Jump to content


Retro Man-rezime pristiglih uređaja u kolekciju


Retro-Man

Recommended Posts

Meni se upravo i dopala jednostavnost i iskrenost izjave koju ste,na osnovu vašeg velikog iskustva,ovde izneli.

Zaista ne bih želeo da neko krivo shvati ovu priÄu,a mislim da je to i nemoguće obzirom da ste vi istinski ljubitelj,poznavalac i kolekcionar tako nam dragih uredjaja.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 499
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo jednog Grundingovog pojaÄala koje sam tražio veÄ duže vrijeme, radi se o maliÅ¡anu velikog srca i vrlo solidnog zvuka V-7000. Kako sam izmeÄ‘u ostalog veliki ljubitelj NjemaÄke tehnike u mojoj kolekciji imam nekoliko pari Grundingolvih zvuÄnika iz Profesional serije, 1500B, 850, 650 i nekoliko pari iz drugoh serija pa baÅ¡ me zanimalo kako Äe raditi Njemac sa Njemcom. Ne mogu a ne priznati da me je malo zainteresirao i tekst koji je postavio Willi a vezano za temu Grundig protiv HI-END-a.

PreviÅ¡e sam godina u ovom hobiju da bih samo tako povjerovao u Äuda ali rekoh si nabavit Äu si to pojaÄalo pa Äe mo vidjeti tko tu koga.

Povremeno sam ga nalazio po oglasima i buvljacima ali nisu to bili primjerci koje bih volio vidjeti u svojoj kolekciji, kako narod kaže strpljen spaÅ¡en i u ovom sluÄaju se ta izreka pokazala istinitom jer se na NjuÅ¡kalu pojavio jedan Grundig V-7000 koji je zaslužio mjesto na mojim policama.

PojaÄalo je stiglo nakon par dana i ja sam i viÅ¡e nego zadovoljan, potpuno je ispravno, niÅ¡ta ne krcka a oÄuvano je kao da je bio svo vrijeme u ormaru, tko zna možda i je.

Zbog obaveza i kroniÄnog nedostatka vremena pojaÄalo sam samo isprobao sa malim Gruningovim Mini boksovima, model 320 a kad uhvatim vremena usljediÄe pravi test sa velikom braÄom. Ono Å¡to sam Äuo na prvu opravdalo je moja oÄekivanja i smirilo moje strahove, ima mali mota.

Pozdrav . Cekamo vase utiske , svoje utiske i drugara koji takodje imaju komplet Grundig sisteme uvek posmatram kao nerealne , subjektivne .

Link to comment
Share on other sites

Peter, Profesional box 2500 je veÄa inaÄica 1500, ima dodan joÅ¡ jedan bas i kutija je veÄih gabarita, nisam siguran dali su basovi u 2500 iste veliÄine kao u 1500 jer imam samo 1500. Razlika je i u snazi, 1500 je  60/90 Wata a 2500 je 80/1200 Wata .  InaÄe to je odliÄan zvuÄnik kojeg se sjeÄam iz srednjoÅ¡kolskih dana jer je svirao  u jednom OsjeÄkom kafiÄu a mi smo blejali kao telad i sanjali kada Äemo mi imati takvo neÅ¡to. Ja ga na žalost joÅ¡ nisam uspio nabaviti ali mlad sam joÅ¡ pa ne gubim nadu. :)

 

Marko Grundig box 860b nisam imao, u odnosu na 850 Profesional oni su neÅ¡to jaÄi 850 su 50/70 a 860 su 70/100 Wata na 4 Oma. Za njega kao i za sve ozbiljnije modele te firme reÄi Äu svoje miÅ¡ljenje i iskustvo, uz pažljivo odabrano pojaÄalo i izvor zvuka mogu dati  jako, jako ozbiljan zvuk. Karakter velike veÄine NjemaÄkih zvuÄnika je da lagano svijetle u zvuku Å¡to se može itekako iskoristiti za detaljan  i trensparentan visokotonski spektar ali kao Å¡to sam veÄ naveo treba biti pažljiv u odabiru pojaÄala. Meni su se jako dobro pokazala Marantzova pojaÄala i resiveri iz kraja 70', takoÄ‘e jako ljepo rade i Revoksovi ureÄ‘aji iz A i B serije. Generalna preporuka je da se prije kupovine ako je to ikako moguÄe zvuÄnici isprobaju na svom sistemu jer kao Å¡to znamo ukusi su razliÄiti i nije ih pristojno komentirati. :wave2

Link to comment
Share on other sites

I ja bih pitao za model Grundig BOX 860b,ako Retro ima iskustva,ili pak Drazha.

Grundig BOX 860b.jpg

Znas onu staru nasu sa foruma. Kupuj dok nije otislo :bounce ako naleti za pristojne novce   ;-) . Imam razloga da verujem da je to odlican zvucnik. Retro je u pravu , svi ti Nemci su malo sa svetlije strane ali su zato puni detalja

Retro meni Marantz receiver 2250 b nenormalno dobro radi sa Dynaudio - om contour 1.3 ali jbga kad se preselim na veliki sistem od 2 x 400 wati Dy + Accu  , gde sila Boga ne moli ,  razlike budu dosta primetne . Pa ne mozes da verujes kakvih je to 50w na 18 kg tezine. Ali da znas da vec zamena za ovaj receiver 2252b vec totalno neka druga prica i vec se debelo pocelo stedeti na kvalitetu.

Hteo bi i  da dodam da i drugi znaju da su najbolji Marantz i radjeni u prvoj polovini 70 ih

 

Pogledaj razliku iznutra izmedju ova dva modela a navodno 2252b je jaci model po broju i ima 2 wata vise .  Pogledaj broj redova hladnjaka na obe strane  kod 2250b  u odnosu na 2250b gde su samo 2 komada i to sa jedne strane , a tek o velicini trafoa   :roll: ,  kod 2250b je trafo 750 VA  a vidi onu smejuruju tamo . Nenormalna je razlika  i kvalitetu tunera , 2250b ima 3 odvojene oklopljene kucice za svaku talasnu duzinu zasebno. 

post-11928-0-21207200-1425480500_thumb.j

post-11928-0-19282200-1425480531_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

SuÄo u potpunosti se slažem, gledajuÄi i otvarajuÄi te stare ureÄ‘aje toÄno se može vidjeti kako se svakom serijom željelo Å¡to viÅ¡e uÅ¡tedjeti. Možda su neki ureÄ‘aji u sljedeÄoj seriji bili napravljeni sa manje djelova jer je i elektronika straÅ¡no napredovala u to vrijeme ali ipak ja volim svojim okicama vidjeti dva reda hladila, pa ako joÅ¡ ima i dva trafoa i par kondoÅ¡a po kanalu odmah mu vjerujem da ne može loÅ¡e raditi. Nebrojeno puta su me elektroniÄari uvjeravali da takva konstrukcija nije uvjet za dobar zvuka ali ja ipak volim teÅ¡kaÅ¡e. :)

 U svojoj kolekciji imam dva maliÅ¡ana, 2216, 1530 i starijeg brata 2270, taj 2270  tako dobro radi sa planarima da je jedan prijatelj pri prezentaciji rekao, e da sad ovo ne sluÅ¡am na svoje uÅ¡i nebih nikome vjerovao. InaÄe je pomodarski tip pa baÅ¡ nema neko miÅ¡ljenje o tim starcima, Å¡to bolje može Äovjeka uvjeriti osim zvuka kojeg Äuje vlastitim uÅ¡ima.

 

D Agostino ako se ne sljedi kompletna NjemaÄka priÄa a pri tome mislim na neki od njihovih preampa koji imaju iste dinske ulaze onda bolje ni nemojte nabavljati orginalne kablove nego ugradite ÄiÄeve jer je manje problema sa spajanjem na veliku veÄinu ureÄ‘aja. :wave2

 

post-15891-0-80032500-1425505179_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Cincevi su odavno ugradjeni din je skinut.

Koji ti sad kablovi trebaju ?

Petopolaca ima originala od 5m , 10m , a ovih drugih koliko znam ima samo u dve duzine  , 30akcm jedna vrsta i drugi malo duzi , taj duzi je  spajao gramofon sa pojacavacem , a gramofon je na vrhu police.....

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Evo konaÄno jednog dugo oÄekivanog dvojca u mojoj kolekciji, iako znam da vam ne trebam posebno predstavljati ove neumorne ljepotane evo par rijeÄi. Radi se o Revoksovom pojaÄalu A-78 2x50w iz 74'-78' godine i tjuneru A76 iz istog razdoblja mada podatci govore da je nastao krajem 60'. U kolekciji imam manjeg brata A-50 koji je lijepo oÄuvan ali oduvjek sam želio nabaviti A-78. Nije da nisam imao do sada prilika ali nekako nije to bilo to, ili je stanje bilo takvo da ga nebih želio na svojoj polici ili je cijena bila nerealno visoka, sa tjunerom je bila sliÄna priÄa. Ovaj dvojac je proÅ¡log ljeta kupljen u Beogradu za mog prijatelja Zorana koji me je zamolio da idem sa njim, imam veliku pohvalu jer je prodavac je bio izuzetno korektan i susretljiv tako da smo ih mogli baÅ¡ detaljno isprobati. Zoran je dugogodiÅ¡nji audiofil kroz Äije su ruke proÅ¡le mnoge renomirane komponente ali  nema baÅ¡ velikog iskustva kada su ovakvi starci u pitanju. Kad smo uÅ¡li u prostoriju odeÅ¡evio se na prvu jer su puno ljepÅ¡i u živo a tek kad ih je Äuo sa nekim gromadama od Scotovih kutija dogodila se ljubav na prvi pogled.

Putem nazad nisam mogao a da mu ne kažem ako ih ikada budeš želio prodati molim te da mi se javiš. Tada mu što je i razumljivo takva misao nije padala na pamet ali primio je moju molbu na znanje.

DoÅ¡avÅ¡i kuÄi dodatno se i to ugodno iznenadio kada je Äuo kako to pojaÄalo radi sa njegovim Parvama (Sonus Faber) Iako je u to vrijeme imao Livardin i Musical Fideliti pojaÄala ovaj stari Revox ga je istinski oduÅ¡evio. Naravno da su pomenuta pojaÄala u globalu bolja ali A-78 imam ono neÅ¡to u zvuku Å¡to te vuÄe da u jedan sat izjutra staviÅ¡ joÅ¡ jedan CD a to je priznat Äe te u konaÄnici san, cilj i želja mnogih audiofila

Nedavno se dogodio telefonski poziv koji mi je u ova tmurna vremena ozario lice, Zoran me pitao ( VELIKO HVALA na održanom obeÄanju) dali važi onaj stari dogovor o tome da mi se javi kad bude odluÄio prodavati Revokse.

Znate kako to uvjek bude, uvjek se pojavi neÅ¡to pravo u krivo vrijeme i uvjek je problem vezan za finacije, no i tu moram Zoranu zahvali na razumjevanju Å¡to mi je dao poÅ¡ten rok da ih isplatim. Od neki dan su ovi ljepotani konaÄno u mojoj kolekciji i sada im slijedi kozmetiÄki tretman i sluÅ¡anje sa raznim vrstama zvuÄnih kutija, po iskustvu sa A-50 pokazalo se da pojaÄalo voli svijetliji karakter zvuÄnika ali to nije nikakav problem jer ima kod Retra hrane za njega. :)

Evo par slika.

post-15891-0-76798400-1426242206_thumb.j

post-15891-0-38288100-1426242227_thumb.j

post-15891-0-63273800-1426242246_thumb.j

post-15891-0-09112800-1426242268_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Iako sam na predhodnoj stranici prestavio moje nove ljubimce A-78 i A-76 evo  joÅ¡ dvije slike Revoksa u mom novom prostoru gdje svakodnevno uživam u konaÄno sklopljenom sistemu sa svježe obnovljenim Megovima. Tu Äe sljediti i testiranja jer je na žalost moja soba na katu postala i ostala skladiÅ¡te. ZaÅ¡to, pa jednostavno zato Å¡to je u starom prostoru bilo preko 50-tak ureÄ‘aja a da sada to pokuÅ¡am u novom vjerojatno bih morao naruÄiti Å¡leper i spakovati kofere. :):wave2

PS, na drugoj slici se vide prekriveni Martin Logani Aerius koji Äe isto put Subotice, rade joÅ¡ uvijek sasvim dobro ali sa obzirom na godine i njima je potreban jedan refresh panela.

post-15891-0-90751200-1426243773_thumb.j

post-15891-0-78943000-1426243792_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Kada ureÄ‘aj posle toliko godina radi i njegov zvuk izaziva osmeh, inžinjeri koji su ga konstruisali i napravili zaslužuju veliko poÅ¡tovanje ali takoÄ‘e i korisnici koji su ga znali oÄuvati i u njemu uživati.

Retro, vintage kombinacije iz vaše laboratorije su neiscrpni izvor zabave i užitka a Revox u sve to unosi ozbiljnost i poštovanje.

Link to comment
Share on other sites

Billy hvala na dvijema prekrasnim reÄenicama, o tome bi se mogli pisati romani ali nebi se puno viÅ¡e reklo. :thumbsup2

Svaka Äest njihovim inženjerima jer su uspjeli napraviti takve ureÄ‘aje koji rade jako dobro i nakon nekoliko decenija. Revoks/Studer nisu sprave za svaÄiji ukus i to uglavnom zbog dizajna ali i zbog njihove cijene , no kad se jednom dogodi klik i ljubav postane obostrana svakom Äe korisniku postati jasno da vrijede svaku paru. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Odvojio sam si danas malo vremena i pogledao kompletan thread. Nemam rijeÄi... VaÅ¡a ljubav prema ureÄ‘ajima i njihovog spaÅ¡avanja podsjeća me na sretne zavrÅ¡etke udomljenih pasa. Ja isto ponekad stalno gledam u oglase i kad me neÅ¡to "ugrize" jednostavno se teÅ¡ko od toga odvajam.  Zadnjih par godina naletio sam na nekoliko gramofona, a zadnje pazarenje zapuÅ¡tenog SONY evog PS-X3 stvorilo mi je pravo oduÅ¡evljenje. JoÅ¡ kad imate podrÅ¡ku gdina Darka Kalembera stvari samo mogu ispasti dobro. S obzirom da ste mi sugraÄ‘anin rado bih vas upoznao i vidio vaÅ¡u kolekciju. Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

DSC02582.jpg.a4c5fe0c9336ed98c2c68a5809aDSC02591.jpg.fae8df6497992a1def4e5a64964DSC02574.jpg.e1b5382098397df385ec1271c79DSC02577.jpg.24c0e72230bc9a6b1dc99c8ef60DSC02580.jpg.6657c769e8af53a2c5898f2d552DSC02581.jpg.5d4d27566ea5df797a712b7185a

Evo jedne novine u mojoj kolekciji, kako jako volim stare mini komponente nisam odolio da ne kupim jedan dio Aiwine linije iz serije 30. Na žalost tjuner i preamp su negdje zagubljeni ali je se ne predajem olako pa ču se baciti u potragu za odbjeglom bračom. Deku je sa  obzirom na godine potreban servis gumenih dijelova a pojačalo radi za ne povjerovati, obratite pažnju na podešavanje omaže.

Ako netko slučajno ima za prodati nešto od ove serije neka me kontaktira na PP, evo slika.:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...