Jump to content


Siljci


pera451

Recommended Posts

Meni trenutno stoje na onim torban šrafivima što su dole polukružni, a od skoro sam ispod tih šrafova stavio kovanice od dva dinara i to je na moje totalno zaprepašćenje imalo vrlo čujan i pozitivan uticaj na zvuk.

Zato sam lepo rešio da uzmem normalne spajkove i obavezno podliške zbog ovog iskustva. Namerio sam se bio na KEMP jer mi nerđajući čelik uliva više poverenja, ali je ovo mogućnost neke kompenzacije. Jedino eto nisam siguran da li je aluminijum dobar. Verovatno ću ih uzeti ako kompenzacija prođe kako treba pa šta bude.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 24.05.2016. at 18:25, Aibo said:

Hajde malo da povampirim temu. Da li je bitno da li su spajkovi čelični, mesingani ili aluminijumski?

Hteo sam da kupim KEMP spajkove i podloške ali mi je iskrsla mogućnost neke razmene gde mi čovek nudi ove aluminijumske spajkove. Zvučnici su podnostojeći, nešto preko 20-ak Kg po komadu, ne znam da se ne umrljaju vrhovi ovih aluminijumsih od težine posle nekog vremena, pomeranja...

Eh :) kad Si već odlučio da ponovo naložiš vatru , ipak Si trebao pogledati što se pisalo prije ? .(na temu šiljaka) . Kolko sam shvatio , hočeš da "sviraju" zajedno sa stalcima ? . Ili možda da sviraju za sebe (odvojeno) . To ovisi o "usmjerenju" šiljaka . Kao što si primjetio sa torbanima , koji imaju puno veću dodirnu površinu nego šiljci - znači više se "zvuka prenosi na stalke " je drogačiji zvuk . Podloške osim u idealnim uvijetima uglavnom služe da se nebi oštetili zvučnici , stalci ili parket , al ? :) .Što se tiče materijala izrade ? (šiljaka) to je relativno ? uglavnom osobno iskustvo mi govori da porozniji materijali tipa , čak i drvo , aluminij i ostale slitine (drvo nije među njima :) ) bolje odvajaju a kojekakvi kompaktni metali odnosno materijali spajaju . Daklem ko i u svemu u životu treba probati , pa odlučiti što nam bolje paše ?  Ako Te interesira napisat ću kak sam ja to riješio za cc za 200 kn ( za stalke i zvučnike ) btw nemam više male dijece. Bitno je jer su riješenja u 3 točke .

Link to comment
Share on other sites

Čitao ja sve redom, to mi je rutina pre nego što krenem da pitam. Moje je pitanje bilo usmereno mahom na aluminijum tj. da li je pogodan materijal da fizički izdrži to što treba jer ga povezujem sa mekim. Čovek koji ih pravi, kaže da je to očvrsnuti Duraluminijum i da su stavljalji ljudi na njega i teže kutije bez problema, tako da smo rešili da odradimo kompenzaciju tj. uzeću 8 spajkova i 8 podloški odavde.

O okretanju gore dole nemam dileme jer već imam fabričke donje ploče sa ugrađenim M8 navojima u njima, tako da se zvučnik šrafi na ploču a onda spajk iz ploče na dole. Samo što su fabrički spajkovi zagubljeni kod prethodnog vlasnika.

Meni su šrafovi/spajkovi obavezni zbog neravnog etisona ispod zvučnika, zato sam od prvog dana koristio torban šrafove čisto da stabilizujem to kako treba, da se ne ljuškaju. Onda sam slučajno negde nešto čitao pa ima skoro između šrafova i etisona umetnuo kovanice 2 dinara čisto zezanja radi i znam da zvuči smešo ali razlika sa njima je stvarno velika i jasno čujna. I tada sam skontao da cela priča o spajkovima i podlogama mora da ima malo više značaja od prostog nivelisanja zvučnika ili zaštite grebanja parketa...

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Aibo said:

Čitao ja sve redom, to mi je rutina pre nego što krenem da pitam. Moje je pitanje bilo usmereno mahom na aluminijum tj. da li je pogodan materijal da fizički izdrži to što treba jer ga povezujem sa mekim. Čovek koji ih pravi, kaže da je to očvrsnuti Duraluminijum i da su stavljalji ljudi na njega i teže kutije bez problema, tako da smo rešili da odradimo kompenzaciju tj. uzeću 8 spajkova i 8 podloški odavde.

O okretanju gore dole nemam dileme jer već imam fabričke donje ploče sa ugrađenim M8 navojima u njima, tako da se zvučnik šrafi na ploču a onda spajk iz ploče na dole. Samo što su fabrički spajkovi zagubljeni kod prethodnog vlasnika.

Meni su šrafovi/spajkovi obavezni zbog neravnog etisona ispod zvučnika, zato sam od prvog dana koristio torban šrafove čisto da stabilizujem to kako treba, da se ne ljuškaju. Onda sam slučajno negde nešto čitao pa ima skoro između šrafova i etisona umetnuo kovanice 2 dinara čisto zezanja radi i znam da zvuči smešo ali razlika sa njima je stvarno velika i jasno čujna. I tada sam skontao da cela priča o spajkovima i podlogama mora da ima malo više značaja od prostog nivelisanja zvučnika ili zaštite grebanja parketa...

E sad ? mislim da sam jasno odgovorio ? , težina zvučnika neče "zatupiti"   aluminijske  spikove . al če se sigurno zvučno drugačije ponašati neg od inoxa ? , zbog termodinamičnog odnosa među materijalima , al to je druga priča ( slično kablovima) . Fokusiraj se na varijantu šiljak gore il dole ? , a podloške su nužno zlo , jer nemamo opremu za uvijek , lakše je prodat u "mint"  stanju neg s rupicama koje vjerojatno neče "pasati" slijedečem kupcu ? :)  ima tu još "plastelina" i inih čarolija . Osobno mi je drago što si se primio tog "posla" jer kao što si primijetio "čuje se " !

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, zveroguster said:

Interesira mene, pisuj!

Eto da velim ! (pisujem) :) ova varijanta važi samo za onu varijaciju  kad se zvučnici žele "odvojiti" od stalaka , tj da ih slušamo same kako oni zvuče . Dakle špice su okrenute prema gore . Kupujući koje kakve ......  nalettio sam u dućanu tipa  bauhaus na građevinski visak  težine oko  3oo g ,  visine cc 7cm  oblika valjka  promjera cc 5 cm "zašiljenog" pod 45  stupnjeva tako da je valjak visok cc 5 cm , a  vrh šiljka oko 2 . Ima masu , dobro naliježe na stalke i ne oštečuje ni kutije ni stalak , a obzirom na relativno dosjednu veliku površinu ne zahtijeva dodatne protuklizne zaštite  Ponavljam , obzirom na veliku .masu upit će večinu vibracija između zvučnika i stalaka !. A , sad je pitanje hočemo slušat zvučnike sa stalcima ili samo njih ? . (i stalci sviraju ? ) . Ukratko , kod mene je razlika u basu , krači , određeniji al uvijetno rečeno manje "mastan" ma što to značilo . Al je zato iznad  cc  2000 khz  "ludnica"  . Nisam vješt sa slikama , al ak baš treba imam sinove ;) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...