Jump to content


Šta se gleda?


accuphase

Recommended Posts

Zanimljivo, vracas se filmovima? Ja to nikad nisam mogao. Hmm, mislim da nisam ni pokusavao. Razlozi su suvise opsirni, kako skratiti, recimo, iako se ne secam ni onoga sta sam gledao ili citao kad me neko pita ili kad sam pokusavam da se setim nikad nisam imao zelju da ponovo pogledam ili procitam. Neka moja uvrnuta filozofija je da sam to vec primio prvi put, tu je negde, ostavilo je nekakav utisak ili nije. Ostavio bih to da radi u pozadini.

Sa muzikom je, naravno, suprotno. Zanimljivo je i zasto ali nemam odgovor, cak ni skracen i uproscen.

Link to comment
Share on other sites

Auuu, sad si me razoÄarao :wacko:

 

 

Jednom je moralo da se desi, što ćemo.

 

 

 

 

 

Da sam ja (nekim savršeno ludim spletom ekstremno srećnih okolnosti) reditelj filma, i pri tom nabasam na komentar koji je ostavio Mr. Brody, bio bih veoma, veoma tužan. Uz gorak utisak da je ono što sam uradilo potpuno promašilo poentu.

 

Gotovo sve Å¡to film veÅ¡to izbegava ili sugeriÅ¡e, ovaj gospodin je sagledao naopaÄke, tražeći zadovoljenje sopstvenih kriterujema o *dobrom džezu*. Whiplash nije film o *dobrom džezu* i *legendarnim bubnjarima*. Film je sublimacija opÅ¡teg pedagoÅ¡kog nasilja prisutnog na hiljadama i hiljadama muziÄkih Å¡kola, akademija i konzervatorijuma. Jeftini idoli, bavljenje efemeralnom tehniÄkom superiornošću, sumanuta kompetitivnost. Vrlo Äesta obeležja akademskog u džezu danaÅ¡njice uopÅ¡te. 

Ako apstrahujemo svoju potrebu da se muziÄki profil koji film zastupa usaglasi sa naÅ¡im razumevanjem *dobrog i pravog* u džezu, a sagledamo ga kao prikaz razliÄitih dimenzija pedagoÅ¡kog nasilja u muziÄkoj pedagogiji i socioloÅ¡ke manifestacije istih, onda se stvari pomaljaju u drugaÄije svetlo. U kom izuzetno sveža i pažljivo promiÅ¡ljena režija dolazi u prvi plan, obezbeÄ‘ujući priliÄnu psiholoÅ¡ku iznijansiranost dijaloga izmeÄ‘u profesora i uÄenika, Äesto i imalo bez izgovorenog teksta. 

 

 

Meni nije potreban film o muzici koji će potvrditi moje viÄ‘enje toga koja muzika zavreÄ‘uje da se u datom filmu pojavi. Umesto stalnog auto-sugerisanja koju muziku bi u filmu valjalo Äuti, preturanja po muziÄkom sećanju i uoÄavanja izostanka *legandarnog i prikladnog*, mene zanima zaÅ¡to Äujem baÅ¡ ono Å¡to Äujem. 

 

Da, jeste. Buddy fucking Rich. Upravo to. 

Link to comment
Share on other sites

Biće da nismo na isti naÄin razumeli njujorÅ¡kog recenzenta.

On o tome i govori – ovo nije biografski film o muziÄaru/muzici… Već o pedagoÅ¡kim vaspitnim merama. Džez muzika u ovom filmu je sporedna stvar.

 

To nije ono Å¡to se meni ne sviÄ‘a. OK, možda sam oÄekivao drugaÄije, ali to je to.

 

A loÅ¡a gluma mlaÄ‘ahnog momka i joÅ¡ po nekih... I preterivanje u skoro svemu, pa i u tim nemim dijalozima izmeÄ‘u uÄenika i profesora. I neke neobiÄno naivne tipiÄno ameriÄke scene.

Slažem se da je režija verovatno sveža u moru ostalih stereotipa, ali sama po sebi ne Äini proleće ;-) …

 

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Ovo je veoma vazan film:

http://www.imdb.com/title/tt2404425/?ref_=nv_sr_1

Vazan je zbog toga sto kroz pricu o restituciji (vracanju) ukradenih umetnickih dela od strane nacista za vreme drugog svetskog rata, dokumentuje sta se desavalo u Becu dolaskom nacista na vlast. Ti zlocini ne smeju biti zaboravljeni.

Slabost filma se ogleda u tome sto ne iznosi sta se sve desavalo u pozadini procesa koje je Maria Altmann vodila protiv austrijske drzave u (uspelom) pokusaju da povrati Klimtove slike koje su nekada otete njenoj porodici. Na taj nacin je fokus filma usredsredjen na naci zlocine, verno prikazujuci atmosferu u Becu krajem tridesetih godina proslog veka. Kao i atmosferu u Becu danas. Ovaj film je zapravo velika opomena ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...