Jump to content


Bioskop u potkrovlju


vladinsky

Recommended Posts

Ćao drugari. Pozdrav od guštera na http://www.hifi-forumi.com . Htio bih da postavim par pitanja u vezi sa potkrovljem koje adaptiram za odmaranje,uživanje u filmovima i muzici.

1. Prva stvar koja me interesuje je tv. Koliki tv? razdaljina od glavne sofe biće otprilike 4 do 4,5m , ali planiram da stavim joÅ¡ jednu fotelju pri desnom zidu na otp. pola te razdaljine u nekoj budućnosti. Koji tv? LCD ili Plazma? Kažu da su plazme bolje za filmove, a da li je potrebno neka odreÄ‘ena pažnja da bi joj produžili vijek trajanja, ili jednostavno može da se gleda Å¡ta god i igrice i slika sa kompjutera i filmovi u neograniÄenoj mjeri. Koliki tv? Ovo je bitno pitanje, jer je dosta velika razdaljina za gledanje ... Koja marka? Samsung, LG ili sliÄno ... I da li se sa ove daljine užitak gledanja drastiÄno razlikuje ako je tv full hd u odnosu na onaj koji nije? Bitna je razlika u cijeni, jer za 500 i neÅ¡to evrića već može da se uzme neka plazma od 42 inÄa koja nije full hd.

2. PojaÄalo i zvuÄnici. Mislio sam možda da uzmem neko petokanalno pojaÄalo koje je dobro i za sluÅ¡anje audio fajlova visokog formata plus za poÄetak jedan par zvuÄnika koji bi eventualno kad skupim joÅ¡ love proÅ¡irio za joÅ¡ 2 pozadi i (možda) subwoofer, mada bih prije uzeo neki floor-standing par koji ima (pored finoće zvuka za "unplugged" muziku - ne sluÅ¡am techno i sl. ) i jak bas, Å¡to da ne. Ako ne može kompromis po tom pitanju, dodao bih sub. Koje pojaÄalo? Znam da su mogućnosti neograniÄene kad imate pare, ali poÅ¡to to ovdje nije sluÄaj, ne bih neÅ¡to najjeftije nit najskuplje. I koji zvuÄnici? Englezi? Jedan mi tip reÄe da idem na Mission, kao on ima Yamahe ali sad kad bi kupovao samo bi to uzeo. Ne bih iÅ¡ao na preveliku snagu, imam kompjuterske A.Lansing 2.1 od 30w sa vrlo Äistim zvukom koji "kidaju" kad se odvrnu u manjoj postoriji pa znam da bi mi par od po 100w bilo viÅ¡e nego dovoljno. Samo da može da se kvalitetno Äuje klavir, Äelo, glas, orkestar ... a kad se to dobro Äuje ostalo je "mala maca" . Prostorija je priliÄno velika, oko 30kv.

Hvala na sugestijama i utrošenom vremenu! Pozdrav! :nerd:nerd8)

Link to comment
Share on other sites

Da pravim bioskop u potkrovlju iÅ¡ao bi na projektor bez ikakvog razmiÅ¡ljanja. Pogotovo Å¡to bi se gledalo sa 4-5m. Ako je budžet ograniÄen, ne bi insistirao na full HD projektoru, samo bi gledao da bude wide i da ne bude DLP. Npr. ovako neÅ¡to:

http://www.itsvet.com/proizvod/benq-w50 ... ors/21/196

Da boraviÅ¡ ceo dan u toj prostoriji i da gledaÅ¡ TV onda ti projektor ne bi pio vodu, ali za povremeno gledanje filmova i koncerata ne možeÅ¡ da dobijeÅ¡ ni blizu takav užitak od LCD-a/Plazme. Pretpostavljam da u potkrovlju nije problem sa jakim svetlom, poÅ¡to projektor zahteva mrak - naroÄito ako ima malo lumena kao ovaj gore.

Link to comment
Share on other sites

1) Ne mozes da preteras sa TV-om na 4m. Ja gledam 42" na 2.5-3m i moglo bi jos malo vise... :nerd Ne moras FullHD, sa 4m neces nesto primetiti razliku. Moj glas je za plazmu, ako ti treba TV :nerd.

2) A da uzmes lepo stereo pojacalo? Posle mozes uzeti visekanalni risiver koji ima pre-out za prenji par i zadrzati prednje na pojacalu. Tako dobijes mnogo bolji zvuk za stereo, plus i surround radi bolje jer em sto imas bolje pojacalo na prednjima, em sto rasteretis risiver da ne tera jedan par zvucnika (i to najcesce najzahtevniji par). Samo gledaj da ti pojacalo ima ulaz sa gainom 1, da bi to lakse posle povezao. (Namenski ulaz, koji ne koristi pretpojacalo, vec integralac radi kao pojacalo snage).

Link to comment
Share on other sites

hahaha ... e ovako:

1. Prije bih uzeo tv nego projektor,definitivno. Naravno da zvuÄi primamljujuće, ali ne bih da baÅ¡ dam toliko para i onda palim projektor da bih pogledao neku glupost na tv-u. I ja sam neÅ¡to gledao, za ovu prostoriju možda je 42 inÄa premalo (neki kalkulator kaže da ta razdaljina maximum gledljivosti za ekran od 42 inÄa, znaÄi malo je ) , treba bar 50 , ali to će da vidimo, zavisi od para i mog strpljenja ... hvala na objaÅ¡njenju.

2. Ja tebe niÅ¡ta nisam shvatio, koliko koÅ¡ta taj viÅ¡ekanalni risiver :oops: Uglavnom moj san je već nekoliko godina da kupim dobro pojaÄalo + par zvuÄnika, stereo varijanta. Nego kako su sad ovi "komforni" kućni bioskopi sa sve ogromnim bambi-(cito)plazmama i LSD-ovima postali Å¡ire dostupni nama, mislio sam da ubijem 2 muve jednim udarcem (pojaÄalom) . Vidio sam neku yamahu, pioneer - a viÅ¡ekanalna pojaÄala ... meni to fino izgleda - to da ne uzimam ako želim pravu stvar? Ili je vrijedno raspravke. Iskren da budem, vrlo malo toga znam o audio ureÄ‘ajima, predpojaÄalima, skretnicama, Ohm(ein got!)-ima i sliÄno ... kakvo mi pojaÄalo preporuÄujete. Vidim NAD se dobro kotira u tom segmentu, ali mi nije jasno ovo - Å¡ta znaÄi, citiram :

snaga: 8 oma , pun opseg ---- 50 (wati, pretpostavljam ) ? Jel to znaÄi da na to pojaÄalo doÄ‘u 2 zvuÄnika od 50w, ili je to neÅ¡to ipak jaÄe. Izvinjavam se Å¡to sam na stepenu amebe :D u ovim stvarima, ali Å¡ta da radim. Onda, koji zvuÄnici? Yamaha (ili je to ime zabranjeno ovdje ) ? Mission?

- Želim da Äujem Berlinsku Filharmoniju uživo u svojoj sobi! hahaha :D

Link to comment
Share on other sites

Veoma bitna stvar je to koliki je budžet za sve. Za prostoriju od 30 kvadrata i rastojanje gledanja od 4 m' neki apsolutni minimum je 50''. Kvalitetna 50'' plazma može da se uzme već za 800-1000 evra tipa Panasonic iz 7(00), 8(00) ili X10 serije dok su oni bolji iz G10 serije oko 1700 evra. Zapravo za tu razdaljinu bi bili bolji neki od 58-65'' ali njima je još uvek neprihvatljivo visoka cena. Moj savet bi bio Panasonic TX-P50X10 kojem je cena tu negde oko 950 evra.

Sve zavisi Å¡ta će se na njemu gledati. Ukoliko imaÅ¡ priliku za gledanje satelitskih HD kanala iz raznih paketa (SkY, Canal+ i sl) tu je predlog da se uzme neki od azboksova koji ujedno može da posluži i puÅ¡tanje filmova u mkv ili divx formatu. Ukoliko satelitska otpada može da doÄ‘e u obzir neÅ¡to kao LG BD390 blurej plejer koji ujedno može da puÅ¡ta sve ove nove popularne HD video formate (mkv) ali filmove i serije sa dvd-ova ili blurejeva. Ukoliko nemaÅ¡ materijala na optiÄkim medijima, u tom sluÄaju ti je dovoljno da imaÅ¡ plejer tipa WD live koji isto tako puÅ¡ta sve formate (Äam mislim i dvd-ove u iso formatu).

Å to se audio dela tiÄa sve zavisi koji su ti prioriteti. PoÅ¡to je ovo ipak audiofilski sajt svi će reći da je važnija reprodukcija muzike u stereo modu. MeÄ‘utim kako naslov kaže "bioskop u potkrovlju" da pretpostavim da je prioritet zvuk u filmovima. Za takav jedan sluÄaj moj predlog je ipak da se ide na neki kvalitetan 7.1 risiver Onkyo ili Yamaha (koji model zavisi od budžeta) i na njega Monitor Audio zvuÄnike iz bronzale ili srebrne serije (opet zavisno od budžeta). Obzirom na veliÄinu sobe za prednje obavezno podnostojeći ili MA BR6 ili MA RX8 + centar + vufer (koji ne mora da bude iz iste serije)+ FX za boÄne + B2 ili RX1 za zadnje. Pri Äemu možeÅ¡ da kombinujeÅ¡ ukoliko ti je stereo takoÄ‘e važan možeÅ¡ da staviÅ¡ za prednje RX6ili8 a ostatak da bude iz bronzane serije.

TakoÄ‘e ako ti je bitan stereo kasnije možeÅ¡ da dodaÅ¡ u sistem i jedno kvalitetno stereo pojaÄalo i CD plejer a to bi pojaÄalo služilo samo za pogon prednjih zvuÄnika u stereo modu za sluÅ¡anje muzike.

Link to comment
Share on other sites

Risivera imas koliko hoces... Denon, Marantz, NAD, Onkyo, Yamaha... Deo ima, deo nema pre-out, moras da pogledas za konkretne modele. Uzmes nesto sto ima dekodiranje ovih novih formata i miran si par godina. Pre-out imaju Denon AVR-2310 (~800 EUR), Marantz SR-5004(~650 EUR) Onkyo 707 ...

Cene su iz Hi-Files, za starije modele - ali mozes pojuriti pa se raspirati po radnjama. Naravno, ovo ti treba tek kasnije, kupis prvo pojacalo, a risiver dodas tek kad planiras surround. Naravno, upraris zvucnike i pojacalo i risiver da se sve fino slaze.

Za savete sta konkretno bilo bi dobro da kazes nesto o dimenzijama sobe.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ovo je jeftinija verzija, pretpostavljam da su ovi gore navedeni dosta boljeg kvaliteta zvuka ja nemam pojma u Äemu je razlika (bez da gledam u pasulj) ... ALI DRUGARI SA HIFI-Forumi.com su zato tu! :D - jedna stvar me interesuje joÅ¡. ÄŒemu služi usb? Kako da se pusti FLAC format preko pojaÄala a da ne vežem komp? Imam dosta muzike u pomenutom formatu. :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Da pravim bioskop u potkrovlju iÅ¡ao bi na projektor bez ikakvog razmiÅ¡ljanja. Pogotovo Å¡to bi se gledalo sa 4-5m. Ako je budžet ograniÄen, ne bi insistirao na full HD projektoru, samo bi gledao da bude wide i da ne bude DLP. Npr. ovako neÅ¡to:

http://www.itsvet.com/proizvod/benq-w50 ... ors/21/196

Da boraviÅ¡ ceo dan u toj prostoriji i da gledaÅ¡ TV onda ti projektor ne bi pio vodu, ali za povremeno gledanje filmova i koncerata ne možeÅ¡ da dobijeÅ¡ ni blizu takav užitak od LCD-a/Plazme. Pretpostavljam da u potkrovlju nije problem sa jakim svetlom, poÅ¡to projektor zahteva mrak - naroÄito ako ima malo lumena kao ovaj gore.

Link to comment
Share on other sites

DLP ima rainbow efekat. Ne znam kako je na skupljim modelima, ali na jeftinijim to dosta smeta, bar meni. Na tom tvom linku piše da samo mali procenat ljudi primećuje taj efekat, ali mislim da je samo pitanje informisanosti - jednom kad ti neko objasni šta je, posle samo to gledaš.

Link to comment
Share on other sites

DLP ima rainbow efekat. Ne znam kako je na skupljim modelima, ali na jeftinijim to dosta smeta, bar meni. Na tom tvom linku piše da samo mali procenat ljudi primećuje taj efekat, ali mislim da je samo pitanje informisanosti - jednom kad ti neko objasni šta je, posle samo to gledaš.
Link to comment
Share on other sites

Za projektore si dobio resenja. Ozvucavanje tog prostora nije jednostavno. Za tu kvadraturu sa projektorom na stranim forumima sam video zgodna resenja koja su skupa. Za prednji par uzeti stereo int pojacalo ili cak snagasa sa 2 ulaza a za centar i surr 5ch snagasa. Najbolje ali i najskuplje. Stereo zagarantovano dobar ali i surround. Jeftinije ide neki AVR min preko 1000e, znaci klasa Yamahe 2065 ali bolji izbor Onkyo 1007/3007 (ipak treba snage po kanalu). Opet za stereo se moze uzeti odmah ili kasnije int pojacalo, mada za prvo vreme moze posluziti i AVR.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...