Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Nema standarda i visine dosta odstupaju,zato je i bilo kod Ortofona onih plasticnih podmetaca sa glavom u pakovanju.Mislim da sam ih cak i ja dobio sa Supex-om ali su metalni,ne koristim ih.Uglavnom se kod nize klase gramofona proivodjac vezivao(preporucivao ili nudio zajedno) za neku seriju glava i bilo je za nju podeseno,a za ostalo ...snalazenje.

Link to comment
Share on other sites

KonaÄno neÅ¡to Å¡to se radi na uvo. Već sam mislio da mi viÅ¡e neće trebati.

 

VTA ne zavisi samo od visine zvuÄnice, već i od gazne sile, geometrijske taÄnosti sistema igla-kantiliver, ugla rezanja matrice, debljine vinila. Paralelni položaj nije nužno i pravi. Idealno, VTA bi trebalo korigovati u odnosu na svaku ploÄu. Naravno, to je suludo. SuÅ¡tinski važno podeÅ¡avanje, u svakom sluÄaju.

 

Za horizontalni gazni ugao, ako ruÄka dopuÅ¡ta, važi isto.

Link to comment
Share on other sites

Paralelno je za mene samo poÄetni položaj za novu glavu.Ako je igla već "low rider" usled godina koriÅ¡tenja to treba korigovati-može Äovek da se prijatno iznenadi kad se već oprostio sa glavom.Ni sa novom ne mora da paralelno bude i idealno.U pravu si, to se Å¡tima baÅ¡ kako si rekao: "na uvo".

Link to comment
Share on other sites

SondeÄe, zato sam i pitao.
Ortofon je radio glave za Dual, moja OM20 izgleda i zvuÄi odliÄno, kao stvorena za ovaj gram. Brine me kad budem kupio AT440 da li ću dobiti adekvatan rezultat.
Koljat, nisam koristio protraktor, nisam ga imao, a sad me mrzi da ÄaÄkam XD Svakako ću morati za AT440 zbog microline igle, zato sada pitam.
Malo bi mi bilo Äudno da nema podeÅ¡avanja VTA, istina je da Dual 502 nije neka ultra haj faj maÅ¡ina, ali ovaj gramofon se koristio za reprodukciju CD4 kvadrofonskih ploÄa koje zahtevaju Shibata/Fine Line/Micro Line/itd profil. To je tada bilo aktuelno (1974.)
Pogotovo zato što je model 502 prvi Dual sa kaišnim pogonom, sumnjam da bi kompanija dozvolila da to zabrljaju.

Link to comment
Share on other sites

Zamoli nekog pre kupovine da ti izmeri tu audiotehniku,ima ovde korisnika.Mozda se i slaze sa visinom ortofona.Dosta su velike zvucne razlike u zavisnosti od VTA na 1mm razlike moze ti zvuk biti presvetao na pr.,a podmetaci nekad ne mogu da pomognu.Drz se ortofona ako si zadovoljan mozda uzmi model vise.Imao je drugar OM 40 jako je lepo radio,ne znam doduse da li postoji jos ili zamenska igla.Tu ti je geometrija ista.

Link to comment
Share on other sites

Koljat, nisam koristio protraktor, nisam ga imao, a sad me mrzi da ÄaÄkam XD Svakako ću morati za AT440 zbog microline igle, zato sada pitam.

Malo bi mi bilo Äudno da nema podeÅ¡avanja VTA, istina je da Dual 502 nije neka ultra haj faj maÅ¡ina, ali ovaj gramofon se koristio za reprodukciju CD4 kvadrofonskih ploÄa koje zahtevaju Shibata/Fine Line/Micro Line/itd profil. To je tada bilo aktuelno (1974.)

Pogotovo zato što je model 502 prvi Dual sa kaišnim pogonom, sumnjam da bi kompanija dozvolila da to zabrljaju.

 

Nisi koristio protraktor, a zanima te VTA, i to na gramofonu koji je od jeftinijih modela firme Dual... Å ta da ti kažem, skuplja ti je već sad zvuÄnica od celog gramofona :)

 

Sa slike vidim ona tri Å¡rafa Å¡to drže postolje ruÄke, možda mogu tu da se ubace neke podloÅ¡ke...

Link to comment
Share on other sites

A što nećete da mi odgovorite? Ja bih vama rekao... :cry:

Imam Ortofon klackalicu, i digitalnu vagu. Prednost dajem digitalnoj vagi - moje iskustvo je da je taÄnija.

To ne znaÄi da su klackalice nepouzdane. Ne verujem da su odstupanja znaÄajna. Kod nisko- i srednje-budžetskih gramofona i zvuÄnica klackalica radi posao.

Prilikom korišćenja oba alata bitno je iskustvo i spretnost prilikom podeÅ¡avanja. Kao Å¡to je (Äini mi se) u prethodnim postovima pomenuto, gazna sila je tek jedan od faktora podeÅ¡avanja zvuÄnice.

Å to se Äak tiÄe same gazne sile, treba voditi raÄuna da se ostane unutar granica koje za zvuÄnicu preporuÄuje proizvoÄ‘aÄ. Unutar tih granica može se osloniti i "na uvo", pa u tom smislu nije neophodno posedovati digitalnu vagu. Kod osetljivih zvuÄnica (viÅ¡e klase, i.e. cene), preporuÄljivo je obezbediti idealne uslove (preporuÄena gazna sila) a za to je ipak potrebna "vaga za taÄno merenje".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da ne otvaram temu,jel neko ima ovakve srafice za glavu koji se pritezu inbus kljucem.Navikao sam godinama na njih sa linn glavama i sad ih dadoh sa glavom.Bas fali dobar osecaj manijackog zatezanja koje proizvodjac preporucuje "stezi dok prsti ne pobele)  :D 

Ovako nesto http://www.ebay.co.uk/itm/TONEARM-CARTRIDGE-FIXING-KIT-STAINLESS-NUTS-BOLTS-/180921911244?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2a1fc947cc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...