Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Hvala, ali nije vredno truda, ne verujem u AS....

Osim ako bi nam u kojoj reÄi ti prepriÄao...

S obzirom na prirodu AS nisam ni ja fanatik oko podešavanja, pa se nisam ni trudio da zapamtim kako taÄno sprava funkcioniše. Zato sam morao da još jednom pogledam taj deo i evo kako stvar funkcioniše (jednostavnije je kad se vidi nego kad se piše ali će valjda biti jasno):

Kao što se i sa @ninjine slike se vidi na donjem horizontalnom štapu nalaze se podeoci i cilj je da, kad se sve podesi kako treba, "tegić" bude izmedju desetog i dvanaestog podeoka. Stavio sam tegić pod navodnike jer se u stvari radi o namotaju žice (ovo možda nije uoÄljivo na slici) Äiji je donji kraj ispravljen iz centra ka skali da bi se lakše oÄitavalo. KonÄić je iz jednog dela i provuÄen je kroz prsten koji može da klizi po gornjoj šipki. Drugi kraj konca se zakaÄi za prstohvat na shelu koju inaÄe držimo kad pomeramo ruÄicu. Podešavajući AS ruÄicu treba dovesti u takav položaj da zaklapa ugao od 90 stepeni sa donjom šipkom, a da na donjoj skali tegić bude izmedju desetog i dvanaestog podeoka. Nadam se da sam uspeo da doÄaram postupak, koji je u suštini vrlo jednostavan.

Ne ulazeći u lik i delo Michaela Framera (i ovako je net pun razliÄitih komentara o njemu, a u nekim polemikama je i aktivno uÄestvovao) preporuÄio bih svakom ko razmišlja o nabavci prvog gramofona, kao i svima koji nisu sigurni kako da podese svoje gramofone, da nabave ovaj dvd, jer je veoma detaljno pokazao kako podesiti gramofon praktiÄno od vadjenja iz kutije do puštanja u rad. Pored toga što je koristio ovakve sprave (koje su komercijalni proizvod a ne njegova izmišljotina) pokazao je detaljno i kako bez ovakvih pomagala, sem protraktora, priruÄnim sredstvima podesiti sve što treba (ili može) da se podesi. U stvari je prvo podešavao koristeci "priruÄna" sredstva, a onda je pomoću ovih (ni malo jeftinih) sprava proveravao i razlike skoro nije ni bilo.

Podešavao je ProJect RM-5, Regu i VPI Scoutmaster gramofone.

Link to comment
Share on other sites

Ovo na slici meni liÄi ponajpre na loše rezanu test ploÄu (ili tendenciozno loše narezanu). IzmeÄ‘u svake susedne rile/brazde treba da ostane praznog prostora koji se determiniše bilo kao fiksni (od doba kada se ploÄa direktno rezala), bilo kao dinamiÄki (kasnije uvedeno uz pomoć posebne glave na magnetofonu). Ukoliko je taj prostor loše odreÄ‘en dolazi do preslikavanja sadržaja izmeÄ‘u brazdi, sliÄno kao na magnetofonskim trakama (print through efekat). Ko voli tako nešto da osluškuje ima prilike da Äuje to preslikavanje na našim ranim "Diskos" izdanjima :crno-na-belo

Maksimalna amplituda se još od samih poÄetaka rezanja fiksirala limiterom i praćenjem šta se zbiva na instrumentu (na mikser konzoli). Sve preko odreÄ‘enog nivoa, kao i u digitalnom svetu oznaÄavalo je kliping. :nono

Link to comment
Share on other sites

Pozz.svima !

Jedno pitanje koje bi trebalo da se pojasni ili prodiskutuje u ovoj "bukvar temi " za gramafondzije...kakva su sikustva ostalih u vezi te rezonantne frekvencije rucka/zvucnica,juce smo uradili (bolje reci pokusali) test sa jednim TecnoArm-om i Benz ACE SLMR-om na Michell Gyro SE i to bas nije bilo bas kao po nekom PS-u,da to treba da se vidi/cuje iz aviona??..jedva se tu "culo" i "videlo"?

?

Link to comment
Share on other sites

Pozz.svima !

Jedno pitanje koje bi trebalo da se pojasni ili prodiskutuje u ovoj "bukvar temi " za gramafondzije...kakva su sikustva ostalih u vezi te rezonantne frekvencije rucka/zvucnica,juce smo uradili (bolje reci pokusali) test sa jednim TecnoArm-om i Benz ACE SLMR-om na Michell Gyro SE i to bas nije bilo bas kao po nekom PS-u,da to treba da se vidi/cuje iz aviona??..jedva se tu "culo" i "videlo"?

?

Ajde malo jasnije formulises pitanje, molim te. Sta se jedva culo i videlo?

Link to comment
Share on other sites

Pozz.svima !

Jedno pitanje koje bi trebalo da se pojasni ili prodiskutuje u ovoj "bukvar temi " za gramafondzije...kakva su sikustva ostalih u vezi te rezonantne frekvencije rucka/zvucnica,juce smo uradili (bolje reci pokusali) test sa jednim TecnoArm-om i Benz ACE SLMR-om na Michell Gyro SE i to bas nije bilo bas kao po nekom PS-u,da to treba da se vidi/cuje iz aviona??..jedva se tu "culo" i "videlo"?

?

Evo jedan tip u mom komsiluku ima Glider L2, prvo sa Gyrodecen i RB300 rucicom je morao da stavi extra plocicu (3 ili 5 g), sada je promjenio za Orbe i Techno rucicu i nema potrebe za njom. Sve stimano samo uhom.

Doduse razlika je u 2g izmedju Ace:a i Glider:a ali izgleda da se dobro slaze sa Techno rucicom ...

Link to comment
Share on other sites

Ajde malo jasnije formulises pitanje, molim te. Sta se jedva culo i videlo?

Uradili smo rezonantni test sa tom Ortofon test plocom (Ortofon 00002) sa Benz ACE/TecnoArm-om,i taj peak koji po mojim iskustvima,sa razlicitm ruckama/zvucnicamam treba da bude jasno vidljiv i cujan da se vidi i cuje iz "aviona" :1038: se nije tako tamo manifestovalo..jedvite jade smo culi i videli nesto :blah ..poceo sam sumnjati da gazna sila mozda nije OK,sledece iznenadjenje da je preporucena gazna sila tamo iz uputstva izvadjenog iz kutije za Benz bila 1,5-1,7gr,kod mojeg primerka je to bilo 1,8-2,0gr ,gazda je krenu sa nekom proverom gazne sile kroz okretanje i brojanje "recki" matice za fiksiranje antitega,looodddooo burazeru pomislim u sebi :D ...nesto smo mozda dodali u gaznoj sili (mozda 0,1gr) sa onim opet brojanjem recki,uradili proveru antiskejtinga sa test plocom..ali nesto tamo nije djene djene...

Znaci pitanje jos jedared:ako je neko radio proveru rezonantne frekvencije,kakva su iskustva:da li se jasno vidi i cuje gde je rezonantni peak?

:xmas

Link to comment
Share on other sites

@ninja:ni je mi jasna njegova matematika,na RB300 je dodavao tezinu,matematicki efektivna masa je 11gr za RB300,menjao je na TecnoArm,sama TA rucka,glavni deo ima "rupice" od dole da bi se olaksala.i manje je efektivne tezine no RB250/300..ako uzmes kalkulator rezonantne frekvencije 11gr(RB300)+7gr (Glider)i Cu14,matematicki,rezonancija je na 10,025,sa +tegom (4gr?)=9,068..e sad nisam nasao tacne podatke za TecnoArm,ja sam radio kalkulacije sa 9gr za nju+7gr Glider+14Cu=10,633..nije bas uradio bogzna sta oko rezonantne frekvencije..+ 0,5-1gr za sarafe ako dodamo,bitno ne menja "matematiku"..drugo da za Orbe vec "pase" bolje TecnoArm onako po feelingu :xmas

EDIT:sad sam pogledao sve slike,sta taj tip koristi sa time kao "phono"?(bit ce da je ona siva kutija ispod pretpojacala?)

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma, planiram ici kod njega pa cu ga pitati. Posle u tekstu je ispravio da je 2.5 grama teg. 4-5g je bilo previse, kako pise.

OK sustinu ne menja..BTW upravo su sinoc na jednom ovdasnjem forumu pominjali Glide i da mu ne odgovaraju laganije rucke,dobro Tecno Arm nije bas lagan,al iz te "srednje" grupe,vise je na stranu "laganih"..bas sam im postavio link sto si stavio,pa sad cekam sta ce se ispametovati odavde :lol:

Link to comment
Share on other sites

Uradili smo rezonantni test sa tom Ortofon test plocom (Ortofon 00002) sa Benz ACE/TecnoArm-om,i taj peak koji po mojim iskustvima,sa razlicitm ruckama/zvucnicamam treba da bude jasno vidljiv i cujan da se vidi i cuje iz "aviona" :1038: se nije tako tamo manifestovalo..jedvite jade smo culi i videli nesto :blah ..poceo sam sumnjati da gazna sila mozda nije OK,sledece iznenadjenje da je preporucena gazna sila tamo iz uputstva izvadjenog iz kutije za Benz bila 1,5-1,7gr,kod mojeg primerka je to bilo 1,8-2,0gr ,gazda je krenu sa nekom proverom gazne sile kroz okretanje i brojanje "recki" matice za fiksiranje antitega,looodddooo burazeru pomislim u sebi :D ...nesto smo mozda dodali u gaznoj sili (mozda 0,1gr) sa onim opet brojanjem recki,uradili proveru antiskejtinga sa test plocom..ali nesto tamo nije djene djene...

Već sam dva puta na forumu pitao šta znaÄi kad test ploÄom ne mogu da odredim rezonantnu frekvenciju. Meni se to dešava s jednim pravcem moje Formula+Grado kombinacije. Nikako se ne izdvaja peak. I u drugom pravcu je on "blag".

Razmišljao sam o mogućnosti da, možda, kod unipivota postoji neki "automatizam" "bežanja od rezonance" (u zonama blisko rezonanci se menja krutost sistema, može biti vezano s dampiranjem, oslanjanjem...). No, to je bio samo "my best guess". .

Link to comment
Share on other sites

Već sam dva puta na forumu pitao šta znaÄi kad test ploÄom ne mogu da odredim rezonantnu frekvenciju. Meni se to dešava s jednim pravcem moje Formula+Grado kombinacije. Nikako se ne izdvaja peak. I u drugom pravcu je on "blag".

Razmišljao sam o mogućnosti da, možda, kod unipivota postoji neki "automatizam" "bežanja od rezonance" (u zonama blisko rezonanci se menja krutost sistema, može biti vezano s dampiranjem, oslanjanjem...). No, to je bio samo "my best guess". .

rucka ko rucka (svaka) bi trebala da se ponasa prema nekim pravilima fizike,treskamo je ulevo/desno,pa gore/dole sa datom frekvencijom sa test ploce..Stogi S je unipivot,itekako se vidi i cuje gde je rezonantna frekvencija..i sa nekim drugim ruckama Thorens TP16,SME 3009/2,Grace 707 su reakcije bile jasno uocljive, su moja neka iskustva do sada...

Koliko je staro silikonsko ulje u Formuli?..da se nije ukrutilo usled "par godina"?..pravac modelarska radnja,automodelari koriste silikon 5000 za diferencijal kao "ulje"..nista extra skupo,"Mugen" 50ml,cca 8 eura,slao sam vec nekim clanovima/poznanicima,verovatno su menjali ulje kod Mocarta ili Well Tempereda... B)

Link to comment
Share on other sites

rucka ko rucka (svaka) bi trebala da se ponasa prema nekim pravilima fizike,treskamo je ulevo/desno,pa gore/dole sa datom frekvencijom sa test ploce..Stogi S je unipivot,itekako se vidi i cuje gde je rezonantna frekvencija..i sa nekim drugim ruckama Thorens TP16,SME 3009/2,Grace 707 su reakcije bile jasno uocljive, su moja neka iskustva do sada...

Koliko je staro silikonsko ulje u Formuli?..da se nije ukrutilo usled "par godina"?..pravac modelarska radnja,automodelari koriste silikon 5000 za diferencijal kao "ulje"..nista extra skupo,"Mugen" 50ml,cca 8 eura,slao sam vec nekim clanovima/poznanicima,verovatno su menjali ulje kod Mocarta ili Well Tempereda... B)

Ulje je Gavra skoro menjao, nije staro.

Odsustvo jasnog peak-a ne mora da krši ni jedan fiziÄki zakon. Intenzitet peak-a je, tako, u direktnoj vezi s stepenom prigušenja, na primer. A, ni koncept "bežanja od rezonance" nije nepoznat u fizici (neka vrsta "samoprilagoÄ‘avanja" sistema).

Na žalost, malo znam o konstrukcijama ruÄki da bih o ovom konceptu dalje razmišljao u vezi s njima.

Naravno, ne tvrdim ni da je to odgovor. Samo nagađam.

No, neko ko se bavi mehaniÄkim mernim instrumentima, na primer, bi mogao o ovome da nam kaže nešto.

Link to comment
Share on other sites

Ulje je Gavra skoro menjao, nije staro.

Odsustvo jasnog peak-a ne mora da krši ni jedan fiziÄki zakon. Intenzitet peak-a je, tako, u direktnoj vezi s stepenom prigušenja, na primer. A, ni koncept "bežanja od rezonance" nije nepoznat u fizici (neka vrsta "samoprilagoÄ‘avanja" sistema).

nemam vise ideja onda,mene mrzelo da se bakcem sa dolivanjem/vadjenjem + silikona..ostaje ona Francova (famozna) recenica "silikon resava sve" :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...