Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Novi album Marcina Wasilewskog je Live album sa njegovim najboljim stvarima. Za mene je Marcin jedan od trenutno vodecih evropskih jazz pijanista. Podseca me, pre svega po svom osecaju za melodiju, na mladog Jarrett-a. Ovaj album je dobar ali ... kakav je Emanon Wayne Shortera ... na kom sviraju Brian Blade, Patitucci i Perez pored Shortera ... Interesantno je uporediti moderan evropski jazz, ciji je izraziti predstavnik Wasilewski, i jazz ovih ajkula preko bare.

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wayne Shorter nikada nije bio jednostavan za slusanje. Ali ovaj album, Emanon, kao da je u sebi sazeo sve ono sto moderan jazz jeste: jak uticaj klasicne muzike i free jazza i traganje za novim izrazom u prostoru koji tu negde izmedju ta dva pravca postoji. Ono sto me posebno raduje jeste da je Wayne Shorter na Emanon zadrzao strukturu (tako da se free jazz vise koristi u bojenju i podcrtavanju odredjene atmosfere) i melodiju (sto mislim da je posebno vazno). Pri tom Shorter naravno prati moderne muzicke strukture, koje nisu jednostavne, ali su slusljive - bar za mene. Ukupan utisak je da se radi o kompleksnim kompozicijama, koje medjutim zahtevaju i nude se za uvek ponovno slusanje. Ako se pri tom dodaju i live snimci, na kojima ova izvanredna postava przi iz sve snage, onda je utisak impresivan.

Sticajem okolnosti sam u isto vreme preslusavao i najnoviji Live album Wasilewskog i razlike izmedju ta dva pristupa jazzu su bile vise nego ocigledne. Ne bih ih ovde iznosio (to je uostalom samo moje neko misljenje) vec bih vas motivisao da sami poslusate ova dva, inace jako dobra albuma, i sami donesete sud. Bez obzira kakav on bio, naslusacete se dobrog jazza - naravno, pod uslovom da vas jazz uopste interesuje.

Link to comment
Share on other sites

Mislim, tj siguran sam da je Steve Reich veci i vazniji od obojice, ali je John Adams odlican, cesto ga pustam u emisiji. Dharma at Big Sur mi je apsolutno omiljeni komad:

 

 

 

 

Link za moju emisiju koga zanima minimalizam, moderna klasika, i granicne forme sa elektronikom, ambientom itd - uzivo cetvrtkom 16-18 www.radioaparat.com

Ili streaming na 

Hvala na reklamnom prostoru :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Čitam komentar ispod na Youtube-u

John Adams- Dharma at Big Sur Part 2: Sri Moonshine

"Any woman who claims to love me, but does not like this music, can piss off! She does not love, she does not understand, she is a stranger to my heart, because this music is my heart."

:klanjanje

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, anubisgrau said:

Mislim, tj siguran sam da je Steve Reich veci i vazniji od obojice, ali je John Adams odlican, cesto ga pustam u emisiji. Dharma at Big Sur mi je apsolutno omiljeni komad:

 

Jeste Rajh svim minimalistima tata ali su ova dvojca otišla dalje u razvojnosti muzike. I zašto ja sada prvi put čujem za tvoj podcast? Upisao sam se.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...