Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

@sondek, blago tebi ...

Isto mi je bilo kad je Jarre prošao pored mene na pola metra u Areni.Da nije bila moja supruga samnom da mi potvrdi, mislio bih da sam sanjao ...

Meni se tom prilikom u Areni desio jedan od psihoticnih momenata sa foto aparatom zvani "Batery too low" ,inace bio sam isto u tih par redova stolica poredjanih u parteru kroz koje je Jarre prosao,super koncert(a bogami i sound).To sa aparatom mi se inace desava stalno,pa i na Al di Meoli me je na kraju me je slikao sa njim neko drugi i poslao mi fotku mailom.Ali ima i momenata kad aparat radi ,evo na pr .:

Link to comment
Share on other sites

A2 ....Quicksilver Messenger Service i njihov istoimeni prvenac iz 1968. Frisco psihodelija cool.gif

Tri gitare koje bas onako smisleno i muski rokaju, bas i bubanj kao ritam sekcija i obratiti paznju na cetvrtu pesmu sa albuma -> Instrumental "Gold and Silver" je inspirisan jazz standardom "Take Five" Paula Desmonda i vec se vide prvi pokusaji jazz rocka u muzici.

Na kraju i meditativni 12 minutni komad "The Fool" .......

Peace brothers.....cheers.gif

Link to comment
Share on other sites

... i vec se vide prvi pokusaji jazz rocka u muzici.

PriÄa sa prvim pokuÅ¡ajima jazz rocka je ista kao ona o prvoj rokenrol pesmi. :lol:

Imam pesmu "Take Five" u verziji Å¡vedske instrumentalne grupe "The Spotnicks", negde '61-'62.

Grupa "Manfred Mann" ima na prvom albumu (1964) izvanrednu obradu poznate jazz numere "Sack O'Woe" Cannonball-a Adderly-ja, a na drugom "Watermelon man". Njihov repertoar je, u prvom delu karijere, bio izrazito blues i jazz orijentisan, uz poneki popaljivi pop-hitić. Zbog njih, mnogi ovu grupu ne uzimaju za ozbiljno. Ipak treba posluÅ¡ati njihove prve albume... Vibrafon, saksofon,... priliÄno neuobiÄajeno.

Link to comment
Share on other sites

PriÄa sa prvim pokuÅ¡ajima jazz rocka je ista kao ona o prvoj rokenrol pesmi. :lol:

Imam pesmu "Take Five" u verziji Å¡vedske instrumentalne grupe "The Spotnicks", negde '61-'62.

Grupa "Manfred Mann" ima na prvom albumu (1964) izvanrednu obradu poznate jazz numere "Sack O'Woe" Cannonball-a Adderly-ja, a na drugom "Watermelon man". Njihov repertoar je, u prvom delu karijere, bio izrazito blues i jazz orijentisan, uz poneki popaljivi pop-hitić. Zbog njih, mnogi ovu grupu ne uzimaju za ozbiljno. Ipak treba posluÅ¡ati njihove prve albume... Vibrafon, saksofon,... priliÄno neuobiÄajeno.

Ma naravno da je tesko povuci jasnu granicu kada je sta pocelo i ko je bio prvi...ali po meni se ne moze uporedjivati hotelska obrada "Take Five" surf benda The Spotnicksrolleyes.gif, sa kompozicijom koja je plod inspiracije i samo u nijansi postoji prizvuk poznate teme. Gold and Silver je autorska stvar, a ti pricas o obradama. wave2.gif

Link to comment
Share on other sites

PsihodelÄni rock, onaj kvalitetniji, prepun je uticaja iz raznih muziÄkih žanrova,Å¡to je njegova dodatna vrednost.

Solo gitarista Q.M.S. John Cippolina, kao klinac bio je opÄinjen jazzom Zapadne obale, koji je, kako on kaže u jednom od svojih intervijua ,,bio zaista silan’’. Ali Cippolina je jazzere posmatrao skoro kao bitnike. ,,Deve Brubeck, Amad Jamal...sve je to bio deo te bitniÄke stvari’’.

Paul Desmond je iz San Francisca, svirao je sa Brubeckom, nije Äudo...ali daleko od toga da je ,,Gold and Silver ’’plagijat. Cippolina je, osim toga, gitarista vrlo prepoznatljivog stila (visoki stakato zvuk krcat vibratom, u kome se, Äak i u najvećem žaru produžene improvizacije osećala hladna, kontrolisana odmerenost.

Cippolinu su upamtili i kao vrlo skromnu i prijatnu osobu. Zaista Å¡teta Å¡to je rano otiÅ¡ao (+1989). PsihodeliÄni kauboj, jedan od najboljih...

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da je tesko povuci jasnu granicu kada je sta pocelo i ko je bio prvi...ali po meni se ne moze uporedjivati hotelska obrada "Take Five" surf benda The Spotnicksrolleyes.gif, sa kompozicijom koja je plod inspiracije i samo u nijansi postoji prizvuk poznate teme. Gold and Silver je autorska stvar, a ti pricas o obradama. wave2.gif

Samo u nijansi prizvuk? :lol: S obzirom da je prikazana kao autorska stvar, ovo je, definitivno, plagijat. Pa tema je (skoro potpuno) verno skinuta, Äak ne postoji ni pokuÅ¡aj da se maskira na neki naÄin. Skoro sve džez obrade se svode na manje-viÅ¡e vernu interpretaciju osnovne teme, a dalje ide improvizacija. S tim da se uvek navodi autor teme. Slažem se da je ova obrada dobra, meÄ‘utim, da nije uvodnog dela (prepoznatljive džez numere), Å¡ta bi, uopÅ¡te, ovu pesmu povezivalo sa džezom? SliÄnih gitarskih stvari ima u roku bezbroj.

"Hotelska obrada" Spotnicksa je primerena vremenu u kom je nastala, zaista je ne bih povezivao sa džez-rokom. :grin: Ali, u nekoj salonskoj raspravi može da posluži kao argument. A otkuda ti ono - surf bend? :razz: Oni sa surfom imaju veze koliko Švedska sa Kalifornijom.

Ako si Manfred Manna ignorisao, evo ti bolji primer: Graham Bond i album "Solid Bond" sa McLaughlinom. Nije Miles njega sluÄajno pronaÅ¡ao.

Link to comment
Share on other sites

O.K. ovo moze da se pretvori u beskrajno nateravanje ko je plagijator, a ko nije. Manfrede ne slusam, pa sam ih i ignorisao i to nista ne znaci...niti da se slazem niti da se ne slazem. Ali mislim da su ovi Svedjani stvarno out u ovoj prici, bez obzira u kojem vremenu svirali. icon_rolleyes.gif

Naravno da nije tajna da ih je Take Five inspirisala i ocito je da Quicksilveri nisu hteli da obmanu auditorijum. Meni se tu dopada to, sto je veoma vesto i zanatski dobro interpretirano njihovo vidjenje tog standarda i nista vise. Salonska rasprava me ne interesuje, vec volim da uzivam u muzici.wave2.gif

Link to comment
Share on other sites

I hocu, ali mogao bi da mi preporucis neki njihov album. Mani se tih youtube klipica....daj konkretno...thumbsup2.gif

Ispalo je da to i nije lak zadatak. :rolleyes: Ja imam boks sa Äetiri njihova prva albuma, a dotiÄni se nalazi kod braće Rusa u paketu sa ukupno 21 albumom ( :-o ). Tu su, valda, i Manfred Mann's Earth Band.

Sve u svemu, od ta Äetiri albuma, prvi je odliÄan skroz. Za ameriÄko tržiÅ¡te je na prvo mesto stavljen (dodat) tada aktuelni hitić "Do Wah Diddy Diddy", i ovde stoji kao piletu sise. Ja ga obavezno preskaÄem, i to je to. Ostala tri su OK, ali bi se mogla od njih napraviti jedna odliÄna kompilacija, a ostalo je pod neobavezno.

Na Amazonu sam našao samo ovaj CD - prvi i treći album zajedno.

Manfred Mann Album / My Little Red Book of Winners

post-10074-0-84149100-1297622330_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ispalo je da to i nije lak zadatak. :rolleyes: Ja imam boks sa Äetiri njihova prva albuma, a dotiÄni se nalazi kod braće Rusa u paketu sa ukupno 21 albumom ( :-o ). Tu su, valda, i Manfred Mann's Earth Band.

Sve u svemu, od ta Äetiri albuma, prvi je odliÄan skroz. Za ameriÄko tržiÅ¡te je na prvo mesto stavljen tada aktuelni hitić "Do Wah Diddy Diddy", i ovde stoji kao piletu sise. Ja ga obavezno preskaÄem, i to je to. Ostala tri su OK, ali bi se mogla od njih napraviti jedna odliÄna kompilacija, a ostalo je pod neobavezno.

Na Amazonu sam našao samo ovaj CD - prvi i treći album zajedno.

Manfred Mann Album / My Little Red Book of Winners

post-10074-0-84149100-1297622330_thumb.j

To majstore, odoh da vidim da li ima negde da se "kupi". icon_wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Eto zašto je dobro ulagati u decu. Stariji sin mi je sa službenog puta u Severnu Ameriku, doneo:

Miles Davis: Kind of Blue (moja žena se zapanjila kada je videla da sam naruÄio 3 primerka ovog masterpiece-a...)*

Miles Davis: Sketches of Spain*

Miles Davis: Love Songs

Miles Davis: The Best Of Miles Davis & John Coltrane (1955-1961)

E, sad se uživa u plodovima oÄinstva... Tu je, na sigurnom, na ploÄama, sav taj sadržaj, sada je tu, opet, i na CD...

Dok sviraju poslednji tone-ovi Keith Jarrett-a sa Blue Note, sprema se uživanje u Miles-u...

Sledeći put, malo viÅ¡e dela iz drugog period-a, „Ävršćeg“ Miles-a...

*)sa novim snimcima, neobjavljenim na ploÄama...

Link to comment
Share on other sites

MRMOT&aeroplan, hvala na inspiraciji!

Spooky_Two_cover.jpg

To majstore, samo Å¡ibaj....banana.gif naravno da je pomada....

Ovo što sada slušam na B3 je britanski folk bend ''Pentangle'' i dupli album ''Sweet Child'', što je koncert održan 1968. u zdanju ''Royal Festival Hall''. Nije psihodelija, ali se zateklo u aeroplanovom jukeboxu. Upravo ga slušam i uzdržaću se od komentara. Za sada jako dobra svirka, pomalo ''bluesy''....go livethumbsup2.gif

...a sada kao svaki dobar audiofil hitam pred TV jer je na StudijuB serija'' Berlin Alexanderplatz''

Link to comment
Share on other sites

Ovo što sada slušam na B3 je britanski folk bend ''Pentangle'' i dupli album ''Sweet Child'', što je koncert održan 1968. u zdanju ''Royal Festival Hall''. Nije psihodelija, ali se zateklo u aeroplanovom jukeboxu. Upravo ga slušam i uzdržaću se od komentara. Za sada jako dobra svirka, pomalo ''bluesy''....go livethumbsup2.gif

Uh, dje me nadje.Pentangle :facehearts

Kreni redom, albumi su im priliÄno razliÄiti.

Vredi obratiti pažnju i na solo radove John Renbourn-a i Bert Jansch-a.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...