Jump to content


Music First Pre-Amp


DejanM

Recommended Posts

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply

Poceo sam da komentarisaem i dalje, ali sam obrisao post.Pogledao sam sajt AC, Svajcarska, gde je krava sveta zivotinja zbog toboznjeg mleka za cuvene cokolade.Ne mogu da verujem koje su cene za komponente a za gotove sprave da ne govorim.Besan sam, ali cu se suzdrzati.

Link to comment
Share on other sites

Kad se porede dva uredja u dobrom ambijentu, sistem, sobna akustika, ako se razlika cuje odmah, tu nema diskusije.Ako se stvori kvalitativna razlika, i slozi se vise slusaoca, cak i pristrasni, tu tek nema nista...

....Tesko se izvuci iz zamke, ali po meni, samo visokom svesnoscu i surovoscu prema sebi, moze se kvalitetno zakljucivati.

Link to comment
Share on other sites

evo kad se gosn mile oglasio pre mene, moracu da dodam par recenica i fotki u vezi sinocnjeg simpaticnog okupljanja kod mene

nekoliko nedelja smo, otkako je par nas shvatilo prednosti pasivnog TVC pretpojacala nad bilo kojim i bilo kakvim aktivnim preampom, pripremali susret na kome bi razmenili misljenja i uporedili postojece uredjaje.

na okupu su bili lemic, solaja i dejanm sa foruma, dejan dobrin sa sinom, njihov prijatelj aleksandar i moja malenkost u ulozi domacina.

na raspolaganju nam je bio moj sistem koji bi se mogao opisati kao neki prosek vise srednje klase - ATC 20A aktivni zvucnici, Avondale Arcam Alpha 5 CD player i aktivni cevni preamp kao referenca.

glavni razlog okupljanja je bio da se cuju 3 TVC preampa - dejanm-ov TVC baziran na S&B102 trafoima, lemicev ovde vec opisani prototip (u daljem tekstu: "fioka") i malezijski promitheus u reference verziji.

lagano zagrevanje posluzilo je da se prisutni priviknu na zvuk sistema, njegove i dobre i lose strane. sam za sebe EAR premp je lepo radio, sa dobrom bojom prirodnih instrumenata i odlicnom prezentacijom prostora i dubine.

prvi uredjaj koji sam zakacili posle njega je bila lemiceva "fioka". za ugled i zvuk mog EAR-a bolje da to nismo uradili jer je kao sto sam ovo vec pisao, "fioka" zaista jedna od najludjih naprava koje sam cuo u zivotu koja ce poraziti apsolutno svaku aktivu koja mu se nadje na putu. strahovita dinamika, drive u donjem podrucju, izuzetna prirodnost zvuka (boja tona instrumenata je nepogresivo realna) a na prvom mestu fascinantna muzikalnost odnosno vestina da slusaoca zavede da ne slusa reprodukciju vec prisustvuje koncertu su osobine koje je jos jednom ovaj uredjao demonstrirao.

posle toga smo u sistem stavili dejanov uredjaj koji je konstruisao dejan dobrin. uredjaj je impresivnog kvaliteta izrade za koju verujem da prevazilazi bilo koji poznati serijski model zasnovan na S&B trafoima kao sto je music first ili bent. malo je reci da izgleda kao bilo koja naprava iz najmocnijeg segmenta americkog high enda (krell, levinson) a koliko smo saznali, ni sredstva utrosena u izradu nisu nimalo zanemarljiva zato sto se ni u jednom nije stedelo, od vodica u uredjaju do konektora.

ovaj TVC ponudio je dobro poznate kvalitete pasivnog preampa ali i nesto drugaciju prezentaciju od "fioke". kako u svojoj pojavi, tako i u svom zvuku ovaj uredjaj ima vrhunski "high-end" feeling: poseduje finocu i ugladjenost u zvuku, kao i izuzetnu transparenciju i detaljnost. s obzirom da nesto drugaciji karakter od lemiceve fioke, mene je naveo na filozofsko razmisljanje koja od ove 2 sprave svira blize originalu i ja na ovo pitanje nemam odgovor. mislim da je pitanje sta bolje svira ostalo na nivou licnog izbora i preferenci. ako nekoga zanima moj ukus, moje srce na strani lemicevog uredjaja koliko zbog zaista blesave pojave ali i zato sto je za jednu finu nijansu blizi mojoj percepciji kako vrhunska reprodukcija treba da zvuci u sobi, a to je (da ne komplikujem) jedan holisticki princip muzike kao celine, specificnog organiteta i energije koja se da osetiti samo na koncertu. sasvim je moguce da dejanov TVC svira korektnije i vernije u smislu apsolutne reprodukcije, kao sto rekoh, to je otvoreno pitanje u nedostatku apsolutne reference, on je detaljniji i definitivno ugladjeniji u zvuku, i svakako je blizi onome sto audiofili koji streme najboljem u high endu ocekuju od zvuka vrhunskog preampa. to ce nekome, cak bih rekao mnogima vise odgovarati od sirove, razorne energije koju "fioka" reprodukuje. svejedno, oba uredjaja po meni dodiruju konacne granice performanse preampa kao naprave i izbor je sasvim lican.

nakon toga smo ukljucili malezijski TVC promitheus koji je zbog nemogucnosti slanja u beograd jos pre par meseci bio poslat na dejanovu adresu u bec (jos jednom: puno hvala na strpljenju dejane). moram priznati da sam bio dosta skeptican jer smo imali prilike da cujemo kako radisicev promitheus zvuci spram fioke (sustinska razlika je bila u prirodnosti i muzikalnosti) ali na moje veliko iznenadjenje, za spravu prakticno prvi put ukljucenu u sistem, kojoj je poznato treba 400 sati usviravanja, to nije zvucalo nimalo lose. frekventna ekstenzija je bila solidna, ali je sredina bila dosta spoljstena i nerelaksirana. ne bih trosio previse reci na ovaj uredjaj u ovom trenutku sem da sam bio dosta prijatno iznenadjen da nije ostao ponizen u ovom sudaru i da definitivno ima potencijal koji zasluzuje da se na njemu poradi u smislu razradjivanja i tweakinga, pogotovu sto smo kasnije otvorili uredjaj i shvatili da je ovo poslednja verzija sa novim, vecim trafoima od one prethodne.

eto to bi bilo to u najkracim crtama, koliko znam "fioka" bi trebalo da ide danas na probu u sabac u dejanov referentni sistem obogacen pass labs elektronikom iz X serije gde ce se jos bolje nego kod mene cuti njene mogucnosti. ostaje da se vidi da li ce se i kako ovaj dizajn koji je jos uvek u fazi prototipa pretociti u neku varijantu serijske proizvodnje (manufakturnog tipa), sto je ustvari nesto nakon cega cemo zaista moci da pricamo o ovom uredjaju kao potencijalno jednoj od najboljih sprava koja je ikada izasla sa ovih prostora.

Link to comment
Share on other sites

"fioka"

Nece se vrdjamo, al dok ga ne napumimo para, ostace samo TVC.

"...fioka...strahovita dinamika, drive u donjem podrucju, izuzetna prirodnost zvuka (boja tona instrumenata je nepogresivo realna) a na prvom mestu fascinantna muzikalnost odnosno vestina da slusaoca zavede da ne slusa reprodukciju vec ucestvuje u koncertu su osobine koje je jos jednom ovaj uredjao demonstrirao....specificnog organiteta i energije koja se da osetiti samo na koncertu"

"...model zasnovan na S&B trafoima kao sto je music first ili bent...vrhunski "high-end" feeling: poseduje finocu i ugladjenost u zvuku, kao i izuzetnu transparenciju i detaljnost....svira korektnije i vernije u smislu apsolutne reprodukcije, kao sto rekoh, to je otvoreno pitanje u nedostatku apsolutne reference, on je detaljniji i definitivno ugladjeniji u zvuku, i svakako je blizi onome sto audiofili koji streme najboljem u high endu ocekuju od zvuka svira korektnije i vernije u smislu apsolutne reprodukcije, kao sto rekoh, to je otvoreno pitanje u nedostatku apsolutne reference, on je detaljniji i definitivno ugladjeniji u zvuku, i svakako je blizi onome sto audiofili koji streme najboljem u high endu ocekuju od zvuka "

Veciti sukob, kako jeste i kako bi hteli da je, objektivno ili subjektivno.TVC ima dublji bas i voluminoznost kroz ceo spektar, mikrodinamiku od koje zasvrbe bubne opne,odaje utisak vece brzine i lakoce odsviravanja i njogove logicnosti, pocne,traje i stane kad treba.S&B jeste lep i verniji konkretnoj reprodukciji, sa aspekta posmatraca, dok TVC neda vremena da se stoji po strani, vec samo u ambijentu, muzikalnost, kao dozivljaj a ne kao shvatanje.

Kamo slike.

Link to comment
Share on other sites

Uffffffffffffff, ovo S&B pretpojacalo je napravljeno do bola. Fascinantno. :D

Svaka cast i moj poklon konstruktoru ovog ljepotana. Kako zvuci dobro znam jer imam takav S&B (ali ne tako ljepog) i ne mjenjam ga za ni jedno aktivno pretpojacalo. Dayens, pred ovim uradatkom skidam kapu - zbilja ste odradili dobar posao. ;)

Takodje skidam kapu Lemicu i njegovoj ekipi koja je razvila "fioku" ili kako vec nazivate taj trafo, koji je kako citam utiske takodje odlican. Uradit trafo na toj sonickoj razini i to "sa prve" je umjetnost. Ja toga ne znam uradit ni u snovima. Moj poklon i samo tako dalje. ;)

Zbilja mi je drago, da ste upoznali kako je transformatorsko pretpojacalo superiorno prema aktivi. Bas kako sam kazao - ovo je sasvim drugi svjet koji te odmah uhvati i povratka nazad vise nema.

:D

Link to comment
Share on other sites

Takodje skidam kapu Lemicu i njegovoj ekipi koja je razvila "fioku" ili kako vec nazivate taj trafo, koji je kako citam utiske takodje odlican. Uradit trafo na toj sonickoj razini i to "sa prve" je umjetnost. Ja toga ne znam uradit ni u snovima. Moj poklon i samo tako dalje. ;)

Zbilja mi je drago, da ste upoznali kako je transformatorsko pretpojacalo superiorno prema aktivi. Bas kako sam kazao - ovo je sasvim drugi svjet koji te odmah uhvati i povratka nazad vise nema.

;)

Link to comment
Share on other sites

evo da dodam da sam nakon nesto manje od 2 dana usviravanja sa CD-playerom na repeat danas vratio promitheus TVC u sistem i moram da kazem da sam vrlo prijatno iznenadjen. po recima iskusnijih korisnika njemu je potrebno oko 400 sati za stanje optimalne performanse ali vec sad mislim da on svira bolje, cistije i preciznije od mog ne tako jeftinog EAR 864 aktivnog cevnog preampa. u odnosu na zvuk uredjaja "pravo iz kutije", sada je sredina relaksirana, sa dosta vazduha izmedju instrumenata. treba mu ocito jos vremena da stekne jos vecu prostornu dubinu ali svira jako mekano, kao cev, ali nema trunku "farbanja" koju cev pravi. takodje fali mu jos malo drajva i dinamike u odnosu na recimo lemicev komad.

jedini opasan minus koji za sada primecujem je da XLR i RCA ulazi zvuce kao nebo i zemlja razlicito, za sada nema slusanja na XLR, ili je majstor tu nesto pogresno zalemio ;)

u svakom slucaju vrhunska preporuka za tu cenu.

Link to comment
Share on other sites

Pa evo da postujem i ja svoje utiske nakon povratka kuci u Bec. Bila su to tri izuzetno interesantna dana ... Ali da krenem iz pocetka ...

Oni koji su pratili ovaj post od pocetka znaju da sam nakon slusanja Music First srebrne varijante ostao bez teksta. Jos u novembru prosle godine sam od Bent Audio (John Chapman) iz Kanade narucio sve potrebne delove ali za bakarnu verziju, koja je trebalo da bude verna kopija Music First bakarne verzije. I to je bila moja greska br.1 !!! Naime, moja prvobitna ideja je bila da napravim dobro TVC predpojacalo za nekih 1000 eura. Takodje sam zeleo da to bude potpuno pasivno predpojacalo bez ikakve struje unutra. Nisam poslusao savete Dejana Dobrina (koji je od samog pocetka bio vrlo skeptican prema toj varijanti jer smatra da mehanicki kontakti retko kada mogu da rade bez cujnih gubitaka) - i to je bila moja greska broj 2 !!! Ovu gresku smo posle ispravili ali iz danasnje perspektive, isao bih po srebrnu varijantu S&B trafoa.

Posto Dejan Dobrin nije imao vremena pre januara ove godine, celo sklapanje je pocelo tek u Januaru. I tada su, kada je uredjaj bio sklopljen, izvrseni prvi slusni testovi, koji su pokazali da Shallco prekidaci unose degradaciju zvuka. Shallco spada inace u sam vrh, rade za americku vojsku i smatraju ih mnogo boljim od Elme, koju koristi Music First. Ali u stvarnosti ... nisu se bas pokazali. Zbog toga smo onda odlucili da idemo na relejni prenos signala, gde mehanicki kontakti sluze samo za pobudu releja. Korisceni su Omron releji sa srebrnim kontaktima. U medjuvremenu sam prihvatio Dejanov predlog da svuda stavim srebro: zica je srebrna Mundorf, konektori su RCA WBT-0210 Ag Nextgen, .... sve na putu signala je od srebra izuzev bakarnih navoja u trafoima - sto i jeste najvaznije.

Pre amp inace ima 6 ulaza od kojih su 2 balansirana i 4 izlaza od kojih je jedan balansirani a dva RCA fiksna (za MD i sluske). Ima 3 toggle prekidaca: za ubacivanje dodatnih primarnih navoja koje unose pojacanje od 6 dB; za izbor izlaza; za prespajanje masa primara i sekundara (sve kao i kod Music First). Kako to izgleda spolja - to mozete da vidite na jednoj od gornjih slika. Evo kako izgleda iznutra:

post-277-128510501102_thumb.jpg

post-277-128510501102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dejan D. je zbilja napravio uredjaj koji po kvalitetu izrade ne zaostaje ni za cim sto se moze naci na trzistu a sto kosta i puno puta vise. Zbilja profesionalno odradjen posao. Ja sam kao musterija vrlo zadovoljan njegovim radom i ovim putem koristim priliku da iznesem svoje zadovoljstvo ...

A onda je pocelo preslusavanje i testiranje i uporedjivanje ....

DAN 1:

Na tapetu je bio Copland CSA 301. Nekada je kostao oko 1800 eura i smatran je za odlicno predpojacalo. Giant killer su ga nazivali u pojedinim testovima koje sam nasao na netu. Inace lampas ...

Slusali smo ga u Dayensu i poredili direktno sa TVCom.

Copland je dobro predpojacalo ali sa specificnim karakterom zvuka. Brzo, otvoreno, ostro - nikada ne biste rekli da su unutra lampe. Zvuk je prilicno forward ali i pomalo grub. Ne bas narocito sklon reprodukovanju finesa i suptilnih detalja - vise je za rock svirku. Cak mu ni prostornost nije jaca strana. Ko voli prangijanje, trebalo bi da poslusa ovo predpojacalo.

Meni se u pocetku cinilo da ne svira lose, ali kada je prosao prvi utisak (koji je bio cak jako povoljan) nedostaci ovog pre-ampa su poceli da isplivavaju na porsinu. Moj TVC je lagano preuzimao sve vise poena i na kraju je bilo jasno da Copland ne moze da se meri sa ovim TVCom.

Inace pojacalo je bilo Dayens power amp (sa 100 KOhma ulaznom impedansom) a zvucnici prvo novi koje je Dejan D. napravio (citacete uskoro test ovih zvucnika u HiFilesu) a potom i Grande Picollo.

post-277-128510501121_thumb.jpg

post-277-128510501121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

DAN 2:

Anubis je preneo svoje utiske. Na tapetu su bili EAR, Promitheus, fioka i moj TVC. Samo jos kratak kiomentar sa moje strane.

Meni se EAR svideo. I dalje mislim da je to odlicno predpojacalo. Imalo je finu reprodukciju visokih, sa dosta vazduha oko vokala i cinela, odavalo je utisak neke prefinjenosti. Ono sto je medjutim bilo ocigledno jeste deficit basa u odnosu na sve TVC-ove koje smo slusali. To je onda odavalo utisak odredjene kompresije u zvuku. Inace EAR spada u klasu predpojacala od 3000 eura.

Solajin prototip je svirao izvanredno. Ja sam bio zatecen, jer je zvuk bio vrlo blizu onome sto je meni ostalo u secanju od Music First srebrene varijante. Imao je u odnosu na moj TVC bolju ekstenziju u frekventnim ekstremima, sto je davalo impresivno prirodan i transparentan sound.

Jednu stvar smo medjutim zaboravili da isprobamo: a to je da ukljucimo +6 dB na mom TVCu. Solajin prototip sve vreme radi upravo u tom modu pa bi bilo interesantno ih uporediti kada rade u istom modu.

Ne samo zato, organizovano je jos jedno slusanje ...

Link to comment
Share on other sites

DAN 3:

Treceg dana smo imali na raspolaganju zbilja impresivan sistem: Pored Dejanovog D. referentnog sistema sa Grande Picollo, tu je bio jos i Pass Labs X2.5 pre-amp i izlazno pojacalo Pass Labs X 150.5. Solaja je doneo svoj prototip i slusanje je moglo da pocne.

Kada smo kao izlazno pojacalo koristili Passa, moj TVC je svirao zbilja izvanredno. Pass X 150.5 na RCA ulazima ima svega 11 KOhma ulaznu impedansu sto je malo vece opterecenje za TVC. Imao sam utisak da je Solajin prototip davao nesto tanji zvuk od punog i voluminoznog zvuka mog TVCa. Iako je Solaja bio misljenja da je bas kod njegovog prototipa i dalje bolji, imao sam utisak da je njegov prototip osetljiviji na teza opterecenja od S&B trafoa. Inace, kod manjih ulaznih impedansi, ima i te kako smisla koristiti pojacanje od + 6 dB. Moj TVC je sa tom opcijom mnogo bolje zvucao.

Ali kada smo zakacili Dejanovo pojacalo sa 100 kOhma ulaznom impedansom, Solajin prototip je ponovo odleprsao u svojoj superiornoj reprodukciji. Sve je bilo prozracnije, transparentnoije - prirodnije. Ovde prebacivanje +6 dB prekidaca na mom TVCu nije davalo neko poboljsanje.

A Pass Labs x 2.5 ? Vidan nedostatak basa u odnosu na oba TVCa; tanak u sredini i pomalo bledog zvuka. Pazite: ovo predpojacalo spada u klasu predpojacala od 4.000 eura !!! Da napomenem: to je dobro predpojacalo, pod uslovom da ga ne slusate uporedo sa TVCom.

Na kraju smo se svi slozili: Solajin prototip je svirao najbolje a Pass X 2.5 najlosije.

post-277-128510501139_thumb.jpg

post-277-128510501139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ZAKLJUCAK:

- Solaja je napravio odlican trafo. To je prototip i tu ima jos prostora za poboljsanje, narocito ako stavi dobre (WBT recimo) konektore. Ali ima i izazova, a to se odnosi pre svega na kontakte koje ce i on verovatno morati da ubaci na put signala. Njegov prototip u ovom trenutku izgleda vrlo spartanski: jedan ulaz i jedan izlaz. Ali komercijalna verzija ce morati da ima vise ulaza, verovatno i 2 ili 3 prekidaca sa istom funkcijama kao i moj TVC. I tu ce onda mozda biti problema, slicnih onima koje sam i ja iskusio. Treba biti jako oprezan pri izboru kontakata .... Ovako kako je sada, imam utisak da morate da trazite egzoticne pre-ampove sa cenom na desetine hiljada eura, da bi ste dobili bolji zvuk. Zbilja vrhunski sound - Hi End u svom najboljem izdanju.

- Sto se mene tice, moj utisak je da bolji sound od mog TVCa treba traziti negde u klasi Hovlanda ili recimo Audio Research Reference serije ... tu negde izmedju 6K i 10 K eura. Ja sam zapravo zadovoljan, iako i dalje zalim sto nisam dao jos novca i kupio srebrne trafoe. U onom trenutku su mi medjutim bili mnogo skupi (1000 dolara za par) a ja sam tada zeleo da napravim pre-amp koji bi ceo kostao toliko. I to bakarni ...

- Aktivni pre-amp vs. TVC ??? Ovo sto smo mi slusali, tu aktivni pre-ampovi nisu imali sta da traze. To je sviralo za klasu losije. Ja licno sam sve ocekivao ali da ce EAR da ima onakav deficit basa - to mi nije ni na kraj pameti bilo ....

Sve u svemu, jako lepo iskustvo. Iskustvo koje ce nadam se izbaciti bar jedan nov srpski HiFi proizvod ....

Pozdrav

Dejan

post-277-128510501164_thumb.jpg

post-277-128510501164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mislim da ni sami nismo svesni u kojim smo se visinama nalazili na testu. OK moj sistem ima ocita ogranicenja, ali ovo na cemu ste slusali u sapcu je zajebano, taj passov izlaz je vrh.

pre nego sto sam usao u pricu o TVC-u i spoznao sta ta sprava generalno radi, pass labs X2.5 mi je bio referentni solid state preamp od cije sam kupovine trajno odustao tek kada sam od prijatelja iz zagreba sa prakticno identicnim ukusom mome dobio signal da je ga je EAR 864 ugazio.

e sad, sta reci kada EAR 864, sam za sebe, bez TVC reference za poredjenje, zvuci fenomenalno, sa cevaskom lepotom u sredini i tranzistorskim drajvom u basu.

a inferiorno u odnosu na jos neusvirani TVC uredjaj kao sto je promitheus - koji je pritom za klasu ispod S&B.

to su sve jako lose vesti za vlasnike aktive, a jako dobre, zapravo izvanredne, za ljude koji za manje para zele zvuk krajnjih granica.

BTW - to oko drajva i voluminoznosti basa - treba takodje proveriti koja je izlazna impedansa izvora koji ste koristili, posto koliko razumem problematiku nije samo u tome koji otpor TVC savladava ispred sebe nego i ono sto ulazi u njega. moji aktivni zvucnici imaju ulazni otpor jos nizi od pass labs izlaza - 10k - i na njima je takodje fioka zvucala dinamicnije i sa vise basa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...