Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

VeÄeraÅ¡nji, repertoarski vrlo Å¡areni, nastup Kronos kvarteta u novosadskom SNP-u će zasigurno ostati meÄ‘u malo najvažnijih dogaÄ‘aja godine, Äak i ako nije ispunio svaÄija oÄekivanja/nade.

Ipak, nisam navikao da se vrhunac koncerta dogodi na samom poÄetku. A, ovde je to nesumnjivo bio sluÄaj s petnaestominutnom Reich-ovom WTC 9/11.

Zato i kod kuće:

post-9577-0-02450000-1326417139_thumb.jp

About WTC 9/11

Link to comment
Share on other sites

@Chuck

TeÅ¡ko za odgovoriti, barem meni, nisam dobar u opisima, a ne volim žanrovske podele u muzici. Najkraće, brazilska muzika :bounce . Recimo da je to popularna muzika u Brazilu, brazilski pop, mada ne svi albumi, naravno. Kao i kod afriÄke muzike, brazilska popularna muzika objedinjuje stvarno puno žanrova i uticaja, neko ko ima uobiÄajenu predstavu Å¡ta je pop muzika biće iznenaÄ‘en da se ovo naziva pop muzikom, ali takvi su brazilci. Kao i sama nacija, blend mnogo razliÄitih kultura i pripadajućih posledica. Neki albumi Veloso-a, pogotovo prvi deo karijere potpada pod pokret koji se razvio u Brazilu pod imenom Tropicalia ili Tropicalismo. Dakle, karijera koja traje od sredine 60-ih do danas podrazumeva previÅ¡e Å¡irok muziÄki materijal i faze, pogotovo jer je u pitanju jedan brazilac.

Za kratko upoznavanje

http://en.wikipedia.org/wiki/Caetano_Veloso

http://www.soundsandcolours.com/articles/brazil/album-guide-caetano-veloso/

Ono Å¡to sam ja primetio za brazilske izvoÄ‘aÄe, uopÅ¡teno, je da track preview na Amazonu ne može da doÄara ni izbliza ono Å¡to se nalazi na albumima. JoÅ¡ jedna zanimljivost na koju sam naleteo na nekim audio forumima je da je brazilska muzika karakteristiÄna po odliÄnoj produkciji, Äak i za vreme 60-ih i 70-ih godina proÅ¡log veka. Pored kvaliteta zvuka dosta se priÄa o samoj umeÅ¡nosti producenata u studiju, recimo, Eumir Deodato je vrlo poznato ime u tom kontekstu.

Link to comment
Share on other sites

Tropicalia je jedan od najznaÄajnijih pokreta u pop muzici 20. veka (iako je sam pokret mnogo Å¡iri umetniÄki, pa i druÅ¡tveni) i iznedrio je gomilu izuzetnih izvoÄ‘aÄa i albuma.

MuziÄki, to je miks anglosaksonskih i lokalnih formi, pa nije (niti može biti) jednoznaÄno odreÄ‘en. Vežan je autor i njegov senzibilitet.

2e2057k.jpg

[Hélio Oiticica, Seja marginal, seja herói (Be marginal, be a hero)]

Treba kupiti, ili kupiti sve Å¡to je iz Brazila doÅ¡lo pod imenom Gal Costa, Caetano Veloso, Os Mutantes, Gilberto Gil, Tom Ze, Maria Bethania, Jorge Ben, Nara Leao, itd..., a godina proizvodnje je iz perioda kraj Å¡ezdesetih poÄetak sedemdesetih.

TakoÄ‘e, postoji i niz kompilacija koje u svom nazivu ukljuÄuju naziv pokreta, ili varijacije i to ni svetibogotac ne može sve da pohvata.

344a647.jpg

44850484.jpg

Vinil:

Sveža i lakše dobavljiva je kompilacija Tropicalia - A Brazilian Revolution in Sound za Soul Jazz Records, a mislim da postoji i vol. 2.

Å to se albuma Caetano Velosoa iz ovog perioda tiÄe, postoji reizdanje prva Äetiri albuma za Lilith (Russia) koji se kupuju u paketu, ili pojedinaÄno, a bar jedan (drugi solo iz '69., beli, s/t kao i prvi, ili jednostavno Irene, po jednoj od najlepÅ¡ih pesama koje je CV napisao) viÄ‘en je nedavno u Pinball Wizardu (1400din).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...