Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Без уопште да коментирам цену, употреба било каквог изолатора овог типа није никаква панацеа, и може проћи само код ручица код којих је исти интегрални део дизајна (*).

(*) Избегавати ручице чији дизајн се не може справити са вибрацијама звучнице па морају прибегавати "Hansaplast" решењима.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Skoro sam savetovao, prema tvrdnjama sa neta, da neko kupi novu najjeftiniju zvucnicu iz VM serije Audio Technice - AT VM95C. I na kraju je kupih ja sam za nekih 40e u radnji. U direktnom poredjenju sa AT95E (doduse oko 3 godine starom ali svakako upotrebljivom) - bolji bas, cistiji, otvorenije zvuci, at95e je nekako kao kompresovanog zvuka u odnosu na VM95C, ne znam koliko stanje utice na utisak koji bih eto da prenesem... iako je dakle zvuk pomalo in your face, ima dubine, instrumenti zvuce prirodno (slusao sam Santanu - Havana Moon, Stairway to Heaven takodje kao moju referentnu plocu za zvuk bas gitare). Bas onako topla preporuka za novac od mene, mislim da ce se mnogi iznenaditi zvukom... Imam takodje i Goldring 1012gx i ona ipak dize sve na sledeci nivo u nekoj meri, ali svakako, jako jako lepo moze da se uziva i uz slusanje ove 5,6 puta jeftinije zvucnice...

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno sam i razmisljao o njoj kao upgrade-u za at95e, ali na kraju sam otisao na skuplju Goldring 1012gx. Hvala na informaciji. 

Svakako je dobro sto cela ova serija VM pruza mogucnost za probu razlicitih vrhova, mislim da cu za godinu dve sigurno probati ML varijantu. 

Negde sam citao da mnogi preferiraju Conical vrh iako ne moze da izvlaci sve detalje kao napredniji tipovi, i mislim da sad kapiram o cemu su ljudi pricali. Planiram da je koristim za polovne ploce i kao go to zvucnicu za "svakodnevno" slusanje i stvarno sam zadovoljan kupovinom.

Link to comment
Share on other sites

AT-VM95C

VM95 series Conical stereo cartridge at-vm95c_overview_top.png

----------------------------------------------------------------------------------------------

AT-VM95E

This VM95 Series cartridge with 0.3 x 0.7 mil elliptical stylus 

at-vm95e_overview_top.png

Konični vrhovi nisu toliko kritični za podešavanje kao eliptični. Ne kažem da ti je 95E loše podešena, možda je samo potrošena, a možda je i jedno i drugo.

Izvlačenje više informacija iz brazde je svakako put ka sadržajnijem i prirodnijem zvuku, suprotno od toga je filtracija ka preferiranom zvuku koji pegla nešto drugo što u sistemu nije na dovoljno razvijenom nivou.

Moguće i da grešim, ima pozitivnih iskustava sa konusima pa je sve moguće.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Нешто се размишљам, па да проверим са сличномишљеницима дали уопште има поенте.

Елем, задњих се неколико месеци накупило неколико интересантних (бар мени) стварчица око подешавања и оддржавања аналогног система - ласерске либеле, електронски чистачи игла, вагице, различите течности, различите тест плоче итд...

...хтео бих поделити искуства за сваку од њих, али чини ми се да, ако то радим у оквиру теме свог система, било би мање корисно за остале. Прва ми је идеја била да пишем у овој теми, па прочитао исту од почетка до краја, али се доста информација изгубило након фамозне форумске миграције.

Па следећа идеја је да отворим нову тему где би објављивали рецензије или кратка искуства око аналогних аксесоара?

Рекох да проверим дали уопште има интереса?

Link to comment
Share on other sites




Па следећа идеја је да отворим нову тему где би објављивали рецензије или кратка искуства око аналогних аксесоара?
Рекох да проверим дали уопште има интереса?


Ма батали, деловаће да се лечиш...


Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, InSides said:

Нешто се размишљам, па да проверим са сличномишљеницима дали уопште има поенте.

Елем, задњих се неколико месеци накупило неколико интересантних (бар мени) стварчица око подешавања и оддржавања аналогног система - ласерске либеле, електронски чистачи игла, вагице, различите течности, различите тест плоче итд...

...хтео бих поделити искуства за сваку од њих, али чини ми се да, ако то радим у оквиру теме свог система, било би мање корисно за остале. Прва ми је идеја била да пишем у овој теми, па прочитао исту од почетка до краја, али се доста информација изгубило након фамозне форумске миграције.

Па следећа идеја је да отворим нову тему где би објављивали рецензије или кратка искуства око аналогних аксесоара?

Рекох да проверим дали уопште има интереса?

Ima itekako interesovanja! Hvala unapred!!!

Moram nažalost da priznam da ovu temu nisam pročitao od početka, a zanima... interesovanja je puno, a vremena malo :(Radi bolje koncentracije "građe" možda bi više imalo smisla otvaranje nove teme    

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Da li neko ima objasnjenje za ovaj "fenomen"?

Imam ovu vagicu za podesavanje gazne sile:

https://www.ebay.com/itm/144822739151

Ovo sto se sada desava sa zvucnicom BenzMicro AceSL, nije se desavalo ni sa jednom prethodnom koju sam koristio (7-8 razlictih).

(Podrazumeva se kalibracija vagice pre svakog koriscenja.)

Naime, kada postavim vagicu na tanjir (sa montiranim bocnim dodatkom), bez opterecenja prikazuje 0,000g. Potom dovodim rucku (sa glavom) iznad centra bocnog dodatka, i iako nema direktnog kontakta igle sa centrom (rastojanje je 5-6mm), vrednost na vagici odlazi u minus (okvirno -0,025g). Potom liftom lagano spustam rucku, i kako se igla vise priblizava centru bocnog dodatka, tako minus postaje veci, da bi neposredno pre kontakta igle i povrsine (rastojanje manje od 1mm) vrednost na vagici otisla u minus i preko -0,4g (uspeo sam da uslikam -0,325g). Na slikama ispod se vidi situacija.

Ponavljam, ovo mi se desava samo sa BenzMicro AceSL glavom. Vratio sam BenzMicro Gold probe radi, i ovog "minusa" bez dodira nema (i nije bilo ni sa jednom drugom glavom do sada).

Da li neko zna, o cemu se radi? Odakle taj minus.

Kako ovde ustvari pravilno da izvedem merenje?

Mozda neko od kolega iz NS ima mehanicku vagicu, pa da naleti da prekontrolisemo zajednicki gaznu silu (podesenu uz ovaj "minus").

image.thumb.jpeg.02008a8d031785874cc7e031ea6d84ad.jpeg

image.thumb.jpeg.3fb753e94479420dac2520aab8d76b13.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Šta se dešava kada spustiš iglu direktno na površinu za merenje bez tog kolenastog dodatka?

Ukloni tanjir i obezbedi adekvatnu visinu kontaktne tačke vrha igle i ploče vagice na realnoj visini gde se nalazi vinil pri slušanju muzike. Onda probaj merenje ponovo.

Link to comment
Share on other sites

@sondekI ja sam to pomislio, da magnet privlaci tanjiric. No, ustanovio sam da tanjiric nije magnetican.

Inace, pre nego igla ostvari neposredan kontakt sa tanjiricem, vrednost na skali ode na -,04g. A kada igla dotakne povrsinu, vrednost ne bude nula, vec spustanjem ide lagano ka nuli (i potom preko nule). Tako da sam do sada merenje vrsio korekcijom za -0,4g. Recimo ako potpuno spustena igla na tanjiric prikaze 1,3g, racunao sam da je to 1,7g.

@FatherNisam probao bez tanjirica (kolenastog dodatka). On i sluzi tome da imitira debljinu ploce.

Pokusacu da podesim visinu matova i alu tanjira na gramofonu, da zajedno sa velikom povrsinom vagice dobijem realnu visinu sa postavljenim vinilom. Mada, verujem da cu tu morati i da improvizujemneke podloske pod vagom... Svakako probam, da vidim sta se desava.

 

Link to comment
Share on other sites

Moguce da uticaj magneta glave nestane, a moguce i da ne. Jednostavno ne mogu biti siguran, kako ova osetljiva vagica na kraju manifestuje ovaj uticaj (na pokazni krajnji rezultat merenja). Zato cu ipak gledati da kupim mehanicku pouzdanu vagicu, ako se vec ne nadje na zajam u lokalu takva vagica, kojom bih prekontrolisao rezultat merenja ove moje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...