Jump to content


Ultasoni�ni Turbo Čista� Plo�a


Bujodrag

Recommended Posts

Listam Vinil podforum, pa sam naleteo na ovu temu o maÅ¡inama za Äišćenje ploÄa: viewtopic.php?f=32&t=10286

U njoj se nalazi link za ovu temu na diyAudio forumu: http://www.diyaudio.com/forums/analogue ... eaner.html

U njoj pokretaÄ teme detaljno prikazuje kako je napravio OVO:

P3290092.jpg

Prezadovoljan je rezultatima, a o eventualnim oÅ¡tećenjima ploÄe kaže sledeće:

''Since the first ultrasonic vinyl cleaner was built it has ben used a lot and testet for long term. And a lot of others with slightly different design have been bulit here in Norway. Inspired by what we have done, one has been built i USA too.

To find out if this type of cleaning is harmful to the microgrooves one LP was testet over a long period of time. It was in the cleaner and immersed in the cleaning solution for approx 200 hours. About 70 of these hours it was rotating.

After the test the vinyl grooves were inspected under two different microscopes. No damage or defectives could be observed. Nothing wrong could be heard.

Due to the very long time in the solution without rotation some dirt was adhered to the vinyl surface along the "shore zone" where the vinyl is partly wet or partly dry.

This is of noe concern since the extremely long time of testing is not realistic in the real life of the vinyl or of the vinyl enthusiast .''

Sad, u našoj temi našao sam ovaj link: http://www.daxcell.net/product.php?ID=1773

Cena je, kao i pre, oko 200 evra, zvao sam ih, trenutno nemaju, ali biće ih za nedelju-dve.

Sam ne bih mogao da napravim takvu maÅ¡inu, ne bez nepotrebnih lutanja i investicija.Medjutim, nas desetak bi to moglo da uradi.Ne bih imao niÅ¡ta protiv da nosim ploÄe kod nekoga na Äišćenje ili da ih donose kod mene.

Dakle,ima li zainteresovanih za pravljenje UltrasoniÄnog Turbo PeraÄa PloÄa?

Ako ovaj predlog naidje na salvu smeha....pa, dobro, nije mi prvi put.

U svakom sluÄaju,

veselo vam svima bilo!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Уопштено гледано и није нека мука направити то :thumbsup2 Ñокоћало!

Онај норвежанин га баш зашиљио, може то и проÑтије, наравно УЗК је примарна Ñтвар и то фабричка!!!

+3

:D зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

Motor iz mikrovalne pjećnice bi možda mogao da posluži kao motor za ÄistaÄ.

@anubisgrau Ja bih voleo da mogu da platim nekoga da mi to napravi, ali...

Å to se tiÄe slobodnog vremena, verujem da tu svi stojimo isto.

Ne mora desetorica, naravno. Å to nas je viÅ¡e, smanjuju se troÅ¡kovi i povećavaju mogućnosti za nesporazum. Ideja je da troÅ¡kovi i utroÅ¡eno vreme po uÄesniku budu podnoÅ¡ljivi i da izrada bude zabavna. Ako Do It Together ne uspe, mogli bismo i da platimo nekog (jedanaestog) da nam ÄistaÄ napravi.

Treba da rešimo sledeće probleme:

1. Broj uÄesnika

2. MotorÄe-prenos

3. Prostorija za ÄistaÄ

Da vidimo prvo prvu stavku. RazmiÅ¡ljao sam o kupovini Knosti-ja, koji koÅ¡ta oko 40-50 evra, i sledio jednaÄinu: Knosti x 10 = UltrasoniÄni ÄistaÄ.Sigurno može i manje ali 10 je lepa cifra.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒini mi se da je 7000 din. manje od 200 evra. Ne znam niÅ¡ta o ultrasoniÄnim kadicama, kakve su te fabriÄke i da li odgovaraju naÅ¡oj svrsi, zapremina, podeÅ¡avanja...? Kod ovih koje sam linkovao sve Å¡to treba da se napravi je mehanizam za okretanje ploÄa, k'o Norvežanin Å¡to je zaÅ¡iljio...ne mora pleksi skalamerija, samo da je funkcionalno, i, po mogućstvu, trajno.

Link to comment
Share on other sites

http://www.daxcell.net/product.php?ID=1773

Ja sam ranije na poslu imao takvu kadicu gde smo povremeno prali stampane ploce.Tada smo utrebljavali rastvor alkohola i jos necega.Pretpostavljam da za ploce to ne valja.Da li je neko upotrebljavao ultra-zvucnu kadicu za pranje LP ploca i sa kojim rastvorom i kakve je rezultate dobio.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, poÅ¡to smo reÅ¡ili problem teÄnosti, da se vratimo na ostale probleme.

Kakve su te fabriÄke kade koje spominju zeoN_Rider i siroma.Imaju li elektroniku potrebnu za naÅ¡e namene.Ova koju prodaje Daxcell je ista ili skoro ista kao kada koju je koristio norvežanin, pa zakljuÄujem da odgovara.

@siroma, zna li se nešto o ovom Vojkanu iz Niša, proizvodi UZK. http://www.nadjisve.com/component/optio ... /Itemid,3/

Našao sam,negde, da je EI proizvodio UZK.

Hajde da reÅ¡imo koji nam model kadice odgovara (jacuzzi, Å¡to se mene tiÄe), da se prebrojimo, pa da idemo dalje, na motor i prenos.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam Vojkana ( a mozda i znam kad ga vidim). Kadice je pravila Ei Elektromedicina koliko se secam a i neki privatnici. Mozda je Vojkan nastavio to da radi. Danas sam bio u Ei Elektromedicini, mogao sam da se raspitam da si ranije rekao.

Kadice sam vidjao razne u radnjama od malih ( za zlatare i opticare), srednjih (za zubare i slicno) do velikih (za automehanicare). Moje dosadasnje iskustvo sa DIY razvojem uredjaja i proizvodnjom kaze da ako neko to proizvodi i ako je Kinez, nema sanse da napravis jeftinije. Kako vec i taj nase gore list ( Vojkan) proizvodi mislim da je iluzorno da razvijamo jakuzi od nule ( poosuda, piezo element, driver za njega, kontrola frekvence i tajmera) vec je najbolje da uzmemo gotovu i dogradimo nosac ploca i motor. Ja znam coveka koji ima radnju za obradu pleksiglasa i on moze da napravi nosac i motor. Kadicu predlazem da kupimo. Moze i Kineska ( turska).

Kontaktiracu Vojkana a mozda i odem da pogledam kako to izgleda i ponesem jednu plocu pod misku.

BTW a sto ce nam motor. Rucno moze da se okrecu ploce. Ipak se to retko koristi. Ocistis sve i gotovo.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...