Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

The Trumpet Artistry of Chet Baker

Kompilacija odličnih: Bil Holmana, Ras Frimana, Džeka Montrouza i Džonija Mendela. Ko voli, nema šansi da ovo sluša „na pola uveta“ :wink:

Ja se malo, malo vratim na njega. Neki put me zaguši, pa onda opet…

Izdao za Pacific Jazz Records 1954.

MI0001537716.jpg?partner=allrovi.com

Ekipa: Bob Brookmeyer, Herb Geller, Jack Montrose, Bob Gordon, Bud Shank, Russ Freeman, Joe Mondragon, Carson Smith, Bob Whitlock, Shelly Manne i Bobby White.

 

Link to comment
Share on other sites

In a Silent Way

Kažu, snimio ga u jednom danu. Početak onog električnog perioda.

Na žalost, nemam ona tri diska The Complete In a Silent Way Sessions.

51faYrZTBuL.jpg

„It didn’t swing, the solos weren’t even a little bit heroic, and it had electric guitars… But though In a Silent Way wasn’t exactly jazz, it certainly wasn’t rock. It was the sound of Miles Davis and Teo Macero feeling their way down an unlit hall at three in the morning. It was the soundtrack to all the whispered conversations every creative artist has, all the time, with that doubting, taunting voice that lives in the back of your head, the one asking all the unanswerable questions.“

Phill Freeman

Link to comment
Share on other sites

On ‎25‎.‎05‎.‎2017 at 23:39, den!s said:

In a Silent Way

Kažu, snimio ga u jednom danu. Početak onog električnog perioda.

Na žalost, nemam ona tri diska The Complete In a Silent Way Sessions.

51faYrZTBuL.jpg

„It didn’t swing, the solos weren’t even a little bit heroic, and it had electric guitars… But though In a Silent Way wasn’t exactly jazz, it certainly wasn’t rock. It was the sound of Miles Davis and Teo Macero feeling their way down an unlit hall at three in the morning. It was the soundtrack to all the whispered conversations every creative artist has, all the time, with that doubting, taunting voice that lives in the back of your head, the one asking all the unanswerable questions.“

Phill Freeman

Za mene je ovo jedan od najboljih albuma ikada snimljenih, i to ne samo u jazzu. Muzika je kao sa neke druge planete, srusene su sve granice i kategorizacije, jer to nije samo jazz vec ima naznaka ambijentalne svirke, instrumenti elektricni, atmosfera neobicna, .... Vanvremenski album !

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

:thumbsup2

Pročitao sam ono malo što si pisao u temi o Majlsu. Ako te ne mrzi, napiši slobodno malo više :wink:, nećemo da se ljutimo. Poneku kratku crticu o ponekom albumu… :wink:

Milesa Davisa sam počeo da istražujem posle pročitane biografije, a onda na netu našao gomilu informacija i priča. Očigledno je bio čovek koji sve što je radio u muzičkoj karijeri, radio je korak napred.

:klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Pa evo jedne crtice iz zivota ovog neobicnog umetnika ... Miles je imao obicaj da napusti binu kada bi neko iz njegovog banda imao poduzi solo. Ne zna se tacno da li je to radio zato sto je potcenjivao svoje muzicare (manje verovatno) ili je jednostavno zeleo da iskoristi to vreme i napravi pauzu. Ali to je radio gotovo uvek ... Postojala su medjutim dva izuzetka. Jedan je bio John Coltrane a drugi Keith Jarrett. Kada su oni solirali, Miles je ostajao na sceni.

Miles je takodje bio poznat po tome da nikada na koncertima nije mnogo pricao a jos manje o svojim kolegama. Izuzetak je napravio na jednom nastupu u rodnom gradu John Coltrane-a. Tu je Miles, na opste iznenadjenje svih, veoma pozitivno pricao o Coltrane-u.

Link to comment
Share on other sites

Jos malo Red Garlanda ...

Red Garland je u poznim 1940-tim svirao kao pijanista u bandu Eddie Vinsona, gde je tenor saxophon svirao John Coltrane. Kasnije, kada se Coltrane pridruzio Miles Davis bandu, gde je Red Garland (sve do Kind of Blue) bio stalan clan, to prijateljstvo se obnovilo, sto je rezultovalo sa nekoliko albuma koje su njih dvojica zajedno snimili. Najpoznatiji je svakako John Coltrane with Red Garland Trio Traening In iz 1957. Medjutim ja bih izdvojio album nastao sa istih sessions, koji je objavljen iste godine: Soul Junction. Album ima naslovnu stvar koja traje nekih 15 tak minuta, gde prvo Red Garland na klaviru a onda John Coltrane i Donald Byrd imaju poduze solo deonice. Sjajna svirka i sjajna stvar. Ja nikako ne uspevam da odslusam skoncentrisano ostatak albuma od ove naslovne pesme ... :D

 

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Red Garland je na pocetku svoje karijere bio pod jakim uticajem Ahmed Jamala (ziv i danas i jos uvek aktivan !), pijaniste koji je bio u to vreme popularan u Americi. Jedan od najpoznatijih albuma Jamala jeste live nastup At the Pershing: But not for Me iz 1958.

Garland je medjutim razvio svoj poseban stil sviranja, po kojem je postao poznat i veoma uticajan. Izmedju ostalih Bill Evans (zamenio Red Garlanda za vreme Milesovog Kind of Blue) je usvojio neke elemente sviranja koje je Garland razvio.

Sto se tice Jamalovog albuma At the Pershing ... svakako ga vredi poslusati. Ono sto vam prvo pada u oci dok slusate ovaj snimak jeste lakoca kojom Jamal svira, odlicna tehnika i na momente minimalisticki pristup temama (takodje nesto sto je odlikovalo Bill Evansa).

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Art Farmer-Art

Predivan album od prve do zadnje note.Uz Cliford Brown-a i Howard Mcghee-a polako postaje trubač kojeg jako rado slusam u poslednje vreme.Stavljam ga u top five moje kolekcije.Kupio sam ga na japanskom izdanju i takve albume i treba imati na sto boljem,biće dosta slusanja.

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_untitled.png

Evo i interesantne biografije za čitanje,tu su i linkovi ka drugim velikanima jazza.Sviđa mi se kako su napisane biografije,mogu biti i unakrsni vodič za slusanje na Tidalu na pr. i kupovinu kasnije http://artfarmer.jazzgiants.net/biography/

Link to comment
Share on other sites

71H6KGsKUUL._SL1500_.jpg

SJOB Movement - Friendship Train

Odlican album iz Analog Africa perioda, ludi ritmovi uz Moog sintisajzere! Jos malo i otvaram sezonu na terasi. Juce sam posadio u zardinjere Petunije i Lepog Jovu. Ona dalmatinska mikro ljuta paprika mi crkla zimus, a dobra je bila, jedna sitno izmrvljena na dve sarme sa kiselim kupusom i suvim rebarcima, mhmmm...

Sent through walls

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...