Jump to content


Dynaudio za pocetnike


pera451

Recommended Posts

Svojevremeno je Ozzy bio ljubazan da nam ukratko isprica istorijat firme Exposure.

Mene bi zanimala prica o Dynaudio-u.

Prvo kriticki osvrt na kod nas svojevremeno popularne SBI i druge kitove.

A zatim malo o novijim serijama.

Bilo bi lepo da neko da i kriticki osvrt na firmu - dakle koje jos firme gaje takav zvuk, a sta je potpuno suprotno tome. Dakle, jedno trzisno pozicioniranje.

Neposredni povod su oglasi koji se povremeno pojave za ove kutije, nesto je prodavao Ljuba, sada nesto prodaje Nikomi, a navodno se i kod uvoznika mogu povremeno naci atraktivne ponude.

Dakle, sta je tu od ponudjenih serija sta i sa cim se to lepo uparuje, a da ne kosta :cheers ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Moje misljenje: Generalno odlicni zvucnici, bar od Focus na gore, nisam slusao Excite modele. Izuzetno brz, jako neutralan sa puno detalja. Bas je jako dobar, visoki vazdusasti, srednji na mestu - bas kako treba. Prezentacija je jako precizna, ali ipak dovoljno muzikalna da zvuk ne bude suv i "kao u studiju". Zahvalni za slusanje. Konsenzus je da ne traze sumanute kolicine snage, ali traze mnogo struje, tako da zahtevaju ispred sebe dobru elektroniku. Medju favoritima su Electrocompaniet (meni ne lezi combo, mada ima ljudi kojima se dopada), simaudio, krell i naim. Naim-ovci kazu da kutije imaju sjajan PRaT.

Jedina mana kutija i razlog sto ih nisam uzeo je sto su jako zahtevni za pozicioniranje. Na kraju sam zavrsio sa mozda nijansu obojenijim, ili bar zabavnijim kutijama :cheers, sa malo vise basa i mnogo vise room-friendly. Ipak, Dynaudio mi je u samom vrhu kutija.

Na zalost, ne znam dovoljno o istoriji da bi pisao o tome.

Link to comment
Share on other sites

@Nikola,

hvala - sazeto i sadrzajno kao i obicno. Sve sto si rekao odgovara mojoj predstavi o njima.

Medjutim, ovo pitanje amplifikacije mi malo stvara problem. Ne nameravam da krecem u tom pravcu.

Ako imas ideju, sta bi od toga (koja serija) moglo da se pogoni Audiolab-om 8000P - on bi takodje trebalo da bude u stanju da isporuci pristojnu I?

Jedan mali off-topic. Kakva je po pitanju struje Hiraga (ona od 20 W)?

Link to comment
Share on other sites

Od Dynaudio zvucnika slusao sam ozbiljnije pravljeni model pre vise od 15 godina, model je bio "Jadis", veoma skup model... svirao je "za sve pare", kompletan zvuk je bio jako mekan sa barsunastim visokim tonovima, bas je mene podsecao na starije modele Infinity-a, dubok, mekan...

Takodje sam slusao i Contour seriju, od najmanjeg do najveceg... zvuk veoma prepoznatljiv, izuzetan autoritet.. bas izuzetno dubok i prisutan, visoki imaju tendenciju da zazvuce malo naglaseno, mada nista sto se ne moze srediti kablovima... ne bih mogao da kazem ni mek a nikako tvrd, odlican balans zvuka sa veoma interesantnim extremima..

Ovo je moje uvo culo od Dynaudia, e sad... svaku ima svoj sluh, u svakom slucaju veoma, veoma dobra firma!

(modeli su svirali uglavnom sa amplifikacijama Electrocompaniet, Accuphasse, Rotel i neki solidno pravljeni Push-pull-ac)

Link to comment
Share on other sites

Ako imas ideju, sta bi od toga (koja serija) moglo da se pogoni Audiolab-om 8000P - on bi takodje trebalo da bude u stanju da isporuci pristojnu I?

Ideju da, da sam probao - nisam...

Uglavnom, Excite bi trebalo da je pravljen da bude zahvalan za pojacala - tako da ne ocekujem probleme sa njim. Navodno ima dosta ravnih 4 Om-a, tako da bi oni trebali da ti rade skroz lepo. Focus 110 sigurno, on isto nije zahtevan puno, na Focus 140 bi stao - probao bih i njega, ali ne bi isao na Focus 220 sa tim pojacalom.

Uostalom, ne boli da probas. :cheers Verovatno ima neko ko je vec probao, pa moze i on da ti kaze.

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje: Generalno odlicni zvucnici, bar od Focus na gore, nisam slusao Excite modele. Izuzetno brz, jako neutralan sa puno detalja. Bas je jako dobar, visoki vazdusasti, srednji na mestu - bas kako treba. Prezentacija je jako precizna, ali ipak dovoljno muzikalna da zvuk ne bude suv i "kao u studiju". Zahvalni za slusanje...

... Jedina mana kutija i razlog sto ih nisam uzeo je sto su jako zahtevni za pozicioniranje.

Link to comment
Share on other sites

U poslednjih nekoliko godina imao sam prilike da slušam Audience 72, Excite X12, Focus 140 i Focus 220. U kućnim uslovima naravno, salone i sajmove ne računam. Amplifikacija - mešano, od jeftinih Yamaha i NADova, preko Rotela, do Lyngdorfa i EC. Što se zvuka tiče, to je TO, za mene.

Takođe, nova DM serija (entry level) može da bude veoma interesantna.

Link to comment
Share on other sites

Pa evo, ja imam Dynaudio Focus 110, u kombinaciji sa Mooni1 pojacalom i Moon cd1 plejerom.

Ono sto je receno za pozicioniranje zvucnika je vise nego tacno. Polomio sam se dok im nisam nasao idealnu poziciju, prilagodjenu mojoj sobi (oko 14m2) ali i namestaju jbg. Mislim da vecina kritika koje se mogu uputiti za ovaj i slicne modele potice upravo iz neodgovarajucih uslova u kojima su slusani, tj.loseg pozicioniranja.

Kada se postave kako treba, uz odgovarajuce kablove (ja imam Transparent zvucnicke i interkonekt) dobija se: pun zvuk, dubok bas, dovoljno mekan i neutralan zvuk, i ono sto je najvaznije vecina muzickih zanrova zvuci podjednako dobro.

Sto se tice kritike, tj. ono sto meni licno smeta je sledece : na malim glasnocama zvuk je prilicno jadan; i mozda za nijansu prenaglasena neutralnost, bez ikakve obojenosti, sto moze da zasmeta ako se slusaju malo stariji ili lose isproducirani albumi....

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice kritike, tj. ono sto meni licno smeta je sledece : na malim glasnocama zvuk je prilicno jadan; i mozda za nijansu prenaglasena neutralnost, bez ikakve obojenosti, sto moze da zasmeta ako se slusaju malo stariji ili lose isproducirani albumi....

Ovo je "mana" vecine dobrih sistema. Na zalost, mana je pod navodnicima - jer zapravo samo cujes sta slusas.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...