Jump to content


Šta �itate dok slušate muziku?


Bujodrag

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Dobro pitanje, ali u mom sluÄaju bi pre glasilo "Å ta ste Äitali dok ste sluÅ¡ali". Nažalost danas veoma retko Äitam (sem foruma he he). Elem smatram da se može uživati u sluÅ¡anju i Äitanju, naravno tada muzika ima ulogu pravljenja atmosvere . I danas kad pustm album Desire Boba Dilana osetim atmosveru Kroninovih knjga, a Kaya Bob Marlija me vezuje za Isaka BaÅ¡evisa Singera. Mislam da oni koji nemogu da Äitaju i sluÅ¡aju , zapravo sluÅ¡aju UREÄAJE , ne muziku , Äast izuzecima.

U svakom sluÄaju sve je dozvoljeno sem tiÅ¡ine, to ne nikako!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ras, ubih se da se setim odakle mi je poznat tvoj potpis.Koji je to ženski lik po imenu Nel-Tu?Ali, konaÄno se javilo svetlo na kraju tunela.

Nije ženski lik po imenu Nel-Tu. Å atrovaÄki, naziv kratkog romana Ernesta Sabata, odakle je uzet citat.

Ženski lik u knjizi se zove Marija, a Marija je "morala biti ubivena" :)

Izgleda da si se i sam dosetio.

Jako mi je draga ta Sabatova knjiga i stavljem je ispred njegovih možda više hvaljenih O junacima i grobovima i Abadon - anđeo uništenja.

Recimo da bi mi O junacima i grobovima bio sjajan da je Sabato ostao disciplinovan i držao se nekakve streight line priÄe, ali onda možda ne bi bio Sabato.

Ne volim ga kao esejistu, ili filozofa, ili kakogod ga zvali. Ta njegova filozofija Äini mi se prejeftinom i zavodljivom i poznajem dosta ljudi koji su, vrlo uslovno, žrtve.

No, svi mi ljudi smo nekakvi oÄajnici i uvek se za neÅ¡to, nekada i grÄevito, hvatamo.

Preporuka za Äitanje Sabatovih dela ostaje i mislim da se sve tri knjige mogu pazariti u knjižarama, odnosno postoje sveža izdanja.

Da se razumemo - nikoga nisam ubio, to je bilo onako metaforiÄki. PokuÅ¡ao sam, ne ide...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Naleteh na ovo, danas, u Laguninoj prodavnici u Bulevaru.

1333v.jpg

http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=1333#

Ne znam da l' valja, al' saznaću vrlo brzo.

InaÄe, poÅ¡to nisam mogao da se setim da li sam Älan Laguninog kluba Äitatelja, ljubazna prodavaÄica nije bila lenja pa je proverila, i, ispotavilo se da jesam drug Älan.Zbog toga sam imao pravo na popust pa sam knjigu platio 807 din, umesto 950, koliko inaÄe koÅ¡ta.Eto, ako ste zainteresovani, postanite drugovi Älanovi.

Link to comment
Share on other sites

Ovu knjigu sam proÄitao skoro, setih se danas da je preporuÄim. Autor Matija Kujundžić, naslov Putevima i džadama male Azije i bliskog istoka.

http://www.krugcentar.co.rs/php/knjiga.php?id_knjige=4228

FantastiÄno iskustvo. Mislim i na iskustvo samog autora i njegove saputnice, kao i na moje, kao Äitaoca.

Da ne prepriÄavam, naleteh na ovaj forum gde su prikazani delovi ove avanture za poÅ¡tovanje, poÄinje od ove strane, drugi post od matijak-a.

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=21808.60

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ProÄitao sam i ja Hadrijanove memoare.

I to primerak sa pedigreom - pozajmljen iz Bujodragove biblioteke.

Nema se šta reći - esencijalno štivo!

Kako sam ja car i Äitam samo knjige o carevima i carske knjige, evo preporuke za jednu koju upravo zavrÅ¡avam: ÄŒarobnica iz Firence.

Knjigu sam dobio na poklon, za roÄ‘endan, a kako se roÄ‘endani množe i vreme izmeÄ‘u njih Äini se sve kraćim, potrebno mi je sve viÅ¡e (vremena) da se nakanim da Äitam. Krećem tako od korica, odÅ¡tampanih preporuka, pa Äitam o piscu, a onda se upoznajem sa sadržajem, pa preletim preko listova knjige da vidim kako s u poglavlja posložena, proÄitam i siže i sve tako okolo.

A siže kaže:

Visoki, žutokosi mladi evropski putnik koji sebe naziva Mogor del Amore, mogul ljubavi, pristiže na dvor pravog velikog mogula, cara Akbara, s priÄom koja poÄinje da opseda Äitavu carsku prestonicu. Stranac tvrdi da je dete izgubljene mogulske princeze, najmlaÄ‘e sestre Akbarovog dede Babura: Qare Köz, gospe Crnooke, velike lepotice za koju se verovalo da poseduje moći maÄ‘ijanja i ÄarobnjaÅ¡tva, i koju je prvo zarobio uzbeÄki vojskovoÄ‘a, a zatim persijski Å¡ah, da bi na kraju postala ljubavnica izvesnog Argalije, firentinskog plaćenika, zapovednika vojske osmanskog sultana. Kada se Argalija bude vratio kući s mogulskom ljubavnicom, grad će biti hipnotisan njenom pojavom, nakon Äega će uslediti mnoge nevolje...

Ovaj kratki uvod, sa referencama na istoriju, stvarnu, ili izmiÅ¡ljenu, koje zvuÄe kao poziv na avanturu i Firenca iz naziva knjige stvorili su kod mene toliko snažnu asocijaciju na Umberta Eka, da je trebalo da knjigu uzmem u ruke jedno dvadeset puta i proÄitam sigurno pedesetak strana, pre no Å¡to mi je do mozga doprlo neÅ¡to toliko oÄigledno - da je pisac Salman Ruždi!

CAROBNICA-IZ-FIRENCE-150x0-00000821153.jpg

Izvesno pomraÄenje, kada je u pitanju ime Salmana Ruždija teÅ¡ko mi je da objasnim.

Ne sećam se viÅ¡e u kom sam to trenutku doneo odluku da Ruždija viÅ¡e ne Äitam, niti se sećam koji je razlog za takvu odluku.

Zapravo, ja sam voleo Satanske stihove, koje sam Äitao krajem osamdesetih/poÄetkom devedesetih, kada se knjiga pojavila u s/h prevodu, dakako u vreme izricanja fatve. Kasnije sam proÄitao i Decu ponoći, njegovo kapitalno delo i zanimljivu i pitku zbirku priÄa Istok, zapad.

A moguće je i da sam sam potpao pod Äini neke Äarobnice.

I da se vratim na poÄetak, ÄŒarobnica iz Firence jeste carska knjiga, pisana savrÅ¡enim, izbruÅ¡enim jezikom erudite, koji će nam zaista servirati niz poznatih, zaboravljenih i izmiÅ¡ljenih priÄa, Äineći da hiljade kilometara od indijskog potkoninenta do Apeninskog poluostrva nestane i sažme u prostor opipljive scene na kojoj će se odvijati drama jedne žene odluÄne da brani pravo na sopstveni izbor i sve to (ispriÄano) na naÄin najlepÅ¡ih priÄa iz Hiljadu i jedne noći.

Da, omot knjige je užasan, uživo (zbog zlatotiska koji se ne vidi) još i gori no na ovoj slici.

But...

http://www.youtube.com/watch?v=hYUVpJjIeSk

Link to comment
Share on other sites

Kod klasiÄne muzike, veliki orkestar zahteva aktivno sluÅ¡anje tako da svaka druga umna aktivnost skreće pažnju sa muzike te dolazi do brkanja. Sa kamernom muzikom je drugaÄije, ona ipak ne zaokuplja u tolikoj meri um (u psihijatriji: okcipitalne i temporalne režnjeve) tako da dozvoljava neku drugu aktivnost. U mom sluÄaju, Äitanje je Äitanje a sluÅ¡anje sluÅ¡anje. Dok sluÅ¡am klasiÄnu mizku, najviÅ¡e volim da listam kataloge diskografskih kuća i Äitam biografije kompozitora koje sluÅ¡am u tom trenutku.

Ne znam da li je tacno ovo sto cu reci,ali sam citao pre izvesnog vremena,u nekim novinama (ne mogu se setiti kojim) da klasicna muzika stimulise mozak pri ucenju,te je pozeljno slusati neku klasiku (tamo su navodili Betovena i Mocarta).

A ono sto znam po sebi je da mi klasika prija dok radim zadatke i resavam probleme,dok mi,pri ucenju teorija, smeta i komarac..

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, lepa tema. PoÅ¡to mi je Äitanje sastavni deo studija, a verovatno i budućeg posla (ako posla u struci uopÅ¡te i bude) - ne mogu da radim neÅ¡to drugo dok Äitam. Voleo bih da upoznam tog koji uz buku može lepo da Äita Pekićev Novi Jerusalim ili Famu o biciklistima Svetislava Basare (baÅ¡ ta dela pominjem jer su mi svežea ;-) ).

Uz muziku jedino dnevne i nedeljne novine. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, lepa tema. PoÅ¡to mi je Äitanje sastavni deo studija, a verovatno i budućeg posla (ako posla u struci uopÅ¡te i bude) - ne mogu da radim neÅ¡to drugo dok Äitam. Voleo bih da upoznam tog koji uz buku može lepo da Äita Pekićev Novi Jerusalim ili Famu o biciklistima Svetislava Basare (baÅ¡ ta dela pominjem jer su mi svežea ;-) ).

Uz muziku jedino dnevne i nedeljne novine. :thumbsup2

Zar postoje studije gde citanje nije sastavni deo? :D

Link to comment
Share on other sites

Zar postoje studije gde citanje nije sastavni deo? :D

Ljudi uvek mogu da cepidlaÄe, to je barem najlakÅ¡e. Ne, ne postoje studije gde Äitanje nije sastavni deo, ali postoje studije gde je Äitanje književnih dela (beletristike) toliko satavno da sastavnije ne može biti, a koliko vidim ova tema se odnosi na takvo Äitanje.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Uz sluÅ¡anje muzike uglavnom Ätam omote ploÄa, "Džuboks" i sliÄne muz. Äasopise, kao i knjige iz oblasti muzike.

Ovde mislim na sluÅ¡anje, jer kod mene uvek "neÅ¡to svira", osim kada radi usisivaÄ. Retko Äitam neÅ¡to van pomenutog...

Trenutni izbor je knjiga Ljube Trifunovića "Vibracije" (1986).

Nađe se i poneki strip :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kada ga je jednom prilikom simpatiÄna, postarija gospoÄ‘a upitala Å¡ta je to džez, pijanista Fets Voler je uzdahnuo i odgovorio: "Madam, ako niste do sada saznali, nemojte se petljati sa tim." Kao u svakoj anegdoti. i u ovoj je udeo istinitog znaÄajan, meÄ‘utim, ne treba ga tražiti u ispitivanju autentiÄnosti ovog susreta, niti u verodostojnosti Volerovog odgovora, koliko u pretpostavci da džez jeste lakÅ¡e prepoznati nego taÄno opisati.

Amin!

ÄŒasopis Gradac nas je već mnogo puta obradovao izvanrednim tematskim brojevima, a ovoga puta, u dvobroju 183.-84. na naslovnoj strani imamo fotografiju Henka Moblija i Äarobna inicijale koje je nacrtao Anri Matis.

jazzsp.jpg

img-1141.jpg?fx=r_550_550

Gornji odlomak je iz uvodnog teksta 'Džez, nežnost i snaga', Milena Alempijevića, koji je i priredio ovaj dvobroj Äasopisa, posvećen, prirodno, džez muzici.

A i slušaju se prigodni snimci iz ere ranog džeza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...