Jump to content


Motörhead


Lakedemon

Recommended Posts

Imao bi jedno pitanje za Blackadder :

Sta je rock n roll a sta rock ?

Isto,slicno,logicni produzetak u evoluciji jednog pravca....?

Neki primer,uz objasnjenje,bi bilo pozeljno.

Hvala :roll:

Odlicno pitanje! Inace oduvijek sam imao svoje vidjenje i objasnjenje ali sam upravo sada htio vidjeti koliko se to moje objasnjenje / shvacanje podudara sa recimo wikipediom, na moju veliku srecu tamo pise isto ono kako sam i ja sam sebi objasnjavao razliku rock i rock n roll. (i sad sam vrlo ponosan na sebe :o )

Ovako, u kratkim crtama. Rock n roll je jedan zanar koji je nastajao krajem 40tih i postoji i dan danas. Kao svaki zanar pa tako i rock n roll se razvijao, evoluirao, pa se njegova razlicita razdoblja evolucije zovu slicno ali drugacije. Naziv "rock n roll" se ostavio da se koristi za onaj pocetnicki rock n roll iz 50tih, "rock" je ustvari skraceno od "rock n roll" ali se odnosi na kasnije razdoblje od recimo 70tih, 80tih, na ovamo. "rock" naziv je kao razvijeni, evoluirani "rock n roll". Isto vrijedi i za "hard rock". Svi ti nazivi jesu jedan rock n roll zanar ali unutar tog zanra ljudi su razlicitim razdobljima tog zanra davali podnazive kao: hard rock, heavy rock, ili samo rock. Znaci imamo pocetnicko razdoblje rock n rolla do recimo 1965, onda je rnr evoluirao snazno, kasnije jos malo u 70tim, pa onda vrhunac u 80tim. Kasnije su nastajali razliciti eksperimenti spajanja rock n rolla sa drugim zanrovima, to je pocelo 90tih itd. Znaci rock n roll je jedinstveni zanar koji ima svoja razdoblja i ta razdoblja imaju svoje podnazive. Tako da za neki hard rock band reci da je rock n roll zanar nije nikakva greska. Mislim da izmedju ostalog zato i Lemmy naziva oduvijek Motorhead rock n roll bandom. Inace evo jedna informacija, znate li da je Motorhead ustvari zamisljen kao blues band, ali kako kaze Lemmy pod speedom su taj "blues" ubrzali pa je to onda samo njima zvucalo kao blues :D . Tako su krenuli kao rock n roll (ovo je iz Lemmy-eve knjige).

Link to comment
Share on other sites

U kom kontekstu?

Pa u kontekstu Rock/Metal/Punk, gde su oni. Nije ih bas lako i jednostavno svrstati u odredjeni zanr, kao ni Motorhead.

Takodje, nekako mi se cini da ko kapira Motorhead, kapira i njih. Ja ih volim.

Blackadder, RATM imaju dva proper studijska albuma (mislim), tako da ih je lako poslusati.

Link to comment
Share on other sites

RATM nemaju niÅ¡ta zajedniÄko sa bendom kome je ova tema posvećena, zato pitam. Bend se grubo može svrstati u post-Nirvana alternativni rock (po onoj definiciji koja dozvoljava alternativnim bendovima milionske tiraže). MuziÄki uticaji bili su svakojaki, ima tu i metala, i punka i HC ali i funka i reggae itd. Bilo bi pogreÅ¡no svrstati ih u metal zato Å¡to metal nisu bili ni zvukom, ni naÄinom na koji su pristupali temama koje su obraÄ‘ivali a jasno je da ni imidžom nisu nameravali da se uklope u tu priÄu. Mnogi metalci su ih voleli ali znam pouzdano da mnogi i nisu, naroÄito oni koji su bili bliži suÅ¡tini metala tj. skloniji njegovoj tvrÄ‘oj struji (thrash, death, black) nego opÅ¡tim mestima tipa Metallica i Maiden. Ja sam ih voleo, bar u ono vreme kada su realno neÅ¡to znaÄili i bili relevantna pojava a to je za mene prvi album. To je bio pravi breakthrough, pre svega u stavu a zatim i u odliÄnoj rifologiji i specifiÄnoj Zackovoj interpretaciji. Tom Morello je bio izuzetno inventivan gitarista Äije će se fore kopirati u predstojećim godinama/decenijama.

Link to comment
Share on other sites

Ja bas ne vidim uticaje funka i reggae (oba pravca jako volim) na RATM, pre vidim uticaj hip-hopa/rep-a, pored ovih ostalih ociglednih uticaja.

Inace, fenomenalni prvi album je audiofilija par excellence, cesto ga koristim kao test za zvucnike, furiozna dinamika i punch su pravi real world test! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja bas ne vidim uticaje funka i reggae (oba pravca jako volim) na RATM, pre vidim uticaj hip-hopa/rep-a, pored ovih ostalih ociglednih uticaja.

Pa funk se Äuje, posluÅ¡aj bass playin' a reggae viÅ¡e u ideoloÅ¡kom smislu i Zackovoj pojavi nego u samoj muzici.

Hip hop svakako, mislio sam da sam to i napisao ali mi je nekako promaklo.

Link to comment
Share on other sites

Meni se ne svidja... imam ga u mint stanju. Okrenuo se na gramofonu samo jednom. Inace, nije na prodaju - da predupredim eventualni razvoj situacije.

Bolji "ulaz" u Motorhead za mene predstavlja (mislim da je to predhodni album) Iron Fist. Numere ulaze u uho na prvo slusanje: Iron Fist, I'm your doctor...

Link to comment
Share on other sites

uvijek sam bio i ostao pri misljenju kad se govori o "ulazu" u motorhead da je jedini najbolji put od pocetka, od korijena prije motorheada pa od prvog albuma "on parole" na ovamo.... inace uvijek sam mrzio "best of" izdanja kad je motorhead u pitanju jer je motorhead kao tv serija svaki album je epizoda za sebe, prica za sebe, i ako to na "best of" sve pomijesas dobijes kaos koji je total dezorijentacija, a to je besmisleno. Mislim od tih 38 albuma koje imam "another perfect day" je 14 po redu pa mi nije bas za "ulaz".... al eto svako ima svoj stav ocigledno... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

uvijek sam bio i ostao pri misljenju kad se govori o "ulazu" u motorhead da je jedini najbolji put od pocetka, od korijena prije motorheada pa od prvog albuma "on parole" na ovamo....

ZnaÄi neko Äuje Ace of Spades na FM, otkine, priÄ‘e ti i kaže "E Blackadder, znam da ti se furaÅ¡ na Motorhead i to, daj mi preporuÄi neÅ¡to dobro, baÅ¡ mi se sviÄ‘aju!" Ti bi mu dao Rockin' Vickers? Sam Gopal? On Parole? :plakanje

P.S. Moj izbor, bez trunke dileme : Overkill + Bomber + Ace of Spades. Posle ćemo lagano.

Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi neko Äuje Ace of Spades na FM, otkine, priÄ‘e ti i kaže "E Blackadder, znam da ti se furaÅ¡ na Motorhead i to, daj mi preporuÄi neÅ¡to dobro, baÅ¡ mi se sviÄ‘aju!" Ti bi mu dao Rockin' Vickers? Sam Gopal? On Parole? :plakanje

:plakanje:plakanje:thumbsup2

Bleki, a taman si mislio da si jeftino prosao, jel da? :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...