Jump to content


Gramofondžijska sveščica


Bujodrag

Recommended Posts

Evo sajta na kojem ima svaÄega zanimljivog i korisnog i za poÄetnike i za matore gramofondžije.Tu su korisne informacije o podeÅ¡avanju gramofona, Äišćenju i održavanju ploÄa i sliÄno.Ima i kratkih, ali zanimljivih istorijskih pregleda.Spominju se i neke diskutabilne teme, ali, autor je opredeljen i, rekao bih, dosledan.

Istražio sam samo manji deo sajta.Čini mi se da sam na Forumu već nailazio na ovaj sajt ali se ne sećam gde.

Eto povoda da ovde linkujemo stvari korisne za gramofondžije, informacije koje mogu pomoći kad su teÅ¡ke nedoumice u pitanju ali i kad je zabludelom poÄetniku potreban brz odgovor.

Geometrija, protraktori, matovi, održavanje, tvikovi, uzemljenje, svaÅ¡ta neÅ¡to za sveÅ¡Äicu.

Dakle, svrha teme je praktiÄnost i preglednost, sve na jednom mestu.

Naslov je,verujem, odgovarajući i naroÄito lak za izgovaranje!

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Evo linka ka zanimljivom tekstu o gramofonskim iglama, brazdama, oranju i trajanju.

Taj link je naveden u temi "Trajanje gramofonske igle", u kojoj ima dobrih komentara i priloga o trajanju igle i ploÄe.

Bravo majstore! Nezaobilazno Å¡tivo.

Jedini je problem Å¡to se opet prave koniÄne igle sa pritiskom od 4 i viÅ¡e grama, tako da ovaj pasus:

As a footnote to all these observations on record wear, I have to say that of the many thousands of records which I have examined, purchased and played over the years, only a very few were unlistenable on account of record wear, and these were from the earliest days of vinyl when the manufacturers advised collectors to play them with a pickup "of not more than 8 grams" (see previous page). All other rejected discs were unplayable due to accumulated crud in the grooves and physical abuse to the record surface. I have many records which are the best part of fifty years old, and as smooth and quiet as the day they were pressed.

danas na neki naÄin i važi i - ne važi :cry:

Biće opet oranje...

Link to comment
Share on other sites

Evo linka za Froggy-eve odliÄne rivjuove, kako je sam rekao, "MM "budget" varijante " zvuÄnica.Obećao je da će se rivjuovi revidirati/nastaviti, no, žabokreÄina je, izgleda, uÄinila svoje :cry: .Froggy, please!

Dig'o sam ruke od revizija, džaba bih kreÄio.

Moja (subjektivna) zapažanja Äesto nisu ni blizu zapažanjima drugih, pa bi bilo neprimereno da nastavim "mudrovati" o inaÄe veoma nezahvalnoj temi zvanoj "Koju zvuÄnicu/gramofon ispod 50/100 EUR uzeti a da zvuÄi kao neÅ¡to od 500+ EUR?".

Zato preporuÄujem metod "U se i u svoje kljuse" (u prevodu: kupiti razne cenovno pristupaÄne modele koji nalete, pa kreirati sopstvena zapažanja).

Na žalost, to je dugotrajan proces, a strpljena, vremena i novca malo ko danas za to ima.

Ali da ne ispadnem kompletni "spoilsport", evo jednog mog zapažanja od pre par dana:

Ako neko ima Stanton 680/681EEE model zvuÄnice (bilo s kraja '70-tih ili svežiji primerak) i ovih dana namerava uzeti rezervnu iglu D6800EEE MK III, važna napomena:

Ako je igla zapakovana u kutiju sa starim logotipom:

stanton.t.gif

KUPUJ ODMAH!

A ako je igla zapakovana u kutiju sa novim logotipom:

stanton_logo.jpg

NIKAKO NE KUPUJ!

Razlog?

Obzirom da imam po jednu rezervu iglu u kutijama sa oba logotipa, otkrio sam sledeće:

Iako su tela obe rezervne igle po obliku i natpisima identiÄne, sâm vrh one rezervne igle koja se nalazila u kutiji sa starim logotipom je znaÄajno sitniji, pa pretpostavljam da je vrh "nude" varijanta koja je boljih zvuÄnih i "tracking" karakteristika u odnosu na onu rezervnu iglu iz kutije sa novim logotipom.

Plus, na onoj iz kutije sa novim logotipom, kantilever je ukoso montiran, a sam Bog zna da li je dijamantski vrh prezino zalepljen na svoj nosaÄ (u pitanju je "bonded" varijanta, tj. ovako neÅ¡to).

Time je automatski povećana Å¡ansa da koliko god da se bakćete podeÅ¡avanjem svih živih azimuta, zvuk nikako neće biti Äist.

Znam da su meni rogovi izrasli dok nisam odluÄio probati onu iz kutije sa starim logotipom.

Bilo je k'o u onoj bosanskoj reklami iz SFRJ vremena: "J'o razl'keee, dr'st'ćneee!"...

Link to comment
Share on other sites

Hvala Froggy.Å to se subjektivnosti tiÄe, pa, nije ona baÅ¡ toliko subjektivna i nemerljiva.Ti, recimo, opiÅ¡eÅ¡ dve zvuÄnice, od kojih je jedna meni poznata.Ako pretpostavim da si, u razumnoj meri, dosledna i koherentna liÄnost, i da koristiÅ¡ isti jezik u oba opisa, moći ću da, manje/viÅ¡e, prevedem tvoj opis one druge zvuÄnice na svoj jezik, i tako, steknem nekakvu predstavu o njoj.Takva predstava može da bude dobra smernica.Dakle, viÅ¡e doslednih rivjuova poznatih i nepoznatih zvuÄnica, na poznatim i nepoznatim gramofonima, viÅ¡e informacija za nas ostale.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Froggy.Å to se subjektivnosti tiÄe, pa, nije ona baÅ¡ toliko subjektivna i nemerljiva.Ti, recimo, opiÅ¡eÅ¡ dve zvuÄnice, od kojih je jedna meni poznata.Ako pretpostavim da si, u razumnoj meri, dosledna i koherentna liÄnost, i da koristiÅ¡ isti jezik u oba opisa, moći ću da, manje/viÅ¡e, prevedem tvoj opis one druge zvuÄnice na svoj jezik, i tako, steknem nekakvu predstavu o njoj.Takva predstava može da bude dobra smernica.Dakle, viÅ¡e doslednih rivjuova poznatih i nepoznatih zvuÄnica, na poznatim i nepoznatim gramofonima, viÅ¡e informacija za nas ostale.

Idi, begaj...

ÄŒisto sumnjam da na ovom forumu ima nekog sa istim ili bar sliÄnim preferencijama kao moje.

Mnogi se kod zvuÄnica usredsrede na celokupnu zvuÄnu sliku, a meni je najvažnija karakteristika "tracking".

Å to se zvuka tiÄe, uvek ću viÅ¡e preferirati zvuÄnice sa izrazito naglaÅ¡enim i preciznim visokim (n.pr. AT-440MLa, Pickering XEV/3001, Ortofon 2M Red, pa Äak i Stanton 681EEE MK III sa ovom novom iglom) u odnosu na one "mekÅ¡e" (Grado Prestige Black, Nagaoka MP-11, Sumiko Black Pearl).

Mada, ima momenata kada, iz neke Äudne radoznalosti, ponovo uÅ¡rafim "tmurne" Shure V-15 Type RS ili M97xE, koje, mada nemaju toliko izražene visoke, imaju fantastiÄan "tracking", zbog kojeg mi njihove zvuÄne "mane" ne smetaju.

Toliko o nekoj mojoj relevantnosti i doslednosti - ja sebe ne bih uzeo za ozbiljno, a kamo li neko ko oÄekuje savet pri izboru zvuÄnice.

P.S.: ...ali AT-440MLa ću UVEK da propagiram, bez obzira na njenu nepopularnu cenu...

Link to comment
Share on other sites

P.S.: ...ali AT-440MLa ću UVEK da propagiram, bez obzira na njenu nepopularnu cenu...

Treking je precijenjen :cheers

Ponesi taj AT (na Å¡elu), svrati da ÄujeÅ¡ Å¡ta je treking sa fine line iglom i kako se zvuÄnica plaćena skoro dvaput manje (s/h, bila na KP, svi ste mogli da je vidite) poigrava sa tom Å¡to propagiraÅ¡.

Pojavila se izvesna koliÄina NOS primeraka u AUS: http://cgi.ebay.com/Ortofon-MC15-Super- ... 335fbae82e

Link to comment
Share on other sites

Kh,kh,khm!

Ovo je SveÅ¡Äica, a ne boriliÅ¡te ili propagiraliÅ¡te! :cheers

Offtopic: Ras, stići će mi AT440, pa ćemo je uporedjivati, naravno.Voljan sam da kasnije organizujemo neki temeljni Clash ili takvo neÅ¡to, sa viÅ¡e uÄesnika,viÅ¡e razliÄitih sistema, sa tabelarnim prikazom rezultata, itd

Link to comment
Share on other sites

Protraktori!

Bilo bi lepo, ako neko zna, da navede link za sajt na kome ima protraktora raznih geometrija, a da su zgodni za Å¡tampanje.Hvala.

Bujodraže, brate, pa i malo dete zna za VE i njegovu biblioteku, a postoji i tema na ovom forumu (koju je valjda, Froggy otvorio).

A i Å¡ta znaÄi 'zgodan za Å¡tampanje'? Sa golom tetom u pozadini, ili sa palmama, ili sa Äetinarima pod snegom sa Brezovice?

Odštampaću ti jedan takav.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...