Jump to content


Hi-Files 33 u prodaji od 30.12


Ljuba

Recommended Posts

Pazi, aj mob i fotoaparati daju veliku vernost ali nisu bas HiFi. Ipak, ono sto spada (manje ili vise) su zvucne karte i graficke. Bilo bi zanimljivo da neki casopis poput Hi-Filesa odradi test. Asus Xonar STX je ishvaljena kao audiofilna HiFi zvucna za komp, danasnje graficke daju ultra realne slike a po kvalitetu su sa high-end playerima. Najnovija serija AMD cak salje i HD zvuk preko HDMI. Eto, da li to moze da se uklopi u sistem i ocena.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Ok, mali rezime?

Recimo da taj Älanak donosi isti zakljuÄkak kao i većina review-ova koje možeÅ¡ proÄitati na internetu: po reÄima autora, u pitanju je sjajna kartica.

E sad, Å¡tos je u tome Å¡to nijedan od tih Älanaka (doslovno nijedan , bar meÄ‘u onima koje sam ja uspeo da proÄitam do, recimo ... aprila, maja ove godine) nije pisao o tome kako se kartica ponaÅ¡a kada se prikaÄi na pojaÄalo. Svi Älanci su se bavili ponaÅ¡anjem kartice u situaciji kada se koristi izlaz za sluÅ¡alice (aj' da se ne lažemo, kartica ima mnogo dobar izlaz za sluÅ¡ke).

Zbog svega ovoga ja sam poslao mejl gos'n Napijalu i pitao ga da li je probao kako sve to zvuÄi kad se prikaÄi na neko pojaÄalo, odnosno koristi umesto CD reproduktora. ÄŒovek mi je rekao da je probao i da su rezultati sjajni.

Link to comment
Share on other sites

Da zvuci dobro znam i sam - u masini imam i Asus Xonar STX i EMU 1212M 8)

Zanimaju me malo konkretniji rezultati, tj. poredjenje sa HiFi spravama i uklapanje u par razlicitih sistema.

Obe karte zvuce stvarno dobro, ali imaju razlicit karakter zvuka. Takodje, na netu moze da se nadje gomila tweak-ova za upgrade obe karte - od skidanja/zamene elektrolita, do menjanja opamp-ova (jednostavnija akcija na Xonar-u).

gvlada me je vec pitao za utiske, pa mogu da citiram deo iz private message-a, ako jos nekog zanima, kad se vec potegla ta tema...

Pazario sam STX. Nazalost, nije nista crno-belo, ali to smo znali i unapred... :o

Za akusticnu muziku, jazz, blues, elektroniku, kao i muziku cija je produkcija vrhunska je EMU definitivno bolji - izrazajniji je zvuk (doduse malo "hladniji"), ima vise detalja i zvucna slika je nesto sira, vokal "veci". Medjutim, kada se slusa muzika cija je produkcija losija, pogotovo to vazi za rock muziku, Asus se bolje pokazao. EMU je tu previse svetao i sirov, a elektricna gitara je previse "tanka". E, sad, to je situacija sa Jamo D830 kutijama, koje su poznate kao malo svetlije, dok mi sa Premium Monitor-ima EMU bolje zvuci generalno. Napominjem da sa Jamo D830 kod dobre produkcije EMU nesto bolje zvuci, dok je kod pomenute lose produkcije razlika veca u Asus-ovu korist. Neki "audiofil" bi rekao da onda definitivno Asus "farba" zvuk i da to nije to, al' mene zabole kad mi sirova rock muzika bolje zvuci. Vrhunski CD plejeri vise naginju ka EMU zvuku, to je definitivno tako - zato na njima muzika sa losijom produkcijom zvuci ocajno.

Zakljucak - zadrzacu i jednu i drugu 8), s tim da cu verovatno da se malo poigram sa mod-ovanjem EMU-a, posto su ljudi prijavili jako lepe rezultate. Kad istekne garancija za Asus, onda ce i ona "pod noz". :D

Takodje, na netu sam nasao da par likova (jedan glupi Indijac se frlja na vise mesta) prica o tome kako je Asus "sahranio" EMU. To nije teoretski moguce, osim ako mu je sistem takva kanta, a muzika koju slusa totalno djubre, pa "surovost" EMU-a toliko izadje na videlo. :D

Link to comment
Share on other sites

@Delija:

Pazi ... sve Å¡to mi je Äovek rekao u mail-u koji mi je napisao je da, ako se upotrebi kako valja, kartica daje bolje rezultata nego CD plejeri u rangu cene do 1500E.

Na drugim mestima nema ni ovoliko podataka (bar meni nije uspelo da nađem, a nešto mi govori da ni ti nisi bio bolje sreće :o ). Otprilike nikome nije palo na pamet da je poredi sa skupim HI-FI komponentama?! 8)

Å to se mene tiÄe, imam EMU 0404. Ta kartica je sjajna, a mogu da pretpostavim da je 1212M za koju nijansu bolja.

Link to comment
Share on other sites

STX po meni vise ide ka HiFi vodama, kao i CD playeri. Ima neki svoj karakter zvuka, svoju dusu dok EMU1212 bi trebalo da bude studijska karta skroz neutralna sa zvukom. Kod buraza u studiju sasvim je druga prica sa muzikom nego kod mene sa ovim sto imam a njegova zvucna (ili sta je vec) vredi preko 1000e.

Link to comment
Share on other sites

@trotter

Nemoj previse da me drzis za rec. To je moj subjektivni utisak na mom HiFi sistemu koji nije bash neka visoka klasa.

Ne znaci da neko drugi i/ili na drugom sistemu ne bi imao drugaciji utisak.

BTW, u pravu si da smo "malo" :o skrenuli sa teme, ali samo pokusavamo da Ljubi zagolicamo mastu i da mu popunimo casopis 8)

Jasno nam je svima da je teska blasfemija ako HiFi casopis napise da je glupa zvucna karta od 150 evra u rangu CD plejera od 500 evra ili ne daj Boze 1000 evra 8) Verovatno zato i ne postoje ozbiljniji testovi tog tipa.

@gvlada

Savetujem ti da probas EMU 1212M u svom sistemu, a jos bolje da dovuces kuci kod sebe tu studijsku kartu od burazera.

Mozda se iznenadis rezultatima. BTW, sistem si lepo nabudzio, sad je vreme da pazaris ozbiljne front-ove :D Nagovarao sam te na subwoofer, ali mislim da je ovo pametnije :D

@ndv

U svom sistemu nisam imao 0404. Imao sam M-Audio Audiophile 2496 koji je u rangu 0404, neki kazu da je jedna karta bolja, drugi da je druga ("na papiru", po specifikacijama, je 0404 nesto bolji). 1212M je osetno bolji od 2496, pa bih rekao da je osetno bolji i od 0404. Ponavljam, zakljucak izveden posredno, mada se slaze i sa utiscima ljudi na forumima.

Link to comment
Share on other sites

Pre svega, Trotter, za tebe takođe ... 8)

Delija, zarez, Delija .... Å¡ta da ti kažem. Ja ovaj svoj primerak 0404PCI kartice vuÄem joÅ¡ od 2004. Tada je za mene bila svemirski brod. 1212M je bila mnogo skupa varijanta u onom trenutku. Recimo, ove godine sam imao maaalko viÅ¡e love ... mogao sam da kupim 1212M bez problema (tada - u ovom trenutku nije tako 8) ), ali umesto toga kupio sam sebi gitaru. :D Aj' da budem iskren (i da mi Älanovi foruma ne zamere), ali gitare volim jedno trinaest milijardi puta viÅ¡e nego HI-FI komponente. Kapiram te da si happy sa 1212M (a, kako i ne bi bio), ali meni je ova moja sasvim ok. Sonar STX me je zanimao jer sam hteo neÅ¡to da izvedem sa PC-jem, a onda je ispalo da mi fali PCIe slot (nezamislivo retardirana situacija, ali tako je). Kad je to propalo, odluÄio sam da iskuliram celu HI-FI priÄu (upgrade-ovi i tako dalje) dok ne skupim neku ozbiljnu lovu i dok se ne preselim u veću gajbu (dok ne budem imao veću sobu za HI-FI)... to je to! Dobro, proletos sam, recimo, pazario kod onih ljudi u Ulici Admirala Leoparda (dobri likovi, pozdrav za njih! :D ) fino pojaÄalce za sluÅ¡ke i malo ga aPgrejdnuo tako da, eto, imam i to, ali, kao Å¡to rekoh, dok se ne "obogatim" ... niÅ¡ta od novih ureÄ‘aja. InaÄe, imam jako, jako skroman sistem, zaista niÅ¡ta posebno, ali me to ne spreÄava da uživam u svojoj skromnoj yet pristojnoj kolekciji muzike.

Ajd uzdravlje. :o

Link to comment
Share on other sites

Sjajan broj! :D ...Mozda i najbolji do sad! :D ...Cita se u dahu! :o

...Malo me je mozda zacudilo sto "Creek Destiny" nije najsjanije prosao na testu 8) ..al' ah..sta je tu je, idemo dalje...! :D

pozz

:D

Jesi ga opet procitao pre izlaska iz stampe? Radis u stampariji, priznaj :)8):D

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, ovaj broj je vecim delom posvecen skupljoj stereo opremi, ako izuzmemo Canton i Kef, mada ni oni nisu bas jeftini. Ostatak je hi-endlessfiles.

Samsung digitalna galanterija je, po obicaju, obaveza prema sponzorima. Nije kritika, nego utisak kad pogledam najavu broja ;) .

Kupicu. Casopis, ne Samsung galanteriju a pogotovo ne Unison Research Unico CD Primo ;) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...