Jump to content


ajmo znalci


anubisgrau

Recommended Posts

evo fotki:

Spendor BC1/69

f5_1_sbl.JPG

66_1_sbl.JPG

@Bata Rookie

Prva verzija BC1 iz 1969. je bila dvosistemska. Medjutim nakon 6 meseci Spencer Hughes, vlasnik Spendora je malo bolje proucio poreske propise u UK gde su se 3-sistemski zvucnici tretirali kao profesionalna oprema i bili oslobodjeni placanja dodatnog poreza, za razliku od 2-sistemskih. Zato je dodao supervisokotonac Coles 4001 na ovu konstrukciju i izrezao ga tako visoko (13Khz) da je to prakticno bilo bez uticaja na zvuk.

Ovo je ujedno i razlog sto je 70-tih u Engleskoj bilo tako puno visesistemskih zvucnika.

Zvucnik na slici je verna replika originalnog dvosistemskog Spendora iz 1969 koji je povodom 25-godisnjice proizvodnje Spendor napravio u 69 pari. Dakle tezak raritet.

Shahinian Obelisk je apgrejdovani relikt polidirekcijonalne manije iz sedamdesetih i jedini koji je ne samo preziveo sve uspone i padove i prolazne mode, vec doziveo sjajan razvoj sve do danasnjih dana. Zvucnik ima 10"pasivni bas radijator, 8" bas, 2 mida i 4 tweetera (ili tako nekako). Muzika napada sa svih strana, tako kazu. Nazalost nisam slusao.

28_1_b.JPG

e7_1_b.JPG

f4_1_b.JPG

Oba se zvucnika prodaju tako daleko da nema sanse da ih cujem pre kupovine

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... ja sam daleke '80 (???) imao trosistemski zvucnik po uzoru na BC-1 (HF1300/Coles4001, ali sa Kef B200 basom) i mogu ti reci da HF1300 ne ide dovoljno visoko, kao prvo, a kao drugo moze da ima vrlo cujni 'zing' na 10-12kHz ako se ne ispegla. A ako se ispegla onda ce kutije da imaju problem da dostignu mnogo preko 12kHz, sto je po meni previse nisko.

Vidi analizu na

http://www.troelsgravesen.dk/vintageBC1.htm

Bez slusanja mogu ti reci da je nemoguce odrediti da li ce da ti se nesto svidja ili ne. Ako se ne radi o puno para, i cena je ista, _JA_ bih licno izabrao Shahinian. Originalni Spendori su i gradjeni dosta jadno - 10mm sper, sigurno bi trebalo malo truda da se kutije umrtve. Ako su zvucnici tako stari, imaj u vidu da ces vrlo uskoro morati da promenis ovesenje na basovima, sto ce biti dodatni $$$. Ni originalni Spendor bextrene a ni originalni Obelisk bass nisu bas laki da se rade - budi siguran da je majstor ko ce to da radi prvoklasan.

Sta mozes da kupis od modernih zvucnika za te pare ? Tehnologija je znatno uznapredovala zadnjih cetvrt veka ...

Bata

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... ja sam daleke '80 (???) imao trosistemski zvucnik po uzoru na BC-1 (HF1300/Coles4001, ali sa Kef B200 basom) i mogu ti reci da HF1300 ne ide dovoljno visoko, kao prvo, a kao drugo moze da ima vrlo cujni 'zing' na 10-12kHz ako se ne ispegla. A ako se ispegla onda ce kutije da imaju problem da dostignu mnogo preko 12kHz, sto je po meni previse nisko.

Vidi analizu na

http://www.troelsgravesen.dk/vintageBC1.htm

Bez slusanja mogu ti reci da je nemoguce odrediti da li ce da ti se nesto svidja ili ne. Ako se ne radi o puno para, i cena je ista, _JA_ bih licno izabrao Shahinian. Originalni Spendori su i gradjeni dosta jadno - 10mm sper, sigurno bi trebalo malo truda da se kutije umrtve. Ako su zvucnici tako stari, imaj u vidu da ces vrlo uskoro morati da promenis ovesenje na basovima, sto ce biti dodatni $$$. Ni originalni Spendor bextrene a ni originalni Obelisk bass nisu bas laki da se rade - budi siguran da je majstor ko ce to da radi prvoklasan.

Sta mozes da kupis od modernih zvucnika za te pare ? Tehnologija je znatno uznapredovala zadnjih cetvrt veka ...

Bata

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...