Jump to content


Zvu�ni�ki kablovi i zvu�nici za NAD c350


ibsh

Recommended Posts

Nedavno sam kupio NAD C350 pojaÄalo i interesuje me koji zvuÄniÄki kablovi i zvuÄnici dobro "pasuju" uz njega. Na zvuÄnike sam planirao da potroÅ¡im izmeÄ‘u 250-350eu (možda neki od modela Mordaunt Short ms906, Mision m34, DALI AXS 5000, Wharfedale 8.3 ili 8.4, ili eventualno b&m ap17 ?). Na kablove sam planirao da dam izmeÄ‘u 50-100eu.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo !

Evo opet ja moram nesto da kazem :D ...

Denise - prvo mene interesuju detalji o zvucnicima B&M AP 17 znaci

tvoji utisci itd... I da li znas koliko bi to kostalo u sopstvenoj DIY izradi

naravno koristeci Audax jedinice...

A u vezi pojacala mozda ti ja delom mogu odgovoriti jer posedujem NAD c 320bee koje je po svemu sto sam gledao,

ali ne i cuo gotovo identicno sa 350 osim sto 350 ima znatno veci damping faktor i jace je za 10 W ako se ne varam...

Oba pojacala imaju pozadi pozlacene sve konektore 7 ulaza , triodalni transformator (u ovoj klasi cudo),

deo predpojacala unutra je u punoj A klasi, pre out main in naravno, Nad ov cuveni soft clipping, tonske kontrole i tone defeat...

da ne davim vise....

Inace ako si ikada cuo neko nadovo pojacalo onda znas sta znaci NAD ov vat W...

Sve u svemu da zakljucim za te pare tesko da ima bolje...

Pozdrav ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Hvala na informacijama ali ...

Au !

Pa gde je tu zdrava logika :D

Dzaba drvo materijal za ispunu kablovi skretnice konektori.... :D

KAko je to uopste moguce ajde proveri pa javi !

Inace da li jos rade B&M da li neko zna kako mogu da kontaktiram

poslusam kutije i sta jos imaju u ponudi od zvucnika...

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja znam B&M Acoustics vise ne postoji. Jedan od njih (onaj "B") je doziveo neku vrstu saobracajne nesrece tako da se vise ne bavi time... Ja sam kupio te zvucnike prosle godine u tzv. osiromasenoj varijanti. Nemaju mrezice, nemaju zakosenu prednju plocu i nemaju znacku na prednjoj strani... Kostali su 200 evra, s tim sto sam ja doplatio jos 20 zbog cherry finisha ( :D )... A driveri su tada kostali: visokotonac oko 33 evra, mid/bass oko 37 evra... Zvucnici, kad ih stvarno "rastavis" i saberes vrede cak i vise nego sto su kostali... Ja sam se dobro pre toga raspitao, s tim sto nisam bas imao prilike da cujem i neke druge... Tek posle sam cuo jos neke kutije i pokusao da napravim neko poredjenje...

A inace mid/bass je napravljen od aerogela, neke mesavine kevlara i ne znam cega jos... Visokotonac je tekstilni 25 mm... Ono sto ih odlikuje (moje misljenje) je strasno cisto srednjetonsko podrucje... Vokali su naprosto zivi... Bas im ne ide nesto mnogo duboko, ali tamo gde ide - ide posteno... Prema karakteristikama 48 Hz. A ja sam slusao na Parsonovom test disc-u i deluje mi da je istina. Odlikuje ih stabilna impendansa - kazu da se ne spusta ispod 5 ohma... itd, itd... Ono sto ja mogu da primetim, u poredjenju sa drugim zvucnicima (nekim Visaton, Mission, AR...), to je da ne zamaraju iopste, ni pri vecim glasnocama. Prozracni su, tranzijenti su im (verovatno zbog tog aerogel-a) lagani, cisti, bez ikakvog "muljanja" ili zamazivanja... Ja sam trenutno u fazi unapredjenja skretnice i unutrasnjeg ozicenja... Ipak su unutra delovi srednje klase. Mada je to i primereno i ceni i klasi samih zvucnickih kutija... Aaaa da. Napravljene su od medijapana 19 mm, sa prirodnim furnirom... tezina jedne kutije je 15 kg... visina im je 912 mm...

A nikolla je pitao "gde je tu zdrava logika?" Kako je meni covek rekao (to je sad onaj "M"): to je u principu bila rasprodaja... iz "tih" subjektivnih razloga...

Samo znam da su ljudi pokusavali da ih nabave i nisu mogli... cekanje im se oteglo... i nista... :D

ovde se nesto vidi :D

http://img70.photobucket.com/albums/v21 ... orcija.jpg

http://img70.photobucket.com/albums/v21 ... P17_04.jpg

http://img70.photobucket.com/albums/v21 ... P17_02.jpg

http://img70.photobucket.com/albums/v21 ... stanje.jpg

ps. ko god zeli da ih cuje (vidi...) ima poziv kod mene u Vrnjacku Banju... A i prenecu utiske kad se promeni skretnica i kablovi... :D

Link to comment
Share on other sites

Samo jos nesto...

Posto sam vec hvalio AP17, da ne bude neke zabune... To su sve moja licna misljenja, bez velikog prethodnog iskustva... Slusam raznu vrstu muzike, sa akcentom na instrumentalni ili vokalni jazz, neki ambijentalni pop ili klasiku... Nisam ljubitelj heavy metal, punk, techno i sl... tako da tu vrstu muzike nisam nesto ni analizirao... A i pojacalo mi mozda nije adekvatno po kvalitetu... Ono sto bih sa sigurnoscu rekao - to je da zvuce najmanje onoliko koliko kostaju. :D

A inace sam razmisljao i ja o pojacalu NAD C320 BEE ili C350... :D

Link to comment
Share on other sites

Za denisa -

Ma Ok, razumeo sam te odlicno...

(ne znam da li si ti mene)...

Da vidimo ovako, konkretno za AP-17 postoji varijanta u katalogu onog lika iz Krusevca i cena je 210 e i to dimenzije 912 x 197 x 253 i

tezina 15kg specifikacije 80W RMS 8ohm 89db...

pretpostavljam da su to te kutije o kojima govorimo...

Inace mnogi tvrde da je upravo tu koriscen visokotonac jedan od najboljih koji su oni napravili..:D

Ja ne znam ni jedno mesto vise gde mogu da se nadju ovakve kutije ili bar kupe AudaX drajveri, ali drajveri bi ako ih sada uopste ima izasli oko

140e + sve ostalo - da li se onda isplati ici u samogradnju to je pitanje...

Inace kojim pojacalom ih "teras"...

Sto se tice muzike i ja slusam sve i svasta preko ambijentala, jazz-a ,

pa bogami pomalo panka a u glavnom R n R u pravom smislu te reci...

Sto se tice cene ovih kutija da vidimo sta ima u toj klasi - od podnih definitivno mozemo da zavrsimo pricu ...

Postoje male kutije tipa KEF Cresta, mission M32, uz doplatu B&W 303 ...

Inace nisam ja bas zapeo za podne kutije ali verujem da bi AP 17 trebao

da sije sve gore pomenute...

Da li si ih uporedjivao sa nekim podnim tipa Mission M33 ili neki stariji njihov podni, AR .... Malo vise pojasni ako mozes...

Kolika ti je soba kako idu sa pozicioniranjem - jer bas reflex pozadi kako mi se cini ?

Izvini sto sam te "napao" sa pitanjima ali sta da se radi mora m jos nesto

da te pitam ova poslednja slika jer to tvoj sistem?

O NAD pojacalu stvarno ne znam sta vise da pisem pogledaj na hi fi choice sajtu imaju puni pregled i dobre kritike a ja sam odusevljen jos

uvek iako ga imam vec neko duze vreme...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam cuo da su cene drivera u Americi, od pre par meseci pale... valjda mid/bass oko 35$, a visokotonac oko 27$... Onakve cene koje je pomenuo Zare su u DIY SpeakerShop-u u Krusevcu...

U svakom slucaju kutije vrede! Ja imam pojacala: Pioneer A407R pojacalo (2x45W, 8 ohm) i Yamaha A760 mkII (2x80W, 8 ohm)... Kod Pioneera zvuk je malo rafiniraniji, masniji, bez prenaglasenih visokih... a sa Yamahom visoki su malo iskricaviji, nedostaje ona punoca (masnoca) zvuku, ali je bas malcice bolje zaokrugljen, onako cvrsci, zategnutiji... Planiram da nabavim ili NAD-ovo pojacalo (320BEE ili 350) ili da skupim novac za neko kvalitetnije (polovno)... Recimo Audio Analogue Puccini SE ili slicno :D

A pitao sam Igora da li je polovno, jer sam video u "halooglasima" da se prodaje to pojacalo... :D zamalo da krenem put Beograda... :D

A jeste ono moj sistem (trenutni)... :D

Da se vratim an AP17... Ja sam za te zvucnike cuo upravo u katalogu DIY SpeakerShop-a iz Krusevca... Onda sam na internetu procitao recenziju Dejana V. Veselinovica, otisao na sajt AUDAX drivera, skinuo karakteristike za koristene drivere, te specifikacije dao ljudima koji se razumeju, da mi kazu svoje misljenje i... narucio, sacekao 5 dana i otisao u Krusevac da ih podignem :D . Nije za mene bilo sretnijeg dana :D ... odavno... A pre toga sam imao Sony trosistemske kompresione zvucnike koji su svojevremno (1991-1992 godine) bili vrh komercijalne ponude, sa cenom od oko 1000 DM... Razlika je takva da je sramota uopste pricati o tome i uporedjivati ih...

A ove AP17 sam kupio bez slusanja i probe... tek posle sam ih uporedjivao sa AR podnostojecim trosistemskim modelom (sa dva bas drivera) kod jednog poznanika... sa Mission podnostojecim trosistemskim... sa Visaton trosistemskim kupljenim u Dayensu u Sabcu za neku cenu od 1000 DM...... Sa svim tim zvucnicima se mogu ravnopravno uporedjivati... Da ne zamaram sada previse, ali kao glavnu osobinu bih rekao - upravo to srednjetonsko podrucje koje je kod AP17 transparentnije i nekako nezamarajuce... Kod Visaton-a bas je mnogo jaci i definisanije su najdonje frekvencije, ali zato sam imao utisak kao da je loudness ukljucen... Kod Mission-a (ne mogu da se setim koji model) je soba bila premala za njih tako da nije ni kompetentno da pricam. A AR u kombinaciji sa Marantzom PM-68 - pravo razocarenje... Zvucnici su placeni u "4audio"-u preko 1200 DM... Ili tu kod njih nesto nije u redu ili... uglavnom oni su zvucali mutno, sa mlitavim basom, bez jasnih visokih... Kad sam otisao kuci, nisam mogao da se naslusam muzike :D ...

Samo jos ovo: soba gde su AP17 je 15 m2...u potkrovlju... dosta su reagovali na raspored u prostoru... na zid iza reaguju kao vecina. Sto dalje - to cistiji bas. A sa strane sam ih stavio na nekih 80 cm, otprilike... i od zida pozadi - nekih 50-60 cm... zakosio sam ih prema poziciji za slusanje (dvosed :D ) i... :D

Link to comment
Share on other sites

http://img70.photobucket.com/albums/v21 ... stanje.jpg

Ako nekog interesuje da pravi policu sa slike... Inace, to je polica (za 6 uredjaja) koja je kostala 4.000 do 5.000 dinara... Konstrukcija je metalna od cevi Ø 40 mm premazanih poliuretanskom bojom (izgleda kao da su reljefne),a pregrade su od stakla 6 mm koja su peskarena na pocetku (radi fazona)... siljci, podesivi po visini - su u stvari srafovi Ø 14 mm... a stakla stoje na vodovodnim gumicama (7 tezisnih tacaka). Vrlo je stabilna, teska preko 30 kg, zvucno neutralna (nema nikakvog zveckanja, zujanja i sl.)... Imam kompletan nacrt... koga zanima, mogu da mu posaljem pa da, ako ima vremena, pokusa... :D Uspeh ne izostaje :D

Link to comment
Share on other sites

Pa upravo sam te zato pitao jer tvoj sistem zbog police :D ...

Evo i ja ovih dana planiram da pravim neku policu u tom fazonu

metalna konstrukcija tri noge police da stoje na spajkovima...

Samo nekako ne bi radio od stakla police jeste da mocno izgleda ali

ne znam medijapn kao drvo je dobro poznato i u gradnji zvucnika po

dobrim karakteristikkama....Inace polica strasno podseca na neku koju sam bas zapazio na netu strasno poznata firma itd ali skupo mnogo :D.

I famozno pitanje " da li se cuje"...Mislim razlika kad je sve na polici i bez nje, moja iskustva sa stalcima za zvucnike mi govore da bi trebalo bar minimalno da ima razlike :D ...

Verujem da bi mi puno znacio tvoj nacrt iako ja vec imam neke svoje, ako neces ovde da postavljas da ti ostvim mail pa mi posalji...

Ako hoces naravno...

Sto se tice pojacala pazi - Ako te put navede u Beograd ili bar uzu okolinu pozvan si slobodno da dodjes i cujes bar kod mene NAD C320 sa

B&W DM302 sto je sasvim lepa kombinacija za te pare...

Inace ne bi da ti se mesam ali zasto ce ti uopste 2 pojacala sto ne prodas jedno ili oba i uzmes nesto mnogo bolje i od ovih NAD ova tipa Rotel ili

neku egzotiku polovnu...

A za kutije AP 17 procitao sam i ja tekst Veselinovica, i pored tvojih komentara a znajuci moje pojacalo verujem da bi bili odlican tandem pogotovo sa STAR kablom :D

Samo me buni jedno sto ne mogu da ih cujem, i da li da se upustim u

avanturu i kupim drajvere i semu u DIY sopu pa krenem u svoj prvi projekat i pritom odradim bolju skretnicu, ozicenje i ostale sitnice i time

dodatno poboljsam kvalitet...

Kao i osnovno moralno pitanje jesu mene ove male 302 smorile imam ih vec neko duze vreme ali ako sve to vec radim onda bi AP17

trebali da budu bar duplo bolji :D Cisto bi se psihicki osecao lakse...

Pozdrav ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Vazi :D

Ova polica nije nikakvo moje originalno resenje :D , napravio sam je kao spoj raznih ideja koje sam video na internet-u... nalazio sam i na neka proracunavanja za tezista oslonaca, vibracija, ali moram odmah da kazem, da nisam toliko zalazio u te detalje, vec sam vodio racuna da bude stabilna, "mrtva" sto je vise moguce, i da bude sto prakticnija... i da ne kosta kao one na internet-u :D Prilagodio sam je mojim potrebama sto se tice dimenzija i oblika i... evo je...

A kada sam na nju postavio komponente i sve to prikljucio, ujedno sam tada promenio i poziciju zvucnika i svih komponenti tako da ne mogu sa sigurnoscu da kazem kolika je ta promena u zvuku bila zbog police... U svakom slucaju zvuk je promenjen drasticno... jer sam tada napravio dovoljan razmak izmedju zvucnika i uspeo sam da postignem "neku" dubinu u zvuku... A jednom prilikom sam skidao sve sa police i "probao"... Cuo sam razliku, bar mi se tako cinilo i to najvise u visim srednjim i visokim frekvencijama, ali mozda je to bio i placebo efekat :D Nekako su mi se cinile cistije, manje zrnaste i grube... Mada mislim da mi sluh jos nije toliko izvezban...

Veceras cu da pronadjem nacrte (imam ih nacrtane u CorelDRAW-u) i da sastavim propratno objasnjenje pa cu da stavim ovde... fotografisacu malo detaljnije pa cu da okacim i linkove...

A sto se tice staklenih pregrada... mislim da si u pravu... ali zato sam i ostavio mogucnost promene... Staklo mi je bilo ideja uzeta sa nekog tudjeg projekta...

ps. - Sto se tice dva pojacala... to mi i jeste cilj :D prodacu ih oba, i kupiti jedno, ali malo bolje... recimo Karan Acoustics KAi 180 ili neko Gryphon Audio ili ... :D salim se, nisam lud valjda da dam Pioneer-a :D:D:D:D:D:D ... "otompotom" sto bi rekli stari Latini...

ps. mkII - Hvala nikolli na pozivu za slusanje... to isto vazi i u obratnom smeru :D Ako zelis da cujes AP17, pojacalo (i CD player) pod misku i pravac Vrnjacka Banja... :D:D

Link to comment
Share on other sites

...:D

Evo ja hteo jos neke stvari da te pitam - u vezi police

Meni je najveci problem kako da uradim zavrsetak nozica dole da se lepo zatvori i da postoje nekakvi spajkovi....

Takodje omogucio bi punjenje peskom bar ova 3 noseca stuba - znaci na vrhu nekakvi plasticni poklopci ili sta vec...

Malcice me brine i sama izrada tipa varenje ovih pregradnih " trouglova" to mora lepo da se odradi... Ima tu jos nekih stvari ne bi sada da smaram... :D

Inace nisi naveo debljinu materijala cevi (precnik jesi) ali pretpostavljam da cev i ne treba da bude puno debela oko 1mm...

A sto se tice pregradnih sipki sta si koristio pravougaoni ili kvadratni profil cevi i koju dimenziju - ja sam mislio mozda 2 x 1 cm ili manje...

Da li si sam radio var ili majstor, ona farba da li je to samo estetski ili ima i nekakav zvucni faktor, da li si farbao na kompresor

tj koliko je ruznije da se ofarba cetkom (ako znas) ?

Sta te je tu kostalo sve ukupno 5.000 din :D ?

Izvini sada stvarno kad sam malo pogledao ovo gore napisano kapiram

da bi me u BIA - zaposlili odma kako ispitujem... :D

Ali sta ces ja sam evo maltene krenuo po materijal iako jos neke detalje

nisam razaradio, ali boze moj od nekud se mora poceti... :D

Pazi ok je sve to ali suvise smo daleko da bi Realno bilo kakva organizacija slusanja bila moguca - u svakom slucaju hvala na pozivu...

Nego nesto sam i gledo i malo razmislio pa za pare koliko kostaju AP17 definitivno i ne postoji neki veliki i dobare izbor a izgleda da su kutije super varijanta...

Ali uvek postoji nesto videcu jos nije mi to prioritet... ali ako nekome dobro " udomim" moje kutije u skorije vreme sto da ne... :D

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za nikollu:

Jednom prilikom si pomenuo da si bio kod kanibala na Novom Beogradu... i dobio si neku vizit kartu prodavnice gde se mogu nabaviti kablovi i sl... Da li mogu da dobijem i ja te telefone? I od kanibala i te druge prodavnice, pa da pokusam da nadjem srebrni kabl... :D

Link to comment
Share on other sites

Naravno da moze.... :D

Evo telefona : 011/3192795 , mob: 063/236-147

mozda najbolje da probas na e-mail : [email protected]

Ako postoji nekakav katalog u el. formi i oni ti posalju prosledi mi na

mail, ako nije problem...

Inace jedna napomena svima OVO NIJE REKLAMA ! :D

Inace sve firme i marke i distibuteri koje ovde pominjemo nije cist

marketing (bar se nadam) !

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za nikollu:

Jednom prilikom si pomenuo da si bio kod kanibala na Novom Beogradu... i dobio si neku vizit kartu prodavnice gde se mogu nabaviti kablovi i sl... Da li mogu da dobijem i ja te telefone? I od kanibala i te druge prodavnice, pa da pokusam da nadjem srebrni kabl... :D

Link to comment
Share on other sites

Srebrni kabal, posto si vec odlucio da potrosis novac, ima posebne "potrebe" oko sprecavanja oksidacije srebra. Probaj da ako narucujes kabal (ne verujem da ga imaju u radnji), naruci i "rizain" (ili koju god mazalicu imaju) za "zatvaranje" kabla na mestima gde si skinuo izolaciju. Bez toga, u relativno kratkom vremenu, kabal dobija tamno sivu boju po povrsini, a to "nije ono sto koristi". A i izgleda gadno.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje... Meni bi taj srebrni kabl bio potreban zbog zamene u unutrasnjem ozicenju zvucnih kutija koje u sebi imaju TELE Acoustic bakarni, licnasti flat kabl... Koristio bi se od skretnice do tekstilnog visokotonca (Audax TW025M2). Zanima me tvoje misljenje: da li bi uopste menjao unutrasnje ozicenje ili samo smatras da srebrni kabl nece imati efekta? Ili bi ipak mozda stavio neki VDH ili Kimber, bakarni? Jer sto se tice trosenja novca, i nije neka razlika izmedju srebrnog i nekog takvog...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...