Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Najpre poigravanje sa ultrazanimljivim albumima britanske DIY scene iz druge polovine sedamdesetih i poÄetka osamdesetih (kad se u Britaniji neÅ¡to i deÅ¡avalo).

V.A. - Messthetics Vol #1

Prva iz serije (od sedam, ili osam) Messethetics kompilacija. Više o bendovima sa ovih kompilacija, ovde:

Link to comment
Share on other sites

"Meeting by the river" 8):thumbsup2 mslim da je steta iz komercijalnih razloga da je to izdato na Waterlily Acoustic-u pa je ostalo da se za taj snimak zna ili iz pravca hard core fanatika Cooder-a,ili iz pravca extra snimaka koji su uradjeni sa extravagantnom high-end opremom T.d.Paravicini-ja.Sa manje carolija moglo se to pribliziti i sirim masama kao sto je uradjeno na BVSC....Volim ga uz lagano budjenje,nedeljom pre podne uz prvu kafu...

Al evo sta se upravo vrti:Mari Boine "Idjagiedas-in the hand of the night"..filigranski world skandinavskih indijanaca u stilu i spora voda obalu ispira :D

post-1799-128510649928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Meeting by the river" :D:thumbsup2 mslim da je steta iz komercijalnih razloga da je to izdato na Waterlily Acoustic-u pa je ostalo da se za taj snimak zna ili iz pravca hard core fanatika Cooder-a,ili iz pravca extra snimaka koji su uradjeni sa extravagantnom high-end opremom T.d.Paravicini-ja.Sa manje carolija moglo se to pribliziti i sirim masama kao sto je uradjeno na BVSC....Volim ga uz lagano budjenje,nedeljom pre podne uz prvu kafu...

OdliÄan album, relaksirana, virtuozna svirka. Volim i ostala ukrÅ¡tanja Ry Coodera, poput onog sa Ali Farkom, ili Manuelom Galbanom.

No, uveÄe se vraćam new wave-punk egzotici, ovog puta od preko bare (ovo 'american' u nazivu Äitati - 'uglavnom N.Y.'):

V.A. - Homework 1 1/2 - Experimental American DIY Punkwave '75. - '84.

Link to comment
Share on other sites

----------------------------------------------------------------------------------------

Karen Dalton - It's So Hard To Tell Who's Going To Love You The Best (1969)

Ova pevacica je deo Newyorkske art-folk epohe, zaprvao njenog kraja. U New Yorku su ih vec smenili neki novi ljudi (Reed).

Karen je za zivota (1938-1993) izdala jos samo jednu plocu uz ovu.

Od trenutka kad sam je pre nekoliko meseci prvi put cuo (nekoliko desetina stranica ranije ras ju je preporucio) ne mogu da se nacudim kako ova ploca nije deo serijala koji na prvu loptu asocira na muziku 60tih. Izgleda da je deo odgovora na ovo pitanje cinjenica da se kasno pojavila.

Glas Karen Dalton jako asocira na Billie, ali je manje ravnodusan, a vise u bluesu i tugi. Malo je i hrapaviji. Cela ploca je saamo dno ljubavne tuge.

I'll never get out of these blues

Never get out of these blues alive

And keep on coming

Up my weary head

Even cocaine couldn't ease the pain

I'd be better off dead

Blue lights gone out so I can't sleep

The bitter the blues the better they keep

----------------------------------------------------------------------------------------

Jane Birkin - Arabesque (2002)

Osim nesto malo, u delu koji je vezan za Serge Geinsbourga do skoro nisam znao mnogo o muzickoj karijeri ove prelepe glumice.

Koncertno izdanje (Olympia, Paris) iz 2002. ne biste smeli propustiti. Jako dobar koncert.

post-1432-128510650203_thumb.jpg

post-1432-128510650215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije los topic da se zabode prvi post 8) prvo jedan pozdrav svima, a onda i moja playlista...

Stalno slusam nesto drugo, a zanrovski slusam apsolutno sve (narodnjake u okolnostima koje to zahtevaju). Posto vidim da je ovde, bar sudeci po muzickom ukusu, nesto starija populacija i da definitivno nema mnogo obozavalaca tvrdjeg zvuka , ogranicicu se na takve izvodjache. Trenutno u playlisti imam svega i svacega, novog i starijeg, al evo par....

Rush , Dream Theater, Pain of Salvation, Freak Kitchen, Symphony X, Muse, SOAD, Cult, Faith no more, PJ Harvey, Bush, Live, Tool, Skunk Anansie, Audioslave, Judas Priest, Iron MAiden, Slayer, Panthera, Whitesnake, David Coverdale solo, Sisters of mercy, Queensryche, ACDC, Velvet revolver, RHCP...da ne tupim previshe (zadrzao sma se na poznatijim i prepoznatljivijim izvodjachima).

Ovo je samo deo onoga sto slusam kad se umorim od prijatnih nota i lagane muzike. Inace slusam sve od klasike, jazza, funka, popa, rocka....pa sve do najtvrdjih metal podzhanrova. (sve zavisi kako sma raspolozen i dal mi je zhena u datom momentu u stanu, jer mi u suprotnom kad pustim neko rokanje :D sve po spisku i ochita bukvicu 8) ) AL zato kad sam sam... :D8) , nijedan komsija nema sanse da :D dok se ne izhivim :D

PS: Procitah samo zadnjih par stranica ovog topica...nema sanse da citam svih 90+ , al po onome sto sma video mislim da cu da overim dosta toga sto su Ras i ostali preporucivali> uvek mi je zadovoljstvo da polusham nesto po prvi put, a jos ako se odusevim na prvo slushanje.. :D

Pomenuste negde Fela kutija, ne bi bilo zgoreg da se poslusa njegov sin Femi Kuti.

Sto se Serge-a tiche skinuh pre neki dan u flacu VA - Monsieur Gainsbourg Revisited sa obradama Gainsbourgovih stvari...nije lose izdanje...mada "I love you/ Je t'aime" prepevana na engleski ne zvuci ni blizu opojno kao original na francuskom :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Mari Boine "Idjagiedas-in the hand of the night"..filigranski world skandinavskih indijanaca u stilu i spora voda obalu ispira :thumbsup2

Preporuka vezana za ovo (ako vec nisi):

Inna Zhelannaya & Farlenders - Moments: Live in Germany (2000)

Ove dve gospodje imaju i zajednicka izdanja. Ovaj live drzim najboljim od Inna-e.

post-1432-128510650223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije los topic da se zabode prvi post 8) prvo jedan pozdrav svima, a onda i moja playlista...

Stalno slusam nesto drugo, a zanrovski slusam apsolutno sve (narodnjake u okolnostima koje to zahtevaju). Posto vidim da je ovde, bar sudeci po muzickom ukusu, nesto starija populacija i da definitivno nema mnogo obozavalaca tvrdjeg zvuka ...

Dobro dosao! :thumbsup2

"pozdravio" te Ozzy

:D

e tu si se malo zajebao... :D al` polako, nov si, ne zameramo. :D

Link to comment
Share on other sites

.................................................................................

Sto se Serge-a tiche skinuh pre neki dan u flacu VA - Monsieur Gainsbourg Revisited sa obradama Gainsbourgovih stvari...nije lose izdanje...mada "I love you/ Je t'aime" prepevana na engleski ne zvuci ni blizu opojno kao original na francuskom :thumbsup2

Da, da, to je mlak album. Nešto bolji je ovaj iz serije Great Jewish Music: http://www.cduniverse.com/sresult.asp?H ... search=yes

Btw, režiser prenosa muškog finala Rolan Garosa je dao jedan njen krupan kadar. Možde je se neko seća iz filma 21 gram, gde glumi suprugu Šon Pena.

Link to comment
Share on other sites

Å ta su tinejdžerske, ili tventiejdžerske predrasude u ovom sluÄaju.

Godine su bile potrebne da svarim lica 3,14Äkica oba pola, dok su svrÅ¡avale uz plavuÅ¡ana sa MTV-ja, koji se usudio da dirne u joÅ¡ uvek sveže Joy Division sećanje.

Oslobođen tih slika, Swans su strašan bend, a The Great Annihilator je strašan album.

41PCBMK9BHL._SL500_AA240_.jpg

Voleo bih da vidim reditelja kome će ovo biti saundtrek za definitivnu studiju velegradskog mraka, bez kadra sa dnevnom svetlosti. Možda za X rated Nindža kornjaÄe.

Album se može preslušati: ovde, ili ovde

Link to comment
Share on other sites

Kad se vec ras ne oglasava...

Angels of Light (Michael Gira) - We Are Him (2007)

Gira na ovoj ploci pravi otklon ka americkom folku i country-ju.

Rekao bih da Gira nikad nije ovako dobro zvucao. Nekoliko briljantnih pesama (Promise of Water pre svih). Cela ploca je jaka i (skoro) bez vecih padova.

Sve preporuke.

Najveca mrlja je omot. Uzasno!

PS Jel' ovo post-rock?

post-1432-128510650579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kad se vec ras ne oglasava...

Angels of Light (Michael Gira) - We Are Him (2007)

Ne oglašavam se baš o svemu što slušam.

Album mi je stigao nakon zakljuÄenja godiÅ¡nje liste, negde u januaru i zato nije tamo (uostalom, kao i joÅ¡ nekoliko vrlo dobrih albuma, koje sam sluÅ¡ao naknadno). InaÄe, do Gire smo doÅ¡li drugar i ja, kada smo priÄali o Ambrozićevim tekstovima o neofolku na Popboks sajtu, te tako i saznah za album objavljen pod imenom Angels of Light.

Jedino još što sam slušao iz post Swans karijere je I'm Singing Back To You from My Room iz 2004. godine.

Gira na ovoj ploci pravi otklon ka americkom folku i country-ju.

Rekao bih da Gira nikad nije ovako dobro zvucao. Nekoliko briljantnih pesama (Promise of Water pre svih). Cela ploca je jaka i (skoro) bez vecih padova.

Sve preporuke.

Moji favoriti bili bi Sometimes I Dream I'm Hurting You i poslednja, Star Chaser.

PS Jel' ovo post-rock?

Kaži mi šta je post-rok, pa ću ti odgovoriti :)

Oduvek sam bio slab u žanrovskim odrednicama.

Mislim da je moj prvi susret sa post-rokom bio Sonic Youth album Thousend Leaves. Oni su temu razrađivali na seriji EP-ja SYR, koja je ove godine dogurala do broja 7.

Za istraživanje post-rok fenomena svakako treba posluÅ¡ati radove Jim O Rorke-a (inaÄe Sonic Youth guru-a u gore pomenutom periodu karijere).

Moram da dodam da se na odrednicu 'post-rok' nikada nisam naložio, a zadnjih par godina se stresem od jeze i zaobiđem u širokom luku (ipak sam se ove godine usudio da preslušam solidan EP benda This Will Destroy You).

Da se vratimo na Angels of Light - da, ima elemenata post-roka, ali niÅ¡ta viÅ¡e no na odliÄnom proÅ¡logodiÅ¡njem Wilco albumu Sky Blue Sky (he, he, pogodite ko je treći gitarista na albumu?). Dakle, pot-rok je bio i proÅ¡'o, k'o i svaka moda. Neko ostane tu zakopan do kraja života, pametni uzmu Å¡ta im treba.

Album izmiÄe i odrednici neo-folk, koju sam mu prvobitno namenio.

Fenomena neo-folka dotakao se (istiÄem dotakao se!) Dragan Ambrozić u gore već pomenutim tekstovima, a koji se mogu proÄitati ovde

Ono što zameram ovim tekstovima je to što se dotakao najpoznatijih, najpopularnijih, pa i najkomercijalnih predstavnika žanra, bez dubljeg kopanja ispod površine, već sam jednom na ovom forumu rekao vrlo žive i agilne folk scene.

Gledam ljude oko sebe, koji se gade na pomen folka, a vrlo lako se primaju na Devendru Benharta. Uostalom, on je pružio ljudima ono Å¡to žele: sažvakanu i zaÅ¡ećerenu priÄu na koju se masa naloži. Usput, baja se živopisno oblaÄi, u vezi je sa nekom fensi holivudskom glumicom, zaboravio sam kojom (ovo ljubomora progovara iz mene) i svi preduslovi za uspeh su tu. S' druge strane, Devendri se ne može osporiti izuzetno poznavanje materije, koju je demonstrirao sjajnim kompilatorskim radom na albumu Golden Apples of The Sun, ako se ne varam iz 2004. godine, koji je izvanredna osnova za upoznavanje sa nekim od bitnih autora neo-folka.

Zašto sam ovoliko tupio o Devendri - otkrio ga je Michel Gira!

Najveca mrlja je omot. Uzasno!

Sad kad si ovo napisao i ja ga gledam drugim oÄima ;)

Moje asocijacije glede omota su vezane za staro Nolitovo izdanje vanvremenske knjige Alisa u zemlji Äuda iz edicije Zlatna knjiga, kojom me je po zavrÅ¡etku prvog razreda, nastavniÄko veće OÅ  te i te iz tog mesta nagradilo za odliÄan uspeh i primerno vladanje u Å¡kolskoj nijebitnokojoj godini. Na ovome sam im neizmerno zahvalan!

Pored sjajne knjige tu su te sjajne ilustracije Tove Janson (?). Za mene, zemlja Äuda izgleda tako i nikako drugaÄije.

Slušam, opet:

Dragan Dautovski - Razboj, 2008.; zbirku tradicionalnih makedonskih pesama, koja do rednog broja pet ide tako-tako, bez većih iznenaÄ‘enja, a onda se, poÄev od Nevestinskog pretvara u praznik!

Link to comment
Share on other sites

Kaži mi šta je post-rok, pa ću ti odgovoriti ;)

Ja sam upravo to hteo da pitam

Nekad, dok sam pod ovim terminom vodio Tortoise, Trans Am, pa i Cul De Sac, O'Rourke-a ili Mogwai, stvari su mi bile (kao) jasne.

Danas imam utisak da (kako sam i implicira) ovaj termin ima ne-muzicki karakter.

But, who cares :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...