Jump to content


"One more man gone" - In Memoriam


ras

Recommended Posts

Za one koji su voleli The Cramps, jedan sentimentalan osvrt:

Ok, Lux Interior je umro pre dan-dva. Sinoć sam posle nekog opijanja to proÄitao na netu. Sa nevericom, nisam mogao ni da pomislim da će jedna tako za boraniju rezervisana stvar da se dogodi Äoveku koji je možda najbitniji rokenroler poslednjih 25+ godina. Ha, i to se dogaÄ‘a.

Seo sam za raÄunar, prethodno otiÅ¡ao do prodavnice, kupio litar JD-ja i krenuo da udaram. Pre kojih sat sam otiÅ¡ao joÅ¡ po jednu bocu. Ne umire Elvisov naslednik svaki dan. Pride, Lux je bio jedan od tih par tipova koji su me i navukli na svo to *****, taj rokenrol.

'82. sam dobio kasetu od nekog para iz Zagreba (uredno sam bar 2x meseÄno naruÄivao novu muziku, sve pare od džeparca troÅ¡eći na istu). Tada sam imao manje od 14 i ložio se na neÅ¡to Å¡to smo zvali dark. Živeo sam u malom gradu, retko jebavao, bar ne one koje sam želeo i primio se na sve te neshvaćene bendove, Joy Division, Birthday Party i koje već. U katalogu je pored imena koje mi je izbolo oÄi, The Cramps, stajalo da su dark. Momentalno sam poželeo da ih Äujem i već prvom prilikom, takoreći sutradan, spakovao TDK SA 90 min i poslao Purgerima. Za manje od nedelju dana kasete su stigle i sve je bilo kao po dobrom planu: bio sam sam kod kuće, matorci na poslu, mlaÄ‘i brat u Å¡koli, ja na nekom opravdanju otkrivÅ¡i nenormalnu doktorku koja ih je delila Å¡akom i kapom.

Radilo se o prva dva albuma, gurnem kasetu u makinu i vozim i ne mogu da verujem!! Da, u svaÄijem životu postoje ti momenti koji se ne zaboravljaju nikada: prvi seks, kad ti uÄ‘e neki avion u kafanu i pita jel si ti taj-i-taj, kad kupiÅ¡ prvu ploÄu benda za koji te ni posle 30 godina nije blam, kad rokneÅ¡ mangupski gol pederaÅ¡ima iz susednog odeljenja i nateraÅ¡ sve njihove devojÄice da ti se potom uvaljuju za sladoled u poslastiÄarnici. Ima ih joÅ¡. Nisu bitni sada.

To Å¡to sam Äuo blage veze nije imalo sa nekim darkom, Å¡taviÅ¡e, zvuÄalo je tako kao da piÅ¡a po istom žanru i sledbenicima sa najviÅ¡e zgrade. Možda sa uprave te na koju je Lux hteo da se popne i skoÄi lastu ako ne uspe u Njujorku – empire state building.

Kako god, bend me je odvalio, voodoo ritmovi, gitare koje zvuÄe kao nesnosne Å¡kripe i baja na glasu Å¡to urla i samo sam mogao da zamiÅ¡ljam Å¡ta sve radi u studiju dok vriÅ¡ti sve te svoje/tuÄ‘e tekstove.

DoÅ¡ao je tamo sa ženom, Poison Ivy, naÅ¡li su Briana Gregoryja, a Nick Knox iz rodnog mu Ohaja uskoÄio je za bubnjeve kad se Miriam Linna popiÅ¡manila. Koliko god da su joj A-Bones odliÄan bend i koliko god da je sasvim lepo biti vlasnik Norton Records, mislim da joj je ovo žalije od momenta kad je upoznala tu funjaru od Billyja Millera i udala se za njega. Nije, jebi ga, znala neÅ¡to (ili, možda, niÅ¡ta?), no, koliko je takvih priÄa u istoriji ne samo rokenrola?

Jedan od prvih koncerata bio im je ispred Ramones. U to sam vreme skoro pa piÅ¡ao u gaće, živeo u srpskoj provinciji i nisam imao Å¡anse da vidim, ali sam Äitao, pa, jedno milion puta. Posle ih je tog nastupa gazda CBGB-a turao kao glavni bend. Vikendom. Sad se priÄe ispredaju o tom klubu, Ramones su glavni, pa onda svi ostali, ali suÅ¡tinski niko nije bio luÄ‘i uživo od The Cramps u toj rupi, Akademiji Njujorka. Možda i zato Å¡to je Lux bio vrlo odluÄan oko tog skakanja u provaliju, meÄ‘utim, sigurno viÅ¡e jer su se svaki put na bini obreli kao da im je poslednji i da tamo ostave srce, muda, sise i poginu za onih par stotina ljudi koji su platili kartu ili se umuvali na neku drugu Å¡emu.

Onda je godinu-dve kasnije KovaÄ iz Pule doÅ¡ao u grad. Imao je 30+ kaseta svakakve muzike, spavao je na smenu kod mene i Zoksa Pankera, nokautirali smo se muzikom, a uveÄe izlazili u grad, pili, varili. Imao sam 15-16, nije bilo teÅ¡ko da se nametnem kao DJ #1 na svim žurkama koje je neko od mojeg druÅ¡tva pravio. Em sam imao brdo kaseta, ploÄa, em sam ih svima snimao i delio. Da, bio sam lokalni snabdevaÄ rÄ‘ave muzike za dobre ljude koji su hteli da se preko muzike ogrebu zas snoÅ¡aj sa nekom finom ribizlom, a i sam nisam bio mnogo bolji. Kad sad mislim o tome, a nisam se nadao, to je bilo vreme, DA!! Smederevska Palanka je sredinom 80-tih bila rokenrol Meka, prve su koncerte držali kud idijoti, mega city 4, messerschmitt, sve su klinke u gradu bile navuÄene na The Cramps, The Sonics, Žikica Simić je prvi put Äuo za potonje od mog brata i mene, Ramones su bili bend koji su sluÅ¡ali klinci, a Clash i Pistols komercijala. Joy Division, Fall i Pistols engleski komerc sisaÄi. Znam, nije ok, ali stvorila se takva atmosfera, svako je imao svoj omiljeni bend i Äak i oni Å¡to su kod kuće kradom sluÅ¡ali narodnjake, u tom baru, KM 64, cupkali su uz 'Save It' ili bilo koje drugo The Cramps *****, obradu. Bilo je sramota da se sluÅ¡a neÅ¡to drugo, a nisi ni mogao da povaliÅ¡ kakvu lokalnu devojÄicu ako nisi posedovao odgovarajuće ploÄe. Fak, sada to sve izgleda kao neki el dorado. I bio je.

Nego, navuÄem se na The Cramps, otvorilo se nebo iznad glave, sav taj pubertetski bluz isteram uz njih i onda otkrijem da su pravili «Born Bad» kompilacije. Već se bilo u nekoj odraslijoj dobi, krenem na vinile. Najpre, ispazarim sve od Luxa, Ivy & co., a onda krenem da poruÄujem kompilacije. Ste vi to sluÅ¡ali? Pa to su najbolje kompilacije na Svetu, sve sami favoriti 50-tih i 60-tih, Link Wray, Wanda Jackson, The Sonics, The Groupies, The Trashmen, Andre Williams, ma, svako ime koje danas niko ne bi fermao da se Lux i Ivy nisu odluÄili da svoje kolekcije singlova ovekoveÄe joÅ¡ jednom u toj seriji.

Imao sam manje od 20, postao sam rokenrol addict, svađao se sa majkom zbog loših ocena, krenuo da tovarim šta mi padne pod ruku, hteo da budem Lux kad porastem. Jedan badass, manijak koji sa svojom madam vodi najbolji bend na Svetu, svih vremena!

Lux je, makar meni kao balavcu, bio sve ono Å¡to sam hteo da Äinim: urlam ispred nekih zbunjenih ljudi, napuÅ¡avam ih, zovem ih ovako i onako, vadim tuki, ponaÅ¡am se kao puÅ¡ten s lanca, razbijam pivsku bocu o Äelo, seÄem se onim patrljkom Å¡to posle ostane, turam majk u ćega, nabijam ga u bulju prvoj snajki... Da, pre njega niko nije bio tako prirodno odvaljen. Zajebite me Pistolsa, sve to je bila jebena poza i, joÅ¡ grÄ‘e, plan. Nemoj da mi neko kaže kako je Lux ikada i igde u to vreme kalkulisao oko nastupa. Nije bilo Å¡anse! Sve Å¡to su radili bilo je krajnje spontano i zato su jedni od najvećih!

Pored toga Å¡to su iz mrtvih povadili sve te 50's + 60's bendove, The Cramps su i Äitavu horor B produkciju u filmskoj umetnosti saÄuvali od Zaborava i, joÅ¡ makar za muziku bitnije, uÄinili da garage revival iz 80-tih popuÅ¡i kojih 20 inÄa i ostane kao sramotna verzija prave stvari, pa su otud i iznikli svi ti Blues Explosion, The Gories, The Oblivians i ostala bratija zbog koje i dan-danas neki kurÄeviti bubuljiÄar u SAD hoće da formira bend, piÅ¡e svoje pesme i tu i tamo pojebe neÅ¡to.

Nekako, sva ta moderna kretanja u rokenrolu bi odavno već otišla u pravcu kojem su stremila, a to je u ***** krivi, da ovaj lik iz Ohaja nije prelomio – ili će da napravi nešto, ili će da se pretvori u 3 kila kaše ispred empire state building.

The Cramps su krajem 80-tih postali i neki respektabilan bend od obiÄnog, otkaÄenog koncertnog akta. Pozivali su ih na sve te festivale, brdo ih je bendova navodilo kao svoje uzore, magazini su poÄeli da piÅ¡u o njima. Sam bend posle prva 3-4 albuma nije baÅ¡ objavio neko remek-delo, ali je svaka do poslednje ploÄe od A do Å  poÅ¡tena i samo neki drkoÅ¡ može da im zameri Å¡to viÅ¡e nije bilo antologijskih kakve su im sa poÄetka karijere. Jebi ga, neke funjare istresu po 30 od kojih nijedna ne vredi po lule, ali iz ovog ili onog razloga neki se kurton založi da isti uÄ‘u u R'n'R Hall of Fame. MuziÄka je industrija moćna aždaja, sve se već decenijama svodi samo i iskljuÄivo na profit i prosto je Äudo da nisu svi poÄeli da sviraju turbo-folk ili neÅ¡to Å¡to ovi moderni MTV bendovi rade. Ne znam ni sam kako to da nazovem. Proliv-muzika za egzaltiranu balavurdiju od 16 koja histeriÄno urla tripujući da će sutra da bude nova Paris Hilton i doživi svojih 15 sekundi slave i Äetvrtinu Å¡lajfne u nekom tabloidu poÅ¡to je u ***** ljubila pola diskoteke, a onda se pijana zakucala u semafor i potom, bežeći od panduracije prvi put primila kitu u rektum.

Lux je bio jedan od luÄonoÅ¡a. Ono Å¡to su on i njegov bend utabali u rokenrol stazu u ravni je sa istim hodom po mukama koji su snaÅ¡li Linka Wraya, Hasila Adkinsa, Johnnyja Thundersa, celu tu plejadu luzera Å¡to su Å¡irili rocknroll disease ne kalkuliÅ¡ući na temu decentnog života za sebe same. Oni su se obreli tu da bi ostavili neÅ¡to viÅ¡e i važnije od nekakvih bankovnih raÄuna krcatih kintom i ma koliko tih para sada bude krenulo da se puni, a krenuće (pomenuh već muziÄku industriju), ti će Å¡efovi da ostanu spram svega i svih nas iz onog ugla koji se vidi gledajući dole niz kitu, pa u masu boranije ispod samo sa jedinom miÅ¡lju – da li da ih popiÅ¡am sada ili da budem fin. Be a badass, if you ask me, and keep on tellin them 'Kizmiaz'!

R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Jeste da idu praznici i jeste da su mu dani zbog bolesti bili odbrojani...

Rowland S. Howard Dead at 50

Rowland S. Howard, guitarist for The Birthday Party and Boys Next Door, has lost his battle with cancer at the age of 50.

Only a few weeks ago on December 15, Howard cancelled his show at the Northcote Social Club in Melbourne due to his illness. He also cancelled his appearance at Sydney’s Homebake festival earlier in the month.

The guitarist announced he was suffering from liver cancer this year and was awaiting a liver transplant that did not get to him on time.

Izvor: http://www.undercover.com.au/News-Story.aspx?id=9932

http://en.wikipedia.org/wiki/Rowland_S._Howard

I da podsetim da je njegov solo album Pop Crimes obavezno muziÄko Å¡tivo za ovu godinu: viewtopic.php?f=15&t=16259&start=90

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...