Jump to content


Granice High End-a, donja i gornja


dvv

Recommended Posts

Gospodine Dvv. sta reci nego se u potpunosti slazem .inace citav zivot sam se i profesionalno bavio svirkom posedujuci skupe istrumente.imam naravno i par vrhunskih mikrofona .pa zamislite kada se snimi na RODE sa lampaskim preampom ,to je carobno .na kraju ovde se prica overnoj reprodukciji , pa koliko ljudi ide na ozbiljne koncerte klasike ( kada je jazz u pitanju to je solidno poseceno ) pa na vrhunskoj akustcnoj gitari promenire zice pa ce te biti iznenadjeni kao da je drugi istrument.mikrofon ,proces ,kabel ,pojacalo.inace imam sestostruki cd on COLTRA.SNIMAK JE REMASTER 24 sa analognih tap.iz perioda za prestige od 57-59 .strasno dobro.tesko je mladjima objasniti da nam samo malo vise veruju,pa ovde ima mladjih koji su spremni da uce i samo napred,njih nesmemo zbunjivati sa polu informacijama.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Na svetu postoji samo jedan Mt. Everest, nema sto najvisih, kao u high endu.

Termin "High end audio" me neodoljivo podseca na GFE ("girlfriend experience'). Kupac unapred zna da ga lazu, placa laz da nahrani svoj ego a onda ubedjuje druge kako je to sto je kupio nenadmasno i toliko dobro da se od pravog zvuka ne razlikuje.

High end nema blage veze sa cenom uredjaja. Ima vrhunskih uredjaja koji mnogo kostaju, mnogo daju ali ih niko ne dozivljava kao "high end", Audio Research na primer.

High end pocinje tamo gde prestaje common sense.

Link to comment
Share on other sites

Negde pre 20 tak godina (ili nesto malo manje) se iz HiFi (High Fidelity) preslo u High End, iz neceg vrlo definisanog (cak i u nazivu) - setimo se DIN 45500 (ili nesto slicno) u nesto sto je vrhunsko samo po nazivu i cenama. Razlozi za ovaj prelazak su : a.tehnicki i b.finansijski. Tehnicki - sve komponente u HiFI lancu (izvor- amplifikacija - zvucnik) su dostigle (za ovaj nivo tehnologije ) zavidan nivo kvaliteta (karakteristika - koje su definisane HiFi normama), cak su tih prvih 90. i CDP poceli da pristojno sviraju, posto su prelezali 'decje bolesti'. Elem, posto smo napravili proizvode koji zadovoljavaju norme i dosta verno sviraju sta sad da radimo? Ajde da usvojimo neke nase norme ( 'estetiku' ?) pa da pravimo komponentu (npr. pojacalo) cija ce transfer karakteristika biti takva da zvucno ima svoj 'ton', nek prestane da bude uredjaj koji samo pojacava ulazni signal uz minimalno svoje mesanje, vec nek postane muzicki instrument koji ce da svom vlasniku da i nesto 'kreativno', 'umetnicko'., a on to treba da plati mnogo vise nego kad kupi 'prosto' pojacalo !(point b.)

Analogija je : najjeftiniji elektronski sat je neuporedivo tacniji od mehanickog ROLEXA,OMEGE, itd koje su vlasnici kupili ne da imaju tacno vreme vec....

Link to comment
Share on other sites

*DDM

Ako baš hoćeš neki datum, za rođenje High End-a se uzima 1974. godina, dakle pre 35 godina. Tada je izvesni, dotle potpuno nepoznat Mark Levinson najmio vrlo poznatog projektanta John Curl-a da mu isprojektuje jedan preamp.

Teren za to su već bile pripremile neke druge firme, uglavnom Dynaco i SAE ali bilo je i drugih, koje su svojim proizvodima i uspehom jasno pokazale i dokazale da postoji jedan sgement kupaca voljnih da plate i mnogo za nešto stvarno posebno. A pre njih, ne treba zaboraviti ponudu Marantz-a još polovinom 60-ih.

MeÄ‘utim, Levinson ih je sve nadkrilio cenom i kvalitetom izrade kakav do tada nije viÄ‘en u komercijalnim proizvodima, pa je njemu pripala titula osnivaÄa High End-a.

Link to comment
Share on other sites

Po meni hi-end moze da se posmatra na dva nacina. Prvi je svakako cine komponente astronomske cene koje se kroz odgovarajuci marketing nude kupcima jako dubokog dzepa za koje takvi uredjaji predstavljaju stvar prestiza dok je muzika tu ipak u drugom planu.

S druge strane, hi-end kakav ja cenim sastoji se iz dugogodisnjeg iskustva, znanja, posvecenosti, entuzijazma, izgradjenog ukusa i opet, naravno, malo dubljeg dzepa da se sve to isfinansira. Hi-end je kada se neko posveceno bavi svakodnevnim slusanjem muzike tokom decenija, pa je svoj sistem isto toliko dugo gradio i sastavljao prema svojem znanju i ukusima, a pritom potrosio nemalu kolicinu novca na sve to (jer drugacije, ipak, ne moze). Osnova takvog hi-enda je u kulturi slusanja muzike koja se gradi tokom godina i velikom obimu muziÄkog materijala.

Link to comment
Share on other sites

Sta je hi-end? To je koncept, a ne odredjeni proizvod sa cenom u rangu od neke sume pa nadalje itd... Nije dovoljno imati "savrseni" uredjaj, potrebna je odgovarajuce prostorija, koja moze biti odgovarajuca za jednu vrstu muzike, i odredjeni tip sllusaoca, i potpuno neodgovarajuca za drugi, itd. Koji je automobil savrsen? Najbrzi, najudobniji, najskuplji ...? Pitam jednog poznanika sta mu to znaci sto daje 1000 evrica da prespava u nekom hotelu, kad moze za deset puta manje para to isto. On kaze - hocu da ujutru na dorucku znam da onaj koji sedi preko puta, ima isto 1000 evrica da plati za tu glupost...

Nisam se dugo javljao (forum uglavnom pratim), verovatno ne bih ni sada da nisam na dalekom putu sam u hotelskoj sobi. Nakupovao sam nesto malo od hi-fi-a od poslednjeg javljanja (ima najmanje dve godine), i cena uopste nije bitna - vazno da ja uzivam u muzici koju slusam. Vi koji ste kod kuce, igrajte se sa decom, muvajte se sa curama, ili - slusajte muziku. Manite se corava posla i definicije hi-enda.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Sta je hi-end? To je koncept, a ne odredjeni proizvod sa cenom u rangu od neke sume pa nadalje itd... Nije dovoljno imati "savrseni" uredjaj, potrebna je odgovarajuce prostorija, koja moze biti odgovarajuca za jednu vrstu muzike, i odredjeni tip sllusaoca, i potpuno neodgovarajuca za drugi, itd. Koji je automobil savrsen? Najbrzi, najudobniji, najskuplji ...? Pitam jednog poznanika sta mu to znaci sto daje 1000 evrica da prespava u nekom hotelu, kad moze za deset puta manje para to isto. On kaze - hocu da ujutru na dorucku znam da onaj koji sedi preko puta, ima isto 1000 evrica da plati za tu glupost...

Nisam se dugo javljao (forum uglavnom pratim), verovatno ne bih ni sada da nisam na dalekom putu sam u hotelskoj sobi. Nakupovao sam nesto malo od hi-fi-a od poslednjeg javljanja (ima najmanje dve godine), i cena uopste nije bitna - vazno da ja uzivam u muzici koju slusam. Vi koji ste kod kuce, igrajte se sa decom, muvajte se sa curama, ili - slusajte muziku. Manite se corava posla i definicije hi-enda.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Sta je hi-end? To je koncept, a ne odredjeni proizvod sa cenom u rangu od neke sume pa nadalje itd... Nije dovoljno imati "savrseni" uredjaj, potrebna je odgovarajuce prostorija, koja moze biti odgovarajuca za jednu vrstu muzike, i odredjeni tip sllusaoca, i potpuno neodgovarajuca za drugi, itd. Koji je automobil savrsen? Najbrzi, najudobniji, najskuplji ...? Pitam jednog poznanika sta mu to znaci sto daje 1000 evrica da prespava u nekom hotelu, kad moze za deset puta manje para to isto. On kaze - hocu da ujutru na dorucku znam da onaj koji sedi preko puta, ima isto 1000 evrica da plati za tu glupost...

Nisam se dugo javljao (forum uglavnom pratim), verovatno ne bih ni sada da nisam na dalekom putu sam u hotelskoj sobi. Nakupovao sam nesto malo od hi-fi-a od poslednjeg javljanja (ima najmanje dve godine), i cena uopste nije bitna - vazno da ja uzivam u muzici koju slusam. Vi koji ste kod kuce, igrajte se sa decom, muvajte se sa curama, ili - slusajte muziku. Manite se corava posla i definicije hi-enda.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Sve je pogresno...

high-end je na drugoj strani.

:D

a. mesto za slusanje, zivotni prostor

b. muziki materijal (razlicite kompozicije, instrumenti i ljudi koji izvode)

c. mozak onoga koji slusa (pozeljno da nije metalni mozak... :klanjanje )

:D

USTVARI C, B, A

*

a mi menjamo kablove i tranzistore i navodimo pri tom koliko smo to platili

:thumbsup2

*

Link to comment
Share on other sites

Sve je pogresno...

high-end je na drugoj strani.

:D

a. mesto za slusanje, zivotni prostor

b. muziki materijal (razlicite kompozicije, instrumenti i ljudi koji izvode)

c. mozak onoga koji slusa (pozeljno da nije metalni mozak... :D )

:D

USTVARI C, B, A

*

a mi menjamo kablove i tranzistore i navodimo pri tom koliko smo to platili

:)

*

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...