Jump to content


Kako i sa cim ste poceli?


uzvarb

Recommended Posts

Evo jedne teme koja bi po svom sastavu mogla da se nadje i u Vintage delu, i u samogradnji, a i ovde. Nesto sam cunjao po tavanu jutros i naletim na svoj prvi sistem sa kojim sam uplovio u Hi-Fi svet. Sve je mnogo interesantnije jer je i taj sistem samogradnja mog oca. Kompletan sistem je sam napravio: dizajn, kutije za uredjaje, stampane ploce....dugmice...sve. Situacija je daleko interesantnja kad se uzme u obzir kad je to radio 1975, tacnije 3 godine pre mog rodjenja. Postojale su i zvucne kutije koje su bile dvosistemske sa 2 basa 8 inca i dva kalotna visokotonca ( RFT drajveri). Kompresione naravno. Ceo sistem ga je godinama sluzio, a kasnije i mene.

Sistem se sastoji od pojacala, tjunera, i ekvilajzera. Bio je i dek ali je na kraju kupio fabricki jer se nije isplatilo.

Pojacalo je zasnovano na 2n3055 tranzistorima i danas ne radi jer sam ja u svoje vreme izlazni stepen izvadio i ugradio u jedno drugo pojacalo, tad mi to nista nije znacilo , a danas se zbog toga jako kajem i gledacu da pojacalo u sto kracem roku vratim u funkciju. Za izlazne tranzistore ( uparene ) je isao u Italiju!!! Navlake za prekidace pravio od igala za strikanje!!!! okvire vu metara od sperploce....danas gledam u to i bas sam se uznemirio kad prelistam sve price koje mi je cale pricao , kako je motao trafo i kako je flomasterom rucno crtao stampane ploce....

Tjuner ima i mehanicku skalu i setajucu tacku, a 1975 je bila!!! 6 polozaja za memorisanje stanica na senzore, i sve je rukama napravljeno...danas sam ga ubo u struju i EUREKA RADI!!!! sa komadicem zice uhvatio je par stanica stereo...posle tolikih godina, neverovatno.

Poenta je da se u nastavku teme svako seti svog prvog sistema, moj je igrom slucaja i samogradnja i vintage, sto bi se reklo 3 u 1

sad cu pokaciti slike uredjaja i njihovih unutrasnjosti...

Ekvilajzer sam takodje ukljucio , daje znake zivota, ali ne mogu ga isprobati jer je prikljucak DIN standard. Svetli power dioda i pale se prve LE diode vumetra....

post-4856-128511124822_thumb.jpg

post-4856-128511124843_thumb.jpg

post-4856-128511124857_thumb.jpg

post-4856-128511124874_thumb.jpg

post-4856-128511124889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

HSR 160 + Technics RS-B13

U stvari, prvo je bio Ei Simfonija (cini mi se da je to model) - lampaski radio, pa je zatim dosao Grundig mono radio-kasetofon, pa Philips stereo varijanta, a onda sam komsije poceo nervirati HSR-om...eh,lepa vremena...U isto vreme slinavio pred Poljoopskrbinom radnjom u Subotici - Sansui + KEF :( !

Link to comment
Share on other sites

Sansui A2000, Dual 1209 i Pioneer A-S303A.

[attachment=2]Sansui_2000A.jpg[/attachment]

[attachment=1]Dual_1209.jpg[/attachment]

[attachment=0]Pioneer_A-S303A.jpg[/attachment]

..hej, cek, cek...i ja sam imao ovakav Dual gramofon, ali je bio u izvedbi gramopojacala, neka francuska varijanta ne secam se imena. Na kucistu je pisalo sve na francuskom, ali gore je bio ovaj dual gramofon sa svojim znakom...samo kada bih mogao da se setim kako sve zvala firma.... :(

Link to comment
Share on other sites

mislim da nije, u stvari ne znam, mislim da je imao u nazivu Titan... ma to je bilo 1972. ko bi se setio. Kada bih ga video prepoznao bih ga sigurno. Tada mi je bio odlican i od mojih drugara niko nije imao nista slicno. Zvucnici su mu bili bookshelf, sa drvenim rebrastim grilom koji se nije skidao.. :( Ja sam u stvari poceo s tim uredjajem.... :D

Link to comment
Share on other sites

Kad sam poÄeo da se zanimam za muziku u kući smo imali HSR, Toska 5(?) gramofon kome je bilo izvadjeno pojaÄalo i stavljena neka bolja glava, ako se ne varam, i DIY zvuÄnike sa AD Philips drajverima.Ćale je, ranije, imao neke druge sprave, spominjao mi je i trakaÅ¡e i svaÅ¡ta-neÅ¡to, ali, viÅ¡e je voleo ploÄe nego uredjaje, a sve to manje nego porodicu, pa je vremenom sve rasprodao.Ja sam se snalazio kako sam umeo (loÅ¡e) sa nekakvim mono kasetofonom.E, onda sam dobio Sanyo kasetofon.Prvo sam se nasmejao - vidi kopija Sony-a!Medutim, firma je bila ozbiljna a sprava odliÄna, stvarno je imala Å¡est (6!) zvuÄnika, kasetofon je umeo da stane izmedju pesama prilikom premotavanja, imao je line in i line out opciju i zvuÄao je odliÄno, barem za moje klempe.Izvinjavam se na veliÄini slike, nisam uspeo da nadjem drugu.

Sanyo%20portables%2085%2008.JPG

Moj Sanyo se razlikovao od ovih po tome Å¡to su mu sve kontrole bile na gornjoj ploÄi, a na prednjoj je imao nekakve peak-metre.Imao je i tonske kontrole (bass i treble) i neku vrstu bass boost-a.ZvuÄnici se nisu odvajali i bio je crne boje.

Uspeo sam, ne sećam se kako (je li HSR imao neke izlaze?), da prikljuÄim gramofon na njega.

Uz sve to, pratio me je na nekoliko kampovanja i izleta,padao je sa police i kotrljao se po sobi.ZvuÄnici su mu se odvalili, ali, zalepio sam ih. Mislim da se konaÄno raspao kad je sleteo niz stepenice, mada je joÅ¡ davao znake zivota kad sam ga, glup i neosetljiv, bacio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...