Jump to content


Grundig ponovo


jonicalfa

Recommended Posts

@Tutti,

zar to nije tipiÄan primjer "single use only"? Lijepo si to opisao.

Ako obraćamo pažnju na kvalitet proizvoda prilikom izrade i njegove namjene trajnost sama po sebi postaje jedan od sekundarnih standarda a ne primarni cilj.

I nije trajnost bitan i primaran faktor kod audio ureÄ‘aja. Bitan je kvalitet tona tj krajnje reprodukcije. Å ta je opcija danas jednom mladom Äovjeku ili bilo kojem pokloniku kvalitetne audio reprodukcije? Navedeni tzv. High end???!!

To su posebno bezobrazne i na granici prevare kategorije. Gdje je logika i razum u svemu tome a da ima iole razumnu cijenu koju moraš da platiš?

Tzv. High end gdje je bitno da platiÅ¡ nekoliko stotina € za dužni metar kabla a imaÅ¡ motor u pojaÄivaÄu koji pomoću daljinca pogoni klimav i od plastike napravljen (u najboljem sluÄaju, obložen tankim filmom aluminijuma) toÄak od potenciometra snage??? Cijena, zar su normalne sume koje se traže? ÄŒista prevara.

Iz liÄnog iskustva, poÅ¡to sam Äovjek koji jako voli Hi Fi a ne znam da radim restauracije (smatram da i mi ljekari treba da živimo i uživamo u Hi Fi!!) pokuÅ¡ao sam da kupim pojaÄalo. I Å¡ta sam doÄekao? Sumanute proizvoÄ‘aÄe koji traži nekoliko hiljada € za koliko toliko pristojan ton. ObjaÅ¡njenje ljudi iz prodavnica glasi :"da vi ste potpuno u pravu ali danas je tako vrijeme".

Konkretno, primjer koji sam doživio u Zagrebu (ne spominjem prodavnicu zbog reklamiranja ali sam spreman poslati na PP po zahtjevu). Marantz mono blokovi sa pre ampom cijena u izlogu 195 000 Kuna. Prodavac mi kaže da ako želim da kupim, možemo razgovarati za cijenu od 75 000 kuna !!!? Okrenuo sam se i otišao.

Ma kakav žal za proÅ¡lim vremenima, kod mene je stanje bijesa na postojeće zablude i prevare (da ne kažem neku težu rijeÄ).

Evo pitanje za sve: Da li bi ste radije potroÅ¡ili 4 000 € na novo Revox ili Sansui pojaÄalo ili bi platili taj isti iznos za bilo koje danaÅ¡nje pojaÄalo za koje sigurno znate da obzirom na danaÅ¡nju politiku cijena, sigurno nije ni blizu tzv High end kategorije?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply
@Tutti,

zar to nije tipiÄan primjer "single use only"? Lijepo si to opisao.

Ako obraćamo pažnju na kvalitet proizvoda prilikom izrade i njegove namjene trajnost sama po sebi postaje jedan od sekundarnih standarda a ne primarni cilj.

I nije trajnost bitan i primaran faktor kod audio ureÄ‘aja. Bitan je kvalitet tona tj krajnje reprodukcije. Å ta je opcija danas jednom mladom Äovjeku ili bilo kojem pokloniku kvalitetne audio reprodukcije? Navedeni tzv. High end???!!

To su posebno bezobrazne i na granici prevare kategorije. Gdje je logika i razum u svemu tome a da ima iole razumnu cijenu koju moraš da platiš?

Tzv. High end gdje je bitno da platiÅ¡ nekoliko stotina € za dužni metar kabla a imaÅ¡ motor u pojaÄivaÄu koji pomoću daljinca pogoni klimav i od plastike napravljen (u najboljem sluÄaju, obložen tankim filmom aluminijuma) toÄak od potenciometra snage??? Cijena, zar su normalne sume koje se traže? ÄŒista prevara.

Iz liÄnog iskustva, poÅ¡to sam Äovjek koji jako voli Hi Fi a ne znam da radim restauracije (smatram da i mi ljekari treba da živimo i uživamo u Hi Fi!!) pokuÅ¡ao sam da kupim pojaÄalo. I Å¡ta sam doÄekao? Sumanute proizvoÄ‘aÄe koji traži nekoliko hiljada € za koliko toliko pristojan ton. ObjaÅ¡njenje ljudi iz prodavnica glasi :"da vi ste potpuno u pravu ali danas je tako vrijeme".

Konkretno, primjer koji sam doživio u Zagrebu (ne spominjem prodavnicu zbog reklamiranja ali sam spreman poslati na PP po zahtjevu). Marantz mono blokovi sa pre ampom cijena u izlogu 195 000 Kuna. Prodavac mi kaže da ako želim da kupim, možemo razgovarati za cijenu od 75 000 kuna !!!? Okrenuo sam se i otišao.

Ma kakav žal za proÅ¡lim vremenima, kod mene je stanje bijesa na postojeće zablude i prevare (da ne kažem neku težu rijeÄ).

Evo pitanje za sve: Da li bi ste radije potroÅ¡ili 4 000 € na novo Revox ili Sansui pojaÄalo ili bi platili taj isti iznos za bilo koje danaÅ¡nje pojaÄalo za koje sigurno znate da obzirom na danaÅ¡nju politiku cijena, sigurno nije ni blizu tzv High end kategorije?

Link to comment
Share on other sites

Na to pitanje tesko da moze vecina da da odgovor, jedini nov uredjaj koji sam otpakovao bilo je u proslom veku, malo ko je od nas uopste cuo kako rade takozvane vrhunske ili firme koje mi uslovno receno cenimo na forumu, pravo da vam kazem i neznam imaju li neke nove modele i koji su.Tako da smo mozda u zabludi, nisam u mogucnosti, recite vi, kako radi model nekog revoxa iz 2010te u odnosu na 1980te, i ne samo on, bilo koji
Link to comment
Share on other sites

Imam utisak da se u ovoj raspravi prilicno pojednostavljuju neke osnovne ideje: nije sve bas tako crno/belo kao sto izgleda. Evo mog skromnog misljenja:

1. Nisam "Naimovac", dobar deo Naim uredjaja su meni dizajnerski banalno jednostavni i ruzni - suprotna strana kica, i na istom rastojanju od dobrog ukusa. Ne znam u detalje kakve su stare uredjaje pravili, niti me preterano zanima. Ali, voleo bih da vidim koliko je kriticara ove firme zaista culo neki (i koji i koliko dugo) Naim uredjaj u svom sistemu?? Da su kvalitetno napravljeni - jesu. Da su dobro inzenjerski odradjeni - jesu. Da su bezobrazno skupi - jesu. Da su adekvatno skupi u odnosu na konkurenciju - jesu. Da se prave u Britaniji a ne u Kini - prave se.

Meni zvuce odlicno, stvar ukusa. Ne vidim tu nikakvu prevaru, odnosno ako je ima, onda to rade svi.

2. Danas bih za 4.000 evra pre kupio nov uredjaj nego B250, 260 ili AU-X1. Cetiri hiljade je velika cifra, tu pojacala mnoooogo dobro sviraju. Ne sva, ali zato ima i onih koja ubijaju i za pola tih para. I to mnogo bolje od Sansui-ja, Revox-a i slicnog. Napredak je neminovan. Da se razumemo, 90% uredjaja koje sam imao u zivotu su polovni, stari uredjaji, mnogi od njih su bili i jesu high end. Moje pojacalo je staro 12 godina, a pravilo se od pocetka 90-ih, znaci pre 20 godina. Do sada sam slusao vise pojacala i pre/power kombinacija u klasi cene 5.000 - 10.000 evra i nijedno nije radilo bolje. Radila su drugacije, mozda, ali nijedno bolje. U najbolju ruku isto. Ali su i ta pojacala radila vraski dobro. A da je cena grozomorna - jeste. A ako pricamo o cifri od 400 evra, onda se retko razmislja o novom - uzimamo polovno, ako nam treba snaga, ime, dobar kvalitet i hocemo da restauriramo uredjaje. Inace, tu su Ampino itd., opet novo, jevtino, a valja. Pogledajte oglase, pa neke polovne stvari se prodaju toliko skupo da mi nije jasno kako prodavce nije sramota. A druge, prilicno kvalitetne, se prodaju u bescenje i ... niko ih opet nece.

3. Cesto se zavaravamo kako je nekada sve bilo... eto... lepse... a high end se brao sa grane i svuda ga je bilo, samo nas nije bilo. Ljudi moji... pa pogledajte sta danas radi Luxman za japansko trziste. A pre dvadeset godina je radio L540 sa cenom od tricavih 6.000 DEM. Racunajte da je Golf u klot varijanti kostao mozda 13-14 kilomaraka. To mu, onako iz glave, dodje kao da L540 danas kosta ne 6.000 evra, vec jedno deset. Pa sad vidite da li ste mogli da ga kupite. Ili, Sony plejeri od 3.500 DEM, Nak Dragon od 4.500, Revox od 2.500 pa na vise za svoje komponente. Primera radi, 1986. smo sestra i ja dobili svoj prvi sistem Sharp W11H. Dupli dek, analogni tjuner, pojacalo sa ekvilajzerom (wau!) i Dual gramofon u sklopu. Sve u polici (sama kostala 100 DEM) i pride dva zvucnika. Snaga 2x25 W, racunalo se to u donju srednju klasu uredjaja kod nas. A cena 1.000 DEM (plus 65% dazbina). Pa vi vidite gde je bio Revox itd. sa svojim cenama - Braun stub koji sam sklopio pre dva meseca za preskupih 420 evra je kostao... 7.300 DEM. O njemu cu posebno da pisem.

Hocu da kazem da svega toga ima i danas, ali nema nas. Treba da crknemo jedno dve godine na 'lebu i vodi i da kupimo vrhunski CD plejer - isto kao i onda.

4. Cinjenica je da se nekada ulagalo vise truda u detalje. Imate to i danas - Accuphase, na primer, citajte u novom Hi-Filesu o tome. Ali, cena se placa, radnik je skuplji, razvoj tehnologije kosta. Kada otvorite stari Sony ES uredjaj, a ono... milina za gledanje. A danas... prazno, uglavnom. Mnogi proizvodjaci su nasli carobnu formulu, kao da su isli u vecernju skolu Dr. Bose-a gde se uci kako se od g**** pravi pita. I uspeli su. Onda ne racunaju: delovi + rad +.... = cena. Vec: zvuk + dizajn + reklama = cena. Kao parfem. Oni prodaju osecanja, kao kada lepa, fino naparfemisana zena prodje pored vas - odmah pozelite isti da kupite i supruzi. A parfem firmu kosta 1 evro bocica sa pakovanjem, 1 evro parfem. A mi platimo pedeset, osamdeset, sto, za malo mirisljavih osecanja. E, tako i Hi-Fi. Nekada tehnika, danas feeling. Oni zive od svih onih koji se na Hi-Fi Show-u drze za glavu kao da im nije dobro i slusaju... nesto. Oni zive od sna sirotog pojedinca. A mozda i svih nas.

5. Nemojte misliti da je danas sve nekvalitetno a nekada je sve tako lepo bilo i sve je valjalo. Prodjite buvljakom i pogledajte kakvo se zaostalo i prezivelo djubre iz starih dana prodaje. Bilo je sarenila tada, ima ga jednako i sada. Uspeh je naci jevtin uredjaj da dobro svira. A posebno, zacudo, CD plejer ili zvucnike. Ali, moze se. Nemojte misliti da oni pre nikada nisu stedeli. Pa Sony je u svoje najbolje integralno pojacalo klasicne ES serije (sa drvenim stranicama) ugradio besramno jevtine prekidace i idiotski sistem za preklop ulaza koji nije bas trajan jer je komplikovan i glup. A kostalo je oko 3.000 DEM, tesko 26 kilograma. Ali jedan dobar preklopnik = 1 evro, jedan klasican = 10 centi, pa 100.000 komada puta 0.9 evra dodje 90.000 evra. Lepa godisnja platica za nekog Senior inzenjera ili menadzera. A to je samo jedan preklopnik. U Nakamichi deku od 2.500 DEM ista stvar, a odrzavanje uredjaja ziva muka - Japanci su lepo elaborirali sistem AAF (Asemble And Forget). Sta li su radili tek proizvodjaci nize klase??? Sa druge strane, Revox je stvarno bio posten do korica. Respect. :wave2

6. @Mgac, uz sve postovanje, poslusajte B225 uz neki noviji plejer od 2K+ evra, preporucujem Naim 5XS ili Lyngdorf CD-1. Videcete da je ono sto reprodukuje B225 - reprodukcija, a ono sto pustaju Naim i Lyngdorf - zivot. B225 zvuci malo bolje od Philips-a CD304, obratite paznju na nedostatak detalja na visokim tonovima i digitalni prizvuk, posebno u "elektricnom" basu. Usput, to je 14-bitna masina, zato ima ogranicenja na gornjem spektru. Muzikalnost, je, sa druge strane, veoma dobra. Da se razumemo, od Revox-a sam imao i onaj njihov tjuner/preamp i slusao B250 i posedovao dva B285 risivera i B790 gramofon. Imam B215S dek i jos dva B215 koji cekaju opravku. Postujem Revox-a ali samo ono sto su dobro pravili.

Znam da sam vas sve udavio, ali neka. Nadam se da ce malo uticati da mainstream po sistemu "staro - bravo", "novo - puj, puj" ne bude samo u crno/beloj tehnici. Ima tu malo i boje. :lol:

Link to comment
Share on other sites

@mgac

Koliko znam, Revox jos uvek ima stok delova za sve svoje uredjaje - pravi primer poslovnosti, za razliku od... znate vec... KSS273 itd...

Ne verujem da prave "nove - stare" uredjaje, male serije bi bile enormno skupe, ali mozete ih pitati mailom. Ako saznate odgovor, podelite sa nama, veoma bi me zanimalo.

Moram da kazem da su HiFi ljubitelji slicni biracima: jedni su za jednu stranku, drugi za drugu i imamo neodlucnu vecinu. A obe polarisane strane su delimicno ostrascene. Da ne bude da su to samo ljubitelji starih komponenti (u koje i sam spadam), pre neke dve godine drugar mi je pozajmio Rotel 1070 CD plejer sa komentarom "baci to svoje staro djubre (California Audio Labs vrtilica i DAC, kostali sredinom devedesetih 6.300 DEM), videces kako ovo svira". Njegov plejer nisam ni poredio sa CAL-om, vec sa "drugom klasom" plejera koji sam takodje imao - blago modifikovanim Denonom 3560. Rotel je imao malcice vise detalja i tu je njegov tuzni IQ dolazio do kraja muzicke inteligencije - 3560 ga je odrao na svim poljima, nokaut u prvoj rundi.

Link to comment
Share on other sites

ZoranBG :wave2

Meni je svejedno da li je staro ili novo, bitno je da mi se svidja i da mogu da ga kupim ( :lol: )

Djubreta je bilo i onda, samo je brzo propalo i brzo se zaboravilo.DoduÅ¡e, jeste mi mama priÄala da su u ono vreme pravili "prave" Å¡porete i veÅ¡-maÅ¡ine, a ne k'o ovo sad djubre.U jednaÄinu joÅ¡ možemo ubaciti funkcionalno promenljivu po imenu "žal za mlados'" i joÅ¡-funkcionalnije-promenljivu-ideju-napretka i eto veselja na HiFi tržiÅ¡tu.

Link to comment
Share on other sites

Vule,

kada bih ja komentarisao ono sto cujem po sajmovima, pukla bi bruka. Mnogo toga je drugacije u kamernoj atmosferi sopstvenog doma, veruj mi na rec. Sem toga, retke su firme koje prave kompletne sistem u High End klasi - bilo i ostalo. Neko ubode dobar CD plejer, neko pojacalo, a retko ko sve.

Napredak u zvuku postoji. Napredak u ceni, takodje. I to eksponencijalan.

Sto se Philips-a tice, moram priznati da od kvalitetnijih nisam posedovao, eventualno slusao samo CD100, 850 Mk2 (850 sam posedovao i cak i petljao po njemu sa uspehom) i 880 koji smatram najboljim. Nije to bas od g**** pita, dobri su ti modeli koje si ti slusao i koje imas, mislim za svoje vreme kada su napravljeni. Posle je to bilo (g**** -> pita klauzula): oni 720, 723 a i nesto ranije, jevtini Philips plejeri. Meni oni nista bolje nisu svirali od Sonyja iste cenovne kategorije, suplje, jadno, umarajuce. No, nas narod ih je prihvatio jer je istorijski vezan za Philips a i zato jer nisu preskakali i uglavnom su im duze trajali laseri. Pored toga, skoro je neverovatno koliko je slicnih/istih stampanih ploca Philips ugradio u svoje razlicite plejere, a jos toliko u tudje. Mislim da je to bio jedan od znacajnijih belgijskih artikala tih godina (jer su se uglavnom pravili u Belgiji). :wave2

Link to comment
Share on other sites

@Bujodrag

Ne samo da mozete da ga kupite, vec i ukopite, ne podlegnete pritiscima (okoline, forumasa, sveznalica itd.) i napravite balansiran sistem kakav VAMA odgovara - Vule je tu evropski prvak sveta i zato ga cenim. Prosto mi je muka kada vidim kada ljudi nakace na sistem pojacalo/zvucnik od, recimo, tri hiljade evra, CD plejer od 500 (nov) koji em sto nije klasa ostatka sistema (malo manje bitno) em sto svira kao da udarate u casu od jogurta (mnoooogo vise bitno). Na kraju, oni iznose utiske a niko da im kaze da je sve to potpuno iracionalno i da nema nikakvog smisla - mogli su i obican vokmen da zakace i da testiraju sa njim. Mozda bi rezultati cak bili bolji u tom slucaju. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ima tu joÅ¡ jedan problem, o kojem se, Äini mi se, malo razmiÅ¡lja:Å¡ta mi se, i zaÅ¡to, svidja, kako da to znam i Å¡ta mogu da uradim po tom pitanju.Hobi je lepa i simpatiÄna zanimacija, ali, ako želim intenzivan i kvalitetan doživljaj moram, ipak, malo da se potrudim da budem sposoban da ga doživim.

P.S. ÄŒini mi se da nema potrebe za persiranjem, bar Å¡'o s' mene tiÄe. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Lijepo je vidjeti da netko vjeruje u nove ureÄ‘aje, tehnologije, neke Lyngdorfe i sliÄno.

Svatko preferira neke svoje smjerove u Hi-Fi-ju, i to je sasvim u redu.

Meni, kao starijem u ovom sportu, taj Peter Lyngdorf je potpuno nepoznat tip, nisam sluÅ¡ao njegove proizvode, al smd kondenzatori u tom CD-1 mi djeluju skroz neozbiljno, to je tehnika za kompjutore, i automatski tog Lingdorfa svrstavam kao joÅ¡ jednog u nizu wannabe tzv. High End dizajnera. Možda i grijeÅ¡im, al na mene je ostavio takav utisak. Masivna auminijska kutija, debela prednja ploÄa, a unutra cheap kompjuterske komponente...

A i ipak je malo pretjerano ove Grundig komponente usporeÄ‘ivati sa tim High Endom (ja ustvari nikad nisam ni skužio Å¡ta taj termin znaÄi?), te komponente su napravljene u vrijeme kad nije bilo audiofila, High Enda, i sliÄnih termina, tad je samo postojao Hi-Fi (danas je i to prekrÅ¡teno u HIFU ) i te komponente spadaju u neku srednju klasu, uopće nemaju namjeru da budu vrhunske.

Naravno da je Grundig, isto kao i sve firme, imao i loše proizvode, to nije ništa novo. Da ne bi bilo zabune, ja uopće nisam njihov fan, samo poštujem tu firmu, mislim da su radili pošteno, sve su stavljali u proizvod, a ne na marketing.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

1. Nisam "Naimovac", dobar deo Naim uredjaja su meni dizajnerski banalno jednostavni i ruzni - suprotna strana kica, i na istom rastojanju od dobrog ukusa. Ne znam u detalje kakve su stare uredjaje pravili, niti me preterano zanima. Ali, voleo bih da vidim koliko je kriticara ove firme zaista culo neki (i koji i koliko dugo) Naim uredjaj u svom sistemu?? Da su kvalitetno napravljeni - jesu. Da su dobro inzenjerski odradjeni - jesu. Da su bezobrazno skupi - jesu. Da su adekvatno skupi u odnosu na konkurenciju - jesu. Da se prave u Britaniji a ne u Kini - prave se.

Meni zvuce odlicno, stvar ukusa. Ne vidim tu nikakvu prevaru, odnosno ako je ima, onda to rade svi.

Link to comment
Share on other sites

@Tape-man

Ne znam da li spadam u starije u "tom sportu" sa nekih 25 godina iskustva ili sam jos u detinjstvu. :wave2

Sto se tice Lyngdorf-a i ostalih koji stavljaju SMD komponente, Vi, cini mi se, u HiFi smislu zivite u jednom drugom, prevazidjenom, vremenu. Zamislite gde bismo bili da je Sony razvio tranzistor a neko rekao... "Aaaaa... pa to je tehnologija za kompjutere... sta ce to nama... mi imamo lampe.". A kada su u Intelu razvili prvi mikroprocesor, da li je tada trebalo da se kaze "Maaaa.... i to je za kompjutere, ne treba to nama...". I sada, hocete li mi reci da li imate bar jedan uredjaj u sistemu koji koristi tranzistore i IC kola i mikrokontrolere? I kako bi to radilo... sa lampama na primer.

U brosuri za moje pojacalo pise "Uses computer grade capacitors" - u ovom slucaju Rodenstein.

Jedni od najkvalitetnijih elektrolita su aluminijumski koji se stavljaju upravo na maticne ploce. A znate li sta koriste Dell serveri na svojim plocama? Sanyo OSCon, jedne od najpriznatijih u svetu HiFi-ja. Pricam iz iskustva.

Drzati oci zatvorene za nove tehnologije je isto sto i slusati muziku sa rukama na usima. Neka te tehnologije ne valjaju, barem smo nesto naucili pozitivno. A kada valjaju, onda oplemenjuju nas zivot, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

3. Cesto se zavaravamo kako je nekada sve bilo... eto... lepse... a high end se brao sa grane i svuda ga je bilo, samo nas nije bilo. Ljudi moji... pa pogledajte sta danas radi Luxman za japansko trziste. A pre dvadeset godina je radio L540 sa cenom od tricavih 6.000 DEM. Racunajte da je Golf u klot varijanti kostao mozda 13-14 kilomaraka. To mu, onako iz glave, dodje kao da L540 danas kosta ne 6.000 evra, vec jedno deset. Pa sad vidite da li ste mogli da ga kupite. Ili, Sony plejeri od 3.500 DEM, Nak Dragon od 4.500, Revox od 2.500 pa na vise za svoje komponente. Primera radi, 1986. smo sestra i ja dobili svoj prvi sistem Sharp W11H. Dupli dek, analogni tjuner, pojacalo sa ekvilajzerom (wau!) i Dual gramofon u sklopu. Sve u polici (sama kostala 100 DEM) i pride dva zvucnika. Snaga 2x25 W, racunalo se to u donju srednju klasu uredjaja kod nas. A cena 1.000 DEM (plus 65% dazbina). Pa vi vidite gde je bio Revox itd. sa svojim cenama - Braun stub koji sam sklopio pre dva meseca za preskupih 420 evra je kostao... 7.300 DEM. O njemu cu posebno da pisem.Hocu da kazem da svega toga ima i danas, ali nema nas. Treba da crknemo jedno dve godine na 'lebu i vodi i da kupimo vrhunski CD plejer - isto kao i onda.
Link to comment
Share on other sites

@ML Cube

Nije Naim neutralan, daleko od toga. Ne verujem da ce ikada ni biti. Nije bio ni Nakamichi, pa mnogi kidaju vene za njim, sto je stariji i vise farba zvuk, to bolje. Sve to je cisto stvar ukusa.

Znate, pre odredjenog vremena sam kupio od Komsije odlican, stari, Kenwood risiver. Slusao sam ga jedno mesec dana i prodao. A zasto? Samo zato je je bojio zvuk. Bio je divan, snazan, sladunjav, nezan, pitom i lep risiver, zver u jagnjecoj kozi, pripitomljeni lav. Ali svaki uredjaj koji sam stavio kao izvor zvucao je slicno, prikrivenih mana. Nisam mogao da testiram dva deka, oba su mi bila odlicna. A to nisam mogao da podnesem - there can be only one :wave2. Za razliku od njega Revox B285 je bio brutalna svapska monitorska masina sa toplinom tek toliko da Vam ne bude hladno ali sa iskrenoscu sudije.

Link to comment
Share on other sites

@Alex,

mozemo da diskutujemo slobodno. Neka taj Luxman danas ne kosta 10.000 evra (mozemo da racunamo i preko inflation calculatora), neka kosta samo pola, opet je ista stvar.

Sto se druge primedbe tice, tvrdjenja su ti u koliziji: prvo kazes da mi danas ne znamo kako su taj Revox ili Sansui svirali pre trideset godina (slazem se) a onda kazes da sviraju bez problema i posle 30 godina. Pa ako su se vrednosti komponenti promenile (skoro sigurno, zato i ne znamo sa sigurnoscu kakvi su bili kao novi), kako onda sviraju bez problema, kada je upravo zvuk koji se promenio problem? Pre se moze reci da se zadovoljavajuce taljigaju, kao Golf koji dimi ali ide. Tako je jedan moj B285 bio tvrd kao kamen, dok je drugi (sa zamenjenim elektrolitima u Studeru) bio daleko meksi i lepseg zvuka.

Cinjenica je da neko vise voli zvuk uredjaja koji su, rekao bih, prvenstveno krojeni za reprodukciju sa gramofona, a neko moderniji zvuk koji forsira detalje, sirinu scene, dinamiku itd. Ali to nije dovoljan razlog da se tvrdi kako danas nema High End-a kao nekada. Ima, velike firme ga ne forsiraju, doslo je do osipanja na veliki broj malih proizvodjaca, ali jos uvek je tu. Druga je stvar sto mi to ne mozemo da platimo, kao sto nismo mogli ni pre. Ista stvar.Samo smo sada malo vise frustrirani.

Prava "prevara" kako ljudi vole da kazu nije u High End-u, mada toga ima i tamo (a bilo je i ranije) vec u podrucju klasicne komercijale, ali o tome ne pricamo sada i ovde.

Link to comment
Share on other sites

@Zorane, nema potrebe za persiranjem, bez dizanja strasti, naglasio sam u postu da je ovo samo moje subjektivno miÅ¡ljene, i kažem, možda i grijeÅ¡im. ÄŒisto sam oÄekivao u takvom aparatu vidjeti polipropilenske kondove, valjda već nekako iz navike, a ovdje toga nema, pa sam malo razoÄaran.

Ali opet naglašavam, to je samo moje mišljenje, srećom audioindustrija ne ovisi o meni :lol:

Nekako nisam baš siguran da je tehnološki napredak u zadnjih recimo 20 godina donio i poboljšanje u kvaliteti zvuka.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@Tape-Man

Nije to dizanje strasti, to su cinjenice. Znate li zasto licno ne volim skupe nove uredjaje? Zato sto kada ih covek otvori, a ono unutra beda bedna i eventualno skupo kuciste (Lyngdorf je jos i dobar, kakvih ima). Prosto coveku bude zao za sta je bacio novac. Nema ono: natrpano od dna do poklopca, pa kartice, pa kondenzatori kao tegle. Ali, gledajte ovako: elektroliti su se znacajno smanjili (isti kapacitet/isti probojni napon) poslednjih godina. Da krenemo samo od toga. Minijaturizacija i dalje ide. To sto svi volimo klasicnu stampanu plocu i "bubasvabe" na njoj, druga je stvar.

Usput, skeptican sam prema novim imenima u HiFi-ju, precesto naprave neku glupu gresku. U tom smislu nisam ni ljubitelj Lyngdorfa. Imam njihov CD (pored jos pet drugih, svi vintage 20-25 godina stari) a mogao sam imati i njihovo pojacalo ali nisam, nije mi se dopalo iako su im upravo pojacala uzdanica. CD im je ruzan ubi Boze, kao da ga je pravio Dart Vejder, opet stvar licnog ukusa. Ali veoma lepo svira, ko voli takav tip zvuka - vise naginje na Revox-a nego na Nak ili Naim karakter.

Ne zelim da Vam kazem da je vase misljenje lose, ono je dobronamerno, samo, cinjenica, mnogo se napredovalo. Ali je sve to u magli uzimanja para, pa se ne vidi tako jasno.

Link to comment
Share on other sites

@Tape-Man

Nije to dizanje strasti, to su cinjenice. Znate li zasto licno ne volim skupe nove uredjaje? Zato sto kada ih covek otvori, a ono unutra beda bedna i eventualno skupo kuciste (Lyngdorf je jos i dobar, kakvih ima). Prosto coveku bude zao za sta je bacio novac. Nema ono: natrpano od dna do poklopca, pa kartice, pa kondenzatori kao tegle. Ali, gledajte ovako: elektroliti su se znacajno smanjili (isti kapacitet/isti probojni napon) poslednjih godina. Da krenemo samo od toga. Minijaturizacija i dalje ide. To sto svi volimo klasicnu stampanu plocu i "bubasvabe" na njoj, druga je stvar.

Usput, skeptican sam prema novim imenima u HiFi-ju, precesto naprave neku glupu gresku. U tom smislu nisam ni ljubitelj Lyngdorfa. Imam njihov CD (pored jos pet drugih, svi vintage 20-25 godina stari) a mogao sam imati i njihovo pojacalo ali nisam, nije mi se dopalo iako su im upravo pojacala uzdanica. CD im je ruzan ubi Boze, kao da ga je pravio Dart Vejder, opet stvar licnog ukusa. Ali veoma lepo svira, ko voli takav tip zvuka - vise naginje na Revox-a nego na Nak ili Naim karakter.

Ne zelim da Vam kazem da je vase misljenje lose, ono je dobronamerno, samo, cinjenica, mnogo se napredovalo. Ali je sve to u magli uzimanja para, pa se ne vidi tako jasno.

Link to comment
Share on other sites

@Alex,

mozemo da diskutujemo slobodno. Neka taj Luxman danas ne kosta 10.000 evra (mozemo da racunamo i preko inflation calculatora), neka kosta samo pola, opet je ista stvar.

Sto se druge primedbe tice, tvrdjenja su ti u koliziji: prvo kazes da mi danas ne znamo kako su taj Revox ili Sansui svirali pre trideset godina (slazem se) a onda kazes da sviraju bez problema i posle 30 godina. Pa ako su se vrednosti komponenti promenile (skoro sigurno, zato i ne znamo sa sigurnoscu kakvi su bili kao novi), kako onda sviraju bez problema, kada je upravo zvuk koji se promenio problem? Pre se moze reci da se zadovoljavajuce taljigaju, kao Golf koji dimi ali ide. Tako je jedan moj B285 bio tvrd kao kamen, dok je drugi (sa zamenjenim elektrolitima u Studeru) bio daleko meksi i lepseg zvuka.

Cinjenica je da neko vise voli zvuk uredjaja koji su, rekao bih, prvenstveno krojeni za reprodukciju sa gramofona, a neko moderniji zvuk koji forsira detalje, sirinu scene, dinamiku itd. Ali to nije dovoljan razlog da se tvrdi kako danas nema High End-a kao nekada. Ima, velike firme ga ne forsiraju, doslo je do osipanja na veliki broj malih proizvodjaca, ali jos uvek je tu. Druga je stvar sto mi to ne mozemo da platimo, kao sto nismo mogli ni pre. Ista stvar.Samo smo sada malo vise frustrirani.

Prava "prevara" kako ljudi vole da kazu nije u High End-u, mada toga ima i tamo (a bilo je i ranije) vec u podrucju klasicne komercijale, ali o tome ne pricamo sada i ovde.

Link to comment
Share on other sites

Povećaj to na 30 ili joÅ¡ bolje 40 godina pa ću se složiti...Äini mi se da su manje-viÅ¡e svi proizvodjaÄi shvatili da mogu mnogo da uÅ¡tede sa relativno malo degradacije u zvuku, to malo po malo se vremenom nakupilo...druga a verovatno joÅ¡ važnija stvar koju su shvatili je da većina kupaca njihovih uredjaja uopÅ¡te nema sluha niti može da objektivno oceni koji uredjaj realnije reprodukuje zvuk...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...