Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Za ljubitelje "starog, dobrog jazza", preporuka je svakako ovaj album iz 1956: Art Taum and Ben Webster Quartet.

Art Tatum je bio poznat po svojoj izuzetnoj svirackoj tehnici. Bio je jedan od najuticajnijih pijanista svoga doba a po meni, njegov uticaj se mozda najjasnije moze cuti u sviranju Oscar Petersona. Tatum je bio poznat i po tome sto nikada nije prihvatio be-bop - zbog toga i ova konstatacija o starom dobrom jazzu. Ovo je inace bio poslednji Tatumov snimak, jer je ubrzo nakon ovog snimanja preminuo.

Ben Webster je bio jedan od najcenjenijih saxofonista svog vremena, prepoznatljiv po specificnoj tehnici sviranja. Zajedno predstavljaju veoma interesantnu kombinaciju: virtuoznog sviranja Tatuma na klaviru i smirenih i melodijskih linija na saxophonu. Ovaj album je verovatno jos i tada kada je snimljen, bio pomalo zastareo. Ali melodicnost pesama, odlicno sviranje, i nadasve jedna pomalo setna atmosfera koja vlada ovim albumom su ga ucinile bezvremenim.

 

Tatum Webster.jpg

Link to comment
Share on other sites

U vreme Charlie Parkera Jazz je bio dominantni muzicki pravac. Uvece se izlazilo u klubove da se slusa jazz pa i da se igra uz njega. Danas klinci jedva da znaju i sta je to jazz. Igra se uz jednu sasvim drugaciju muziku. Miles je svojevremeno ubacivao elemente funk muzike kako bi privukao paznju mlade crnacke publike u Americi. Sa tim je imao samo ogranicenog uspeha.

Medjutim jazz nije mrtav. U Evropi je interesantno pratiti njegov razvoj. Dolazi cini mi se do mesanja elemenata jazza sa elementima moderne klasicne muzike, koriste se puno i motivi narodnih muzika raznih naroda a primetan je i jak uticaj moderne avangarde. To je delimicno i posledica cinjenice da se modernim jazzom uglavnom bave skolovani muzicari, ne retko i profesori na muzickim akademijama, koji imaju sasvim drugaciji pristup muzici nego sto je to bio slucaj pre 50 godina. Od onoga sto sam ja slusao mogu da preporucim odlicnog svedskog basistu Anders Jormina (koji nastavlja tradiciju fenomenalnih skandinavskih basista), Marcin Wasilewski (predivan album Spark of Life iz 2014), fenomenalne pevacice Arianna Savall (to je vec dosta odmaknuto od jazza), pa sve do Arvo Parta, koji vise pripada modernoj avangardi ali ciji uticaj na modernu evropsku muziku uopste, jeste znacajan. To mesanje raznih uticaja stvara jednu novu muziku, jedan novi osecaj. A u toj mesavini Jazz ima svoje znacajno mesto.

Ne znam tacno kakva je situacija u Americi. Ono malo zivih nastupa mladjih americkih jazz muzicara, koje sam imao prilike da slusam, ukazuje da je tamo veoma sirok dijapazon onoga sto se svira i slusa: od klasicnih jazz zanrova pa sve do modernih varijanti i mesavina. Na mene je dubok utisak ostavio koncert Branford Marsalisa ovde u Becu, gde je nastupao sa svojim kvartetom. Bilo je to dva sata uzivanja ali to vise nije bio samo jazz - Marsalis je tu otisao u vode kompleksnih muzickih struktura, gde se nisam mogao oteti utisku da je dosta pod uticajem moderne klasicne muzike. 

Mislim da trenutno zivimo u vremenu kada nestaju muzicke zanrovske podele i kada mesanjem najraznoraznijih uticaja, dolazi do stvaranja novih formi. A to valjda tako i treba da bude ...

Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎25‎/‎2016 at 15:09, DejanM said:

Bas me zanimaju utisci ... Napisi kako ti se dopadaju.

Preslušao sam sva tri albuma (tri puta) i stvarno ne znam koji bi izdvojio. Sva tri su odlična. Možda za nijansu više mi je legao Jazz at massey hall. Čak je i supruga, onako niotkuda (retko kad komentariše šta ja slušam), prokomantarisala kako je super muzika. :) 

U svakom slučaju hvala na preporukama.  Ja sam u jazz vode ušao pre par godina uz E.S.T., pa mi svaka preporuka za stare majstore, koji su bili toliko produktivni, znači. Da ne lutam mnogo. ;)

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, beast said:

Preslušao sam sva tri albuma (tri puta) i stvarno ne znam koji bi izdvojio. Sva tri su odlična. Možda za nijansu više mi je legao Jazz at massey hall. Čak je i supruga, onako niotkuda (retko kad komentariše šta ja slušam), prokomantarisala kako je super muzika. :) 

U svakom slučaju hvala na preporukama.  Ja sam u jazz vode ušao pre par godina uz E.S.T., pa mi svaka preporuka za stare majstore, koji su bili toliko produktivni, znači. Da ne lutam mnogo. ;)

Super ... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, fege said:

Od 3 albuma, meni je najbolje legao Monk. Doduse ja sam jazz pocetnik.

@DejanM Ako nije problem predlozi od kog albuma krenuti sa  Arianna SavallAnders Jorminom.

Album Arianna Savall, Petter Udland Johansen - Hirundo Maris (ECM iz 2012.god.) je topla preporuka.

Opus Anders Jormina je veci. Interesantan mu je recimo poslednji album: Anders Jormin · Lena Willemark · Karin Nakagawa - Trees Of Light (ECM iz 2015 god.)

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2016 at 7:15, DejanM said:

Za ljubitelje "starog, dobrog jazza", preporuka je svakako ovaj album iz 1956: Art Taum and Ben Webster Quartet.

Art Tatum je bio poznat po svojoj izuzetnoj svirackoj tehnici. Bio je jedan od najuticajnijih pijanista svoga doba a po meni, njegov uticaj se mozda najjasnije moze cuti u sviranju Oscar Petersona. Tatum je bio poznat i po tome sto nikada nije prihvatio be-bop - zbog toga i ova konstatacija o starom dobrom jazzu. Ovo je inace bio poslednji Tatumov snimak, jer je ubrzo nakon ovog snimanja preminuo.

Ben Webster je bio jedan od najcenjenijih saxofonista svog vremena, prepoznatljiv po specificnoj tehnici sviranja. Zajedno predstavljaju veoma interesantnu kombinaciju: virtuoznog sviranja Tatuma na klaviru i smirenih i melodijskih linija na saxophonu. Ovaj album je verovatno jos i tada kada je snimljen, bio pomalo zastareo. Ali melodicnost pesama, odlicno sviranje, i nadasve jedna pomalo setna atmosfera koja vlada ovim albumom su ga ucinile bezvremenim.

 

Tatum Webster.jpg

Masterpiece.Ja imam ovu verziju

tatum.art.groupmasterpieces_8.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Masterpiece.Ja imam ovu verziju

tatum.art.groupmasterpieces_8.jpg

Ista je postava i verovatno su snimci sa istih sessions ali albumi nisu u potpunosti identicni. Ovaj koji ti imas ima nekoliko pesama manje. U stvari korektnije je reci da ovo izdanje koje sam ja postovao sadrzi i par starijih snimaka iz 1954.

Link to comment
Share on other sites

Ali kada smo vec kod Arianne Savall .... Ona je izmedju ostalog saradjivala i sa svajcarskim ansamblom Melpomen. Pod vodjstvom profesora Conrada Steinmanna, ovaj ansambl se bavi sviranjem anticke Grcke muzike ! Clanovi ansambla uglavnom poticu sa Bazelskog instituta za Stare Muzike pod nazivom: Schola Cantorum Basillensis. Postava nije standardna pa je tako Arianna ucestvovala u snimanju ovog albuma. Ona svira anticke zicane instrumente (ona je izmedju ostalog i skolovana harfinista).

Ono sto je posebno interesantno jeste nacin na koji profesor Steinmann rekonstruise stare anticke pesme (datiraju iz perioda 5-6 veka pre nove ere). One naravno nisu sacuvane u originalu i on koristi indirektne metode kako bi ih rekonstruisao. Neke od tih metoda su: slike sa starih vaza i mozaika, anticka poezija, proucavanje staro-grckog jezika, narocito njegovog akcentiranja, itd. Zajedno sa konstruktorom instrumenata Paul J.Reichlinom se vec vise od 20 godina bavi rekonstrukcijom starih antickih instrumenata. Na ovom albumu se koriste iskljucivo tako rekonstruisani staro-grcki instrumenti: Rhombos, Tympanon, Krotala, Kymbala, Lyra, Barbitos, ...

 

Melpomen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne dam terasicu! A to sto neki pokusavaju da umanje cinjenicu da su rezultati ove terasice na pivu (terasa beerfront) najbolji jos od kad je Keops izgradio te udzerice pokraj Nila, samo cu reci da ja sa tim nemam problem. Uopste, te piramide bi trebalo srusiti, ako mene pitate, ovakve kakve su su leglo pacova i svaka promenada u Tel Avivu je lepsa od njih. Srecan rad, imam sastanak! Sutra cu vas ponovo sazvati na konferenciju samo da nocas do pola cetiri zavrsim radno vreme na najtezim i najnepopularnijim zadacima citanja komentara po internetu jer tamo se svasta moze saznati, recimo zanimljivosti o padanju berlinskog zida i free pdf books od vebera, a i recept za urmašice u saftu ali to neki nece da priznaju da ih na sporet stavite, mada ja sa tim nemam problem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...