Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Sećam se kada sam prvi put čuo ovaj album. Pre nešto više od 20 godina u klubu audiofila. Sistem je bio sastavljen od Focal C 800 zvučnika, Korato KTA amplifikacije i California Audio Labs CD plejera. To je bila sala tadašnjeg Dunav Festa  u okviru hale Pinki u Zemunu. Poveliki prostor kao bioskopska sala a uređaji su bili izloženi na pozornici. U jednom momentu se pojavio jedan gospodin sa ovim CD-om i predložio da ga poslušamo. Ne mogu vam opisati kako sam uživao u toj muzici. Od prvih tonova pesme Chan Chan jednostavno se prepustite i uživate. Bukvalno zatvorite oči i vidite. Jednostavno mogao sam to da slušam danima bez prestanka. Kao što rekoh prošlo je puno vremena od tad, slušam danas na mnogo višem nivou  reprodukcije ali  se svaki put setim tog lepog osećaja koji me je obuzeo kada sam slušao ovaj album po prvi put.

Bio bih zahvalan za info ukoliko neko zna ko je pomenuti gospodin koji je doneo ovaj CD, kao i ko je pravio pomenuti Focal C 800 kit.

 

folder.jpg.6202b491e702c67371cc59061b9ae949.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 4:55 PM, prophet said:

Sećam se kada sam prvi put čuo ovaj album. Pre nešto više od 20 godina u klubu audiofila. Sistem je bio sastavljen od Focal C 800 zvučnika, Korato KTA amplifikacije i California Audio Labs CD plejera. To je bila sala tadašnjeg Dunav Festa  u okviru hale Pinki u Zemunu. Poveliki prostor kao bioskopska sala a uređaji su bili izloženi na pozornici. U jednom momentu se pojavio jedan gospodin sa ovim CD-om i predložio da ga poslušamo. Ne mogu vam opisati kako sam uživao u toj muzici. Od prvih tonova pesme Chan Chan jednostavno se prepustite i uživate. Bukvalno zatvorite oči i vidite. Jednostavno mogao sam to da slušam danima bez prestanka. Kao što rekoh prošlo je puno vremena od tad, slušam danas na mnogo višem nivou  reprodukcije ali  se svaki put setim tog lepog osećaja koji me je obuzeo kada sam slušao ovaj album po prvi put.

Bio bih zahvalan za info ukoliko neko zna ko je pomenuti gospodin koji je doneo ovaj CD, kao i ko je pravio pomenuti Focal C 800 kit.

 

folder.jpg.6202b491e702c67371cc59061b9ae949.jpg

Godinama sam imao taj album na "bugarskom" cd u. I na njemu je to zvučalo predivno. Ta je muzika kao i sami izvođači sam vrh muzičke umetnosti. 

Polako je taj cd padao u zaborav između ostalog i zbog preteranog emitovanja na tada popularnim radio stanicama. Zasitili smo ga se. 

Pre jedno dva meseca moj dobar prijatelj donese kod mene svoje staro američko izdanje. Ne umem vam opisati kako se to čulo. Vratilo se svo ono oduševljenje i zadovoljstvo koje sam imao tokom prvog slušanja tog albuma... 

Link to comment
Share on other sites

Zaista pravi dragulj. I što kažeš i posle tolikog prezasićenja i dalje izaziva jake emocije. Proteklih par godina, pogotovo tokom letnjeg perioda volim da pustim neku od lokalnih internet radio stanica iz Malija i Senegala. Sada mi je žao što do tog planiranog susreta  i sesija muzičara iz Malija i sa Kube nije došlo, šo je  inače bila prvobitna zamisao.

To je i sa istorijskog aspekta imalo veliki uticaj. World music je procvetao nakon ovog projekta. Neospisivo mi je drago što je obuhvaćen i dobar deo ovdašnjih muzičara kroz slične projekte, pogotovo zbog činjenice da pojedini nisu više među živima. Naročito romski umetnici iz Srbije, Rumunije....

Link to comment
Share on other sites

^ interesantni su ti Cooderovi projekti u zemljama trećeg sveta, onaj sa Ali Farka Toureom nije na nivou Buena Viste, ali je interesantan

MI0000047485.jpg?partner=allrovi.com

Balkan je takođe interesantan, naročito Rumunija, njihovi Cigani su promovisani u filmu Latcho Drom, Rumunke harmonije je još Bartok zapazio i povremeno koristio.. 

Kondukterska Balada :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Inače mi je šef, vođa, blabla, najveće domaće gistro etno(po njegovim rečima) grupe pričao da su kontaktirali Cooderov menaĐment da na krilima ovih gornjih izdanja ponude saradnju prilikom njegovog eventuanog mešanja u balkanske kooperacije, ali do odgovora nikad nije došlo.Mislim, i ja sam mu rekao da oni s etnom nemaju blage veze, ali ajde, neka se tako deklarišu.Kolko sam čuo, grupa je otišla u Legendu, gotovo, nema je više.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...