Jump to content


AVATAR James Cameron's movie


accuphase

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

DAkle da se razumemo ovo sto cu napisati je vidjenje filma od strane mojih bliskih rodjaka starosti oko 60 god. Film gledali u Rodi, 3D varijantu i izasli sa projekcije potpuno raspameceni, tako da su najavili da ce ga odgledati jos jednom. Njihovo vidjenje je da se film moze sagledati kao bajka ako ga plitko posmatras i ne udubljujes se preterano, dok ako ga malo pazljivije gledas vidis da ima neku vrlo poucnu poruku koju prenosi. Efekti, zvuk itd. po njima takvi da sve sto su do sada videli (a prilicni su filmofili) izgleda kao da je snimljeno u kamenom dobu. Toliko za inicijalne utiske, za vikend def. idem da gledam sa porodicom.

Poz.,

G.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam dosao sa projekcije...

Gledao sam 3D verziju u Ušću. Prica je veoma lepa, originalna, jedinstvena, potpuno u duhu kvalitetnog sci-fi odnosno epske fantastike. Pored toga sto je pricu pisao strastveni zaljubljenik i postovaoc zanra, sto je samo po sebi recept za uspeh, film nosi i veoma jaku poruku. Ali je tehnicka izvedba nesto zbog cega bi svaki civilizovani stanovnik planete Zemlje trebalo da odgleda film, a narocito ljubitelji dela James Cameron-a. Remek delo koje ne zasluzuje nista manje od kvalitetnog bioskopa.

P.S. Hostapleri u Ušću, pored toga sto kartu naplacuju 340 dinara, POSEBNO naplacuju 3D naocare dodatnih 100 dinara. Otimacina, sto je potpuno u skladu sa tipicnim srpskim modelom poslovanja. Takodje, u sali je bilo cca 30 stepeni celzijusa pa je ta zega dodatno kvarila dozivljaj.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam dosao sa projekcije...

Gledao sam 3D verziju u Ušću. Prica je veoma lepa, originalna, jedinstvena, potpuno u duhu kvalitetnog sci-fi odnosno epske fantastike. Pored toga sto je pricu pisao strastveni zaljubljenik i postovaoc zanra, sto je samo po sebi recept za uspeh, film nosi i veoma jaku poruku. Ali je tehnicka izvedba nesto zbog cega bi svaki civilizovani stanovnik planete Zemlje trebalo da odgleda film, a narocito ljubitelji dela James Cameron-a. Remek delo koje ne zasluzuje nista manje od kvalitetnog bioskopa.

P.S. Hostapleri u Ušću, pored toga sto kartu naplacuju 340 dinara, POSEBNO naplacuju 3D naocare dodatnih 100 dinara. Otimacina, sto je potpuno u skladu sa tipicnim srpskim modelom poslovanja. Takodje, u sali je bilo cca 30 stepeni celzijusa pa je ta zega dodatno kvarila dozivljaj.

+1

Jedino što IMO priča nije originalna, već naprotiv - više puta prežvakana. Samo je ovaj put vešto smeštena u neverovatno dočaran tuđinski svet. Što se mene tiče, tačno da nijedan lik nije ništa progovorio tokom celeg filma i dalje bih bez problema odsedeo dva i po sata balaveći na efekte...

Link to comment
Share on other sites

+1

Jedino Å¡to IMO priÄa nije originalna, već naprotiv - viÅ¡e puta prežvakana. Samo je ovaj put veÅ¡to smeÅ¡tena u neverovatno doÄaran tuÄ‘inski svet. Å to se mene tiÄe, taÄno da nijedan lik nije niÅ¡ta progovorio tokom celeg filma i dalje bih bez problema odsedeo dva i po sata balaveći na efekte...

Link to comment
Share on other sites

:evil:

Mada, došlo vreme da se izraz "fotografija" u filmovima mora uzeti sa izvesnom dozom rezerve. :wave2

P.S. Da se ne lažemo, još uvek sam pod tako jakim utiscima da bih sad film svrstao pod opštu kulturu, ali čekam da se sve malo slegne i da ga eventualno pogledam opet pa da donesem finalni sud. Naročito jer boje sa onim 3D naočarima izgledaju prilično isprano. Home Cinema + BluRay bi bila dobitna kombinacija, no mislim da ću ipak morati da se zadovoljim reprodukcijom sa DVD-ja, za sada... :evil:

Link to comment
Share on other sites

:evil:

Mada, došlo vreme da se izraz "fotografija" u filmovima mora uzeti sa izvesnom dozom rezerve. :o

P.S. Da se ne lažemo, joÅ¡ uvek sam pod tako jakim utiscima da bih sad film svrstao pod opÅ¡tu kulturu, ali Äekam da se sve malo slegne i da ga eventualno pogledam opet pa da donesem finalni sud. NaroÄito jer boje sa onim 3D naoÄarima izgledaju priliÄno isprano. Home Cinema + BluRay bi bila dobitna kombinacija, no mislim da ću ipak morati da se zadovoljim reprodukcijom sa DVD-ja, za sada... :wave2

Link to comment
Share on other sites

:evil:

Mada, došlo vreme da se izraz "fotografija" u filmovima mora uzeti sa izvesnom dozom rezerve. :wave2

P.S. Da se ne lažemo, joÅ¡ uvek sam pod tako jakim utiscima da bih sad film svrstao pod opÅ¡tu kulturu, ali Äekam da se sve malo slegne i da ga eventualno pogledam opet pa da donesem finalni sud. NaroÄito jer boje sa onim 3D naoÄarima izgledaju priliÄno isprano. Home Cinema + BluRay bi bila dobitna kombinacija, no mislim da ću ipak morati da se zadovoljim reprodukcijom sa DVD-ja, za sada... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Po meni - film je jedno veliko razocarenje... :evil:

Likovi su veoma slabo razvijeni, sama prica je u najmanju ruku predvidiva, dok je jedino pozitivno shto bi se moglo izdvojiti - specijalni efekti i rendering. Definitivno odlicno odradjen posao po tom pitanju. Rekao bih da se isplati doplatiti za 3D verziju - dozivljaj je interesantan (isto preporuka za sedenje u sredini zbog eventualnog gubitka fokusa). Moram da primetim da pored toga shto su malo neudobne, 3D naocare loshe saradjuju sa dioptrijskim (primedba se odnosi na bioskop "Kolosej" u TC. "Ushce").

Preporucljivo za laku vecernju zabavu i nishta vishe...

Pozdrav! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno sta moze marketing da uradi :evil: .

Zadnji put je isto ovako bilo sa sa batman-om, prvi deo Batman Begins niko nije reklamirao, a po meni odlican film. Ovaj nastavak, The Dark Knight svi hvalise, hype isti kao sad za avatar, a film toliko glup i dosadan da sam ga bukvalno jedva odlgedao a da ne odustanem.

Ovo sto se prica za specijalne efekte i sta sve ide uz to, cisto sumnjam da moze da impresionira previse. Secam se final fantasy-ja, nisam mogao da se nacudim kako je dobro uradjeno, maltene odgledao sa vilicom do poda. I danas japanci prave filmove sa fantasticnim efektima, animacijama, ali posto nije upakovano u holivudu, niko se njima ni ne odusevljava.

Crysis na primer kad ukljucite prvi put, to izgleda fenomenalno, onda pola sata vrtite misa levo desno uzivate u prizorima, e kad se slegne utisak onda uzmete da prelazite igricu, i shvatite da dobru igru ne cini samo grafika. Otprilike tako ispada i sa ovim filmom.

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno sta moze marketing da uradi :evil: .

Zadnji put je isto ovako bilo sa sa batman-om, prvi deo Batman Begins niko nije reklamirao, a po meni odlican film. Ovaj nastavak, The Dark Knight svi hvalise, hype isti kao sad za avatar, a film toliko glup i dosadan da sam ga bukvalno jedva odlgedao a da ne odustanem.

Ovo sto se prica za specijalne efekte i sta sve ide uz to, cisto sumnjam da moze da impresionira previse. Secam se final fantasy-ja, nisam mogao da se nacudim kako je dobro uradjeno, maltene odgledao sa vilicom do poda. I danas japanci prave filmove sa fantasticnim efektima, animacijama, ali posto nije upakovano u holivudu, niko se njima ni ne odusevljava.

Crysis na primer kad ukljucite prvi put, to izgleda fenomenalno, onda pola sata vrtite misa levo desno uzivate u prizorima, e kad se slegne utisak onda uzmete da prelazite igricu, i shvatite da dobru igru ne cini samo grafika. Otprilike tako ispada i sa ovim filmom.

Link to comment
Share on other sites

Po meni film koji vredi gledati samo u 3D bioskopu. Vizuelni efekti su jako dobri, fotografija odlicna, kamera majstorska... ali to je sve. Muzika je onako, mislim mozda se to nekome i svidja, produkcija je OK... Ipak je to Cameron, sta da kazem, ima ljudi kojima je i Celine Dion bila OK. (Sto rece Dick Solomon, parafraziram, nek joj neko kaze da je taj brod potonuo i nek vise umukne).

Problem su prica i likovi. Prica koja je ispricana je vec vidjena, prezvakana tema sklopljena od par drugih prica, bez imalo maste. Tugaljivo i kvazidirljivo prezvakavanje vec vidjenog, sklop napravljen da izazove emocije kod sto sire publike, pozeljno one koja je do sada oguglala na sve gledajuci telenovele pa ce im ovakva prica biti ipak koji nivo iznad. Za one koji vole i gledaju film, ova prica deluje jednostavno bedno...

Likovi su tek prica za sebe, bledi, bezlicni, nerazvijeni.... Skoro svi likovi su potpuno tipski, neki koketiraju sa krajnjim arhetipovima, skoro kao da su iz biblije... Vrhunac je glavni negativac, koji kao da je izasao iz onog dela UHF-a gde Yankovic zamislja da je Rambo. Leti, puca, ubija i umire sto godina, jedan od onih koje treba ubiti X puta da bi konacno umrli.

Konacni utisak? Bled... Ovo nije film koji bi zeleo ni da gledam vise puta. Lepo za odlgedati ako zelite da vidite solidnu demonstraciju 3D bioskopa.

Link to comment
Share on other sites

ProÄitah jutros ovu kritiku. Jednostavno, moram da je podelim sa vama. Prevod je moj i nije konaÄan. Unapred se izvinjavam za pravopisne greÅ¡ke i upotrebljen jezik. Izvinjavam se unapred i zbog moguÄe uvrede Amerikanaca.

Kritika je objavljena u originalu ovde: http://www.mladina.si/tednik/200950/avatar

NAJSKUPLJI PROTIAMERIÄŒKI FILM SVIH VREMENA

Avatar je ameriÄki film, kojega Äe gledati i u državama u kojima ameriÄke filmove ne vrte – niti ih ne trpe. Gledat Äe ga u Iranu i na Kubi. Hej, joÅ¡ i Kim Džong II Äe mu upaliti zeleno svjetlo. Svi oni koji se u Iraku bore protiv ameriÄke okupacije, dahnut Äe: Vidite da smo u pravu! TeÅ¡ko da Äete naÄi film, koji bi tako ubjedljivo, tako spektakularno i joÅ¡ tako hipnotiÄno sruÅ¡io kompletnu ameriÄku mitologiju, ukljuÄujuÄi i vjeru u »manifestnu sudbinu« i druge imperijalne fantazije. Avatar posve jasno i direktno pokazuje, da to Å¡to Amerikanci danas rade sa IraÄanima, prije radili sa Indijancima, i da je ameriÄka imperijalna politika – vojniÄke invazije na države sa prirodnim resursima – neprihvatljiva. Gledajte i brojte, Å¡ta sve James Cameron na kraju Å¡alje nad ameriÄke komandose, koji pod komandom militantnog, arogantnog, Å¡ovinistiÄkog Pukovnika, revizije pukovnika Kilgorea iz Apokalipse danas, divljaÄki napalmiziraju Pandoru, praÅ¡umski, kvaziamazonski planet (osmo Äudo sveta), na kojem žive Na`vijci, miroljubivo, ritualno, primitivno, kvazimasajsko ljudstvo, a koje »sjedi«

na unobtaniju, strateÅ¡kom prirodnom bogastvu. Znanstvenica, parkirana u ameriÄkoj vojniÄkoj bazi, im poÅ¡alje avatar palog vojnika, de facto njegovog brata, koji mora saznati kako diplomatski pristupiti tom ljudstvu, samo Neytiri, na`vijska Pocahontas, ga tako oÄara, da se asimilira. Kako se Na`vijci ne žele relocirati, im ameriÄka vojska, opremljena sa terminatorskim maÅ¡inama i daisy cutteri, uprizori shock & awe, ali kada doÄ‘e vreme za odmazdu, si Amerikanci žele samo jedno: da ne bi bili u ameriÄkoj koži! Uz Avatara, sci-fi alegoriju, u kojoj divlji zapad, Vijetnam i Irak mutiraju u Srednji svet, kojeg skupa drži vizionarska cinefilija, Äe Amerikanci skontati: Mi smo one jebene jebene alijenske kreature, sa kojima nas straÅ¡e h,woodski filmovi! I navijat Äe za Na`vijce.

:plakanje Alen

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...