Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

"Om". Postoji ozbiljna sumnja da je ovo najgori Koltrejnov album.

Posle uvoda, koji deluje kao spiritistiÄka seansa, sedmorica ozbiljnih muziÄara demonstrira kako izgleda ozbiljno sviranje free jazza. Dvadeset devet minuta besomuÄne duvke, izdeljene na "part I" i "part II", zbog ograniÄenog prostora na ploći. Negde oko sredine, biva prelepi Tynerov solo na klaviru, koji, posle dugotrajnih iskuÅ¡enja, deluje kao oaza puna bistrih potoka, urmi i banana. Posle toga, do kraja, nema milosti, do klimaksa, koji je u istom fazonu kao i uvod.

Posle ovoga se osećaš kao da si razbio tri izloga i ugurao baklju panduru u usta. Obavezno glasno slušanje.

post-2581-128510687459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ozric Tentacles - Erpland

NeobiÄan album joÅ¡ neobiÄnijeg benda; po meni njihovo najbolje izdanje.

Definitivni highlight je prva stvar - "Eternal Wheel": intenzivna, repetivna, snažna muzika, nekako himniÄnog karaktera, kao kakav epski omaž space/kraut/prog/psychedelic-rock muzici 70-ih, iz koje su oÄigledno iznikli. Maestralno.

Play loud.

post-342-128510687474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hercules and Love Affair - Hercules and Love Affair (2008)

Jel' slusao neko?

Moje prvo slusanje - sjajno. (vec sam bio i zaboravio na Antony and the Johnsons)

Hoce li mi i za nedelju dana biti ovako dobro ili...?

Pa, proslo je skoro nedelju dana u kojima sam nestrpljivo cekao da zamrzim ovu plocu. No, to se nije dogodilo.

Moj apsolutni favorit ovogodisnje produkcije. Sa druge strane, muzika o kojoj ne znam skoro nista.

Iza imena Hercules and Love Affair stoji izvesni Andrew Butler pomognut vokalima Antony Hegarty (Antony and the Johnsons), Nomi (??) i Kim Ann Foxman (ma ko ona bila; prijatan vokal, ali ne i vise od toga).

Moja slobodna zanrovska odrednica bi bila - Novi Disco. Strucnjaci su ovo svrstali pod 'rani Chicago House', 'electro-disco', 'club music'... Ponovljenim slusanjima album dobija nekakvu 'trippy' atmosferu.

Ploca je takva da vas u bilo kojem svom delu (osim mozda kada Antony-jev vokal zatreperi) ostavlja (u najmanju ruku) ravnodusnim. Elektronska muzika kakva karakterise club muziku valjda vec poslednjih (dva)desetak godina. Pri tome ima dosta i onih odvratno sintetickih elektronskih zvukova karakteristicnih tamo za pocetak osamdesetih (Denis & Denis :blah ). Kako rekoh vec, ni zenski vokali nisu nista posebno. Ma, nista na ovoj ploci nije novo, a cak nista posebno dobro nije ni 'ukradeno'.

Ni konzistentnost joj, na oko, nije jaca strana. Neke stvari se nelogicno nalaze jedna pored druge, a neke prizivaju dosadu.

Jedino Antony-jev vokal (ko ga voli, a nije malo onih koje ovaj lik nervira, i to ne samo pojavom), kao, odskace.

I onda pustite plocu da svira, a vi se zanimate npr. slaganjem rubikove kocke i ne obracate paznju na mnogobrojne iritantne detalje. Ploca prodje i dodje vam 'majku mu, dobro je ovo bilo. idem jos jednom'. Sad cujete sve sto ne volite, ali brzo prestanete o tome da mislite. Ploca je opet prosla 'pored' vas i svidelo vam se. I tako nedelju dana.

Proverio sam i sta se pise o ploci. Ima vrlo povoljne recenzije, ali i prilicno negativne (posebno u komentarima).

Sad se pitam hoce li mi ovo biti dobro i sledeceg septembra.

Unapred se izvinjavam svima koji nista od ovog mog tripa nece pronaci na ploci.

file.php?id=15993&mode=view

Link to comment
Share on other sites

@zbrujic

Imaces moj komentar za "taj tvoj disko" do kraja dana. A sad ono o cemu sam ti pricao u petak:

Seasick Steve - Doghouse Music

Da ne bih previse razglabao, evo nekoliko citata koji su mene zainteresovali za ovaj album. Nista novo, ali preporucujem da se poslusa.

This album made me wish I was sitting on a rocking chair, wrinkling my brow in the scorching heat, listening to some crickets singing and chewing on a long bit of straw. Seasick is an honest guitarist, storyteller and songwriter whose simple truths resonate from beginning to end in Dog House Music.

Amazon.co.uk Review

Seasick Steve is Steve Wold, a moustachioed American bluesman who, on Dog House Music, plays American roots music with the tight-belt economy and authentic spirit of the genre's originators (there's a lineage here, too – Steve was taught his first chords by Delta bluesman KC Douglas). A long-term street-dweller, Wold's instrumentation is simplistic in the extreme: a three-stringed trance guitar, a slide instrument known as 'the one-stringed diddy-bo', and the Mississippi Drum Machine, a wooden box that provides the most rudimentary percussion. In the true blues spirit, Seasick Steve sings his life. For an autobiography of sorts, head for 'Dog House Boogie', a phlegmatic timeline that commences at the age of four with his parent's divorce, and rambles off through several decades of vagrant living and downhome manners. 'Hobo Low' is perhaps the sharpest, best distilled take on Steve's drifter philosophy, his voice raising to quivering, booming peaks over sparse stabs of blues guitar. 'Save Me', meanwhile, sees the diddy-bo make an appearance – a taut, trembling twang that resembles an amplified rubber band. If this review makes Dog House Music sound bare-bones, well, it is – but everyone from blues aficionados to White Stripes fans should find something to love here.

Personalised Instruments

As well as an electric guitar and an acoustic guitar, Seasick Steve owns (and plays) a few obscure and personalised instruments such as these:

The Three String Trance Wonder

This is a normal guitar, but with only three strings. It has an old Harmony pickup added (with duct tape) and is played tuned to G, G and B using an E string in the A position, a D in the G position and a G in the B position. At his gigs, he often tells the story that he bought it for $75 in this condition in Como, Mississippi from a man named Sherman, who later told him he only paid $25 for it the day before. Steve vowed never to add another string, and that he would tour the world telling his story of how Sherman ripped him off.[7] All in good fun as Sherman is a good buddy. A lot of the time he also adds (while picking up or putting away the guitar) that it is the "...biggest piece of shit in the world, I swear".

The One Stringed Diddley Bow

This is a one stringed string instrument played with a slide (He uses an old screwdriver for this purpose). It consists of a 2 foot long 2x4, with a semi-loose guitar string nailed to it at both ends. It was made especially for him by James 'Super Chikan' Johnson.

The 'MDM', The Mississippi Drum Machine.

A small wooden box that is stomped upon, providing percussion. It is decorated with a Mississippi license plate, and a small piece of carpet.

51ZcbxQw6BL._SS500_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa, proslo je skoro nedelju dana u kojima sam nestrpljivo cekao da zamrzim ovu plocu. No, to se nije dogodilo.

Moj apsolutni favorit ovogodisnje produkcije. Sa druge strane, muzika o kojoj ne znam skoro nista.

...

Kako rekoh vec, ni zenski vokali nisu nista posebno. Ma, nista na ovoj ploci nije novo, a cak nista posebno dobro nije ni 'ukradeno'.

Ni konzistentnost joj, na oko, nije jaca strana. Neke stvari se nelogicno nalaze jedna pored druge, a neke prizivaju dosadu.

Jedino Antony-jev vokal (ko ga voli, a nije malo onih koje ovaj lik nervira, i to ne samo pojavom), kao, odskace.

I onda pustite plocu da svira, a vi se zanimate npr. slaganjem rubikove kocke i ne obracate paznju na mnogobrojne iritantne detalje. Ploca prodje i dodje vam 'majku mu, dobro je ovo bilo. idem jos jednom'. Sad cujete sve sto ne volite, ali brzo prestanete o tome da mislite. Ploca je opet prosla 'pored' vas i svidelo vam se. I tako nedelju dana.

...

Sad se pitam hoce li mi ovo biti dobro i sledeceg septembra.

Unapred se izvinjavam svima koji nista od ovog mog tripa nece pronaci na ploci.

Ovako, slusao sam ovaj album ceo dan na poslu. Onda sam ga snimio na CD (zajedno sa Too Dark Park), slusao u autu na putu do kuce i sada slusam taj disk dok se dopisujem s vama. U jednom trenutku ulazi lepsa polovina i zacudjeno me pita: "Je l' ovo tvoj disk?", kada sam joj potvrdno odgovorio usledilo je novo pitanje: "Kad si ti poceo da slusas normalnu muziku?". Dakle, zbrujicu, kao sto ti vec rece, nista to ne valja ali trazi da se slusa. Trenutno se vrti Too Dark Park, ali ce se kroz repeat vratiti na Novi Disco. Kombinacija je ubitacna i pomalo bolesna.

Link to comment
Share on other sites

Ovako, slusao sam ovaj album ceo dan na poslu. Onda sam ga snimio na CD (zajedno sa Too Dark Park)...

...Trenutno se vrti Too Dark Park, ali ce se kroz repeat vratiti na Novi Disco...

Mislim, taj ciklus Too Dark Park - Novi Disco obećava uspešnu lobotomiju, ne znam šta da kažem. :lol:

Bando, nateraćete me da sluÅ¡am discomothafuckinhouse Äisto iz radoznalosti. :o

I to moram 5x da slušam da bih uvideo efekat, jel? :D

P.S. Gorane...meÄ‘u nama...postoji jedna full disco-industrial ploÄa...mnogo doblo :o

My Life with the Thrill Kill Kult

post-792-128510688948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mislim, taj ciklus Too Dark Park - Novi Disco obećava uspešnu lobotomiju, ne znam šta da kažem. :lol:

Bando, nateraćete me da sluÅ¡am discomothafuckinhouse Äisto iz radoznalosti. :o

I to moram 5x da slušam da bih uvideo efekat, jel? :D

P.S. Gorane...meÄ‘u nama...postoji jedna full disco-industrial ploÄa...mnogo doblo :o

My Life with the Thrill Kill Kult

Pazi, forum je pao sekund nakon sto sam poslao post o toj kombinaciji.

Vazno da je industrial-disco-sex kombinacija preporucljiva. 8) Omot je dobar, za muziku cu vec ostaviti komentar.

Link to comment
Share on other sites

Erykah Badu "Worldwild undergrhound"..nema "jacinu" jednog "Baduizm"-a,(macka koja zavija kao Billie Holiday?)malo su me od njenog zadnjeg snimka(New Amerykah) odvratili neki negativni komentari sa ovdasnjeg foruma :roll::-) ,...neko vece u kasne sate gledao na VH 1 neki njen "unplugged"(?) koncert,mislim da ova cura zna i dalje vrlo dobro gde je pravac danasnjeg soul-a..ovo valja:

post-1799-128510689375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Minula subota uveÄe, Bumbarov let - live! Sticajem okolnosti, odsvirano samo meni, naklavirenom. Interpretacija, prof. NataÅ¡a PlećaÅ¡, klavir (viÅ¡egodiÅ¡nja petrogrdska cimerka Ane Netrebko :D ).

Bonus: analiza silazne hromatike. Razlika u zvuku kada se naglaÅ¡ava svaki Äetvrti i svaki osmi ton u lestvici. Jedva uoÄljivo u punoj brzini.

Neprocenjivo! :order:D

P.S.

Obećao, ali vidim da ne mogu sam... Potrebne note (arr. piano) - Aram Hacaturijan, "Igra sabljama". Neki link ka tom komadu (free scores), ili PDF iz domaće arhive. Unapred hvala!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...