Jump to content


"Originalne" kasete iskustva


zoltan

Recommended Posts

Pre par nedelja setajuci Pancevackim "starim buvljakom" u potrazi za plocama i diskovima, naletim na duplu kasetu audio knjiga u izdanju BBCija , odnesem kuci, zvuk glasa odlican. Posto ranije nikad nisam kupovao "originale" stranih izdavaca a i retko i domaca licencna (zbog standarno loseg snimka ) bio sam prijatno iznenadjen kvalitetom snimka. Resih da i sledece nedelje, ako nadjem uzmem neku " originalku" . Nadjem "Nenah Cherry" u izdanju neka "CIrca Records LTD" , ne znam cija je ali uzmem , posto su kasetu prodavali za 25 din :D . Kvalitet snimka odlican. Danas sam takodje "prokrstario" buvljakom i vec sam to gledao boljim ocima. Nadjem ( i kupim ) Enju i Enigmu i jos neku Peruansku ( sve za 50 kinti :thumbsup2 ) i mogu reci da je snimak odlican. Sum , koji je tako redovan kod PGP ili Jugoton izdanja, ovde je jedva ili nimalo primetan.

Te kasete uglavnom donose nasi Romski gasterbajteri i zaista se mogu uloviti kvalitetne za stvarno smesnu sumu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao dosta domacih originala i od onoga sto je ostalo PGP ova izdanja su skoro pa neupotrebljiva, dosta suma i mutan zvuk, Jugoton se dosta dobro drzi, skoro da nema gubitka u kvalitetu. Ovo je bio slucajan uzorak pre nekih mesec, nisam sve preslusavao, mozda nije kod svih kaseta isti slucaj ali dosta verovatno.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... "originalne muziÄke kasete"... :D:thumbsup2:lol::D:D ...

Probao svojevremeno "pgb-rtb" na Nakamichi Dragonu, znaÄi svi uslovi su bili tu... pre svega azimuth, kakav god da je biće "oÄitan"...

Rezultati su katastrofalni, u svakom pogledu:

- užasno glasan Å¡um, velika izobliÄenja na niskim tonovima i izrazito neprirodni, preoÅ¡tri visoki(ako ih ima uopÅ¡te)

- Äak i kada su snimljene sa dolby b(Å¡to je kod "naÅ¡ih" bio raritet), badava... jer je reprodukcija mutna... valjda nisu radili, ili znali za kalibraciju osetljivosti

- nedefinisani, neartikulisani zvuci VRLO GLASNI, na skoro svakoj kaseti, na poÄetku i na kraju strane... sa meni bar, potpuno nedokuÄivom svrhom

Po meni, dobre su... ali za u kantu za đubre, prosto ne znam, kako ih nije bilo sramota da uopšte prodaju onako nešto !!!

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... "originalne muziÄke kasete"... :D:thumbsup2:lol::D:D ...

Probao svojevremeno "pgb-rtb" na Nakamichi Dragonu, znaÄi svi uslovi su bili tu... pre svega azimuth, kakav god da je biće "oÄitan"...

Rezultati su katastrofalni, u svakom pogledu:

- užasno glasan Å¡um, velika izobliÄenja na niskim tonovima i izrazito neprirodni, preoÅ¡tri visoki(ako ih ima uopÅ¡te)

- Äak i kada su snimljene sa dolby b(Å¡to je kod "naÅ¡ih" bio raritet), badava... jer je reprodukcija mutna... valjda nisu radili, ili znali za kalibraciju osetljivosti

- nedefinisani, neartikulisani zvuci VRLO GLASNI, na skoro svakoj kaseti, na poÄetku i na kraju strane... sa meni bar, potpuno nedokuÄivom svrhom

Po meni, dobre su... ali za u kantu za đubre, prosto ne znam, kako ih nije bilo sramota da uopšte prodaju onako nešto !!!

Link to comment
Share on other sites

Tamo devedeset i neke sestra dobila iz Holandije kasetu Michael Jackson-a album Bad ili Thriller, ne secam se tacno, nisam jako mario :D ali se secam da je pisalo `CrO2 tape inside` a rupice za automatski izbor su bile za normal poziciju. Ta kaseta je zvucala izvanredno sa jako malo suma i odlicnim zvukom. Plastika je bila skroz dobra, stampa odlicna, spiskovi pesama sve super odstampano, nikakvih nalepnica na njoj i spojena sraficima a ne lepljenjem. Pre nje a ni posle nikada vise nisam naisao na odlicnu `original` kasetu.

Pozdrav,

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Zoltane, bilo je zapanjujuce dobrih fabrickih kaseta, narocito sa ozbiljnom muzikom i narocito na zalasku formata, tj. izdato posle 1989 godine.

Pseudohrom traka, cestita kucista, HX Pro snimak ili kasnije XDR proces duplikacije sa 1" mastera. Ako se cuje pistanje na pocetku i kraju, to je XDR proces.

http://en.wikipedia.org/wiki/XDR_%28audio%29

Deutche Gramophon, Denon, su imali odlicne snimke. Takodje je i zacudjujuce americka country imala fenomenalne kasete.

Najbolje snimljena fabricka koju imam je Gloria Estefan Mi Tierra. To zvuci ludacki.

Denon snimak i Denon 44 deck je bilo nezaboravno iskustvo.

Domacih fabrickih se secam sa uzasom. to je bilo neuporedivo gore od domacih vinila. Kupovao sam ih djuture, da na njih snimam ZX Spectrum i Commodore programe. Cesto nisu bile dobre cak ni zato. IZBEGAVATI u najsirem luku.

Link to comment
Share on other sites

@ PrekoBare slazem se sa tobom da domace treba izbegavati. Ono par sto sam kupovao pre 20 i kusur godina mi stoje vise da zauzimaju mesta na polici. Mnoge sam i presnimio sa igricama za Spectrum. Ni za Spectrum nisu bile dobre :D. Zato posle tih par njih nisam ni kupovao , a sa stranim kasetama ( tzv "originalima" ) do sad se nisam ni susretao , jer kad se resim da kupim , pre cu da kupim vinil ili CD pa me nisu u principu ni interesovale, a i radije sam uvek sam snimao sta sam zeleo. A sa tim originalima sam se susreo , slucajno na buvljaku i posto su bile tek sto nije djaba ( 20ak din ) a ponudjene su djuture uz neke ploce, resih da uzmem i da probam. Naravno , licencna izdanja ne uzimam ni za dz ali za te originale resih da "Who deres -wins" . I , ponavljam, nisam pogresio. Zato sam hteo da cujem vasa iskustva u vezi "originalnih" fabricki snimanih kaseta.

Link to comment
Share on other sites

moja iskustva sa Jugoton i PGP RTb kazetama kažu da su negdje do 1983,84 sva izdanja bila nesluÅ¡ljiva...nakon toga negdje oko 1985. su oÄito nabavili bolje dekove pa se Äak i moglo naći nekih zadovoljavajućih izdanja...Å¡to se tiÄe stranih izdanja imam 10-ak naslova,a uvjerljivo najbolji snimak je soundtrack iz Posljednjeg kineskog cara, talijansko izdanje, snimljeno na normalki sa Dolby B i na Naku 582 svira fenomenalno sa izraženom pozornicom i smjeÅ¡tajem instrumenata u tom prostoru...no i meÄ‘u stranim izdanjima je bilo loÅ¡ih snimaka...npr. Eminem prvi album iz 1999. originalna USA kazeta snimljena na Krom sa Dolby B svira loÅ¡e...mutno, nekako zatvoreno....

Link to comment
Share on other sites

Nisam nažalost imao priliku da se sretnem ni sa jednim dobrim originalom. Iako je ćale imao dosta kaseta svojevremeno, sve je to bio suvi Jugoton. Ne mogu da tvrdim da je sve što je Jugoton izdao na kasetama bilo jadno, ali ono što smo mi posedovali svakako jeste. Slična ih je priča zadesila kao kod nekolicine - presnimljene radio programima, igrama za Spectrum i Commodore, kasnije ih i sestra koristila kao "master" kada je počinjala da ulazi u muzičke vode... :facehearts

U našem slučaju, jedina dobra strana ovih kaseta je što su sestru i mene držale podalje od gramofona i ploča. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...