Jump to content


PC - DAC - HiFi


Aibo

Recommended Posts

Za parking nema zime osim u kasnim veÄernjim satima. Vidim na slikama da ima optiÄki i koaksijalni ulaz. Moram da proverim kakvi su izlazi kod mene sa MB, a u svakom sluÄaju ga možemo zakaÄiti na CD plejer Harman Kradon HD-710. VeÄeras je utakmica, pa možemo pre nje recimo od 17:00h ili sutra. U svakom sluÄaju dobrodoÅ¡ao.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

@dcolak

Ako malo razmislis o tome sto si napisao, videces da to nije tako str8 forward kako ti izgleda na prvi pogled... ;)

Subjektivne razlike u zvuku koji cujemo ne mogu tek tako da se kvantifikuju semplovanjem izlaza DAC-a.

Podseticu te da DAC na izlazu daje analogni signal. Ako ti poredis ponovo digitalizovane signale, sta dokazujes?

Link to comment
Share on other sites

Meni to potpuno ima smisla ako je ADC stvarno kvalitetan i ako su ispunjeni svi uslovi kvalitetnog merenja. Rezultati bi naravno morali da budu ponovljivi, tj. da se za jedan isti signal uvek dobije isti rezultat. Ako se sve pravilno odradi ideja je na mestu. Sve to mi ima smisla za poreÄ‘enje da li su signali isti, a ako to nisu, teÅ¡ko da će digitalni zapis reći neÅ¡to mnogo pametno o tome kakav bi zvuk proizveli ti signali. Odnos signal-Å¡um i sliÄne stvari koje se mogu videti na takvim zapisima i nisu neke informacije (Å¡to neki kvazi struÄni sajtovi nikad neće shvatiti).

Link to comment
Share on other sites

Meni to potpuno ima smisla ako je ADC stvarno kvalitetan i ako su ispunjeni svi uslovi kvalitetnog merenja. Rezultati bi naravno morali da budu ponovljivi, tj. da se za jedan isti signal uvek dobije isti rezultat. Ako se sve pravilno odradi ideja je na mestu. Sve to mi ima smisla za poreÄ‘enje da li su signali isti, a ako to nisu, teÅ¡ko da će digitalni zapis reći neÅ¡to mnogo pametno o tome kakav bi zvuk proizveli ti signali. Odnos signal-Å¡um i sliÄne stvari koje se mogu videti na takvim zapisima i nisu neke informacije (Å¡to neki kvazi struÄni sajtovi nikad neće shvatiti).

Link to comment
Share on other sites

DAC "spaja" medjusobne diskretne nivoe rekreirajuci ono izmedju. Da bi "uhvatili" te detalje potrebno je mnogo vise od 192/24 i uz to ultra-mega-giga kvalitet ili ce se "uhvatiti" samo one najociglednije razlike kojih u principu ne bi ni smelo da bude.

Ne znam kako drugacije da nacrtam... :)

Link to comment
Share on other sites

Rezolucija sprave kojom se snimao izlaz DAC-a je ista ili veca od rezolucije sprave kojom su snimani muzicari pre nego je muzika snimljena u formatu 44Khz/16bit.

Rezolucija CD-a od 44Khz/16bit je snimljena sa 192Khz/24bita ;)

Ne moze postojati informacija na CD-u (44Khz/16bit) koja ne moze biti snimljena sa 192Khz/24bita, pogotovo kad znamo da je ta ista sprava koriscena da se snimi originalna muzika koja je narezana na CD-u.

Reci da "nema sprave koja ce da snimi razlike ovog tipa" je isto sto i reci "nema sprave koja moze da snimi pevaca i posle to nareze na CD"

Link to comment
Share on other sites

DAC "spaja" medjusobne diskretne nivoe rekreirajuci ono izmedju. Da bi "uhvatili" te detalje potrebno je mnogo vise od 192/24 i uz to ultra-mega-giga kvalitet ili ce se "uhvatiti" samo one najociglednije razlike kojih u principu ne bi ni smelo da bude.

Ne znam kako drugacije da nacrtam... :)

Link to comment
Share on other sites

 Nyquist–Shannon-ova teorema ti nicemu ne sluzi ako se ne uzme u obzir i sirina semplovane reci koja direktno utice na kvantizacioni sum, kao i drugi faktori, a ako do sada nisi shvatio poentu, ja stvarno ne znam kako drugacije da ti nacrtam i ne zelim vise da gubim vreme.

Od mene dobijas samo jedan link i to je to. Ako i posle toga ne shvatis poentu, onda da ga J :)

http://zone.ni.com/d...a/tut/p/id/3016

Link to comment
Share on other sites

Nyquist–Shannon-ova teorema ti nicemu ne sluzi ako se ne uzme u obzir i sirina sempovane reci koja direktno utice na kvantizacioni sum, kao i drugi faktori, a ako do sada nisi shvatio poentu, ja stvarno ne znam kako drugacije da ti nacrtam i ne zelim vise da gubim vreme.

Od mene dobijas samo jedan link i to je to. Ako i posle toga ne shvatis poentu, onda da ga J :)

http://zone.ni.com/d...a/tut/p/id/3016

Link to comment
Share on other sites

Pa to je ono sto sam ja tebi poslao, sve je to poznato. :)

I dalje ne razumem kako mozes da kazes je jedan ADC sposoban da snimi GLAS PEVACA SA SVIM DETALJIMA koji je izasao iz MIKROFONA a da posle TAJ ISTI ADC NIJE sposoban da snimi TAJ ISTI GLAS PEVACA, nakon sto je izasao iz CD PLEJERA i pored toga sto audio CD ima mnogo manje informacija od zivog glasa pevaca.

Da li kazes da CD player ubacuje vestacki tonove koje mozemo da cujemo a koji zapravo ne postoje na Audio CD-u i da te tonove ADC moze da snimi kada izadju iz mikrofona ali ne moze da snimi kad izadju iz CD plejera?

Link to comment
Share on other sites

Well, fora je u timingu.

Kompjuter je taj koji na svaku, recimo, 1 sekundu, posalje jedan bajt DAC-u.

DAC uzme taj bajt, odsvira ga i ostane da ceka na sledeci bajt.

Ako krenes da se akas sa kompjuterom, kompjuter moze da odluci da sledeci bajt posalje posle 1.2 sekunde.

I tako u nedogled, nekad brze, nekad sporije itd...

So, ako je DAC lose uradjen, ako nema dobro odradjeno bufferovanje i interni tajming sa kojim uzima bajtove iz buffera i svira ih, zvuk moze da bude dosta losiji nego sto bi trebao da bude, sve zato sto USB nema garantovanu sinhronizaciju izmedju hosta (kompjuter) i klijenta (DAC).

Naravno, ne radi se o slanju bajta svake sekunde, sve radi MNOGO brze i sam CPU kompjutera je UZASNO MNOGO brzi od potrebne brzine da salje bajtove DAC-u na vreme.

Svejedno, i pored dobrog USB porta, ako je DAC lose napravljen, moze biti problema. Koliko se mogu cuti ti "problemi" je druga stvar, posto cisto slusajuci, ja ne primecujem razlike :)

Da bih validirao probu, dva puta snimim Valab DAC analogni signal i uporedim jedan sa drugim.

Koristeci USB kable, svaki put je izlazio drugaciji zvuk. Ispadalo je kao da poredim dva razlicita DAC-a a ne Valab DAC sam sa sobom :)

Kada sam presao na S/PDIF kabl (preko Asus Xonar Essence STX), sve se sredilo :)

Takodjer, ako kompjuter ima problem sa USB portom, moze da se desi da preskoci ili izgubi neki bajt, pa onda cujes "prekidanje" u muzici.

Opet, ako je DAC uradjen OK i ako PC nema neki heavy problem sa USB portom, sve ce biti ok :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...