Jump to content


Music First Pre-Amp


DejanM

Recommended Posts

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply

Nisu lampe ono sto utice na cenu lampaskog pojacala. One bez obzira na tip ili proizvodjaca obicno ne kostaju puno. Pogotovo ne za firme kao Jadis koje kupuju vece kolicine pa dobijaju odlicne cene. Mnogo vise na proizvodnu cenu uticu transformatori, prigusnice, kondenzatori, .... I na kraju da se napravi tako da to dobro svira. A Jadis svira dobro, iako se na temu Jadis zvuka mogu voditi filozofske rasprave da li oni "ulepsavaju stvarnost" ili ne ... cinjenica je da kad ih cujes imas stalno zelju da ih slusas ponovo i ponovo ....

Evo na eBay jedan interesantan Jadis, koji sam slusao ... Prvo to izgleda fenomenalno a ima vrlo zarazan zvuk. Jedino sto je mene malo zbunilo jeste upotreba Philips elektrolita (oni plavi) - Philips ne slovi bas za neku firmu za pravljenje elektrolita za lampaska pojacala - ali ko zna ... mozda su zbilja dobri ...

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... &rd=1&rd=1

Link to comment
Share on other sites

lemond,

to ti verujem u startu. medjutim postoji jedan interesantan fenomen vezan za HiEnd. A taj fenomen se ogleda u vrlo zivom trzistu najskupljih komponenti. Neke od njih su toliko suludo skupe da se postavlja opravdano pitanje sta se uopste zelelo postici pravljenjem komponente koja recimo kosta 100.000 eura ili slicno ...

Izgleda medjutim da ti proizvodjaci nisu budale i da vrlo dobro znaju sta rade. Tacno je da srednja ili neka visa klasa na zapadu ne moze sebi da priusti takve uredjaje. Ali postoji sve veci broj milionera i milijardera, koji jesu njihovo ciljno trziste. A zarade po jedinici takvog proizvoda su fantasticne. To onda opravdava i male proizvodne serije ... Na taj nacin sa malom proizvodnjom mogu da dodju do vrlo pristojnih zarada. A izgleda da ima kupaca za takve uredjaje ... i da ih ima sve vise i vise. Uostalom, sada je i Srbija dobila i zvanicno svog prvog dolarskog milijardera .. a ima ih jos sigurno nekoliko ... nezvanicnih ... :wink:

Ta neka srednja ili visa klasa na zapadu, a verovatno je situacija u Francuskoj slicna situaciji u Austriji ili Nemackoj, moze ipak sebi da priusti HiFi sistem gde su komponente oko 2000 eura po komadu - mozda malo vise ili malo manje. Ali taj segment trzista, sto je posebno interesantno, nije nesto posebno zivahan ... ali onaj sa cenom po komponenti iznad 5.000 eura, kao i one najjeftinije - tu ponuda naprosto cveta ...

To samo ukazuje koliko je proces raslojavanja drustva uznapredovao i koliko se cak sta vise ubrzava .... Siromasni postaju sve siromasniji a bogati sve bogatiji. I HiEnd se definitivno opredelio za one najbogatije. A njih ima vise nego dovoljno da bi cela jedna industrija (i ne samo jedna) mogla vrlo lepo da zivi od prodaje suludo skupih proizvoda.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Mozda je to u Austriji tako ali brate ovde mislim da ne cveta! Ako moze nesto da se proda to se prodaje kucni bioskop koji je sastavljen od solidnih komponenti ali mislim da je slucajeva da se proda nesto od stotinak hiljada eura sto spada u cisti HIFI skoro da imaginarno ,ovde pre mozes da vidis neki sistem od BOSE-a ili B&O u stanovima dobro situiranih ljudi nego neku ludnicu od sistema ! Zaboravih da dodam da se ovde izgubila srednja klasa ljudi !

Link to comment
Share on other sites

Mislim da HIEND firme mogu da rade samo da podmire ruske bogatase pa da im to bude sjajan posao i da se ne sekiraju mnogo sto na domacim trzistima slabije ide prodaja ovih suludo skupih spravica.

Peca

Link to comment
Share on other sites

anubisgrau

jao bre, pa tvoj posao je tezak ko rudarski:)

da ubedis bogatasa da ne kupi B&O nego macintosha :wink:

ja bi bezao iz te trule francuske glavom bez obzira koliko me noge nose u ovu nasu divnu srbijicu :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...