Jump to content


2 pocetnicka pitanja (gramofon i kasetofon)


Donkey

Recommended Posts

Da tretiram ovo kao vintage, pa da postavim ovde pitanje ( a ne u "pocetnicka pitanja").

Dakle :

1. Kako znam da mi je igla potrosena? Ako uopste moze da se istrosi dijamantska igla.

2. Da li usporen rad kasetofona moze da indikuje bilo sta osim oslabljenog motora ?

Donkey

Link to comment
Share on other sites

Motor u kazetofonu ne može "oslabiti", u najgorem sluÄaju ne radi, ali i to se da popraviti, doduÅ¡e uz dosta truda i nadasve volje.

Evo primjera jednog temeljitijeg popravka motora, popravak komutatora, Äetkica i centrifugalnog prekidaÄa (koji je karakteristiÄan za ovaj deck):

http://www.youtube.com/watch?v=xW8CdU7_oKE

Usporeni rad prvo indicira na probleme u prijenosu, znaÄi najÄešće treba promjena remena, gumica, idlera....

Nakon promjene se test kazetom podesi radna brzina, i to je to.

:beer

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Koji model kasetofona posedujes? Inace za pocetak mozes zameniti sve gumice i ako se malo vise razumes, mozes rasturiti mehaniku i ocistiti deo po deo. Takodje mozes zameniti rolere ako su dotrajali ili ocistiti postejece (sve zavisi u kakvom su stanju). Dotrajale rolere ces prepoznati po tome sto se dosta sjaje i po tome ako se traka guzva ili ako se menja zvuk prilikom reprodukcije. Stanje glave jednostavno mozes proveriti na osnovu izgleda - da li ima zazor tj. udubljenje od trake, takodje mozes da pazljivo predjes prstom ili noktom po povrsini glave i vidis da li postoji zazor. Ako postoji, opet to ne mora da znaci da je glava potpuno potrosena. Jedan od prvih simptoma potrosene glave je npr. nedostatak u reprodukciji visokih tonova itd... Sto se tice potrosnje glave glavni faktor koji utice na njenu potrosnju je sam materijal od kojeg je napravljena. Bolji materijal znaci prakticno da glava moze da traje dosta dosta dugo (kao npr. cuvene akai gx glave :cheers). Nekada su glave starih kasetasa (posto su njihove glave bile dosta jeftine tj napravljenje od loseg materijala) unistavale FeCr i Metal trake zbog vece kolicine Fe u njima u odnosu na Normal trake...

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru, ako neko nadije na detaljne i dobre snimke

rada oko dekova , nek posalje ovde. Ne bi bilo lose i to da vidim..

Jos me zanima , ovde sam naisao da se prica o

-kaseti za ciscenje glave (da li je ta metoda bolja od pamucnog stapica i alkohola?)

-kasete za demagnetizaciju glave ..- Gde ovo nabaviti u Srbiji?

Dosta sam duduk za sve ovo, iako imam relativno puno kaseta.

Link to comment
Share on other sites

Разлога уÑпоравања траке има ÑијаÑет!

Механички - Електрични

Механички:

- дотрајалоÑÑ‚ погонÑке гумице ( ако није ДД )

- оÑушена маÑÑ‚ или уље којим Ñу подмазани обтрни делови ( ређе Ñе дешава )

- дотрајала прÑтенаÑта гумица за намотавање траке ( обично буде веома тврда )

- цилиндрична гума ( идлер )која притиÑка траку на погонÑку оÑовину( кепÑтен )

- дотрајалоÑÑ‚ Ñамих четкица унутар мотора

Електрични:

- дотрајалоÑÑ‚ ( оÑушеноÑÑ‚ ) главних електролита у напајању целог уређаја

- дотрајалоÑÑ‚ електролита на плочици напајања мотора ( ако је одвојена )

За Ñад толико :cheers

:)

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru, ako neko nadije na detaljne i dobre snimke

rada oko dekova , nek posalje ovde. Ne bi bilo lose i to da vidim..

Jos me zanima , ovde sam naisao da se prica o

-kaseti za ciscenje glave (da li je ta metoda bolja od pamucnog stapica i alkohola?)

-kasete za demagnetizaciju glave ..- Gde ovo nabaviti u Srbiji?

Dosta sam duduk za sve ovo, iako imam relativno puno kaseta.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...