Jump to content


Šta se gleda?


accuphase

Recommended Posts

"SG" ili "SF"...?

Soory......CG----not Montenegro but Computer Graphic....what mistake to make....

I ja sam se pitao šta mu doÄ‘e SG :huh: . No, isterasmo na čistac - dakle, pričamo o CGI. :nerd

Elem, odgledah nedavno dva osrednja filma.

Rise of the Planet of the Apes

Za razliku od originalnog filma i rimejka iz 2001, ovaj film samo koristi ideju o pametnim primatima i smešta je u 1000 puta viÄ‘en scenario. Radnja se dešava na Zemlji, a majmuni se lagano uzdižu na nivo čovekove intelignecije zahvaljujući eksperimentu koji je (naravno) pošao po zlu. I tako dalje, i tako bliže. Odlični specijalni efekti. Nastavak izvestan.

Ocena: 6/10

Rise_of_the_Planet_of_the_Apes_Poster.jpg

Horrible Bosses

Trailer je daleko više obećavao. Dobra ekipa, ali je potencijal iste ostao poprilično neiskorišÄ‡en. Petparački humor.

Ocena: 5/10

movie_horrible_bosses_poster-205x300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stalker je nauÄno fantastiÄni triler snimljen 1979 godine u režiji Andreja Tarkovskog po motivima romana „Piknik pored puta“ autora Borisa i Arkadija Strugackog. Opisuje putovanje trojice ljudi kroz postapokaliptiÄku divljinu nazvanu Zona, u potrazi za prostorijom koja ispunjava najskrivenije, najdublje želje.

Stalker vodi pisca, razoÄaranog i ispunjenog cinizmom i kritikom genija, i tihog nauÄnika koji se sa razlogom brine za svoj ranac, kroz Zonu, opasan predeo pun Äudnih fenomena nepoznatih nauci i gravitacionih anomalija koje u trenutku mogu da unište Äoveka. Niko ne zna šta se zaista desilo u Zoni. Pretpostavljaju da je tu pao neki meteorit i poremetio sile prirode. Celo mesto je okruženo bodljikavom žicom i stražarima. U takvom ambijentu se odvija drama izmeÄ‘u i unutar trojice ljudi.

Film je sniman svega nekoliko dana na prostoru napuštene hidroelektrane, blizu Jegale u Estoniji. Po svedoÄenju Vladimira Šaruna, u blizini mesta snimanja, uzvodno, se nalazilo hemijsko postrojenje koje je ispuštalo otrovne hemikalije u reku. U jednom delu filma se može videti kako za vreme leta pada sneg i bela pena plovi po reci. To je u stvari bio smrtonosni otrov. Mnoge žene u ekipi su dobile alergijske reakcije po licu. Sam Tarkovski je umro od raka pluća. Anatolij Solonitsin takoÄ‘e. Da je bio u pitanju otrov, bilo je nedvosmisleno jasno kada je Larisa Tarkovski umrla od iste bolesti takoÄ‘e.

00000323.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stalker je nauÄno fantastiÄni triler snimljen 1979 godine u režiji Andreja Tarkovskog po motivima romana „Piknik pored puta“ autora Borisa i Arkadija Strugackog. Opisuje putovanje trojice ljudi kroz postapokaliptiÄku divljinu nazvanu Zona, u potrazi za prostorijom koja ispunjava najskrivenije, najdublje želje.

Stalker vodi pisca, razoÄaranog i ispunjenog cinizmom i kritikom genija, i tihog nauÄnika koji se sa razlogom brine za svoj ranac, kroz Zonu, opasan predeo pun Äudnih fenomena nepoznatih nauci i gravitacionih anomalija koje u trenutku mogu da unište Äoveka. Niko ne zna šta se zaista desilo u Zoni. Pretpostavljaju da je tu pao neki meteorit i poremetio sile prirode. Celo mesto je okruženo bodljikavom žicom i stražarima. U takvom ambijentu se odvija drama izmeÄ‘u i unutar trojice ljudi.

Film je sniman svega nekoliko dana na prostoru napuštene hidroelektrane, blizu Jegale u Estoniji. Po svedoÄenju Vladimira Šaruna, u blizini mesta snimanja, uzvodno, se nalazilo hemijsko postrojenje koje je ispuštalo otrovne hemikalije u reku. U jednom delu filma se može videti kako za vreme leta pada sneg i bela pena plovi po reci. To je u stvari bio smrtonosni otrov. Mnoge žene u ekipi su dobile alergijske reakcije po licu. Sam Tarkovski je umro od raka pluća. Anatolij Solonitsin takoÄ‘e. Da je bio u pitanju otrov, bilo je nedvosmisleno jasno kada je Larisa Tarkovski umrla od iste bolesti takoÄ‘e.

00000323.jpg

:thumbsup2

"Zona je najmirnije mesto na svetu."

Kako godine prolaze, ovaj se film samo penje na mojoj listi najdražih.

Preporuka: pogledati film mnogo puta. Obratiti pažnju i na Stalkerovu ženu u ponovljenim gledanjima.

Link to comment
Share on other sites

Andrei Tarkowsky je verovatno jedan od najboljih rezisera svih vremena. Njegove filmove treba gledati puno, puno puta da bi se shvatili i doziveli. Genijalan je. Povodom filma Nostalgija (Vikipedia):

„Ја Ñам у "ÐоÑталгији" желео да наÑтавим Ñвоју тему о "Ñлабом" човеку, човеку којег видим као победника у животу. Већ је Сталкер у Ñвом монологу бранио ÑлабоÑÑ‚ као једину иÑтинÑку наду у животу. У мојим филмовима никад није било хероја него Ñамо карактера чија је Ñнага лежала у духовном убеђењу оних који Ñу на Ñебе преузели одговорноÑÑ‚ других. Ови ликови чеÑто личе озбиљној деци Ñвојим иреалиÑтичким Ñтавом и Ñвојом незаинтереÑованошћу за Ñвакодневне Ñтвари... Као и Сталкер, тако Ñам и Доминика у "ÐоÑталгији" Ñтавио да Ñам преиÑпитује Ñвоја уверења и бира Ñвој кружни пут који га штити да не падне у Ñвеопшти цинизам живота. Својом жртвом он покушава да поÑтави брану на пут који води човечанÑтво у пропаÑÑ‚. Ðишта на Ñвету није важније од пробуђене ÑавеÑти човека, ÑавеÑти која га Ñпречава да Ñве краде од живота...“

(ТарковÑки)

Link to comment
Share on other sites

Stalker je nauÄno fantastiÄni triler snimljen 1979 godine u režiji Andreja Tarkovskog po motivima romana „Piknik pored puta“ autora Borisa i Arkadija Strugackog. Opisuje putovanje trojice ljudi kroz postapokaliptiÄku divljinu nazvanu Zona, u potrazi za prostorijom koja ispunjava najskrivenije, najdublje želje.

Ne mogu da ne dodam i to da se radi o potpuno samosvojnom viÄ‘enju originalnog dela. Najpre sam video film, a nekoliko godina kasnije proÄitao roman. Roman je takav da je mogla ispasti i dobra SF akcija.

Link to comment
Share on other sites

Uprkos tome što “Stalkera” nije moguće prepriÄati (baš kao nijedan drugi film), zaplet je relativno jednostavan. U poÄetku smo u naznakama upoznati sa nejasnom situacijom nastanka Zone na našoj planeti, predela koji mašta može da objasni kao posledicu interakcije sa vanzemaljskom civilizacijom, prirodne kataklizme, ili lokalnog, nepredviÄ‘enog dogaÄ‘aja u fizici našeg sveta. Tokom filma shvatamo da se u središtu Zone nalazi soba u kojoj se ispunjavaju najdublje – pa i one skrivene, nesvesne i nepriznate – želje njenih posetilaca. Stalkeri su, kako saznajemo, pripadnici prokaženog, u oÄima sveta prokletog zanimanja, profesionalci koji poznaju neobiÄne, vanljudske zakone kretanja po Zoni, Äiji je posao da druge sprovedu kroz mnogobrojne opasnosti koje vrebaju u njoj do sobe u njenom središtu. Kroz lik jednog od njih, kog pratimo u izuzetnom izvoÄ‘enju Aleksandra Kajdanovskog, shvatamo da su oni u toj ulozi duboko liÄno investirani. Stalker i njegova dva klijenta, Pisac i NauÄnik – kako ćemo ih poznavati do kraja filma - trojka su Äije diskusije i dileme pratimo tokom nesigurnog puta kroz Zonu, oslikanog u neponovljivom vizuelnom jeziku Tarkovskog. Taj put će ih odvesti do njenog središta i postaviti pred najdublje strahove, želje, skrivene motive, nade, patnje i konaÄno univerzalna pitanja o smislu životnog puta uopšte, za koji je putovanje kroz zabranjeni prostor metafora u kojoj se ogleda Äitav film.

Na poÄetku “Stalkera”, supruga vodiÄa kroz Zonu - Äija su dva kratkotrajna pojavljivanja skoro pa kljuÄ za tumaÄenje filma - preklinje ga da ne kreće ponovo u riziÄne poduhvate, podsećajući ga da može da završi u kandžama vlasti, koje strah od nepoznatnog i naklonost ka sporoj i dosadnoj ali sigurnoj graÄ‘anskoj svakodnevnici spreÄava da dopusti društvu slobodno istraživanje Zone. Ne obazirući se na plaÄ svoje žene, Stalker nastavlja. Pri kraju filma, supruga se pojavljuje ponovo, tešeći Stalkera dok gorko sažaljeva ljude koje je poveo sa sobom, Äiji su mozgovi, prema reÄima koje izgovara, “atrofirali od neupotrebe”, ljude koje ambicije, banalnost i duboke liÄne nesigurnosti onemogućavaju da poveruju u bilo šta, a ne u Äudo za koje on veruje da nalazi na kraju puta. Sama u kadru, ona pali cigaretu i objašnjava, pravo u kameru, da bi i uz svu gorÄinu života koju je stekla uz svog supruga, i uprkos savetima majke, ona ponovo odabrala takav život, znajući ujedno da je proklet i da će joj sa njim biti dobro: “Bolja je i gorka sreća, nego siv i dosadan život”, u njenim reÄima. Kraj “Stalkera” ne ostavlja nikakvu nadu u promenu situacije u kojoj se nalazi troÄlana porodica Stalkera, njegove supruge i njihovog deteta oduzetih nogu. Celokupna drama prolaska kroz Zonu i suoÄavanja sa najtežim pitanjima postavljenim pred Äoveka nije promenila ništa u svakodnevnici. Ipak, sam kraj filma (prvi video koji sam odabrao ) u remek-delo Tarkovskog uvodi jednu nadu višeg reda od onog blatnjavog, razvaljenog, frustriranog i primitivnog u kome ih zatiÄemo u filmu. Stalkerova ćerka, u marami, za stolom na kome se nalaze tri Äaše, Äita stihove Fjodora TjuÄeva, zatim spušta glavu na sto, posmatra Äaše dok ih jednu po jednu psihokinetiÄki približava ivici, ka posmatraÄu: jedna Äaša pada, i uz Betovenovu devetu simfoniju, Tarkovski završava film.

Link to comment
Share on other sites

Upravo ga odgledah:)

Šta reći, film je.... pa recimo da je malo neobiÄan, ali meni je bio uzbudljiv i, da ne budem pretenciozan, predobar.

Pogledati ga, obavezno, daje i otvara mnoga pitanja i odgovore.

Terrence Malick retko snima, ali kad to uradi obiÄno izbaci dobar film.

http://www.imdb.com/name/nm0000517/

Link to comment
Share on other sites

Tarkovski je jedan od najboljih režisera ikada.

Svaki film mu je jedno malo majstorstvo, a liÄno mi se najviće sviÄ‘aju njegovi izleti u SF, Stalker i Solaris puno puta iznova pogledam (obiÄno kad nema nikog u stanu) i ne mogu da se otmem utisku da su oba filma genijalna. Dokaz da dobar SF nisu specijalni efekti i pucaÄina na sve strane, već umešnost da se napravi dobra atmosfera, a to je ono što je Tarkovski majstorski odradio u ova dva filma + oba filma su snimljena na osnovu 2 već napisane genijalne knjige, ali je ipak Tarkovski uspeo da na filmsko platno prenese duh knjige, što malo režisera ume.

Da ga više ne hvalim, ali režiser par ekselans.

Link to comment
Share on other sites

Solaris, snimljen po sf-noveli poljskog autora Stanislava Lema jeste "Remek Delo", u svakom pogledu, no šteta što Tarkovski nikada nije "prebacio na veliko platno" roman "Teško je biti Bog" braće Strugacki !

Ko god je ikada, makar malo bio u "ruskom sf-u", dobro zna koliko je to moćna i duboka priÄa, sa tzv. temeljnim pitanjima...

Nažalost, koliko ja znam ne samo Tarkovski, nego ni bilo ko drugi.

Link to comment
Share on other sites

Fiasko je mozda najslabiji Lem-ov roman. Upravo sam ga neko vece dovrsio (drugo citanje, posle 10 godina :) ), i kraj je na zalost, upravo fijasko; vrlo, vrlo neuverljiv. A o 'filozofskim izletima' pisca i da ne govorim; malo previse 'autorskog' mudrovanja.

Pozz

Apsloutno se ne slažem s vama !

Upravo taj famozni kraj, dvosmislen u svakom pogledu je "šlag na torti"...

Link to comment
Share on other sites

Hmm, Fiasko od Stanislaw-a Lem-a možda nije njegov najbolji roman (po meni bolji su Cyberiada, Solaris, Return from the Stars,...), ali sigurno ima jako veliku vrednost, što reÄe accuphase, baš taj dvosmislen i možda apsurdan kraj je ustvari dao peÄat. Ne znam, možda sam malo subjektivan, pošto liÄno volim istoÄnoevropski hladno-ratovski literalni i filmski SF. Od zapadnoevropskog gotivim Philip K. Dick-a i u principu to je to.

A od naših ÄorÄ‘e Kadijević i Goran Skrobonja.

Link to comment
Share on other sites

Istini za volju, nije samo kraj problematican.

Obratite paznju na gradaciju agresivnosti u ponasanju i razmisljanju posade 'Hermesa'; isuvise 'autorske/pesnicke slobode'.

Od posade koja pokazuje toliko humanosti (sredina romana) u nastojanju da olaksa vaskrslom pilotu uklapanje u svakodnevni zivot, do 'kaznene ekspedicije' koja rusi citavu tudjinsku planetu zbog nesporazuma? Kojesta.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod "klasika", možda bi se valjalo podsetiti, na 25-godišnjicu, i filma "Down by Law", Jim Jarmusch-a, i "statiÄnih" dogaÄ‘aja Jack-a, Zack-a i Roberta.

post-9577-0-58420800-1316682518_thumb.jp

Poslednje gledanje nije kod mene izazvalo posebno uzbuÄ‘enje, ali još pamtim kako je dobro bilo videti ga prvi put.

Jack: [to Zack, who is drawing on the cell wall] Hey, cut it out!

[Zack disobeys]

Jack: Stop it! Man, doncha know it makes time go slower? Cut it out!

Jack: Fuck you...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...