Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

9 sati ranije, Cortina Dampeco said:

David Sylvian - Dead bees on a cake

image.png.6ce094995c42a38eafea7b68ec90dc97.png

Skoro je izaslo i remastrerovano izdanje, omot je razlicit mada mislim da je samo vinil u pitanju. Ja nikada nisam bio neki fan, posebno kasniji radovi, ali ovo je iznenadjujuce dobar album, rekao bih cak i odlican.

Pokusaj sa, bar za mene, najboljim Sylvian albumima: Brilliant Trees iz 1984 i nesto novijim Nine Horses. Oba su na liniji sa Dead Bees jer je Sylvian dosta bio aktivan i u ambijentalnom pokretu i ti njegovi albumi su nesto drugaciji od ovih (treba dati nagradu onom ko preslusa odjednom njegov When Loud Weather ... iz 2007). Odlicni su mu i albumi koje je snimio sa Robert Frippom (Darshan i The First Day) i oni su zestoko izdanje Sylviana, opet drugaciji od preporucena dva i Dead Bees pre svega po svom izrazenom rock karakteru.

"There you stand

Making my life possible"

 

album.jpg

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ali kada smo vec kod Sylviana ... Poslusajte njegov album iz 1985 koji je snimio sa Hassell-om, Czukay-ijem i Jensen-om: Words with the Shaman. Na ovom EP se nekoliko tih Sylvianovih interesovanja i preokupacija slilo u jedan stream, koji je bas na ovom EPu dosao do svog punog izrazaja. Tu je primetan i uticaj Hassell-a, koji se u to vreme dosta bavio tradicionalnom muzikom azijskih naroda. Ovo je "opojna" muzika, sa veoma interesantnom ritmickom pozadinom.

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Silvianov album Secrets of beehive je bio prvi CD koji sam kupio,lep album koji sam beskrajno mnogo puta preslusao kao i Briliant trees.Odlican je i Gone to earth,i naravno jos neki koje sam cuo.Uvek sam se pitao kako tako malo njegovih albuma imam u kolekciji i kako mi se moglo desiti da ne odem na njegov koncert u Bgd.Mislim da je u to vreme bilo nekoliko dobrih koncerata mesecno,pa se moglo desiti da se propusti i tako nesto.Posle mi je drugar koji je bio pricao da je bio izvanredan događaj i ocekivano zestoka audiofilija od zvuka.Pevač koji nesebično deli prostor na albumu sa izvanrednim muzicarima i nestavlja sebe u prvi plan,zato verovatno i jeste veliko ime.Muzika je potpuno vanvremenska pa se danas slusa kao i pre 30g.

Nateraće me ova dobra preporuka da brzo osposobim PC za muziku da prelusam neodkrivene albume sa Tidala,nadam se da ih ima dosta.

Link to comment
Share on other sites

10-tak godina nakon raspada grupe Japan, doslo je do njihovog ponovnog okupljanja pod imenom Rain Tree Crow. Originalna postava Japan-a je opet bila zajedno: Sylvian, Jansen, Karn i Barbieri. Album se zvao isto kao i band i - odlican je ! Prepoznatljiv Japan sound ali sa vise sete, bogatiji u zvuku, odlicno produciran. Ja volim Mick Karn-a i njegovo sviranje basa. Njegovo ponovno sviranje sa ostalima a pre svega sa Jansenom je bio pravi uzitak za usi. Sylvian-ov bariton dominira plocom. Kao gost na albumu se (izmedju ostalih) pojavljuje i Michael Brook - fantasticni gitarista, jedan od predvodnika engleske muzicke avantgarde-a tog vremena. Ovo je zbilja album koji svaki ljubitelj muzike grupe Japan jednostavno mora da poslusa. Na zalost sve se zavrsilo sa ovim jednim albumom, jer je izgleda komercijalno bio neuspesan.

Rain Tree Crow - Rain Tree Crow.jpg

Link to comment
Share on other sites

Interesantan je i album Mick Karn-a: Bestial Cluster, na kom ponovo svira gotovo kompletna postava Japan-a - nedostaje jedino Sylvian. Ali tu su jos i Joachim Kuehn, David Liebman, .... Mozda najbolji Karn-ov solo album. Puno neobicnih zvukova ali zestoko ukomponovanih ... Gitare na albumu svira David Torn i on je za konacan zvuk na ploci gotovo podjednako zasluzan kao i Karn.

Mick Karn - Bestial Cluster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod Sylviana ... ne mogu da odolim. Ja sam na ovoj ploci odrastao - ovo je za mene jedan od najvecih rock albuma ikada snimljenih. Sve je tu: zestoko, heavy, ali melodicno, malo pomereno, bogato aranzirano, nebeski glas Sylviana, .... jednostavno fantasticna svirka. Fripp u svom elementu.

Robert Frippo & David Sylvian: The First Day

David Sylvian & Robert Fripp - The First Day.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...