Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Potez ocajnika i najava kraja.

Sve propade,samo koprcanje i novi ocajnicki potezi... i linn je mozda kaput.Par stotina hiljada funti minusa na kraju godine,vec je imao krizu kredita pre par godina.Velika ulaganja, troskovi,krediti,banke za vratom,ne svarljivo velike cene iz ocaja  ...svega ima osim kupaca.Nema mladih novih za bolju hifu,ostarela ciljna grupa kupaca sa dosta love i manje sluha svaki dan...deo otisao na onaj svet,dobrom delu otisao sluh...samo kad pogleda covek koliko godina imaju oni sto pisu u hifi stampi 50,60,70...i njima vec prosle najbolje godina sluha.

Audiofili sa hifi foruma mozda delom zive u zabludi jer su u kontaktu sa istomisljenicima,ali prodaja je ocajna.Prodaja najprodavanijeg gramofona visoke klase Lp12 svela se na 500-600 komada godisnje.

Nova logika je bolje par lovarnih kupaca.kad vec vise novih nema...dizi cene u nebo

Ovo za Sme je bas losa vest.San skoro svakog vlasnika vrhunskog gramofona je SME V na njegovom ljubimcu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vau sta napravih sa svojom Regom ljudi... konacno malo vise slobodnog vremena, citanja, mozganja I rada I rezultatom sam prezadovoljan.

Na mojoj Rega dasci stoji neka kutijica sa parcetom onog sundjercheta za sudove, koji po preporuci sa foruma, odlicno cisti vrh igle. E sad, prilikom rada gramofona odnosno obrtanja, kada je rucica spustena I igla "zabodena" u sundjer, kada se pojacalo odvrne blizu maksimuma, moze se cuti koliko mi gramofon vibrira odnosno koliko mi sve to "prlja" I "krije" muziku sa ploce. I to me je konacno navelo da krenem u borbu I probam DIY merama da to svedem na minimalno koliko mogu sa svojom Rega Planar daskom 2 :D

1. Debela ploca medijapana koja se oslanja na policu preko tri vodiinstalaterske gumice je solidna podloga koja je dobila jos jednu namenu - da nosi motor gramofona. Otkacio sam motor od "daske" I skinuo gumicu kojom se motor drzao, ispravio limcice sa strane I kroz postojece rupice srafovima pricvrstio motor za mdf. Kao odstojnike izmedju motora I mdfa sam iskoristio neke 3 plutane zasecene kupe. Rezultat - bolje ali I dalje ima "shtroke" 

2. Utvrdio sam dalje da i sam metalni "nosac" lezaja I osovine subtanjira I ta kruta veza sa daskom kvari muziku. Odvrteo sam odozdo navrtku I izmedju daske I navrtke umetnuo prosecenu filcanu podlosku za namestaj I ponovo dobro zategnuo. Rezultat - dosta, bas dosta bolje - kaze vrhunski uredjaj za merenje vibracija kutijica od ko zna cega sa sundjerom za sudove

3. Poslednji korak - ublaziti krutu vezu RB250 sa daskom - odvrnuo, filc, zatego. Rezultat - sjajno, sada je najglasniji sum same phono sekcije kada se pojacalo odvrne.

A onda , pravi shok je usledio kada sam pustio "referentnu" za ovaj projekat plocu Black Sabbath Black Sabbath ... zvuk je za klasu iznad svega sto sam ja do sada imao prilike da cujem sa ploce. Odusevljen slusam ploce vec tri dana...

:D

 

Link to comment
Share on other sites

Sve najbolje takodje!

Da se razumemo, moze se sve to skockati I napraviti pismenije ali za sad ce ovako da svira... Evo slicice odozdo gde se vidi cela budzevina sa motorom I kako je filc izmedju navrtke I ploce:

IMG_20200105_153121-1024x768.thumb.jpg.50d3dc6663ecf9dc2725b9a6d9ed3773.jpg

Slika sa strane kada Rega stoji normalno.

IMG_20200104_182103-1024x768.thumb.jpg.24b76c92cddbe03a9b8aa14dde05334a.jpg

I odozgo... bez staklenog tanjira sa soulines matom. Sada je samo bitno da se gramofon precizno "navuce" tako da sve bude na svom mestu kao I pre odvajanja motora od plinta. Sada je prakticno belt jedina fizicka veza motora sa tanjirom. Btw, sundjercici na subtanjiru su tu vec neko vreme, jos jedna dobra fora... prakticno pravi neku vrstu suspenzije na, po filozofiji, laganoj I krutoj Regi..  ovo je prva stvar koja je unela boljitak, malo definicije u muziku I od tad stoji.

IMG_20200105_153355-1024x768.thumb.jpg.ad33410d5827969ee29500a641d49e89.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Igrom slucaja i kod mene dospjela jedna Regica.

Nemam bas puno iskustva sa Regama osim sa ruckom RB300, na ovom modelu je napravljena modifikacija sa subtanjurom i tanjurom.

Subtanjur je aluminijski kao u P6, za razliku od originalnog plasticng. Na njemu je onda jedan manji stakleni sa podloskama. Tanjur je stakleni, dvoslojni sa obodnim podebljanjem, mislim da P8 ima takav tanjur.

Kablovi su svi Mogami.

Kolika je razlika u odnosu na originalni model ne znam jer je ovakav dosao kod mene.

Ove neke sitne modove sa podloskama cu takoder probati. Zvuk je iovako poprilicno dobar sa Ortofon 2M Bronze zvucnicom. 

Jedino sto me smeta je poneko kolebanje motora.20200902_191245.thumb.jpg.978635441e9e3b812fca55be386d5cce.jpg

 

 

20200902_191015.jpg

20200902_191056.jpg

20200902_191123.jpg

20200902_191155.jpg

20200902_191234.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2020 at 9:03 AM, neskor said:

dobat tekst, samo mislim da je napravljena greska u delu u kom se navodi da je MC zvucnica osetljiva na "capacitive loading", sto nije tacno posto je to odlika MM zvucnica, dok su MC zvucnice osetljive na "resistance loading"

ako mislis na ovo

"An MC design can also be more sensitive to loading capacitance, which is real but also confusing as hell. If you have a phono stage appropriate for an MC cartridge then you should also have capacitance settings, so just change them until you like the sound. It’s a science but it isn’t rocket science."

nije navedeno sta je iza zvucnice... Ako je samo aktivni MC stage onda nije specijano osetljiva na C zbog malog unutrasnjeg otpora kao generator.

Medjutim ako je MC prikljuena na step-up transformator onda je veoma osetljiva na eksterne kapacitivnosti. Da podsetim ako je prenosni odnos MC trafoa recimo 1:10 onda se reaktivne komponente prenose sa kvadratom prenosnog odnosa. U ovom slucaju to je 100 X. Tako da zvucnica "vidi" i kapacitivnost sekundarnog namotaja pomnozenu sa 100. (Naravno i kapacitivnosti kablova od zvucnica do trafoa i kapacitivnosti primarnog namotaja.).

(Kapacitivnost sekundarnog namotaj nije 1pF pa da X 100 bude oko 100pF... Nije ni 10pF nego veca...)

Ove kapacitivnosti sekundarnog namotaja kada se prenesu na zvucnicu kvadratom prenosnog odnosa mogu biti dramaticno velike i iako mala izlazna impedansa MC-a nije sposobna da ih savlada. Naravno u tom slucaju dolazi do opadanja visokih, pomeranja faze i opadanja slave rate-a, pre nego sto signal i stigne do riaa ekvilizacije... :)

Slicno vazi i za rasipnu induktivnost za ponasanje na visokim F.

Za ponasanje na niskim isklucivo je odgovorna komponeneta primarn induktivnosti i Rd c primara.

Naravno sve je ovo u direktnoj zavisnosti od kvaliteta i tipa limova materijala za MC trafo.

Link to comment
Share on other sites

ako je 1:10, onda znaci da imas 100 puta manju, a ne vecu vrednost na primaru SUT-a

ako sam ja dobro razumeo odnose

http://www.hagtech.com/loading.html

MC Cartridges

The super-low self-inductance of a moving coil cartridge puts them in their own category. At such levels, the loading capacitance becomes relatively insignificant, with system bandwidth now dominated by inductance and load resistance.

 

Link to comment
Share on other sites

Pardon da se ispravim - transformator je "dvosmerni" element. Reaktivne komponenete se prenose i sa primara na sekundar i sa sekundara na primar. Bez obzira koji je transformator u pitanju. kod 1:10 step up transformatora sa strane primara na sekundar se prenose elektricne vrednosti sa prenosnim odnosom ili sa kvadratom prenosnog odnosa zavisi koja je komponenta u pitanju. A sa sekundarne strane na primar se prenosi u step-down rezimu. u slucaju 1:10 to je 1/10 ili kvadrat prenosa 1/100. Medjutim i ovako mali prenosni odnosi u inverznom smislu mogu da uticu bitno na ponasanje. U sekundaru je 10X veci broj namotaja i veci broj layera pa samim tim i kapacitet sekundara je znatno veci. nego kod primara... Ali ipak druge komponente su mozd bitnije ili moda bolje receno njihovi odnosi. Kod MC-a je pozitivna stvar to sto je generator (zvucnica) male impedanse i malog Rdc u omima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Krca44 said:

Ako se stavi kond pre trafoa - ja sam to uradio iz radoznalosti - zvuk se zamutio od sredine do visine, grubo receno ( 200pF  + nesto sitno , Benz Gold zvucnica ).

Tacno tako u smeru ka sekundaru je tih 200pF preko transformacionog odnosa na ulazu u riaa korektor visestruko dodatno kapacitivno opterecenje. I ko zna koje sve medjusobne interakcije se uvode.

Link to comment
Share on other sites

Nesto sam bas pre par meseci kao pravio neke pripreme da uradim par MC trafoa. Nabavo neke fenomenalne "vintage" M limove koliko se secam 0.1mm debljine. Izuzetno tanke i veoma permeabilne. Veoma tesko i dugotrajno se raspakuju i pakuju a da se ne ostete. Sa nekoliko vrednosti namotaja izmerio karakteristike limova. Napravio tela za motanje od furnira - i tu sam stao :(

recimo ovo je neki sled koraka:

1. utvrdi se neka okvirna induktivnost primara sa dobrim propusnim opsegom i minimalnim faznim pomerajem ka niskom spektru. To nije velika vrednost zbog vrlo male impedanse zvucnice.

2. utvrdi se neka optimalna debljina zice. Bolje je da Rdc primara bude sto je manje moguce a da induktivnost bude ona koja je potrebna. TDa li je to uopste moguce - zavisi prvensveno od jezgra. Permeabilnosti lamela i velicine prozora.

3. Da li je ostalo dovoljno prostora za sekundar i sve neophodne izolacije

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, neskor said:

sada gledam i verovatno je Zoki u pravu sto se tice kapacitivnosti (loading capacitance) na primaru SUT-a, upravo zbog toga treba imati kablove koji imaju malu kapacitivnost

inace za "loading impedance" vazi da je 100 puta manji na primaru

Kod step-up napon je veci za X prenosni odnos. Ali je struja  podeljena sa prenosnim odnosm. otpilike 10X manja AC struja je na izlazu trafoa nego iz zvucnice. Ta mala struja nema dovoljno energije da savladava kapacitivna ni bilo koja druga opterecenja. I dolazi do efekta prigusenja. Najpre se oseti na visokima. Slicno kao kada driverska cev nema dovoljno strujnog "swinga" i nije u stanju da pogoni sledeci stepen a dobar nacin. A neminovno dolazi i do gubitaka u transformacionom procesu i oni uticu na vrednosti opterecenja tako da nije bas 100% kao "na papiru" mislim da je potrebno malo povecati vrednosti opterecenja a smanjiti ove ostale na nacin kako si opisao.

Drugo na ulazu u riaa uredja posle trafoa odmah imamo dinamicke kapacitivnosti. Bez ikakvih kablova te dinamicke kapacitivnosti su velike posto su velika pojacanja tih ulaznih sklopova. moraju biti velika jednostavno veoma mali su signali, a dolazi i do gubitaka u riaa networku. Naravno vacuum tubes imaju najmanje kapacitivnosti pa su im i te ulazne dinamicke manje u odnosu na druge elente.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Majda said:

Nesto sam bas pre par meseci kao pravio neke pripreme da uradim par MC trafoa. Nabavo neke fenomenalne "vintage" M limove koliko se secam 0.1mm debljine. Izuzetno tanke i veoma permeabilne. Veoma tesko i dugotrajno se raspakuju i pakuju a da se ne ostete. Sa nekoliko vrednosti namotaja izmerio karakteristike limova. Napravio tela za motanje od furnira - i tu sam stao :(

recimo ovo je neki sled koraka:

1. utvrdi se neka okvirna induktivnost primara sa dobrim propusnim opsegom i minimalnim faznim pomerajem ka niskom spektru. To nije velika vrednost zbog vrlo male impedanse zvucnice.

2. utvrdi se neka optimalna debljina zice. Bolje je da Rdc primara bude sto je manje moguce a da induktivnost bude ona koja je potrebna. TDa li je to uopste moguce - zavisi prvensveno od jezgra. Permeabilnosti lamela i velicine prozora.

3. Da li je ostalo dovoljno prostora za sekundar i sve neophodne izolacije

 

Zoki, jesi namotao nešto od tih stepup trafoa?

Link to comment
Share on other sites

Da. Tu su limovi (lamelice) od vitalnog znacaja ustvari. Tesko je naci odgovarajuce. Moraju biti sto tanje, visoko premeabilne i po mogucstvu sa malim procepom i vecim prozorom. old school koje je koristio siemens su najbolje i za njih su to radili vac i neke druge firme. ima ih vise vrsta i tesko je na oko odrediti kojeg su tipa. Moraju da se izmere sa namotajima da bi im se priblizno odredile karakteristije.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Majda said:

Vidim poceo si da pravis cevni riaa preamp.  :)

Otvori ako hoces temu? Imao bih par stvari da ti napomenem (blagovremeno). Izvinjavam se sto u ovoj temi pisem post ali nisam uspeo da nadjem neku tvoju temu.

Majda hvala za interesovanje.

Tema ne postoji, ovde ili preko, radim prototip na univerzalnoj pcb pa sam smatrao da nema smisla otvarati temu dok ne zavrsim i prototip proradi.  U sadasnjoj fazi to to je samo pichvajz delova za koje ni ja ne znam da li ce raditi pa zato nisam hteo otvarati temu.  Trafo tek treba da narucim, od ostalog sam skoro zavrsio prvi stepen i pocinjem drugi, ima jos uvek nekih nepovezanih veza itd ( gnd spojevi su u glavi, grejanje vezujem ovih dana ).

Uglavnom to radim radi edukacije, prave pcb cekam da se naprave ovde ili mozda dobijem neke gerbere - ne znam jos sta ce biti od ovoga.  Prototiip u svakom slucaju hocu da zavrsim, da vidim sta ce biti.

Projekt je osnovnog tipa, ovaj :

https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/242855-mini-phono-preamp.html

 

P.S. Hvala za interesovanje, preporuke i savetu su dobrodosli.

P.P.S.  Izvinjavam se za off.

Link to comment
Share on other sites

Koncepcijski je OK Ali ima katastrofalnih gresaka:

- u setovanju cevi.

-  ukupnoj impedansi riaa network kola

- pa i u grejanju i napajanju

Za ove stvari naravno da imam objsnjenja koja priozilaze iz podataka cevi i teorije. Napravio sam i spice model, mozda cu i jaraditi nesto sa ovim malim cevima.

Te male ruske cevi su stvarno OK i steta je da od pocetka to bude lose primenjeno. Vidim da su potreosene 4 stranice za grejanje cevi na diyaudiors, in vain. Tu je potpuno jasna stvar...

sorry za off :(

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...