Jump to content


Music First Pre-Amp


DejanM

Recommended Posts

Imao sam svojevremeno Antique Sound Lab TVC i ostao ravnoduÅ¡an. ÄŒak bih rekao i razoÄaran. U usporedbi sa pravim pretpojaÄalima osjeti se guditak dinamike, transparencije, rezolucije i svega pomalo Å¡to Äini dobar zvuk. Istina nije to previÅ¡e, dalo bi se živjeti s tim, ali ipak......

Kada bih tražio logiÄno objaÅ¡njenje zaÅ¡to su takvi ureÄ‘aji (i mnogi cijevni) danas u modi, rekao bih da je to zbog toga Å¡to je teÅ¡ko pratiti rezoluciju koju danas daju moderni digitalni playeri, a pogotovo je to teÅ¡ko zvuÄnicima koji svojim mehaniÄkim principom rada i materijalima i tehnologijom od prije 50 godina kaskaju za razvojem ostalog dijela elektronike. U tom sluÄaju TVC i cijevni preampi zaoble tranzijente i uÄine sve to Å¡to playeri izbacuju sluÅ¡ljivijim, ali ustavi radi se o teÅ¡kom kompromisu.

ZakljuÄak: ne Å¡tedjeti na zvuÄnicima.

Pozdrav :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply

Å to znaÄi da nema TVC razornu dinamiku veÄ je tvoj izvor zvuka i pojaÄalo snage imaju. TVC im je samo omoguÄio da oslobode tu razornost.

TVC kao pasiva komponenta ne može poveÄat dinamiku.

Vidi se samo koliko su ovi aktivni bljedi u svom radu.

Link to comment
Share on other sites

Kada bih tražio logiÄno objaÅ¡njenje zaÅ¡to su takvi ureÄ‘aji (i mnogi cijevni) danas u modi, rekao bih da je to zbog toga Å¡to je teÅ¡ko pratiti rezoluciju koju danas daju moderni digitalni playeri, a pogotovo je to teÅ¡ko zvuÄnicima koji svojim mehaniÄkim principom rada i materijalima i tehnologijom od prije 50 godina kaskaju za razvojem ostalog dijela elektronike. U tom sluÄaju TVC i cijevni preampi zaoble tranzijente i uÄine sve to Å¡to playeri izbacuju sluÅ¡ljivijim, ali ustavi radi se o teÅ¡kom kompromisu. ZakljuÄak: ne Å¡tedjeti na zvuÄnicima.

Pozdrav :D

Link to comment
Share on other sites

Zorane, DejanM nije nimalo stedeo na zvucnicima, kao ni ti: i on ima Electre 1027Be.

EAR 864 od svojih 3000E tek u uslovima ponocne, cistije struje moze da se nosi sa TVC-om od 500E, i to u zoni prijatnosti slusanja, znaci prihvatljivih izoblicenja. A transparencija TVC pasive je mislena imenica za aktivni preamp.

Da ne bude zabune, zaista pisem iz licnog iskustva: od marta 2006 godine do danas sam posedovao sledece aktivne preampe:

Krell 250p

Cary SLP-98L

Electrocompaniet EC4.7Mk2

i sada:

EAR 864

Promitheus

Poslednja 2 su znacajan korak napred u odnosu na sve iz prethodnog pasusa, ali su i takvi inferiorni u odnosu na S&B TVC a pogotovu u odnosu na Lemic/Solaja proizvod. .

Link to comment
Share on other sites

Je to je taj. U principu zvuči slično kao i ostali stariji Marantzi iz te klase CD14, CD17 s tim da je ovaj neÅ¡to možda detaljniji, Å¡to može biti i prednost i mana. Stvar ukusa.

U elektroničkom smislu preÅ¡li su sa TDA1547 na NPC konvertere, ustroj je potpuno dual diferencijalni (nakon digitalnog filtera su odvojeni konverteri i sklopovi za + i - signala), a viÅ¡e se ne koriste opampovi u analognom dijelu, već su zamijenjeni kompletno sa HDAM sklopovima. Transport izgleda dosta robusno i oklopljen je limom tako da viÅ¡e sliči na kompjuterski transport nego na nekadaÅ¡nje CDM ili WAM transporte. Naravno to je iz razloga Å¡to ovaj čita i SACD. Eto toliko sam uspio vidjeti u kratkom vremenu ispod haube. Ovaj cijevni preamp ga je dosta upristojio i nije loÅ¡e kompromisno rjeÅ¡enje. (Vidi prijaÅ¡nje postove).

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da prećutim. :oops:

JuÄe sam imao priliku da relativno neobavezno i u opuÅ¡tenoj atmosferi naizmeniÄno sluÅ¡am EAR i PROMITHEUS kod dragog nam Anubisa i uprkos velikom oÄekivanju od ovog TVC-a na osnovu nekih prethodnih izjava vidjenih na forumu i odsustvu predrasuda vezanih za njegov estetski profil, meni je EAR u svakom segmentu reprodukcije bio neuporedivo bolji. Moram priznati na moje veliko iznenaÄ‘enje poÅ¡to sam oÄekivao da će u najgorem sluÄaju (po TVC) eventualno jedina Å¡ansa za EAR biti ako prevagne u domenu subjektivnog doživljaja zvuka, odnosno ako jednostavno bude viÅ¡e po mom ukusu. EAR je meÄ‘utim pokazao superiornost u svim elementarnim disciplinama i sveukupno ostavio daleko daleko bolji utisak. Ako bih morao da komadam taj celokupno bolji utisak rekao bih da svira uravnoteženo, sofisticirano, daje realniju sliku - mirno ali sa dovoljno entuzijazma da se ne izgubi vibe, sa kontrolom dobrog SS ureÄ‘aja i svom magijom lampaÅ¡kog zvuka. ÄŒak je i u domenu basa, gde su hvalospevi na raÄun TVCa bili najveći, EAR pokazao disciplinu i tune kakav je malom Prometeju nedostižan. Po mom doživljaju on na trenutak zaista ume da zazvuÄi kao da će otići dalje od EAR ali se to vrlo brzo pretvara u ne baÅ¡ mnogo muzikalan ekvivalent loudness efekta u klipingu, gde segmenti muziÄkog sadržaja koji treba da nose priÄu odlaze u neki drugi ili treći plan. Stage se sa TVC-om svukao za pola metra niže i zalepio za zvuÄnike.

EAR je besprekorno muzikalan i veran smislu onoga Å¡to reprodukuje u jednom vrlo fluidnom, prirodnom i neisforsiranom maniru uz lakoću reprodukcije svojstvenu najboljim ureÄ‘ajima. Prosto reÄeno, po mom skromnom miÅ¡ljenju, Promitheus ne predstavlja nikakvu konkurenciju EAR-u. Ono Å¡to se u Anubisovom setupu (ponavljam - moje uÅ¡i) pokazalo kao ne baÅ¡ najbolji atribut je naglaÅ¡en presence TVC-a koji bi se možda sa nekim drugaÄim zvuÄnikom manifestovao kao vrlina ali u ovom sluÄaju je zvuÄalo malo overklokovano i ne sasvim prirodno. Ruku na srce, i treba reći - Promitheus je approx. 6x jeftini i vrlo verovatno radi za sve pare i bolje od toga ali uprkos mojoj nadi da se hi-end spuÅ¡ta u Å¡iroke narodne mase - nema Å¡ta da traži pored EAR. Nadam se da niko neće shvatiti ovaj report kao atak na TVC kao koncepciju ili fantastiÄne i respekta vredne pokuÅ¡aje da se napravi vrhunski ureÄ‘aj u domaćoj radinosti (na kraju krajeva Lemicev/Å olajin rad nisam ni bio u prilici da Äujem), već sam samo hteo da iznesem joÅ¡ jedno iskustvo, ovaj put drugaÄije. Ako joÅ¡ neko od juÄeraÅ¡nje troÄlane posade želi da se oglasi biće prilike da Äujemo i druga miÅ¡ljenja/utiske.

Link to comment
Share on other sites

:oops: Kako sad to, kad je tarfo dostignice i nema bolje u HIFI-u?

Ne znam kako sad izgledaju signali posmatrani na osciloskopu, analizatoru spektra i THD metru, ali 88/89 kad sam posmatrao trafo situacija je bila ovakva. Cetvrtka je neprepoznatljiva, izoblicenja na nizim frekvencijama su bila manja nego na visokima, a kod visokih se javljao jos neki signal zajedno sa osnovnom frekvencijom. Na analizatoru se lepo vide dodatni harmonici i to relativno jaki. Mislim da je to razlog "prozracnosti" i "detalja" koje daje trafo, jer slusajuci izvor, tih detalja nema. Znaci da laze i pravi vestacke detalje. Jos jednom kazem da nisam merio, sad nemam ni sa cim :x, ove nove "trafoe" ali ne verujem da se nesto promenilo.

Kod cevnih pojacala snage izoblicenja su ogromna, idu i do 10%, ali su sastavljena od parnih harmonika koji su prijatni za uho. Cevi boje i lazu, ali je njihov zvuk prijemciviji i zato kazu da je bolji. Cevna pretpojacala mogu da se naprave da zvuce odlicno, uvek razlicito od SS pojacala, ali i dalje korektno. Da imam vremena da duze slusam muziku i posebnu prostoriju za to, moj sistem bi se sastojao od cevnog predpojacala i SS pojacala snage, strogo sa bipolarnim tranzistorima.

Inace i dalje tvrdim da su engleski uredjaji u velikom broju slucajeva djubre :D, da je B&W najbolji engleski proizvodjac zvucnika :x, ali daleko od najboljeg i da u HIFI ju stalno pokusavaju da nam prodaju zastarelu tehnologiju, citaj m*da za bubrege, za velike pare.

E sad mozete da me pljujete kolko ocete :D.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da prećutim. :oops:

JuÄe sam imao priliku da relativno neobavezno i u opuÅ¡tenoj atmosferi naizmeniÄno sluÅ¡am EAR i PROMITHEUS kod dragog nam Anubisa i uprkos velikom oÄekivanju od ovog TVC-a na osnovu nekih prethodnih izjava vidjenih na forumu i odsustvu predrasuda vezanih za njegov estetski profil, meni je EAR u svakom segmentu reprodukcije bio neuporedivo bolji. Moram priznati na moje veliko iznenaÄ‘enje poÅ¡to sam oÄekivao da će u najgorem sluÄaju (po TVC) eventualno jedina Å¡ansa za EAR biti ako prevagne u domenu subjektivnog doživljaja zvuka, odnosno ako jednostavno bude viÅ¡e po mom ukusu. EAR je meÄ‘utim pokazao superiornost u svim elementarnim disciplinama i sveukupno ostavio daleko daleko bolji utisak. Ako bih morao da komadam taj celokupno bolji utisak rekao bih da svira uravnoteženo, sofisticirano, daje realniju sliku - mirno ali sa dovoljno entuzijazma da se ne izgubi vibe, sa kontrolom dobrog SS ureÄ‘aja i svom magijom lampaÅ¡kog zvuka. ÄŒak je i u domenu basa, gde su hvalospevi na raÄun TVCa bili najveći, EAR pokazao disciplinu i tune kakav je malom Prometeju nedostižan. Po mom doživljaju on na trenutak zaista ume da zazvuÄi kao da će otići dalje od EAR ali se to vrlo brzo pretvara u ne baÅ¡ mnogo muzikalan ekvivalent loudness efekta u klipingu, gde segmenti muziÄkog sadržaja koji treba da nose priÄu odlaze u neki drugi ili treći plan. Stage se sa TVC-om svukao za pola metra niže i zalepio za zvuÄnike.

EAR je besprekorno muzikalan i veran smislu onoga Å¡to reprodukuje u jednom vrlo fluidnom, prirodnom i neisforsiranom maniru uz lakoću reprodukcije svojstvenu najboljim ureÄ‘ajima. Prosto reÄeno, po mom skromnom miÅ¡ljenju, Promitheus ne predstavlja nikakvu konkurenciju EAR-u. Ono Å¡to se u Anubisovom setupu (ponavljam - moje uÅ¡i) pokazalo kao ne baÅ¡ najbolji atribut je naglaÅ¡en presence TVC-a koji bi se možda sa nekim drugaÄim zvuÄnikom manifestovao kao vrlina ali u ovom sluÄaju je zvuÄalo malo overklokovano i ne sasvim prirodno. Ruku na srce, i treba reći - Promitheus je approx. 6x jeftini i vrlo verovatno radi za sve pare i bolje od toga ali uprkos mojoj nadi da se hi-end spuÅ¡ta u Å¡iroke narodne mase - nema Å¡ta da traži pored EAR. Nadam se da niko neće shvatiti ovaj report kao atak na TVC kao koncepciju ili fantastiÄne i respekta vredne pokuÅ¡aje da se napravi vrhunski ureÄ‘aj u domaćoj radinosti (na kraju krajeva Lemicev/Å olajin rad nisam ni bio u prilici da Äujem), već sam samo hteo da iznesem joÅ¡ jedno iskustvo, ovaj put drugaÄije. Ako joÅ¡ neko od juÄeraÅ¡nje troÄlane posade želi da se oglasi biće prilike da Äujemo i druga miÅ¡ljenja/utiske.

Link to comment
Share on other sites

Dejane teÅ¡ko mi je da procenim kako treba da radi preamp za te pare poÅ¡to praktiÄno nemam sa Äime da poredim ali kao Å¡to sam već rekao, Promitheus me nije kupio baÅ¡ ni jednim jedinim faktorom u prezentaciji. ZvuÄalo mi je jednostavno pogreÅ¡no i switch na EAR je vraćao sve na svoje mesto. Možda je kljuÄ u neophodnosti dodatnog usviravanja, nemam iskustva sa TVC-om i njegovom reakcijom na usviravanje ali fali mu mnogo, BAÅ  mnogo...IMHO.

Link to comment
Share on other sites

evo da se i ja nadovezem kao treci sa jucerasnje sesije kod Anubisa.

Posle toliko hvalospeva koje sam procitao ovde moram da priznam da sam sa velikim nestrpljenjem cekao da Anubis posle EAR-a prikaci svog drvenjaka na ATC.

Sam koncept pasivnog preampa mi je zvucno poznat (moj Exposure takodje radi po istom pricipu) ali kad vidite nesto onako ruzno i u drvenom kucistu ne mozete a da se ne pitate kako to moze da proradi.

Ozzy je izneo inpresije sa kojima se uglavnom slazem mada meni drvenjak nije toliko smetao.

Mislim da mu vertikala nije tako katastrofalna kako je Ozzy vidi i mislim da nije nemuzikalan.

Sa druge strane, sirov zvuk sa vrlo neartikulisanim bas podrucjem (da ne upotrebim tezi izraz) i slabo izbalansiranom zvucnom slikom me je ipak podsetio da se radi o jeftinom uredjaju koji nije nikakav giant killer.

Nesto poput abartovanog Fice. Moze da ide 190 ali ...

Sto se usviravanja tice, moze biti da mu fali kilometraza, i verujem da bi do nekog pomaka doslo. Da li bi taj pomak bio dovoljan da promenim misljenje - ne verujem.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

ajd i treci da se javi. oko jucerasnjeg slusanja nije bilo mnogo spora, EAR se i u uslovima lose, vecernje struje koja ponekad moze da ga dovede u stanje koje se meni licno ne dopada previse, dobro pokazao - usudjujem se da kazem da i njegovim trafoima (izlaznim :oops: ) prija usviravanje. ozzy je dobro opisao njegov zvuk, dok mi se cini da je oko promitheusa istini blizi zecconi.

ja bih konacne sudove o promitheusu ostavio za novi test koji ce uslediti za nekih 20 dana, posto sam evo danas uspeo da nabavim tjuner ciji ce mi sum u rezimu stalno ukljucenog uredjaja posluziti za usviravanje njegovih trafoa. ambiciozniji korisnici tvrde da pre kilometraze od 400-500 kontinuiranih (naglasavam) sati neprekidnog koriscenja nema mnogo smisla izvlaciti zakljucke pa cu se ovome i ja povinuti.

ja sam ga licno do sada cuo u nekoliko razlicitih izdanja koja su ocigledno posledica prose cinjenice da je ovo jedna rucna, amaterska proizvodnja na koju nije primenjena ona profesionalna realizacija koja bi prisutne decije bolesti eliminisala, upravo zato sto njegov dizajner dolazi iz DIY/tweak voda i naglasava da je njegov TVC namenjen ljudima slicnog profila. prema iskustvima drugih, a koje i sam primecujem, ono sto u fazi usviravanja odlikuje promitheus je izrazita nestabilnost i promene zvucnog karaktera. na testu na kome je bio dejan, zvucao je korektno u basu ali tvrdo i spljosteno u sredini. nakon 2 dana sa CD playerom na repeat, sredina se otvorila, rasirila i procistila do mere da je svirao bolje od EAR-a u uslovima lose struje, da bi se sinoc vratio na prvobitni zvuk (priznajem da sam zaboravio da nastavim da ga usviravam u prethodna 2 dana).

sto se tice opaski na izgled i kvalitet izrade, mislim da je on pre vizuelno neuverljiv nego sto je sustinski lose sastavljen bez obzira na to sto je u mom slucaju majstor napravio zez :D . beogradski strucnjaci za trafoe prisutni i na ovom forumu su se pohvalno izrazili o urednosti motanja i unutraznjeg ozicenja, a ja mogu uz !"§$%&/&%$§"! da dodam da je majstor rutinski promasio polaritete na XLR ulazima pa su u masnoj kontrafazi. toliko o tome, ispravicemo.

mislim da je poredjenje sa abartovanim ficom dosta zanimljivo a da li cemo odatle doci do recimo bube sa porseovim motorom, videcemo za 20 dana. s obzirom da EAR prede kao mala maca i da je svakim danom sve bolji, nemam nikakvog razloga da diram promitheus dok ne sastavi 500-nak sati na casovniku usviravanja, pa cemo tada praviti trajnije zakljucke.

odnos cene ova 2 uredjaja je nesto sto ce mnogima biti vazno (EAR 2250 funti, promitheus u ovoj verziji $440 plus shipping, iliti 220 funti, odnos cene 1:10). ali to cemo iskljuciti iz dalje price posto tragamo za pravim zvukom.

licno se slazem sa dejanom da je sto bi amerikanci rekli commando verzija prava stvar za svaki TVC kada je to moguce, upravo kako radi miletova fioka. 1 ulaz, 1 ulaz, sve spojeno direktno, bez selektora. naravno ko moze da zivi samo sa jednim izvorom. mislim da cemo, bude li nakon 500 sati zvuk promitheusa zanimljiv, to pokusati.

Link to comment
Share on other sites

Hm, hm vrtimo se. Kao Å¡to već rekoh niÅ¡ta nije baÅ¡ crno bijelo u audiju.

Drago mi je da se testira i diskutira s argumentima. NajviÅ¡e mrzim kada netko neÅ¡to uzme u ruke (obično kupi ono Å¡to može financijski) pa stane uvjeravati cijeli svijet kako su im oči do sada bile zatvorene i baÅ¡ je on tu da nam ih otvori....

Link to comment
Share on other sites

ajd i treci da se javi. oko jucerasnjeg slusanja nije bilo mnogo spora, EAR se i u uslovima lose, vecernje struje koja ponekad moze da ga dovede u stanje koje se meni licno ne dopada previse, dobro pokazao - usudjujem se da kazem da i njegovim trafoima (izlaznim :D ) prija usviravanje. ozzy je dobro opisao njegov zvuk, dok mi se cini da je oko promitheusa istini blizi zecconi.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...