älanovima iz naÅ¡eg okruženja (ovog foruma i Å¡ire) nailazio na miÅ¡ljenje da su kablovi bitni, ali da su Äujne razlike varijabilne u zavisnosti od izvora, pojaÄala, zvuÄnika. Na osnovu iskustava tih ljudi koji Ävrsto stoje nogama na zemlji, a u svom poslu (vezanom iskljuÄivo za hi-fi) su uvaženi,reÅ¡io sam da budem oprezan sa utiscima pri promeni kablova.

Imam solidan izvor, vrlo dobro pojaÄalo i odliÄne zvuÄnike (po mom sudu, a i drugih koji su Äuli - ne želim da sad opisujem sistem). Svi kablovi su mi bili loÅ¡i. Zamenio sam ih boljim, poznatim brendovima, ali u budžet klasi. Kvalitet zvuka se promenio Äujno nabolje, sa svakom pojedinaÄnom zamenom kabla. Koliko? Pa,mislim, zamenom interkonekta najviÅ¡e. E, sad, koliko je to i ko to može pretvoriti u neke objektivne brojke. To je teÅ¡ko i zbog toga ne treba cepati glavu. Mislim da sam sa znaÄajno većim ulaganjem u kablove mogao samo za par procenata da poboljÅ¡am zvuk.

TržiÅ¡te i biznis su jedno, a naÅ¡a liÄna zadovoljstva su potpuno individualna. Nisam sreo dva Äoveka koji isto doživljavaju ono Å¡to je produkt luÄenja endorfina (ako opisuju svoje, ali zaista svoje liÄno iskustvo).Pri tome, opisi neÄeg takvoga nisu samo bazirani na endorfinu,veÄ i na iskustvu, etc...

Zato, opisivati uticaj kvaliteta kablova na doživljaj umetniÄkog dela, pri tome padati u vatru, je krajnje nezahvalna stvar. Karakter zvuka se vrlo Äesto razlikuje i tumaÄie sinergijom izmeÄ‘u razliÄitih komponenti.

Ima li, dakle, aršin za merenje sinergije između pojedinih kablova i ostalih delova sistema?

Naravno, drugi deo polemike oko kvaliteta ASUUS SONAR ESSENCE STX mi je potpuno nejasan . LiÄno je posedujem, veoma sam radostan zbog toga, jer mi pruža neizmernu radost(vrlo Äestu i trenutno) sluÅ¡anja muzike sa sluÅ¡alica. Totalni sam diletant po pitanju bilo kakvih merenja i testiranja u elektronici, ali izražavam sumnju da u danaÅ¡nje vreme robe Å¡iroke potroÅ¡nje i skupo prodavane "struÄne" pameti neko sluÄajno prodaje za cenu pd 150e neÅ¡to Å¡to uzlazi mnogo viÅ¡e iz domena odliÄne zvuÄne karte (pritome PCI) !

Dcolak,

Äitao sam VaÅ¡e ranije postove sa uživanjem, nemojte dublje o ovo...

BaÅ¡ me ne sekira previÅ¡e politika foruma koja protežira pojedine Älanove, stavove, kvalitet i kvantitet postova... To je njihovo pravo, njihovo vlasniÅ¡tvo, a zamislite samo da ne vode raÄuna o svemu Å¡ta se piÅ¡e ovde ? U Å¡ta bi se to pretvorilo?

Mislim da je gosn Studer postupio sa iskustvom moderatora, koji je već dosta glavobolja imao na tu temu...

Pozdrav, sa željom da se i dalje javljate sa postovima koji bi i nama, koji se ne ukljuÄujemo baÅ¡ Äesto (tako studiozno i sa predznanjima iz elektronike) bili saznajni i podsticajni u oblasti VaÅ¡ih sluÅ¡nih iskustava u domenu hi-fi tehnike, i , naravno muziÄkih dela (Äega ovde ima premalo!.

Živeli!

Pozdrav

TIN

Link to comment
Share on other sites

Evo, sad ću ti odgovoriti na pitanja koja svedoče da se nisi dovoljno uputio u materiju:

Voleo bih da mi jedna osoba kaze koje greske postoje u AES radu koji je osnova nasih poredjenja.

Da li je iko procitao AES rad?

Da, ja sam ga proučio i u radu nisam uočio greške ali ih ima u načinu na koji ga ti primenjuješ.

Ponavljam, mi NISTA NE MERIMO mi NISTA NE TESTIRAMO.

Mi trazimo RAZLIKE u ZVUKU koji izlazi kao analogni signal iz CD plejera.

To se ne zove nikako drugačije nego merenje. Osim što ne gledaš u kazaljke niti dijagrame nego softver obavlja matematičko računanje razlike između dva uzorka.

Kazete ADC nije dovoljno dobar, a ne kazete koja to karakteristika ADC-a nije dovoljno dobra, da moze da snimi audio signal koji izlazi iz CD plejera.

Za početak, i Xwave DVD plejer ima WOW! karakteristiku na papiru pa svira kao kanta. Karticu kao instrument za snimanje ne čini samo ADC već i ukupan odnos signal/šum, pa onda šum napajanja u tvom kompjuteru, pa jitter... i ono što je pogrešno big time - ti simultano koristiš karticu za reprodukciju i snimanje. Pa čekaj malo, gde si krenuo... Bolje sam pogledaj ponovo AES rad u kome su izvor i snimač dva različita uređaja čiji su klokovi sinhronizovani.

To što tvoja "oprema" ne može da zabeleži ne znači i da ne postoji.

Što se tiče starih kablova koji ti ujutru zvuče kao novi, to nije neophodno do kablova, može da bude i do neiskustva koje ovde sve vreme pokazuješ.

Link to comment
Share on other sites

Greska ti je sto sve zasnivas na tom WAVE fajlu kao razlici i sto meris nesto levo sto ne moze da prikaze zvucnu razliku izmedju dva uredjaja. To merenje apsolutno ne znaci da su dva uredjaja zvucno ista, cak i da se ta dva merenja totalno ponistavaju u tom trecem WAVE fajlu. Takodje i za kablove mozes da kazes da ne cujes razliku, ali nemoj na osnovu opet te iste metode da tvrdis da razlika ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...