Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Ma, neka misle da je najgori, ali, Technics SL1200 je najprodavaniji gramofon svih vremena (hm, k'o da postoje neka druga vremena). To je kao istorija Pop muzike dvadesetog veka koja ne spominje Beatles-e.

Ili Madonu i Majkl Džeksona... :)

Aha, u pravu si :thumbsup2 , eno ga ali se zove Panosonic :blink: SP-10! Ja sam prelistao pdf, ukucao Technics u search i dobio Å¡ipak.

Ipak, meni je lista sumnjiva jer su propozicije ovakve: "(Ten gramphones) that introduced new techniques, influenced other designs, achieved wide commercial success, or represented a performance breakthrough at the time". Nekoliko gramofona sa liste su varijacija na temu AR-XA, nekoliko su snobovski tripovi, a gramofona koji je zaista doneo tehnološki napredak, koji je zaista za trideset godina prodat u tri miliona primeraka, koji je zaista promenio popularnu muziku - nema na listi...

Pa dobro, nisu pravili listu najprodavanijih, a nema ko da lobira za više. Doduše i ja bih svakako uvek pre stavio sp-10 na listu. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da li se ti slažeš sa ovim citatom?

Ja baš mislim da je super da nešto što je OK bude dostupno i posle toliko godina... Za mene LP i jeste "the best thing you can buy in 2012/13" :)

Pozdrav!

ViÅ¡e sam izneo kao joÅ¡ jedno razmiÅ¡ljanje, manje kao stvar oko koje bi se sporili. Ipak, za mene bi LP bio prva stvar da su uložili gram mozga i neke stvari unapredili. Ovako je stvarno artefakt proÅ¡losti koji je "upalio" u novo doba iz razloga koji nisu svi uvek na strani dobrog zvuka nego neÄeg drugog...

Link to comment
Share on other sites

p.s. evo da ljudi znaju o Äemu priÄamo:

The Absloute Sound

Guide to Vinyl Playback

http://www.avguide.c...l-playback-2012

The 10 Most Significant Turntables of All Time

10. Walker Black Diamond

09. Well Tempered Turntable

08. Oracle Delphi

07. Panasonic SP-10

06. Garrad 301

05. Thorens TD-124 / TD-160

04. Goldmund Studio

03. Sota Star Sapphire

02. Linn Sondek LP12

01. Acoustic Research XA

SimpatiÄni su ovi ljudi Å¡to napraviÅ¡e ovu listu.

Nema EMT-a, nema onog Äuvenog NAK-a TX-1000 (a ni njegovog realnog proizvoÄ‘aÄa Micro Seiki-ja), niÅ¡ta od onog Revox-a sa aktivnom paralelnom ruÄicom. Da ne spominjemo neke modele koji su oznaÄavali prekretnicu u istoriji gramofona (kao Å¡to je to bio Rek-O-Kut) ili one koji su oznaÄavali već tradicionalno jako dobre modele (poput SME-ova)... A da ne govorimo (ako smo već na britanskom tržiÅ¡tu) o tim modelima koji su uticali na druge. SmeÅ¡no je stavljati na tako formiranu listu Linn Sondek bez Aristona RD 110, npr.

Takođe, ovde se ne govori o gramofonima koji su istorijski još stariji a predstavljali su prekretnicu u razmišljanju i dizajnu.

Ukratko, verujem da su veoma objektivni u svom prikazu.

Alal im paradajz.

campbells-tomato-soup-484.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Taj "shsssshing" saund je moguće Äuti na mnogim SUZY ploÄama (licence i domaćice) iz perioda 1979-1980, pogotovu u momentu kada igla krene s kraja jedne pesme na poÄetak druge.

N.pr. ako neko joÅ¡ ima "Gradske priÄe" ili "Vruće igre" od Parnog valjka, izmeÄ‘u skoro svih pesama se Äuje taj Å¡Å¡Å¡Å¡Å¡Å¡um.

I, da, golim okom se ne može uoÄiti nikakva anomalija koja bi naznaÄila da je otisak loÅ¡...

Imam Stray Cats iz 1980 Jugodisk izdanje, sa ovim artefaktom. Žestoko sam se istripovao kad sam Äuo :D

InaÄe, ta ploÄa je odliÄno masterovana, jedna od naÅ¡ih najboljih licenci...

A po pitanju antiskatinga, raštimovan antiskating ne uzrokuje tiši kanal, već samo distorziju u jednom kanalu ako igla krene napuštati zid brazde tokom reprodukcije.

Po meni, antiskating ima viÅ¡e svrhe kao ureÄ‘aj za spreÄavanje preskakanja kod uniÅ¡tenih ploÄa ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

Zanimljiva je ova diskusija, dragocen link. Ipak, mora se priznati da joÅ¡ nije diskutovano o uticaju igala koje imaju veći kontakt po zidu brazde na reprodukciju. Naime, istroÅ¡ene ploÄe zapravo najÄešće imaju oÅ¡tećenja po jednoj taÄki tog boÄnog zida i, sobzirom da igle prefinjenijeg oblika imaju tendenciju ka povećanjem kontaktne zone, lako je moguće da će pri reprodukciji i ovi oÅ¡tećeni delovi ploÄe uÄestvovati u zvuÄnoj slici. Nasuprot tome, eliptiÄne ili konusne igle će nalegati u jednoj manjoj taÄki Äime bi se, barem teoretski mogao izbeći deo brazde koji je oÅ¡tećen - istroÅ¡en.

U svakom sluÄaju, hvala na podsećanju.

Link to comment
Share on other sites

Mmilovane, ja bih testirao tu tvoju teoriju da imam neku buržujsku iglu za AT 120...

 

Prav za prav, to nije moja teorija, ona se provalaÄi kao teorija "sweet spot"-a i proverena je eksperimentalno (ali ne na mikroploÄama). Zaista postoje oÅ¡tećeni delovi lica brazde i manje oÅ¡tećeni (kao i neoÅ¡tećeni)...

Link to comment
Share on other sites

Možda se u tome krije jedan od trikova buržujskih igli: ÄŒita nov deo brazde. Onaj izoran, udubljen deo u koji upadne sferiÄna/eliptiÄna manje utiÄe na buržujsku, jer ona ne upada, spreÄava je onaj nov deo brazde. Sa druge strane, ako postoji Å¡troka/ oÅ¡tećenje koje uzrokuje ispupÄenje na brazdi koje promaÅ¡i sferiÄnu/ eliptiÄnu, zakaÄiće buržujsku, i stvoriti krc.
Smatram da teorija "slatke taÄke" važi i za mikrobrazdne ploÄe, jer je u suÅ¡tini to isto, samo na manjoj razmeri i u mekÅ¡em materijalu.

Å to me podseti: Da li je iko probao reprodukciju oÄišćene stereo ploÄe stereo glavom sa mono iglom (iglom većeg preÄnika)?
Ili manjeg? Negde sam proÄitao da su raÄ‘ene sferiÄne igle preÄnika 0,5 hiljadita dela cola (12,7 mikrometara).
Mono standard je 25 mikrometara, stereo 18.

Link to comment
Share on other sites

Možda se u tome krije jedan od trikova buržujskih igli: ÄŒita nov deo brazde. Onaj izoran, udubljen deo u koji upadne sferiÄna/eliptiÄna manje utiÄe na buržujsku, jer ona ne upada, spreÄava je onaj nov deo brazde. Sa druge strane, ako postoji Å¡troka/ oÅ¡tećenje koje uzrokuje ispupÄenje na brazdi koje promaÅ¡i sferiÄnu/ eliptiÄnu, zakaÄiće buržujsku, i stvoriti krc.

Smatram da teorija "slatke taÄke" važi i za mikrobrazdne ploÄe, jer je u suÅ¡tini to isto, samo na manjoj razmeri i u mekÅ¡em materijalu.

Å to me podseti: Da li je iko probao reprodukciju oÄišćene stereo ploÄe stereo glavom sa mono iglom (iglom većeg preÄnika)?

Ili manjeg? Negde sam proÄitao da su raÄ‘ene sferiÄne igle preÄnika 0,5 hiljadita dela cola (12,7 mikrometara).

Mono standard je 25 mikrometara, stereo 18.

 

Jesam ja, ali ne na mikroploÄama i ne za mikroploÄe. Trik sa iglama raznog preÄnika i oblika radi vrlo dobro. Ipak, postoje primerci koji su oÅ¡tećeni "od balÄaka do bijela grla"...

Link to comment
Share on other sites

Ljudi treba mi pomoć. Dobio sam, ustvari na putu su do mene, dva gramofona reloop rp - 3000mk3. Stižu iz NemaÄke i navodno su jedva korišćeni i to u kućnim uslovima. Svakako želim jedan da zadržim, pa da li mi to preporuÄujete, kao i za koliko drugi da prodam. Hvala vam puno struÄnjaci.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi treba mi pomoć. Dobio sam, ustvari na putu su do mene, dva gramofona reloop rp - 3000mk3. Stižu iz NemaÄke i navodno su jedva korišćeni i to u kućnim uslovima. Svakako želim jedan da zadržim, pa da li mi to preporuÄujete, kao i za koliko drugi da prodam. Hvala vam puno struÄnjaci.

 

 

Wow,za oglas... iz prve poruke! 

a gd je prvi tu je i drugi ... zvuci poznato http://market.halooglasi.com/muzika-i-instrumenti/muzicki-pribor-i-oprema/dva-gramofona-reloop-skoro-nova.o-326686.128.html .uzeo bi jedan ako nije skuplje od 10E za drvofiks potrebe.

 

Tražio je Äovek pomoć struÄnjaka za prodaju!

Link to comment
Share on other sites

Ljudi treba mi pomoć. Dobio sam, ustvari na putu su do mene, dva gramofona reloop rp - 3000mk3. Stižu iz NemaÄke i navodno su jedva korišćeni i to u kućnim uslovima. Svakako želim jedan da zadržim, pa da li mi to preporuÄujete, kao i za koliko drugi da prodam. Hvala vam puno struÄnjaci.

Ako si ih dobio, jedan pokloni.

Ako si ih platio, jedan prodaj za polovinu plaćene sume.

Link to comment
Share on other sites

jel moze  15E za oba.Ujedno prodajem gramofon sa dve rucke iz nemacke,vozeni minimalno, zena samo do pijace...cena 10E. Nameracio sam se na direkt drajv lepkomaster.Ujedno pitao bih uvazenog kolegu Bujodraga koju mi brzinu preporucuje 33 ili 45 rpm,ali da to bude strucnjacki obrazlozeno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...